آموزش ها, مقالات آموزشی 29 دقیقه 1490

معرفی و بررسی انواع فرمت های فایل فتوشاپ

چکیدهانواع فرمت های فایل فتوشاپ انتخاب یک فرمت فایل فرمت های فایل های گرافیکی در شیوه ی نمایش داده های تصویر (به صورت پیکسل یا وکتور) متفاوت هستند و از تکنیک های فشرده سازی مختلف و ویژگی های فتوشاپ پشتیبانی میکنند. برای حفظ تمام ویژگی های فتوشاپ (لایه ها، افکت ها، ماسک ها و غیره)، […]

انواع فرمت های فایل فتوشاپ

انتخاب یک فرمت فایل

فرمت های فایل های گرافیکی در شیوه ی نمایش داده های تصویر (به صورت پیکسل یا وکتور) متفاوت هستند و از تکنیک های فشرده سازی مختلف و ویژگی های فتوشاپ پشتیبانی میکنند. برای حفظ تمام ویژگی های فتوشاپ (لایه ها، افکت ها، ماسک ها و غیره)، یک کپی از تصویر خود را با فرمت فتوشاپ (PSD) ذخیره کنید.

مانند بسیاری از فرمت‌های فایل، PSD از فایل‌های تا اندازه ۲ گیگابایت پشتیبانی میکند. برای فایل‌های بزرگ‌تر از ۲ گیگابایت، در قالب سند بزرگ (PSB)، Photoshop Raw فقط تصویر مسطح ،TIFF تا ۴ گیگابایت یا فرمت DICOM ذخیره کنید.

عمق بیت (bit depth) استاندارد برای تصاویر 8 بیت در هر کانال است. برای دستیابی به محدوده دینامیکی بیشتر با تصاویر 16 یا 32 بیتی، از فرمت های زیر استفاده کنید:

فرمت‌های تصاویر 16 بیتی (نیاز به دستور Save A Copy)

Photoshop، فرمت سند بزرگ (PSB)، Cineon، DICOM، IFF، JPEG، JPEG 2000، Photoshop PDF، Photoshop Raw، PNG، Bit Map قابل حمل و TIFF.

نکته: دستور Save For Web & Devices به طور خودکار تصاویر 16 بیتی را به 8 بیت تبدیل میکند.

فرمت های تصاویر 32 بیتی (نیاز به دستور Save As)

Photoshop، فرمت اسناد بزرگ (PSB)، OpenEXR، Portable Bitmap ، Radiance و TIFF.


فرمت های فایل فتوشاپ که در این نرم افزار پشتیبانی میشوند

File Format Types

Supported File Formats

Audio import formats

AAC

AIFF

M2A

M4A

MP2

MP3

 

Video import formats

.264

3GP

3GPP

AVC

AVI (See the note below)

F4V

FLV

MOV (QuickTime)

MPE

MPEG‑1

MPEG‑4

MPEG‑2 if a decoder is installed (for example, with an Adobe video app)

MTS

MXF

R3D

TS

VOB

Video export formats

DPX

MOV (QuickTime)

MP4

JPEG2000 (QuickTime) (See the note below)

 

Graphic file formats

BMP

Cineon

CompuServe GIF

DICOM

HEIF/HEIC

IFF format

JPEG

JPEG2000

Large Document Format PSB

OpenEXR

PCX

Photoshop 2.0 (Mac only)

Photoshop DCS 1.0

Photoshop DCS 2.0

Photoshop EPS

Photoshop PDF

Photoshop PSD

Photoshop Raw

PICT (read only)

PICT Resource (Mac only; can open only)

Pixar

PNG

Portable Bit Map

Radiance

Scitex CT

Targa

TIFF

Wireless Bitmap

3D-related formats

3D Studio (import only)

DAE (Collada)

Flash 3D (export only)

JPS (JPEG Stereo)

KMZ (Google Earth 4)

MPO (Multi-Picture format)

U3D

Wavefront OBJ

 

