آموزش عکاسی, آموزش ها 19 دقیقه 132

11 اشتباه رایج در عکاسی منظره

چکیدهمقدمه ای بر اشتباهات رایج در عکاسی منظره اگر قادر به رفع اشتباهات رایج در عکاسی منظره باشید، متوجه خواهید شد که سطح عکاسی منظره شما به سرعت ارتقاء خواهد یافت. بنابراین اگر می‌خواهید شاهد بهترین نتایج ممکن باشید، اشتباهات رایج درعکاسی منظره را مد نظر قرار دهید و به‌ هنگام عکاسی منظره از آن […]

مقدمه ای بر اشتباهات رایج در عکاسی منظره

اگر قادر به رفع اشتباهات رایج در عکاسی منظره باشید، متوجه خواهید شد که سطح عکاسی منظره شما به سرعت ارتقاء خواهد یافت. بنابراین اگر می‌خواهید شاهد بهترین نتایج ممکن باشید، اشتباهات رایج درعکاسی منظره را مد نظر قرار دهید و به‌ هنگام عکاسی منظره از آن اجتناب نمایید.


11 اشتباه رایج در عکاسی منظره

اگر به تازگی حرفه عکاسی منظره را شروع کرده‌اید، یا به دنبال ارتقاء مهارت‌های خود در این زمینه هستید، باید بدانید که چند اشتباه رایج وجود دارد که باید از آنها آگاه باشید. اگر برای جلوگیری از تکرار این اشتباهات تلاش کنید کیفیت عکس‌های طبیعی و منظره شما به طور قابل‌ توجهی ارتقاء خواهد یافت.


1- عکاسی در نور کم

نور یکی از مهمترین عناصر مورد توجه در عکاسی می‌باشد که این عنصر به ویژه در زمینه عکاسی از مناظر و طبعیت بسیار حائز اهمیت است. بدین معنا که یک منظره با حضور نور بسیار متفاوت عمل خواهد کرد. اگر در مجله‌های عکاسی به تصاویر گرفته شده توسط عکاسان حرفه‌ای منظره توجه کنید، خواهید دید که که این عکس‌ها دارای نورپردازی بسیار زیبایی هستند. عکاسی در نور ضعیف توانایی شما را به عنوان یک عکاس توانا، محدود خواهد کرد بدین صورت که نتایج بسیار ضعیفی حاصل خواهد شد. در حالت کلی گاهی اوقات هنگام طلوع و غروب خورشید، بهترین شرایط نورپردازی را برای عکاسی منظره فرهم می‌کنند. مدت کوتاهی پس از طلوع آفتاب و نیز قبل از غروب خورشید، به دلیل درخشش شگفت انگیز تلائلو‌های نور، به عنوان ساعت طلائی شناخته می‌شود. همچنین دوره زمانی قبل از طلوع آفتاب و پس از غروب آفتاب که به ساعت آبی معروف است، به عنوان بهترین زمان برای عکاسی منظره شناخته شده‌است، زیرا در زمان ساعت آبی رنگ در آسمان بهترین حالت ممکن را به خود می‌گیرد. در حالت کلی، نیمه شب زمان ایده‌آلی برای عکاسی منظره نمی‌باشد. در حقیقت گرفتن بهترین عکس‌ها به خود شما و برنامه‌ریزی و نیز اولویت‌هایتان بستگی دارد که زمان مناسب بیرون بروید و به عکاسی بپردازید. به عبارت دیگر وقتی شما در زمان مناسب و در موقعیت مناسب قرار گیرید قادر خواهید بود به بهترین وجه از مناظری که توجه شما را به خود جلب کرده است عکاسی نمایید.

11 اشتباه رایج در عکاسی منظره
11 اشتباه رایج در عکاسی منظره

2- عکاسی در شرایط آب و هوایی نامساعد

هوا یکی دیگر از عناصر اصلی و مهمی است که باید در هنگام عکاسی مورد توجه قرار بگیرد زیرا همواره بر فضای عکاسی شما تاثیر مثبت و منفی خواهد گذاشت. شرایط آب و هوایی مختلف، وابسته به هدف عکاسی شما می‌باشد. به عنوان مثال، ممکن است شما یک روز بارانی را برای عکاسی مناسب ندانید درصورتی که این زمان می‌تواند برای عکاسی از یک آبشار در جنگل بسیار ایده‌آل باشد. همچنین در هنگام عکاسی از یک آبشار نور خورشید ممکن است سایه‌های ناخواسته و یا تابش‌های بسیار خیره کننده ای ایجاد نماید، بنابراین برای عکاسی از یک آبشار شاید هوای نسبتاً ابری کاملاً مناسب باشد. در حالت کلی در شرایط آب و هوایی متفاوت سوژه‌های مختلفی برای عکاسی وجود دارد، اما نکته اصلی این است که سوژه‌های خود را بر‌اساس شرایط آب و هوایی فعلی انتخاب کنید، یا برنامه‌ریزی‌های تفریحی خود را طوری انجام دهید که هوا برای آنچه می‌خواهید عکاسی کنید، ایده‌آل باشد.

