آموزش عکاسی, آموزش ها 9 دقیقه 182

نکاتی برای عکاسی از منظره با لنز تله فوتو

چکیدهمقدمه ای بر مقاله عکاسی منظره با لنز تله | مدت زمان لازم برای مطالعه : 8 دقیقه برای عکاسی منظره لنزهایی با زاویه دید گسترده بسیار مفید هستند. استفاده از یک لنز با زاویه دید گسترده سبب ثبت تصاویر وسیع و حماسی شده و عکاس قادر به نمایش عظمت منظره خواهد شد. در حالی […]

مقدمه ای بر مقاله عکاسی منظره با لنز تله | مدت زمان لازم برای مطالعه : 8 دقیقه

برای عکاسی منظره لنزهایی با زاویه دید گسترده بسیار مفید هستند. استفاده از یک لنز با زاویه دید گسترده سبب ثبت تصاویر وسیع و حماسی شده و عکاس قادر به نمایش عظمت منظره خواهد شد. در حالی که لنزهایی با زاویه دید گسترده برای عکاسی منظره بسیار کارآمد هستند، لنز تله در عکاسی منظره نیز می‌توانند کاربردی و مفید باشد.


نکاتی برای عکاسی از منظره با لنز تله فوتو

برای عکاسی منظره لنزهایی با زاویه دید گسترده بسیار مفید هستند. استفاده از یک لنز با زاویه دید گسترده سبب ثبت تصاویر وسیع و حماسی شده و عکاس قادر به نمایش عظمت منظره خواهد شد. در حالی که لنزهایی با زاویه دید گسترده برای عکاسی منظره بسیار کارآمد هستند، لنز تله در عکاسی منظره نیز می‌توانند کاربردی و مفید باشد. متاسفانه امروزه عکاسی منظره توسط لنز تله مورد شک و تردید واقع شده‌ است.

چرا و چه زمانی باید از لنز تله فوتو استفاده شود؟

اگر از مناظر عکاسی می‌کنید، با استفاده از لنزهای تله فوتو می‌توانید تصاویر بسیار منحصربفردی خلق نمایید. در این مقاله نکاتی در رابطه با عکاسی منظره توسط لنز تله آورده شده‌ است.

عکاسی منظره با لنز تله
عکاسی منظره با لنز تله فوتو

1 – عناصر را در یک عکس فشرده و متراکم کنید.

استفاده از یک لنز با زاویه دید گسترده در عکاسی منظره، سبب می‌شود تا عناصر پس‌زمینه بسیار دور به‌ نظر برسند. در این صورت شما خواهید توانست صحنه‌های بیشتری را ثبت نمایید. اما این امر سبب می‌شود که پس‌زمینه برای بیننده بسیار دور به نظر برسد. لنز تله در عکاسی منظره سبب فشرده‌سازی فاصله بین پس‌زمینه و تصاویر جلوی سوژه خواهد شد. به عبارت دیگر در عکاسی منظره با لنز تله بیننده احساس خواهد کرد که پس‌زمینه دقیقا به پشت سوژه متصل شده‌است. این امر سبب صمیمی جلوه‌تر نمودن تصویر برای بیننده خواهد شد.

عکاسی منظره با لنز تله
عکاسی منظره و لنز تله

2 – ثبت جزئیات

لنز تله در عکاسی منظره برای ثبت جزئیات دقیق بسیار کاربردی هستند. عکاسی منظره فقط مختص مناظر گسترده و وسیع نیست. لنز تله فوتو این امکان را برای عکاس فراهم می‌نماید که از جزئیات کوچک صحنه، تصاویر زیبایی ثبت نماید.

3-هنگامی که نمی‌توانید به سوژه نزدیک شوید.

ممکن است در عکاسی منظره شما امکان نزدیک شدن به صحنه مورد نظر را نداشته باشید. به عنوان مثال هنگامی که سوژه شما بر روی آب یا زمینی خطرناک قرار داشته باشد شما نخواهید توانست به اندازه دلخواه به سوژه نزدیک شوید. در این شرایط عکاسی منظره با لنز تله بهترین انتخاب می‌باشد.