درباره فشرده سازی فایل

بسیاری از فرمت های فایل از فشرده سازی برای کاهش اندازه فایل تصاویر بیت مپ استفاده میکنند. تکنیک‌های بدون اتلاف (بدون از دست دادن اطلاعات)، فایل را بدون حذف جزئیات تصویر یا اطلاعات رنگ فشرده میکنند و تکنیک های  فشرده سازی با اتلاف، جزئیات را حذف میکنند. تکنیک های فشرده سازی رایج عبارتند از:

  • RLE فشرده سازی بدون اتلاف؛ توسط برخی از فرمت های رایج فایل ویندوز پشتیبانی میشود.
  • LZW فشرده سازی بدون اتلاف؛ توسط فرمت های TIFF، PDF، GIF و PostScript پشتیبانی میشود. بیشتر برای تصاویر با مناطق بزرگ تک رنگ مفید است.
  • JPEG فشرده سازی با اتلاف؛ توسط فرمت های فایل های JPEG، TIFF، PDF و PostScript پشتیبانی میشود. برای تصاویر continuous-tone (گرافیکی که با فرآیندی ساخته می‌شود که می‌تواند درجه‌بندی صافی از تن‌ها یا رنگ‌ها را بدون استفاده از صفحه نمایش نیمه‌تون بازتولید کند). مانند عکس ها توصیه میشود. JPEG از فشرده سازی با اتلاف استفاده میکند. برای تعیین کیفیت تصویر، گزینه ای را از منوی Quality انتخاب کنید، نوار لغزنده پاپ آپ Quality را بکشید یا مقداری بین 0 تا 12 را در کادر متنی Quality وارد کنید. برای بهترین نتایج چاپی، فشرده سازی با حداکثر کیفیت را انتخاب کنید. فایل‌های JPEG فقط در چاپگرهای پست اسکریپت سطح 2 (یا جدیدتر) قابل چاپ هستند.
  • CCITT خانواده ای از تکنیک های فشرده سازی بدون اتلاف؛ برای تصاویر سیاه و سفید، که توسط فرمت های فایل PDF و PostScript پشتیبانی میشود.

  • ZIP فشرده سازی بدون اتلاف؛ توسط فرمت های فایل PDF و TIFF پشتیبانی میشود. مانند LZW، فشرده‌سازی ZIP برای تصاویری که دارای ابعاد بزرگ تک رنگ هستند مؤثرتر است.


به حداکثر رساندن سازگاری برای فایل های PSD و PSB

اگر با فایل‌های PSD و PSB در نسخه‌های قدیمی‌تر فتوشاپ یا برنامه‌هایی که از لایه‌ها پشتیبانی نمیکنند کار میکنید، میتوانید یک نسخه مسطح از تصویر را به فایل ذخیره‌شده اضافه کنید.

نکته: اگر تصویری را در ورژن های ابتدایی فتوشاپ ذخیره کنید، ویژگی هایی که آن ورژن از آنها پشتیبانی نمیکند از بین میرود.

Edit > Preferences > File Handling (Windows) or Photoshop > Preferences > File Handling (Mac OS).

از منوی Maximize PSD and PSB File Compatibility، یکی از موارد زیر را انتخاب کنید:

همیشه _ Always: یک تصویر کامپوزیت (مسطح) را به همراه لایه های سند شما ذخیره میکند.

پرسیدن _ Ask: هربار وقتی ذخیره میکنید، میپرسد که آیا سازگاری را به حداکثر برسانید.

هرگز _ Never: فقط یک تصویر لایه ای را ذخیره میکند.

نکته: اگر میخواهید اندازه فایل را به میزان قابل توجهی کاهش دهید، Ask یا Never را انتخاب کنید.


فرمت فتوشاپ (PSD)

فرمت PSD پیش فرض و تنها فرمتی است که علاوه بر فرمت سند بزرگ (PSB) از تمام ویژگی های فتوشاپ پشتیبانی میکند. به دلیل ادغام شدید بین محصولات Adobe، سایر برنامه های Adobe مانند Adobe Illustrator، Adobe InDesign، Adobe Premiere، Adobe After Effects و Adobe GoLive میتوانند مستقیماً فایل های PSD را وارد کرده و بسیاری از ویژگی های Photoshop را حفظ کنند.

