آموزش عکاسی, آموزش ها 7 دقیقه 7760

8 دلیل تار بودن عکس ها و راه حل آن ها

چکیدهگرفتن تصاویر شارپ(واضح) برای عکاسان حرفه ای و آماتور مهم است. جدا از کاربردهای خلاقانه ای که می توان با استفاده از تار کردن تصاویر انجام داد، مثل حرکت پن یا کشیدن شاتر (دیافراگم) عکاسان به گرفتن تصاویر شارپ و واضح  حساب باز می کنند. ما هنگام خرید لنز و دوربین سیستم فوکوس را اولویت […]

گرفتن تصاویر شارپ(واضح) برای عکاسان حرفه ای و آماتور مهم است. جدا از کاربردهای خلاقانه ای که می توان با استفاده از تار کردن تصاویر انجام داد، مثل حرکت پن یا کشیدن شاتر (دیافراگم) عکاسان به گرفتن تصاویر شارپ و واضح  حساب باز می کنند. ما هنگام خرید لنز و دوربین سیستم فوکوس را اولویت قرار میدهیم، عملکرد شارپ سازی در دوربین را افزایش می دهیم وعمل شارپ سازی فتوشاپ را تا حد زیادی کنترل می کنیم.

زمانی که برای اولین بار عکاسی را شروع کردم، متوجه شدم که عکس هایم به وضوح تصاویر که در اینترنت می دیدم نبودند و برخی از آنها کاملاً تار و غیرقابل استفاده بودند (حتی با سیاه و سفید کردن هم نمیتوانستم نجاتشان دهم) یکی از اتفاق های بدی که می تواند برایتان بیفتد این است که بعد از عکاسی به خانه بیاید و ببینید هیچ کدام از عکس هایی که گرفته اید  شارپ نیستند.

در یکی از عکاسی های پرتره ی من، لنز کنون 24-105mm f/4 به درستی عمل نمی کرد و تمام چیزی که داشتم یک لنز کنون 50mm f/1.4 بود بنابراین مجبور شدم تمام عکسبرداری را با همان لنز 50 میلی متری انجام دهم. زمانی که به خانه برگشتم از این که پنجاه درصد عکس هایم  تار افتاده بودند و از تار بودن عکس ها خیلی شوکه شدم. بنظر می آمد من فراموش کرده بودم اندازه دیافراگم را تغییر دهم و تمام مدت با f/1.4 عکاسی کردم. خوشبختانه پنجاه درصد دیگر تصاویر بسیار خوب بودند و مشتری از آنها راضی بود. بنابراین، تار بودن عکس ها به چه علت هستند و چرا عکس های شما تار می افتند؟


8 دلیل تار بودن عکس ها

1 – لرزش دوربین

لرزش دوربین زمانی اتفاق می افتد که عکاس هنگام باز بودن شاتر به اندازه ی کافی ثابت نماند و یا از سرعت بالای کافی شاتر برای فاصله کانونی استفاده نکند. به طور خلاصه اگر عکاس هنگام عکاسی حرکت کند به ویژه با  سرعت شاتر پایین، باعث تار بودن عکس ها خواهد شد. 

2 – موشن بلور (تار بودن عکس ها در حرکت)

زمانی اتفاق می افتد که  هنگام عکسبرداری عناصر صحنه در حال حرکت باشند. این امر میتواند عمدی باشد مثل  نمایش دادن حرکات در آب یا ترافیک. یا می تواند غیرعمدی باشد مثل زمانی که سرعت شاتر خیلی کند است و شما در سوژه حرکت را مشاهده  می کنید.

موشن بلور (تاری حرکت) در عکاسی.
موشن بلور (تاری حرکت) در عکاسی

3 – عمق کم میدان 

قسمت هایی از تصاویر با عمق کم می توانند تار شوند این افکت عموما عمدی است و سوژه در فوکوس و پس زمینه یا پیش زمینه خارج از فوکوس است.

عمق میدان کم در عکاسی، سوژه در فوکوس و بقیه خارج از فوکوس هستند.
عمق میدان کم در عکاسی، سوژه در فوکوس و بقیه خارج از فوکوس هستند.

4 – از دست دادن فوکوس

گاهی اوقات عکاس فوکوس را از دست می دهد این زمانی رخ می دهد که صحنه دارای سوژه های متحرک باشد. بعضی دوربین یا لنزها عملکرد فوکوس خودکار بدی دارند. با پیشرفت در تکنولوژی دوربین و لنزها، از دست دادن فوکوس (تار بودن عکس ها)، کمتر مشکل ساز می شود. با این حال یک عکاس باید آموزش ببیند و برای جلوگیری از بروز این مسئله از تکنیک های  مناسبی استفاده کند.