عکاسی در شرایط آب و هوایی نامساعد
عکاسی در شرایط آب و هوایی نامساعد

3- سرعت در حرکت

بسیاری از مردم علاقه به عکاسی منظره را از عشق به سفر به دست آورده‌اند، به عنوان مثال هنگامی که شما در مسافرت هستید و مکان‌های جدیدی را می‌بینید، ممکن است شما به عکاسی سریع از مکان‌ها عادت داشته باشید و سپس به مکان بعدی بروید. ترک این عادت کمی دشوار است، اما اگر شما می‌خواهید بهترین عکاسی از منظره را داشته باشید باید کمی سرعت خود را کم کنید و مدت زمان بیشتری را صرف عکاسی از آن مکان بکنید. سرعت زیاد در حرکت می‌تواند به ترکیب عکس‌های شما آسیب جدی وارد نماید. با کم کردن سرعت، می‌توانید در اطراف منظره مورد نظر قدم زده و جالب ترین زوایا را برای عکاسی پیدا کنید، که منجر به عکاسی ایده‌آل از منظره خواهد شد. به عبارت دیگر کند نمودن سرعت می‌تواند کمک شایانی به بهتر شدن ترکیب عکس شما نماید. بنابراین هنگام برنامه‌ریزی برای سفر، تمام تایم خود را پر نکنید تا احساس عجله نداشته باشید و بتوانید به بهترین صورت عکاسی نمایید.


 4- عدم استفاده از سه‌پایه

اگر تابحال از یک سه‌پایه برای عکاسی منظره استفاده نکرده‌اید، باید بدانید انجام این کار سبب پیشرفت چشمگیری در عکس‌های شما خواهد شد. مزایای استفاده از سه‌پایه هنگام عکاسی منظره:
– شما را مجبور به کاهش سرعت می‌کند. استفاده از سه‌پایه یکی از بهترین روش‌های کم کردن سرعت در هنگام عکاسی از منظره است. به عبارت ساده‌تر عکاسی با استفاده از سه‌پایه شما را وادار به کند نمودن سرعت می‌کند.
– منجر به گرفتن عکس‌های واضح تر می‌شود. فواید اصلی استفاده از سه‌پایه ، ایجاد ثبات، کاهش حرکت و ایجاد عکس‌های واضح تر است. معمولاً در هنگام عکاسی منظره شما نیاز به تمرکز دارید، بنابراین وجود یک سه‌پایه ضروری به نظر می‌رسد.
– به ترکیب عکس‌ها کمک می‌کند. وقتی در هنگام عکاسی منظره از سه‌پایه استفاده کنید، مجبور خواهید شد سه‌پایه را به منظور دست‌یابی به ترکیب مورد نظر تنظیم کنید، به عبارت دیگر این امر سبب می‌شود شما به ترکب مورد نظر خود فکر کنید و برای انتخاب آن حساس‌تر شوید، که این امر بسیار مطلوب می‌باشد.
به طور کلی، اگر می‌خواهید سطح عکس‌های منظره خود را ارتقاء دهید، باید از راهکارهای مثبت پیروی نمایید. عکاسان حرفه‌ای منظره، در هنگام عکاسی همیشه از یک سه‌پایه استفاده می‌کنند، بنابراین این امر باید بتواند شما را متقاعد کند که شما نیز هنگام عکاسی منظره از سه‌پایه استفاده نمایید.

اشتباهات رایج در عکاسی منظره
اشتباهات رایج در عکاسی منظره

5- افق کج از اشتباهات رایج در عکاسی منظره

وجود یک افق کج می‌تواند یک عکس خوب را خراب کند. خوشبختانه ، غلبه بر آن آسان است. برای رفع این مشکل می‌توانید از خطوط شبکه در صفحه LCD یا سطح حباب دوربین خود استفاده کنید تا از سطح عکس‌های خود اطمینان حاصل نمایید. همچنین می‌توانید افق‌های کج را به راحتی در لایت‌روم یا فتوشاپ برطرف کنید (اگرچه بهتر است آن را در دوربین درست کنید). به طور کلی، بهتر است در عکاسی منظره افقی مستقیم باشد، حتی اگر افق در واقع کمی کج باشد.