لنز تله در عکاسی منظره

4 – تنوع

از آنجایی که در عکاسی منظره بیشتر تصاویر ثبت شده با استفاده از لنز زاویه دید گسترده می‌باشد، عکاسی منظره با لنز تله می‌تواند سبب ایجاد تنوع و ثبت تصاویر بی‌نظیر شود. معمولا عکاسی منظره با استفاده از لنزهایی با زاویه دید گسترده به راحتی امکان پذیر می‌باشد اما به یاد داشته باشید برای ثبت تصاویر منحص ربفرد آن را با لنز تله فوتو ترکیب نمایید و نیز به دنبال موقعیت‌هایی باشید که عکاسی منظره آن با لنز تله فوتو مناسب‌ تر است.

نکاتی در مورد استفاده از لنز تله فوتو

در ادامه برخی از مهم‌ ترین دلایل استفاده از لنز تله فوتو آمده‌است، این نکات شما را در ثبت تصاویر شگفت‌انگیزتر یاری خواهد نمود.

1 – نگرشتان را تغییر دهید.

اگر شما معمولا در عکاسی منظره از لنزهایی با زاویه دید گسترده استفاده می‌کنید باید برای ایجاد ترکیب جدید در تصاویرتان، نوع نگرشتان را نسبت به لنز تله در عکاسی منظره تغییر دهید. برای اینکار شما ابتدا باید صحنه‌ ای را که برای عکاسی منظره توسط لنز تله مناسب است، پیدا کنید. خبر خوب این است وقتی شما نگرشتان را عوض می‌کنید خواهید توانست عکس‌های منحصربفردی با استفاده از لنز تله خلق نمایید. مهم‌ترین نکته در این نوع عکاسی این است که توجه خود را بر روی جزئیات و قسمت‌های کوچکتر صحنه متمرکز نمایید.

لنز تله در عکاسی منظره

2 – از سه‌ پایه استفاده کنید.

هنگام عکاسی منظره با استفاده لنز تله، این نکته را مدنظر قرار دهید که تمامی جزئیات اغراق می‌شود. همچنین برای اینکار شما نیاز به استفاده از یک سه‌پایه دارید. درحالت کلی استفاده از سه‌پایه برای عکاسی منظره بسیار مفید است اما وقتی از لنز تله فوتو استفاده می‌کنید این امر اهمیت مضاعف می‌یابد.

3 – از ریموت دوربین یا تایمر استفاده کنید.

روش دیگر برای کاهش لرزش دست در هنگام عکاسی منظره، جلوگیری از فشار بر دکمه پایین دوربین است زیرا حرکت یا لرزش جزئی دست سبب کاهش وضوح تصویر خواهد شد. برای این منظور بهتر است از دوربین کنترلی یا تایمر استفاده نمایید. این نوع دوربین‌ها ارزان‌قیمت هستند اما اگر دوربین را روی تایمر تنظیم نمایید بدون داشتن دوربین کنترلی شما قادر به عکاسی منظره با کیفیت عالی خواهید بود.

عکاسی منظره با لنز تله
سه‌ پایه و ریموت دوربین در عکاسی منظره

4 – مجزا نمودن عناصر و اجتناب از حواس‌پرتی

لنز تله درعکاسی منظره برای جداسازی و تفکیک عناصر موجود در صحنه بسیار موثر می‌باشند. در حقیقت لنز تله فوتو دقیقا همان کار فوتوشاپ و لایت‌روم را انجام می‌دهد. شما با استفاده از لنز تله در عکاسی منظره خواهید توانست که عناصر غیرضروری را از لبه‌های تصاویر خود جدا نموده و دوربین را دقیقا بر روی سوژه مورد نظر تنظیم نمایید.

مجزا نمودن عناصر و اجتناب از حواس‌ پرتی توسط لنز تله
مجزا نمودن عناصر و اجتناب از حواس‌ پرتی توسط لنز تله

5 – تصاویر را به صورت پانورما ثبت کنید.