هنگام ذخیره یک PSD، میتوانید اولویتی را برای به حداکثر رساندن سازگاری فایل تنظیم کنید. این یک نسخه کامپوزیت از یک تصویر لایه ای را در فایل ذخیره میکند تا بتواند توسط سایر برنامه ها، از جمله نسخه های قبلی فتوشاپ، خوانده شود. ضمن اینکه ظاهر سند را حفظ میکند. گنجاندن کامپوزیت همچنین باعث میشود که تصویر بسیار سریع‌تر بارگذاری و در برنامه‌هایی غیر از فتوشاپ استفاده شود.

میتوانید تصاویر 16 بیتی در هر کانال و محدوده دینامیکی بالا (HDR) 32 بیتی در هر کانال را به عنوان فایل های PSD ذخیره کنید.


فرمت Photoshop 2.0 یکی از فرمت های فایل فتوشاپ

(سیستم عامل مک) میتوانید از این فرمت برای باز کردن یک تصویر در Photoshop 2.0 یا اکسپورت کردن یک تصویر به برنامه ای که فقط فایل های Photoshop 2.0 را پشتیبانی میکند استفاده کنید. ذخیره در این قالب تصویر شما را مسطح میکند و اطلاعات لایه را دور می اندازد.


فرمت Photoshop DCS 1.0 و 2.0

فرمت Desktop Color Separations (DCS) نسخه ای از فرمت استاندارد EPS است که به شما امکان میدهد جداسازی رنگ تصاویر CMYK را ذخیره کنید. میتوانید از فرمت DCS 2.0 برای اکسپورت تصاویر حاوی کانال های نقطه ای استفاده کنید. برای چاپ فایل های DCS، باید از چاپگر PostScript استفاده کرد.


فرمت Photoshop EPS

این فرمت هم وکتور و هم بیت مپ را شامل میشود و تقریباً توسط تمام برنامه های گرافیکی، تصویرسازی و صفحه آرایی پشتیبانی میشود. از آن برای انتقال آثار هنری PostScript بین برنامه ها استفاده میشود. هنگامی که یک فایل EPS حاوی وکتور را باز میکنید، فتوشاپ تصویر را شطرنجی و وکتور را به پیکسل تبدیل میکند. به علاوه از حالت‌های رنگی Lab، CMYK، RGB، Indexed Color، Duotone، Grayscale،  Bitmap در کار clipping paths پشتیبانی  و از کانال‌های آلفا و پشتیبانی نمیکند.

فتوشاپ از فرمت های EPS TIFF و EPS PICT استفاده میکند تا به شما امکان دهد تصاویر ذخیره شده در فرمت های فایلی را که پیش نمایش ایجاد میکنند اما توسط فتوشاپ پشتیبانی نمیشوند مانند QuarkXPress را باز کنید. میتوانید یک تصویر پیش نمایش باز شده را مانند هر فایل با وضوح پایین دیگری ویرایش و استفاده کنید. پیش نمایش EPS PICT فقط در سیستم عامل Mac در دسترس است.

نکته: فرمت EPS TIFF و EPS PICT بیشتر مربوط به نسخه های ابتدایی فتوشاپ است. نسخه فعلی فتوشاپ شامل ویژگی های شطرنجی سازی (Rasterisation) برای باز کردن فایل هایی است که شامل داده های وکتور هستند.


فرمت خام فتوشاپ _ Raw یکی از فرمت های فایل فتوشاپ

فرمت Photoshop Raw یک فرمت فایل انعطاف پذیر برای انتقال تصاویر بین برنامه ها و پلتفرم های کامپیوتری است. این فرمت از تصاویر CMYK، RGB و grayscale با کانال های آلفا و تصاویر چند کاناله و آزمایشگاهی بدون کانال آلفا پشتیبانی میکند. اسناد ذخیره شده با این فرمت میتوانند هر پیکسل یا اندازه فایلی داشته باشند، اما نمیتوانند حاوی لایه باشند.

