آموزش عکاسی, آموزش ها 13 دقیقه 391

18 اصطلاح عکاسی که باید بدانید

چکیدهشما به عنوان یک عکاس مبتدی چه اصطلاحات عکاسی را باید بدانید؟ این 18 اصطلاح عکاسی شامل مفاهیم اساسی عکاسی، دوربین و تکنیک های عکاسی هستند که شما را حرفه ای تر میکنند. با یادگیری این اصطلاحات، شما با تعاریف رایج عکاسی آشنا خواهید شد و  اینکه چگونه دانستن آنها به شما کمک میکند تا […]

شما به عنوان یک عکاس مبتدی چه اصطلاحات عکاسی را باید بدانید؟ این 18 اصطلاح عکاسی شامل مفاهیم اساسی عکاسی، دوربین و تکنیک های عکاسی هستند که شما را حرفه ای تر میکنند. با یادگیری این اصطلاحات، شما با تعاریف رایج عکاسی آشنا خواهید شد و  اینکه چگونه دانستن آنها به شما کمک میکند تا عکاس بهتری شوید.


1 – مثلث نوردهی

نوردهی یکی از مهم ترین 18 اصطلاح عکاسی است. در واقع کلمه فتوگرافی (عکاسی) یک کلمه پرتمانتو از ترکیب دو عبارت یونانی Photo for light به معنی عکس برای نور و graph for drawing طرح برای نقاشی است و کلمه فتوگرافی یعنی نقاشی با نور. بنابراین ما با اجازه دادن به نور به صورت کنترل شده، تصویر خود را در یک حسگر دیجیتال یا فیلم فیزیکی در معرض دید قرار می دهیم. مثلث نوردهی رابطه بین متغیرهای اصلی  یعنی حساسیت نور ISO ، دیافراگم لنز و سرعت شاتر را توصیف می کند. تغییر هر یک از اینها بر دو مورد دیگر تأثیر می گذارد.

مثلث نوردهی.
مثلث نوردهی.

2 – دیافراگم لنز  (F-STOP)

 دیافراگم لنز که به آن F-STOP  نیز می گویند اندازه ی دهانه ای است که اجازه ورود نور به سنسور یا فیلم را میدهد. این اعداد ممکن است عجیب به نظر رسند چرا که اندازه ی دهانه ی لنز را در رابطه با فاصله ی کانونی لنز به عنوان نسبت و کسر توصیف میکنند. در نسبت، عدد کوچکتر مربوط به بزرگ ترین روزنه  است. دیافراگم لنز همچنین در محاسبه میزان فوکوس و عمق میدان نقش دارد.

دیافراگم لنز (F-STOP) .
دیافراگم لنز  (F-STOP).

3 – سرعت شاتر در عکاسی

سرعت شاتر یکی از مهم ترین 18 اصطلاح عکاسی است که به میزان نوری که ما اجازه میدهم به سنسور برسد اطلاق میشود. سرعت شاتر معمولاً کسرهای کوچکی از ثانیه است و به صورت کسری مانند 1/125 یا 1/1000 بیان می شود اما برخی از عکاسان برای بیان کسر از فرم مختصر مانند “125” یا “1000” استفاده می کنند. در کنار نوردهی سرعت شاتر در میزان تاری و فیریز حرکات نقش دارد. کسری کوچکتر از ثانیه، مانند 1/1000، حرکت را منجمد یا فریز می کند در حالی که کسری بزرگتر مانند 1/15  سرعت کمتری دارد و حرکت را تار می کند.

اهمیت سرعت شاتر.
اهمیت سرعت شاتر.

4 – ایزو ISO

ایزو میزان حساسیت نور، فیلم یا حسگر را توصیف می کند. عدد بزرگتر حساسیت بیشتر و عدد کوچکتر میزان حساسیت کمتری دارد. اعداد در مقیاس جبری مشابه f-stop هستند، بنابراین ما اغلب به تغییر دیافراگم، سرعت شاتر و ISO به عنوان “مثلث” نوردهی اشاره می کنیم. تغییر ایزو در میزان شارپ یا وضوح تصویر، نویزها و گرین فیلم (کوچکترین ذره میکروسکوپی تشکیل دهنده تصویر) نیز تاثیر میگذارد.

مفهوم ایزو ISO.
مفهوم ایزو ISO.

5 – فاصله کانونی

یکی دیگر از 18 اصطلاح عکاسی میزان سنجش نوری یا اپتیکال لنز و فاصله پلن (صفحه) فیلم از مرکز نوری لنز که به میلی متر محاسبه میشود فاصله کانونی گفته میشود که به ندرت با اندازه فیزیکی واقعی لنز مطابقت دارد. هر قالب دارای یک فاصله ی کانونی نرمال است و به کوچکترین فاصله کانونی واید یا دید باز و بزرگترین فاصله کانونی تله فوتو می گویند. یک لنز زوم دارای طیف وسیعی از فاصله های کانونی متغیر است.

اهمیت و مفهوم فاصله کانونی.
اهمیت و مفهوم فاصله کانونی.