6- عدم عکس برداری از مناظر به‌صورت عمودی

 بیشتر عکس‌های مناظر به صورت افقی گرفته می‌شوند (به همین دلیل این جهت، جهت‌گیری مناظر گفته می‌شود). اما این بدان معنا نیست که همه عکس‌های شما باید افقی باشند. مناظر عمودی نیز می‌توانند بسیار جالب باشند و قطعاً تصاویر عمودی قابلیت استفاده دارند همانطور که عکس‌های مناظر در مجلات به صورت عمودی چاپ می‌شوند یا مشتریان ممکن است به دنبال تصاویر عمودی برای چاپ در مجلات یا وب‌سایت‌های خود باشند. تنوع مطلوب عکس‌های شما سبب ایجاد عکس‌های مفیدتر شده و به شما فرصت فروش بهتر را می‌دهد.

اشتباهات رایج در عکاسی منظره

 7- عکس‌برداری فقط با یک لنز زاویه دید گسترده

 یکی‌ دیگر از رویکردهای رایج در عکاسی منظره استفاده از لنزهای با زاویه دید گسترده است. اگر از یک منظره گسترده و حماسی عکاسی می‌کنید، لنزهایی با زاویه دید گسترده برای رسیدن به عکس مطلوب ایده‌آل می‌باشند. همچنین همیشه استفاده از یک لنز با زاویه دید گسترده، برای عکاسی مناظر مطلوب نخواهد بود. استفاده از لنزهای متفاوت دیگر نیز نیازمند زمان و مکان مناسب خود هستند. سعی کنید که هنگام عکاسی منظره از ترکیب لنزهای مختلف استفاده کنید و صرفاً از لنز با زاویه دید گسترده استفاده ننمایید.


8- عدم وجود یک موضوع محوری یا نقطه کانونی

وقتی برای اولین بار عکاسی منظره را آغاز نمودید، رویکرد معمولی این است که صحنه‌ای زیبا را پیدا کنید، منظره مورد نظر را در داخل کادر بیندازید و در نهایت از آن عکس بگیرید. زیبایی اینگونه عکس‌ها صرفاً به منظره وابسته می‌باشد بنابراین همیشه نمی‌توان از این رویکرد استفاده نمود. به عبارت دیگر صرف‌نظر از زیبایی منظره برای عکاسی، هر منظره باید دارای یک موضوع محوری یا نقطه کانونی باشد بنابراین هنگامی که شما عکاسی منظره انجام می‌دهید باید این نکته را مد‌نظر قرار دهید که در عکس خود به دنبال بیان حرف خاصی هستید یا صرفاً زیبایی یک منظره را می‌خواهید به مخاطب نشان دهید. نکته اساسی در عکس چیست؟

9- لبه‌های شلوغ از اشتباهات رایج در عکاسی منظره

در هنگام عکاسی از منظره مورد نظر، بعد از اینکه نقطه کانونی مشخص شد، حتماً لبه‌ها را بررسی کنید. وجود اشیاء مختلف و اضافی در لبه عکس‌های شما سبب از بین رفتن اثر‌بخشی تصاویر خواهد شد. البته شما می‌توانید عکس را برش داده و پردازش نمایید، اما بررسی لبه‌ها قبل از عکس‌برداری مطلوب می‌باشد. آیا شاخه‌ها، برگ‌ها، سنگ‌ها یا اشیاء دیگری در لبه تصویر وجود دارند که سبب انحراف از نقطه کانونی می‌شوند؟ اگر چنین است، حتماً ترکیب تصویر موردنظر را تنظیم کنید.

10- متکی بودن به پردازش زیاد تصویر

لایت‌روم و فتوشاپ منابع ارزشمندی برای عکاسان مدرن هستند، اما شما نباید خیلی به آن‌ها اعتماد نمایید. سعی کنید تا حد امکان عکس‌های مطلوب خود را توسط دوربین بگیرید و عمل پردازش پس از عکس‌برداری را نیز کمتر مورد استفاده قرار دهید، زیرا اگر بیش از حد به پردازش بعد از عکس‌برداری متکی باشید، لاجرم باید زمان بیشتری را در لایت‌روم و فتوشاپ سپری نمایید. بعلاوه تمام ابزار پردازشی نمی‌توانند به اندازه دوربین شما در هنگام عکس‌برداری مفید و کارآمد باشند. از پردازش به عنوان روشی برای نهایی نمودن عکس‌های خود استفاده کنید اما به هیچ وجه به آن به عنوان ابزاری جهت تبدیل یک عکس ضعیف به یک عکس غنی اعتماد ننمایید.

