آموزش عکاسی, آموزش ها 13 دقیقه 330

17 نکته برای گرفتن عکس هایی با وضوح بالا

چکیدهگرفتن عکس هایی با وضوح بالا (شارپ) ملزم به انجام یک سری اقدامات کوچک اما فوق‌العاده موثر است که وضوح قابل توجهی را به تصاویر می بخشند. در عکاسی، اصطلاح “tack sharp” تصویری را توصیف می کند که سوژه اصلی را با فوکوس واضح، خطوط تمیز، جزئیات واضح و بدون تاری نشان می دهد. دستیابی […]

گرفتن عکس هایی با وضوح بالا (شارپ) ملزم به انجام یک سری اقدامات کوچک اما فوق‌العاده موثر است که وضوح قابل توجهی را به تصاویر می بخشند.

در عکاسی، اصطلاح “tack sharp” تصویری را توصیف می کند که سوژه اصلی را با فوکوس واضح، خطوط تمیز، جزئیات واضح و بدون تاری نشان می دهد. دستیابی به این میزان وضوح یکی از کلیدهای سازنده یک تصویر خیره کننده است.

تمام آن چیزی که برای گرفتن عکس هایی با وضوح بالا و شارپ نیاز دارید کاهش حداکثری لرزش های دوربین است. راه های مختلفی برای این کار وجود دارد که برخی از این راه حل ها در تمام شرایط قابل استفاده و بعضی برای شرایط خاص استفاده میشوند. اما در نهایت تمام این تکنیک ها به شما برای کاهش لرزش های دوربین کمک خواهند کرد و هرچه تکنیک ها و روش های  بیشتری استفاده کنید، عکس های شما واضح تر خواهند بود.


بررسی 17 نکته برای گرفتن عکس هایی با وضوح بالا

  • نکات کلی برای حداکثر وضوح

این نکات را می توان برای گرفتن عکس هایی با وضوح بالا در همه شرایط به کار برد. آنها را همیشه به خاطر بسپارید، چرا که برای هر عکس تفاوت های چشمگیری ایجاد میکنند.

گرفتن عکس هایی با وضوح بالا و شارپ که پر از جزئیات و بافت هستند.
گرفتن عکس هایی با وضوح بالا و شارپ که پر از جزئیات و بافت هستند.

1 – برای گرفتن عکس هایی با وضوح بالا از شارپ ترین دیافراگم استفاده کنید.

لنزهای دوربین فقط در یک دیافراگم خاص می توانند به واضح ترین عکسهای خود برسند. به طور کلی در وایدترین لنزها 2-3FSTOP و در بیشتر لنزها حدود f/8 است. انتخاب دیافراگم ابتدا باید بر اساس سایر موارد (مانند دستیابی به سرعت شاتر و عمق میدان قابل قبول) باشد، اما سعی کنید تا جایی که امکان دارد نزدیک به این دیافراگم بمانید.

2 – حالت فوکوس خودکار تک نقطه ای (Single Point).

هنگام فوکوس، اکثر دوربین ها سعی می کنند تا حد ممکن صحنه را با وضوح بالا نگه دارند که برای زمانی که می خواهید اقدام به گرفتن عکس هایی با وضوح بالا کنید، جزئیات را در همه جای تصویر داشته باشید خوب است. اما هیچ یک از عناصر درون تصویر سوپر شارپ (فوق‌العاده واضح) نخواهند بود. دوربین خود را به حالت فوکوس تک نقطه تغییر دهید که به دوربین شما می گوید فقط روی یک نقطه (به طور معمول در مرکز قاب) متمرکز شود.

قبل از ترکیب بندی تصویر، روی هدف قرار دادن این نقطه روی سوژه و فشار نصفه روی شاتر تمرکز کنید. این باعث میشود سوژه تا بالاترین میزان ممکن واضح و شارپ شود.

3 – برای گرفتن عکس هایی با وضوح بالا از ایزو (ISO) پایین استفاده کنید.

سرعت ایزوی بالا مساوی است با نویز بیشتر، که باعث مبهم شدن جزئیات و بر وضوح کلی تصویر تأثیر میگذارد.