این فرمت شامل جریانی از بایت ها است که اطلاعات رنگ را در تصویر توصیف میکند. هر پیکسل در فرمت باینری توصیف شده است، که 0 نشان دهنده سیاه و 255 معادل سفید است (برای تصاویر با کانال های 16 بیتی، مقدار سفید 65535 است).

فتوشاپ تعداد کانال های مورد نیاز برای توصیف تصویر را به اضافه هر کانال اضافی در تصویر مشخص میکند. میتوانید پسوند فایل (ویندوز)، نوع فایل (سیستم عامل مک)، سازنده فایل (سیستم عامل مک)، و اطلاعات هدر را مشخص کنید.

در سیستم عامل مک، نوع فایل معمولاً یک شناسه چهار کاراکتری است که فایل را شناسایی میکند – برای مثال، TEXT فایل را به عنوان یک فایل متنی ASCII شناسایی میکند. سازنده فایل نیز معمولاً یک شناسه چهار کاراکتری است. اکثر برنامه های Mac OS دارای شناسه سازنده فایل منحصر به فردی هستند که در Apple Computer Developer Services ثبت شده است.

پارامتر Header مشخص میکند که چند بایت اطلاعات در فایل قبل از شروع اطلاعات واقعی تصویر ظاهر شود. این مقدار تعداد صفرهای درج شده در ابتدای فایل را به عنوان متغیرهایی تعیین میکند. به طور پیش فرض، هیچ هدری وجود ندارد (header size = 0). وقتی فایل را با فرمت Raw باز میکنید، میتوانید یک هدر وارد کنید. همچنین میتوانید فایل را بدون هدر ذخیره کنید و سپس از یک برنامه ویرایش فایل مانند HEdit  (ویندوز) یاNorton Utilities  (سیستم عامل مک)، برای جایگزینی صفرها با اطلاعات هدر استفاده کنید.

میتوانید تصویر را در یک فرمت interleaved یا non-interleaved ذخیره کنید. اگر interleaved را انتخاب کنید، مقادیر رنگ (مثلاً قرمز، سبز و آبی) به صورت متوالی ذخیره میشوند. انتخاب شما به الزامات برنامه ای که فایل را باز میکند بستگی دارد.

نکته: یک تصویر Raw  فتوشاپ  مشابه یک فایل تصویر Raw  یک دوربین دیجیتال نیست. یک فایل Raw دوربین یک فرمت اختصاصی دوربین یا یک “نگاتیو دیجیتال” است، بدون فیلتر، تنظیمات تراز سفیدی یا سایر پردازش های درون دوربین.


فرمت دیجیتال منفی (DNG) Digital Negative یکی از فرمت های فایل فتوشاپ

پسوند فایل DNG به فرمت تصویر خام اشاره دارد و توسط سیستم های Adobe توسعه داده شده است. داده های تصویر فشرده نشده و در حالت بدون اتلاف نگهداری میشوند. فایل های DNG کوچکتر از سایر فرمت های فایل خام هستند و فایل های بومی برخی از دوربین های دیجیتال.

افزونه Camera Raw میتواند داده‌های تصویر خام دوربین را در قالب DNG ذخیره کند. برای اطلاعات بیشتر در مورد فرمت فایل Digital Negative (DNG)، به www.adobe.com مراجعه و عبارت “Digital Negative” را جستجو کنید.


فرمت BMP

BMP یک فرمت تصویر استاندارد ویندوز در رایانه های سازگار با ویندوز است که از حالت های رنگی RGB، Indexed Color، Grayscale و Bitmap پشتیبانی میکند. شما میتوانید فرمت Windows یا OS/2 و بیت دپس 8 بیت/کانال را مشخص کنید. برای تصاویر 4  و 8 بیتی با استفاده از فرمت Windows ، فشرده سازی RLE را نیز قابل تعیین است.