پانورما برای عکاسی منظره بسیار مطلوب است. در بسیاری از مواقع شما قادر به گنجاندن همه جزئیات در تصاویر خود نخواهید بود برای این منظور پانورما این امکان را برای شما فراهم می‌کند که تصاویر متعدد را با هم ترکیب نمایید. لنزهای با زاویه دید گسترده سبب تحریف برخی از جزئیات تصاویر می‌شوند هر چند که در نگاه اول قابل مشاهده نباشد. در عکاسی منظره اگر بخواهید تصاویر را با استفاده از نرم‌افزاری مانند لایت‌روم ترکیب نمایید، برخی از جزئیات تصاویر به ناچار حذف خواهند شد. عکاسی منظره با لنز تله سبب کاهش اعوجاج تصویر خواهد شد. بنابراین برای عکاسی پانورما، لنز تله فوتو انتخاب بسیار ایده‌آل می‌باشد.

6 – تنبلی نکنید.

اگر چه در عکاسی منظره با استفاده از لنز تله شما امکان عکاسی از سوژه‌هایی با فاصله دورتر دارید اما از این به عنوان بهانه‌ ای برای ماندن در یک نقطه استفاده نکنید! شما هنوز هم باید از پاهایتان برای یافتن بهترین موقعیت برای عکاسی منظره استفاده نمایید. لنز تله فوتو به هیچ وجه بهترین موقعیت عکاسی منظره را برای شما انتخاب نخواهد کرد. این نکته را مدنظر قرار دهید که لنز تله در عکاسی منظره برای زمانی کاربرد دارد که شما توانایی نزدیک شدن به سوژه را ندارید.کلام آخر

درحالی که در عکاسی منظره استفاده از لنزهایی با زاویه دید گسترده همیشه کاربردی و مطلوب هستند اما عکاسی منظره با لنز تله نیز مزایایی دارد که سبب می‌شود از آن‌ها در عکاسی منظره استفاده نمایید. امیدوارم این نکات شما را در یافتن موقعیت‌های بهتر برای عکاسی منحصربفرد و دوست‌داشتنی یاری نماید.


راستی میتوانید آخرین مطالب ما را از طریق تلگرام و اینستاگرام نیز دنبال کنید. برای عضویت در کانال تلگرام و اینستاگرام بیت گرف روی دکمه زیر کلیک کنید. همچنین فیلم ها با کیفیت های مختلف در آپارت و یوتیوب هم قرار دارد.

TELEGRAM INSTAGRAM youtube    APARAT

امتیاز: 0 از ۵ - تعداد رای: 0
اشتراک گذاری این صفحه
گفتگو و سوالات شما در این قسمت میتوانید نظر یا سوال خود را در مورد مقاله یا آموزش مطرح کنید.
دیدگاهتان را بنویسید برای ارسال دیدگاه لازم است در سایت وارد شده یا ثبت نام کنید ...
2 دیدگاه به گفتگوی ما بپیوندید و نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید ...
کاربر بیت گرف 1398/11/09

فتوشاپ ۲۰۲۰ رو چه ویندوز هایی امکان نصب داره؟

    ارسطو اعتمادی 1398/11/09

    سلام ویندوز 10

مطالعه با تمرکز بیشتر
پست های پربازدید هفته 6 پست پربازدید در دسترس شماست!
آموزش هوش مصنوعی استیبل دیفیوژن...

آموزش هوش مصنوعی استیبل دیفیوژن...

مهسا سلطانی
دانلود اسکریپت Motion Bro v4.0.4...

دانلود اسکریپت Motion Bro v4.0.4...

مهدی فریدونی
دانلود و نصب اسکریپت motion...

دانلود و نصب اسکریپت motion...

احسان ملائی
دانلود Adobe Firefly | هوش...

دانلود Adobe Firefly | هوش...

مهدی فریدونی
میدجورنی رایگان و نحوه استفاده...

میدجورنی رایگان و نحوه استفاده...

مهسا سلطانی
جداسازی صدای خواننده از موزیک...

جداسازی صدای خواننده از موزیک...

مهدی فریدونی
دوره روتوش
دوره جامع گرافیک و ویدیو
×