6 – فرمت فایل

استانداردهای متعددی برای تصویربرداری الکترونیکی وجود دارد و هر یک از آنها اطلاعات را به روشی متفاوت اداره می کنند. برخی از فرمت ها اطلاعات موجود در یک تصویر را فشرده می کنند که برای به اشتراک گذاری فایل، ذخیره سازی و استفاده سریع در برنامه ها بسیار مناسب است. فرمت های غیر فشرده (RAW)، میزان نوردهی، رنگ و جزئیات  بیشتری را در خود نگه میدارند اما با همه ی دستگاه و برنامه ها سازگار نیستند.

فرمت فایل های عکاسی شده.
فرمت فایل های عکاسی شده.

7 – فرمت JPEG

متخصصان عکاسی یک فرمت استاندارد تصویری برای عکاسی و سایر زمینه ها ایجاد کردند که یک فرمت فشرده است و می تواند برای اندازه ها و مقادیر مختلف اطلاعات ذخیره شده، پیکربندی  و تنظیم شود. JPEG  یکی از پرطرفدارترین فرمت های عکس دیجیتال است که توسط اکثر دستگاهها و برنامه ها، قابل خواندن، مشاهده، چاپ یا تغییر است.

معرفی فرمت JPEG در عکاسی.
معرفی فرمت JPEG در عکاسی.

8 – فرمت RAW

این فرمت تصویری غیر فشرده است که تمام اطلاعات گرفته شده توسط سنسور دوربین را در خود نگهداری میکند اما تنها با برنامه و دستگاه هایی که قابلیت خواندن این فرمت را دارند سازگار است و به طور کلی فرمت کاربردی برای ویرایش و اصلاح در نرم افزارهای ویرایشگر است.

معرفی فرمت RAW در عکاسی.
معرفی فرمت RAW در عکاسی.

9 – پردازش post–processing

پردازش یکی از اصطلاحات عکاسی است که توصیف می کند پس از ضبط  فایل تصویری  توسط دوربین، چه اتفاقی می افتد. یک دوربین دارای پردازشگر تصویر است که می تواند از فایل های RAW یا سایر فایل ها مانند JPEG خروجی بگیرد. فایل های تصویری را میتوان توسط برنامه هایی که post-processing نامیده می شود، پردازش کرد. این اصطلاح عکاسی گاهی اوقات به عنوان Photoshopping (فتوشاپینگ) به یکی از نرم افزارهای Adobe گفته می شود که کم و بیش به یک برنامه عکاسی استاندارد تبدیل شده است. پردازش را می توان برای تنظیمات جزئی یا تغییراتی ایجاد کرد تا تصویر با هدف عکاس مطابقت داشته باشد، برای اصلاحات یا برای بهبود رنگها، نوردهی و سایر جنبه های تصویری می توانید عکس را ماهرانه تنظیم کنید و حتی آن را با تصاویر دیگر ترکیب کنید، اما بیشتر تغییرات در مرحله پردازش جزئی هستند.

پردازش post–processing.
پردازش post–processing

10 – ویرایش غیرمخرب (Non-Destructive Editing)

برنامه های ویرایش غیر مخرب علاوه بر بالا بردن سرعت (Post-processing پردازش‌های بعد از گرفتن عکس) در روند کاری از تغییرات ناخواسته نیز جلوگیری میکند و تا زمانی که خروجی گرفته نشود فایل تصویری اصلی را تغییر نمیدهد.

ویرایش غیرمخرب (Non-Destructive Editing) در عکاسی.
ویرایش غیرمخرب (Non-Destructive Editing) در عکاسی.

11 – هایلایت ها (Highlights)

هایلایت ها قسمت های روشن صحنه یا تصویرگرفته  شده هستند. به یاد داشته باشید تنظیمات مثلث نوردهی تاثیر قابل توجه ای در جزئیات هایلایت ها میگذارد.

هایلایت ها Highlights در عکاسی.
هایلایت ها Highlights در عکاسی.

12 – سایه ها (Shadows)

در مقابل هایلایت ها، سایه ها قرار دارند که قسمت های تاریک صحنه یا تصویر گرفته شده هستند. سایه ها تنها در تصاویر سیاه و سفید وجود ندارند بلکه شامل تصاویر رنگی نیز میشوند. درواقع درعکاسی سایه ها به رنگ اتلاق نمیشوند بلکه درمورد روشنایی  و درخشندگی هستند.

سایه ها (Shadows) در عکاسی.
سایه ها (Shadows) در عکاسی.

13 – عمق میدان در عکاسی

به میزان گستردگی فوکوس (وضوح) در تصویر اطلاق میشود که شامل عمق میدان کم یعنی سوژه های کمتری در فوکوس قرار میگیرند و عمق میدان عمیق یا زیاد که طیف بیشتری از صحنه شارپ یا درفوکوس است. عمق میدان با دیافراگم لنز، فاصله کانونی لنز و فاصله سوژه تا دوربین کنترل میشود. سایر اصطلاحات مرتبط با عمق میدان شامل بوکه (bokeh)، عمق میدان انتخابی (selective focus) و دایره اغتشاش circle of confusion) هستند.