تصاویر BMP معمولاً از پایین به بالا نوشته میشوند. اما میتوانید گزینه Flip Row Order را انتخاب کنید تا آنها را از بالا به پایین بنویسید. همچنین با کلیک بر روی Advanced Modes ، یک روش رمزگذاری جایگزین نیز قابل انتخاب است. (ترتیب ردیف و حالت های پیشرفته بیشتر به برنامه نویسان بازی و افرادی که از DirectX استفاده میکنند مربوط میشود).


فرمت Cineon

این فرمت توسط Kodak توسعه داده شده است، یک قالب دیجیتال 10 بیتی در هر کانال است که برای کامپوزیشن الکترونیکی، دستکاری و بهبود مناسب است. با استفاده از  این فرمت، میتوانید بدون افت کیفیت تصویر، خروجی را به فیلم برگردانید. این فرمت در سیستم فیلم دیجیتال Cineon استفاده میشود که تصاویر ایجاد شده روی فیلم را به فرمت Cineon و به فیلم منتقل میکند.فرمت DICOM

فرمت DICOM (تصویربرداری دیجیتال و ارتباطات در پزشکی) معمولاً برای انتقال و ذخیره تصاویر پزشکی مانند سونوگرافی و اسکن استفاده میشود و حاوی داده‌های تصویر و هدر هستند که اطلاعات مربوط به بیمار و تصویر پزشکی را ذخیره میکنند.


GIF

فرمت تبادل گرافیکی (GIF) فرمت فایلی است که معمولاً برای نمایش گرافیک ها و تصاویر با رنگ نمایه شده (indexed-color graphic) در اسناد HTML استفاده میشود. گیف یک فرمت فشرده شده با LZW است که برای به حداقل رساندن اندازه فایل و زمان انتقال الکترونیکی طراحی شده است. فرمت GIF شفافیت را در تصاویر رنگی نمایه شده حفظ میکند. با این حال، از کانال های آلفا پشتیبانی نمیکند.


HEIF/HEIC

دستگاه های تلفن همراه مدرن قابلیت ثبت عکس های HEIF/.heic را فراهم میکنند.

  • macOS: فتوشاپ از فایل‌های HEIF/.heic که روی macOS High Sierra نسخه 10.13 یا بالاتر اجرا میشوند، پشتیبانی میکند.
  • Windows: برای مشاهده و ویرایش فایل‌های HEIF/.heic در فتوشاپ، هر دو کدک HEIF و HEVC را مستقیماً از مایکروسافت دانلود و نصب کنید.

توجه: فایل های Canon HIF / HEIC پشتیبانی نمیشوند. برای بهترین نتیجه از فایل های خام دوربین های کانن استفاده کنید.


IFF

IFF (Interchange File Format) یک فرمت ذخیره سازی داده همه منظوره است که چندین نوع داده را مرتبط و ذخیره میکند. IFF قابل حمل و دارای برنامه‌های افزودنی است که از تصاویر ثابت، صدا، موسیقی، ویدئو و داده‌های متنی پشتیبانی میکند. فرمت IFF شامل Maya IFF و (Amiga IFF  سابق) است.فرمت JPEG یکی از فرمت های فایل فتوشاپ

فرمت Joint Photographic Experts Group (JPEG) معمولاً برای نمایش عکس ها و سایر تصاویر با continuous-tone در اسناد HTML استفاده میشود و از حالت های رنگی CMYK، RGB و Grayscale پشتیبانی و از شفافیت پشتیبانی نمیکند. برخلاف فرمت GIF، JPEG تمام اطلاعات رنگی را در یک تصویر RGB حفظ میکند اما اندازه فایل را با حذف انتخابی داده‌ها فشرده میکند.

یک تصویر JPEG به طور خودکار پس از باز شدن از حالت فشرده خارج میشود. سطح فشرده سازی بالاتر باعث کیفیت تصویر پایین تر و سطح فشرده سازی پایین تر باعث کیفیت تصویر بهتر میشود. در بیشتر موارد، گزینه Maximum quality (حداکثر کیفیت) نتیجه ای غیرقابل تشخیص ایجاد میکند.