5 – کیفیت هوا

در هوای آلوده، مه آلود یا مرطوب ذرات موجود درهوا می توانند بر وضوع تصاویر تاثیر گذارند. اما در صورت استفاده عمدی، این موضوع می تواند به خلق یک اثر هنری منجر شود.

6 – دور بودن سوژه

به طور کلی هرچه سوژه از دوربین فاصله داشته باشد احتمال گرفتن تصاویر تار (تار بودن عکس ها) بیشتر است. لرزش دوربین، تداخل ذرات هوا و از دست دادن فوکوس نیز افزایش می یابد.

7 – کیفیت نور

کیفیت نورپردازی نیز میتواند بر وضوح عکس تاثیر گذارد.

8 – سیستم فوکوس ناهماهنگ

گاهی دوربین یا لنز شما باید دوباره کالیبره شوند.تکنیک هایی برای جلوگیری از تار شدن عکس ها

  • از سرعت شاتر مناسب استفاده کنید.

گرچه فاکتورهای زیادی در این تصمیم نقش دارند اما یک قانون اصلی این است که به فاصله کانونی مقابل تان پایبند باشید. بنابراین اگر با سرعت ۲۰۰ میلی‌متر در حال عکاسی هستید، سرعت شاتر را روی ۱/۲۰۰ ام یا بالاتر نگه دارید.

  • از سه پایه استفاده کنید.

برای جلوگیری از تار بودن عکس ها اگر لازم است سرعت شاتر را کم کنید، از سه پایه یا مونوپاد استفاده کنید.

  • چندتا عکس بگیرید.

از یک صحنه یا لحظه چند عکس بگیرید (جلوگیری از تار بودن عکس ها)  تا بتوانید واضح ترین عکس را در مراحل پست پروداکشن (پس تولید) انتخاب کنید.

  • از نرم افزار اصلاح Blur / Focus برای جلوگیری از تار بودن عکس ها استفاده کنید.

اگر عکس شارپی از لحظات مهم و حساس ندارید سعی کنید در مرحله پست پروداکشن آن ها را اصلاح کنید. ابزارهایی در نرم افزارهای لایت روم و فتوشاپ وجود دارند که می توانند مانند ابزار شارپ تول به شما کمک کنند. با این حال، ممکن است بخواهید نرم افزارهای تخصصی تری را در این زمینه امتحان کنید.

  • دوربین خود را ارتقا دهید.

فناوری جدید دوربین و لنز به طور کلی منجر به کیفیت تصویر و فوکوس خودکار بهتر می شود. اگر تار بودن عکس ها مشکل دائم شما است به روز رسانی را فراموش نکنید.


اگر مدت زیادی عکاس بوده اید، احتمالاً تک تک این دلایل را تجربه کرده اید و راه حل ها آنها را به سختی پیدا کردید. من هم تجربه کرده ام. بنابراین این مقاله را با عکاس دیگری به اشتراک بگذارید.

 


راستی میتوانید آخرین مطالب ما را از طریق تلگرام و اینستاگرام نیز دنبال کنید. برای عضویت در کانال تلگرام و اینستاگرام بیت گرف روی دکمه زیر کلیک کنید. همچنین فیلم ها با کیفیت های مختلف در یوتیوب هم قرار دارد.

TELEGRAM INSTAGRAM youtube

امتیاز: 0 از ۵ - تعداد رای: 0
اشتراک گذاری این صفحه
گفتگو و سوالات شما در این قسمت میتوانید نظر یا سوال خود را در مورد مقاله یا آموزش مطرح کنید.
دیدگاهتان را بنویسید برای ارسال دیدگاه لازم است در سایت وارد شده یا ثبت نام کنید ...
مطالعه با تمرکز بیشتر
پست های پربازدید هفته 6 پست پربازدید در دسترس شماست!
دانلود و نصب اسکریپت motion...

دانلود و نصب اسکریپت motion...

احسان ملائی
دانلود اسکریپت Motion Bro v4.0.4...

دانلود اسکریپت Motion Bro v4.0.4...

مهدی فریدونی
آموزش هوش مصنوعی استیبل دیفیوژن...

آموزش هوش مصنوعی استیبل دیفیوژن...

مهسا سلطانی
دانلود Adobe Firefly | هوش...

دانلود Adobe Firefly | هوش...

مهدی فریدونی
میدجورنی رایگان و نحوه استفاده...

میدجورنی رایگان و نحوه استفاده...

مهسا سلطانی
جداسازی صدای خواننده از موزیک...

جداسازی صدای خواننده از موزیک...

مهدی فریدونی
دوره روتوش
دوره جامع گرافیک و ویدیو
×