عمق میدان در عکاسی.
عمق میدان در عکاسی.

14 – ضریب برش یا کراپ

این اصطلاح میتواند برای عکاسان آماتور حتی حرفه ای و با تجربه کمی گیج کننده باشد از آن جهت که تفاوت بین اندازه سنسور دوربین شما و یک فریم فیلم ۳۵ میلیمتری توصیف می کند. تمام این اعداد در واقع نحوه مقایسه فاصله کانونی لنز با Full Frame است که در دوربین با فرمت کوچکتری مانند MFT یا APS-C استفاده می شود. فاصله کانونی در واقع تغییر نمی کند واعداد فقط برای مقایسه هستند.

اصطلاح ضریب برش یا کراپ در عکاسی.
اصطلاح ضریب برش یا کراپ در عکاسی.

15 – نورپردازی در عکاسی

یکی دیگر از 18 اصطلاح عکاسی نورپردازی است، نورپردازی درعکاسی تعاریف متفاوتی دارد و میتواند شامل کنتراست یا تضاد رنگی، هایلایت ها، سایه ها، روشنی کلی صحنه و حتی تجهیزات نورپردازی مثل نورهای LED، فلاشرها، استروپ یا فلاش های استدیویی باشد. نورپردازی یکی از لذت بخش ترین مفاهیم و اصطلاح عکاسی است.

مفهوم اصطلاح نورپردازی در عکاسی.
مفهوم اصطلاح نورپردازی در عکاسی.

16 – کامپوزیشن یا ترکیب بندی

ترکیب بندی به تکنیک های مختلف عکاسی برای ایجاد تعادل در صحنه، جلب توجه به سمت سوژه های صحنه گفته میشود. قانون سوم را به عنوان یکی از مفاهیم اساسی عکاسی خواهید شنید، اما به خاطر داشته باشید که ترکیب بندی می تواند کمی متفاوت باشد و قوانین مربوط به ترکیب بندی را باید به عنوان قوانین راهنما نه مطلق در نظر گرفت.

اصطلاح کامپوزیشن یا ترکیب بندی.
اصطلاح کامپوزیشن یا ترکیب بندی

17 – فیلترها در عکاسی

فیلترها هم یکی دیگر از این 18 اصطلاح عکاسی هستند که باید آنها را بشناسید؛ فیلتر یک قطعه ساخته شده از پلی کربنات که جلوی لنز برای تنظیم  جنبه های مختلف تصویر، ابزار پردازش و یا تنظیم تصاویر در اپلیکیشن های تلفن همراه مورد استفاده قرار میگیرد. اما معمولا در تکنیک و اصطلاحات عکاسی به آیتم هایی که جلوی لنز قرار میگیرند فیلتر گفته میشود.

اهمیت استفاده از فیلترها در عکاسی.
اهمیت استفاده از فیلترها در عکاسی.

18 – ادامه دهید …

این مقاله (18 اصطلاح عکاسی) تنها قسمت کوچکی از دنیای جذاب علمی و هنری عکاسی است. اما آشنایی با این تعارف مسیری برای رسیدن به تکنیک های پیشرفته عکاسی و لذت بردن از خلق تصاویر و عکس های خارق العاده است.

در عکاسی پیشرفت کنید و ادامه دهید ...
در عکاسی پیشرفت کنید و ادامه دهید …


راستی میتوانید آخرین مطالب ما را از طریق تلگرام و اینستاگرام نیز دنبال کنید. برای عضویت در کانال تلگرام و اینستاگرام بیت گرف روی دکمه زیر کلیک کنید. همچنین فیلم ها با کیفیت های مختلف در یوتیوب هم قرار دارد.

TELEGRAM INSTAGRAM youtube

امتیاز: 0 از ۵ - تعداد رای: 0
اشتراک گذاری این صفحه
گفتگو و سوالات شما در این قسمت میتوانید نظر یا سوال خود را در مورد مقاله یا آموزش مطرح کنید.
دیدگاهتان را بنویسید برای ارسال دیدگاه لازم است در سایت وارد شده یا ثبت نام کنید ...
مطالعه با تمرکز بیشتر
پست های پربازدید هفته 6 پست پربازدید در دسترس شماست!
دانلود و نصب اسکریپت motion...

دانلود و نصب اسکریپت motion...

احسان ملائی
آموزش هوش مصنوعی استیبل دیفیوژن...

آموزش هوش مصنوعی استیبل دیفیوژن...

مهسا سلطانی
دانلود اسکریپت Motion Bro v4.0.4...

دانلود اسکریپت Motion Bro v4.0.4...

مهدی فریدونی
دانلود Adobe Firefly | هوش...

دانلود Adobe Firefly | هوش...

مهدی فریدونی
میدجورنی رایگان و نحوه استفاده...

میدجورنی رایگان و نحوه استفاده...

مهسا سلطانی
جداسازی صدای خواننده از موزیک...

جداسازی صدای خواننده از موزیک...

مهدی فریدونی
دوره روتوش
دوره جامع گرافیک و ویدیو
×