فرمت سند بزرگ (PSB) یکی از فرمت های فایل فتوشاپ

این فرمت از اسناد تا 300000 پیکسل در هر بعد پشتیبانی میکند. تمام ویژگی های فتوشاپ مانند لایه ها، افکت ها و فیلترها پشتیبانی میشوند. (با اسناد بزرگتر از 30000 پیکسل در عرض یا ارتفاع، برخی از پلاگین های فیلتردار دسترس نیستند).

میتوانید تصاویر HDR، 32 بیت در هر کانال را به عنوان فایل های PSB ذخیره کنید.

نکته: اکثر برنامه های کاربردی دیگر و نسخه های قدیمی فتوشاپ نمیتوانند اسنادی با حجم فایل های بزرگتر از 2 گیگابایت را پشتیبانی کنند.


فرمت OpenEXR

OpenEXR (EXR) توسط صنعت جلوه های بصری برای تصاویر HDR استفاده میشود. فرمت فیلم دارای وفاداری رنگ بالا و محدوده دینامیکی مناسب برای استفاده در تولید تصاویر متحرک است که توسط Industrial Light and Magic توسعه داده شده است، از چندین روش فشرده سازی بدون اتلاف یا با اتلاف و شفافیت پشتیبانی میکند و فقط با تصاویر 32 بیت/کانال کار میکند. فرمت فایل مقادیر را به صورت 16 بیت/کانال ممیز شناور ذخیره میکند.


PDF

فرمت سند قابل حمل (PDF) یک فرمت فایل چند پلتفرمی و انعطاف پذیر است. بر اساس مدل تصویربرداری PostScript، فایل‌های PDF فونت‌ها، طرح‌بندی‌های صفحه و وکتور و بیت‌مپ را به‌طور دقیق نمایش داده و حفظ میکنند. علاوه بر این، میتوانند شامل جستجوی اسناد الکترونیکی و ویژگی‌های ناوبری مانند پیوندهای الکترونیکی باشند.

این فرمت از تصاویر 16 بیتی در هر کانال پشتیبانی میکند. Adobe Acrobat همچنین دارای ابزار Touch Up Object برای ویرایش جزئی تصاویر در PDF است. برای اطلاعات بیشتر در مورد کار با تصاویر در فایل های PDF، به راهنمای Acrobat مراجعه کنید.

نکته: ابزار Touch Up Object عمدتاً برای ویرایش لحظه آخری تصاویر و اشیاء است. بهتر است قبل از ذخیره به صورت PDF، ویرایش تصویر را در فتوشاپ انجام دهید.

 فتوشاپ دو نوع فایل PDF را میشناسد:

  • فایل های Photoshop PDF

هنگامی ایجاد میشود که Preserve Photoshop Editing Capabilities در کادر محاوره ای Save Adobe PDF انتخاب شده باشد. این فایل ها فقط میتوانند حاوی یک تصویر باشند. به علاوه از تمام حالت های رنگی (به جز چند کاناله) و ویژگی هایی که در قالب استاندارد فتوشاپ پشتیبانی میشوند، از فشرده سازی JPEG و ZIP، به جز تصاویر حالت بیت مپ که از فشرده سازی CCITT Group 4 استفاده میکنند ، پشتیبانی میکند.

  • فایل های PDF استاندارد

زمانی ایجاد میشود که «Preserve Photoshop Editing Capabilities» در کادر محاوره‌ای Save Adobe PDF یا با استفاده از برنامه دیگری مانند Adobe Acrobat یا Illustrator لغو انتخاب شود. فایل های PDF استاندارد میتوانند حاوی چندین صفحه و تصاویر باشند.

هنگامی که یک فایل PDF استاندارد را باز میکنید، فتوشاپ محتوای وکتور و متن را شطرنجی و محتوای پیکسل را حفظ میکند.


منبع PICT

(سیستم عاملMac) یک PICT Resource  یک فایل PICT است اما یک نام و شماره شناسه منبع دارد. فرمت منبع PICT از تصاویر RGB با یک کانال آلفا و تصاویر Indexed Color، Grayscale و Bitmap بدون کانال آلفا پشتیبانی میکند.