درصورت امکان، از کمترین تنظیمات ISO دوربین خود استفاده کنید (معمولاً در حدود ISO 100 یا 200)، به شرطی که روی سایر تنظیمات مانند سرعت شاتر تأثیر منفی نگذارد.

4 – از بهترین لنز استفاده کنید.

لنزهای با کیفیت خوب تفاوت زیادی در وضوح عکسهای شما ایجاد می کنند، و لنزهای گران‌تر به طور کلی شارپ تر از لنزهای ارزان قیمت هستند. بدیهی است که تغییر لنز می تواند بسیار پرهزینه باشد، اما به عنوان سرمایه گذاری، در عکس های بهتر به آن فکر کنید.

5 – فیلترهای لنز را بردارید.

برای گرفتن عکس هایی با وضوح بالا به فیلترها توجه ویژه کنید؛ فیلترها وضوح لنز شما را کاهش می دهند و کیفیت تصویر نهایی را تحت تأثیر قرار می دهند در صورت عدم نیاز، آنها را بردارید تا وضوح بیشتری داشته باشند.

6 – وضوح صفحه LCD را بررسی کنید.

یکی از مزایای بزرگ دیجیتال نسبت به فیلم این است که می توانید بلافاصله عکس های خود را بررسی کنید. پس از گرفتن عکس، از ویژگی پخش دوربین استفاده کنید و تا 100٪ بزرگنمایی کنید تا میزان وضوح آن را بررسی کنید. در صورت مشاهده تار شدن، میتوانید از آنجا مجدداً عکسبرداری کنید.


  • بهبود وضوح با سه پایه

حتی اگر در نور روز عکاسی می کنید برای نهایت وضوح باید از سه‌پایه استفاده کنید. همانند لنزها، سه‌پایه های خوب ارزان نیستند، اما عکس های شما را متحول می کنند.

سه پایه بهترین راه برای دستیابی به عکس هایی با وضوح بالا است.
سه پایه بهترین راه برای دستیابی به عکس هایی با وضوح بالا است.

7 – سه پایه خود را محکم کنید.

هدف از یک سه پایه این است که دوربین خود را تا آنجا که ممکن است ثابت نگه دارید، بنابراین باید مطمئن شوید که دوربین خوب و محکم است.

از کشیدن ستون وسط و پایه های سه‌پایه خود، بیش از حد لازم خودداری کنید. هرچه سه‌پایه خود را بلندتر کنید، لرزش بیشتری خواهد داشت و گرفتن عکس هایی با وضوح بالا سخت‌تر خواهد بود.

اگر سه‌پایه شما قلاب دارد، چیزی به آن آویزان کنید تا ثبات بیشتری داشته باشد. بسیاری از افراد حرفه ای “کیف سنگی” خالی به همراه دارند که می توانند با سنگ پر کنند تا وزن سنگین و خوبی داشته باشند که حتی در وزش باد شدید سه‌پایه را ثابت نگه  دارد.

8 – برای گرفتن عکس هایی با وضوح بالا از ریموت یا کنترل استفاده کنید.

فشار دادن دکمه شاتر روی دوربین می تواند باعث لرزش دقیقه ای شود. شاید فکر کنید این مسئله انقدر بزرگ نیست، اما در عکس نهایی قابل مشاهده است و شما را از گرفتن عکس هایی با وضوح بالا محروم میکند. استفاده از کنترلرهای ارزان برای جلوگیری از این مشکل است.

به طور متناوب، از تایمر خودکار دوربین خود استفاده کنید 2 ثانیه زمان کافی است برای از بین رفتن لرزش های ناشی از لمس دکمه شاتر.

9 – کاهش دهنده لرزش (ویبره) را خاموش کنید.

بسیاری از دوربین ها و لنزها مجهز به سیستم کاهش دهنده لرزش داخلی هستند که برای ایجاد ثبات در هنگام نگه داشتن دوربین روی دست، مناسب هستند و هنگامی که دوربین روی یک سه‌پایه نصب شده است، این سیستم می تواند به دلیل کمبود حرکت گیج شود و زمانی که حرکت میکند لرزش های جزئی ایجاد کند و مانع ثبت عکس هایی با وضوح بالا شود.