11- عدم جست‌و‌جوی صحنه‌هایی نزدیک با جزئیات بیشتر

بیشتر مناظر در‌برگیرنده صحنه‌های وسیعی هستند. در حالیکه برخی از جالب‌ترین عکس‌ها، شامل  صحنه‌های نزدیک با جزئیات بیشتر می‌باشند، به عنوان مثال آب در هنگام جوشیدن و سایر جزئیات که در صحنه‌های وسیع مورد غفلت قرار می‌گیرند. این نوع جزئیات در همه جای طبیعت وجود دارد. تلاش برای یافتن این نوع جزئیات و عدم چشم‌پوشی از آن‌ها بسیار مهم می‌باشد.

اگر قادر به رفع این اشتباهات رایج در عکاسی منظره هستید، متوجه خواهید شد که تصاویر مناظر شما به سرعت ارتقاء خواهند یافت. بنابراین اگر می‌خواهید شاهد بهترین نتایج ممکن باشید، در زمان عکاسی منظره، موارد فوق را مد‌نظر قرار دهید.

جست‌و‌جوی صحنه‌هایی نزدیک با جزئیات بیشتر
اشتباهات رایج در عکاسی منظره


راستی میتوانید آخرین مطالب ما را از طریق تلگرام و اینستاگرام نیز دنبال کنید. برای عضویت در کانال تلگرام و اینستاگرام بیت گرف روی دکمه زیر کلیک کنید. همچنین فیلم ها با کیفیت های مختلف در یوتیوب هم قرار دارد.

TELEGRAM INSTAGRAM youtube

امتیاز: 0 از ۵ - تعداد رای: 0
اشتراک گذاری این صفحه
پست های مشابه آموزش های مرتبط با مقاله یا آموزشی که در حال مطالعه آن هستید!
گفتگو و سوالات شما در این قسمت میتوانید نظر یا سوال خود را در مورد مقاله یا آموزش مطرح کنید.
دیدگاهتان را بنویسید برای ارسال دیدگاه لازم است در سایت وارد شده یا ثبت نام کنید ...
8 دیدگاه به گفتگوی ما بپیوندید و نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید ...
کاربر بیت گرف 1398/10/12

سلام میشه راهنمایی کنی فتوشاپ باید از چه روشی یاد بگیرم یا برنامه اموزشی معرفی کنی ممنون میشم

  ارسطو اعتمادی 1398/10/12

  سلام دوره جامع فتوشاپ در بخش ویژه سایت بیت گرف را ببینید.

کاربر بیت گرف 1398/07/19

عشق مایی ارسطو

  ارسطو اعتمادی 1398/07/19

  لطف دارید

کاربر بیت گرف 1398/07/19

واقعا بعترین و فعال ترین سایتیه که تا به حال دیدم
فوق العادست

  ارسطو اعتمادی 1398/07/19

  از همراهی شما ممنونم

کاربر بیت گرف 1398/07/18

بسیار عالی - من از تک تک مطالبتون واقعا لذت میبرم و استفاده میکنم. امیدوارم همیشه این سایت به این شکل تداوم داشته باشه.

  ارسطو اعتمادی 1398/07/18

  سلام وقت بخیر ، ممنون از حمایت شما ، مطمعنا اگر شما باشید ما هم هستیم.

مطالعه با تمرکز بیشتر
پست های پربازدید هفته 6 پست پربازدید در دسترس شماست!
آموزش هوش مصنوعی استیبل دیفیوژن...

آموزش هوش مصنوعی استیبل دیفیوژن...

مهسا سلطانی
دانلود و نصب اسکریپت motion...

دانلود و نصب اسکریپت motion...

احسان ملائی
دانلود اسکریپت Motion Bro v4.0.4...

دانلود اسکریپت Motion Bro v4.0.4...

مهدی فریدونی
دانلود Adobe Firefly | هوش...

دانلود Adobe Firefly | هوش...

مهدی فریدونی
میدجورنی رایگان و نحوه استفاده...

میدجورنی رایگان و نحوه استفاده...

مهسا سلطانی
جداسازی صدای خواننده از موزیک...

جداسازی صدای خواننده از موزیک...

مهدی فریدونی
دوره روتوش
دوره جامع گرافیک و ویدیو
×