این امر به ویژه در مورد سیستم های قدیمی تثبیت کننده تصویر صادق است، بنابراین بهتراست برای بهبود وضوح تصویر و گرفتن عکس هایی با وضوح بالا هنگام عکسبرداری با استفاده از سه‌پایه، آنها را کاملاً غیرفعال کنید.

10 – از قفل آینه استفاده کنید.

یکی دیگر از منابع لرزش در دوربین، آینه جلوی سنسور است. هنگامی که دکمه شاتر را فشار می دهید، این آینه از جلو دور می زند و این می تواند باعث حرکت جزئی دوربین شود که این حرکت مانع ثبت عکس هایی با وضوح بالا خواهد شد.

قفل آینه (MLU) آینه را در حالت جمع شده نگه می دارد، بنابراین هنگام گرفتن عکس هایی با وضوح بالا نیازی به حرکت ندارد. اکثر SLR های دیجیتال از این ویژگی برخوردارند و می تواند تفاوت زیادی در میزان وضوح عکس های شما ایجاد کند.


  • تصاویر شارپ بگیرید وقتی دوربین را روی دست حمل می کنید

بعضی اوقات استفاده از سه‌پایه امکان‌پذیر نیست. به عنوان مثال مکان هایی که مجاز به حمل سه‌پایه نیستید، یا ممکن است در حال عکاسی از رویدادی باشید که مجبورید سریع حرکت کنید و وقت حمل و نصب سه‌پایه را ندارید. در این شرایط باید دوربین را روی دست حمل کنید، اما هنوز هم روش هایی وجود دارد که می توانید عکس هایی با وضوح بالا ثبت کنید و وضوح عکس های خود را به حداکثر برسانید.

دستیابی به تصاویر واضح هنگام دستی گرفتن دوربین دشوارتر است، اما می توان این کار را انجام داد.
دستیابی به تصاویر واضح هنگام دستی گرفتن دوربین دشوارتر است، اما می توان این کار را انجام داد.

11 – سه‌پایه خودتان را بسازید.

سطوح و اشیایی اطراف ما هستند که میتوانیم به عنوان سه پایه برای ثبات دوربین از آنها استفاده کنیم مثلا دوربین را روی دیوار، یا لنز را روی نرده ها بگذارید.

12 – برای گرفتن عکس هایی با وضوح بالا سرعت شاتر را افزایش دهید.

سرعت شاتر بالا کمتر مستعد حرکت است. پس تا جایی که میتوانید آن را افزایش دهید تا عکس هایی با وضوح بالا ثبت کنید. به قاعده کلی پایبند باشید و از سرعت شاتر حداقل “1 / فاصله کانونی” استفاده کنید. بنابراین برای گرفتن عکس هایی با وضوح بالا یک لنز 100 میلی متری از سرعت 1/100 ثانیه یا بیشتر استفاده کنید.

13 – روی حالت burst (پشت سر هم) عکسبرداری کنید.

به جای اینکه یک بار عکس بگیرید، دوربین خود را به حالت عکسبرداری مداوم (پشت سرهم) تغییر دهید و همزمان چندین عکس بگیرید. معمولاً خواهید دید که اگر همزمان 10 شات بگیرید، 1 یا 2 عکس هایی با وضوح بالا خواهند بود. حتماً یک کارت حافظه بزرگ به همراه داشته باشید زیرا این کار از فضای زیادی استفاده می کند.

14 – تثبیت کننده تصویر stabilisation را روشن کنید.

اگرچه زمانی که دوربین روی سه‌پایه سوار است، سیستم های کاهش ارتعاش می توانند مشکلاتی ایجاد کنند، اما هنگامی که دوربین را روی دست نگه میدارید معجزه می کنند. در شرایط مطلوب می توانند سه برابر نوردهی بیشتری دهند که باعث ایجاد تفاوت بین یک عکس تار و یک عکس شارپ و گرفتن عکس هایی با وضوح بالا میشود.

15 – برای گرفتن عکس هایی با وضوح بالا ثابت باشید.

هنگامی که دوربین را در دست دارید، بزرگترین منبع لرزش و حرکت بدن شما است، بنابراین سعی کنید آن را تا جای ممکن ثابت نگه دارید. بازوها را به پهلو بچسبانید یا برای حمایت بیشتر به دیوار یا درخت تکیه دهید. برای گرفتن عکس هایی با وضوح بالا هنگام عکسبرداری، حتی تنفس شما می تواند باعث ایجاد حرکات ریزی در دوربین شود، بنابراین سعی کنید آرام و شمرده نفس بکشید و در حین نفس کشیدن دکمه شاتر را فشار دهید.

16 – دکمه شاتر را فشار دهید.

هنگام فشار دادن دکمه شاتر، تا جایی که می توانید این کار را با ملایمت انجام دهید. مطمئن شوید که انگشت شما برای شروع با دکمه در تماس است (نه اینکه بالای آن معلق باشد) و به جای فشار دادن سریع، آن را به تدریج فشار دهید. هنگامی که دکمه پایین است، انگشت خود را در آنجا نگه دارید تا دوربین عکسبرداری را به پایان رساند.


  • شارپ کردن عکس ها در نرم افزار ویرایشگر

هر چقدر هم که مراقب باشید لرزش ها را در حین عکسبرداری به حداقل برسانید، با این وجود بیشتر عکس ها می توانند از وضوح بیشتر (عکس های با کیفیت) در یک برنامه گرافیکی مانند فتوشاپ بهره مند شوند.

17 – ماسک unsharp را اعمال کنید.

این ماسک ابزار مورد علاقه عکاسان برای بهبود و ثبت عکس هایی با وضوح بالا است. این کار با افزایش کنتراست در امتداد لبه های تصویر، ایجاد تفکیک بهتر بین اشیا وضوح بیشتری را ایجاد میکند. در فتوشاپ، تصویر خود را بارگیری کرده و به Filter> Sharpen> Unsharp Mask روید. تنظیمات را متناسب با صحنه خود تنظیم کنید؛ سعی کنید با  مقدار 100٪، شعاع 1.5، آستانه 4 شروع کرده و از آن استفاده کنید.

دستیابی به تصاویر شارپ و عکس هایی با وضوح بالا غیرممکن نیست. هر یک از این نکات تغییرات کوچکی اعمال میکنند که در آخر در کنار هم منجر به  نتیجه چشمگیری در وضوح تصاویرتان خواهد داشت.راستی میتوانید آخرین مطالب ما را از طریق تلگرام و اینستاگرام نیز دنبال کنید. برای عضویت در کانال تلگرام و اینستاگرام بیت گرف روی دکمه زیر کلیک کنید. همچنین فیلم ها با کیفیت های مختلف در یوتیوب هم قرار دارد.

TELEGRAM INSTAGRAM youtube

امتیاز: 0 از ۵ - تعداد رای: 0
اشتراک گذاری این صفحه
گفتگو و سوالات شما در این قسمت میتوانید نظر یا سوال خود را در مورد مقاله یا آموزش مطرح کنید.
دیدگاهتان را بنویسید برای ارسال دیدگاه لازم است در سایت وارد شده یا ثبت نام کنید ...
مطالعه با تمرکز بیشتر
پست های پربازدید هفته 6 پست پربازدید در دسترس شماست!
دانلود و نصب اسکریپت motion...

دانلود و نصب اسکریپت motion...

احسان ملائی
آموزش هوش مصنوعی استیبل دیفیوژن...

آموزش هوش مصنوعی استیبل دیفیوژن...

مهسا سلطانی
دانلود اسکریپت Motion Bro v4.0.4...

دانلود اسکریپت Motion Bro v4.0.4...

مهدی فریدونی
دانلود Adobe Firefly | هوش...

دانلود Adobe Firefly | هوش...

مهدی فریدونی
میدجورنی رایگان و نحوه استفاده...

میدجورنی رایگان و نحوه استفاده...

مهسا سلطانی
جداسازی صدای خواننده از موزیک...

جداسازی صدای خواننده از موزیک...

مهدی فریدونی
دوره روتوش
دوره جامع گرافیک و ویدیو
×