میتوانید از دستور Import یا دستور Open برای باز کردن یک منبع PICT استفاده کنید. با این حال فتوشاپ نمیتواند در این فرمت ذخیره کند.


فرمت Pixar

فرمت پیکسار به طور خاص برای برنامه های گرافیکی پیشرفته طراحی شده است، مانند مواردی که برای ارائه تصاویر سه بعدی و انیمیشن استفاده میشود. فرمت Pixar از تصاویر RGB و تصاویر grayscale با یک کانال آلفا پشتیبانی میکند.


فرمت PNG یکی از فرمت های فایل فتوشاپ

فرمت Portable Network Graphics (PNG) که به عنوان جایگزین بدون پتنت (patent-free alternative) برای GIF توسعه یافته است، برای فشرده سازی بدون اتلاف و  نمایش تصاویر در وب استفاده میشود. برخلاف GIF، PNG از تصاویر 24 بیتی پشتیبانی میکند و شفافیت پس زمینه را بدون لبه های ناهموار میسازد. با این حال برخی از مرورگرهای وب از تصاویر PNG پشتیبانی نمیکنند. این فرمت تصاویر RGB، Indexed Color، Grayscale و Bitmap بدون کانال آلفا ساپورت میکند. همچنین شفافیت را در تصاویر سیاه و سفید و RGB حفظ می نماید.


فرمت Radiance

Radiance (HDR) یک فرمت فایل 32 بیتی در هر کانال است که برای تصاویر HDR استفاده میشود. این فرمت در اصل برای سیستم Radiance، ابزاری حرفه ای برای تجسم نور در محیط های مجازی، توسعه داده شد. فرمت فایل به جای رنگ هایی که روی صفحه نمایش داده میشود، مقدار نور در هر پیکسل را ذخیره میکند. سطوح درخشندگی متناسب با فرمت Radiance بسیار بالاتر از سطح 256 در قالب‌های فایل تصویری 8 بیت در هر کانال است. فایل های Radiance (HDR) اغلب در مدل سازی سه بعدی استفاده میشوند.


قالب Bit Map قابل حمل یکی از فرمت های فایل فتوشاپ

این فرمت که با نام Portable Bitmap Library و Portable Binary Map نیز شناخته میشود، از بیت مپ های تک رنگ (1 بیت در هر پیکسل) پشتیبانی میکند. این فرمت را میتوان برای انتقال داده بدون اتلاف استفاده کرد زیرا بسیاری از برنامه ها از این فرمت پشتیبانی میکنند.حتی میتوانید چنین فایل هایی را در یک ویرایشگر متن ساده ویرایش یا ایجاد کنید.

قالب Portable Bit Map به عنوان زبان مشترک یک خانواده بزرگ از فیلترهای تبدیل بیت مپ از جمله Portable FloatMap (PFM)، Portable Graymap (PGM)، Portable Pixmap (PPM) و Portable Anymap (PNM) عمل میکند.

در حالی که فرمت فایل PBM بیت مپ های تک رنگ را ذخیره میکند، PGM علاوه بر این، بیت مپ های grayscale را ذخیره میکند و PPM نیز میتواند بیت مپ های رنگی را ذخیره کند.

PNM به خودی خود یک فرمت فایل متفاوت نیست، اما یک فایل PNM میتواند فایل های PBM، PGM یا PPM را در خود جای دهد. PFM یک فرمت تصویر ممیز شناور است که میتواند برای فایل های HDR 32 بیت در هر کانال استفاده شود.


Scitex CT

این فرمت برای پردازش تصویر سطح بالا در رایانه های Scitex استفاده میشود و از تصاویر CMYK، RGB و grayscale  پشتیبانی و از کانال های آلفا پشتیبانی نمیکند. تصاویر CMYK ذخیره شده در فرمت Scitex CT اغلب دارای اندازه فایل های بسیار بزرگ هستند. این فایل ها برای ورودی با استفاده از اسکنر Scitex تولید میشوند. تصاویر ذخیره شده در فرمت Scitex CT با استفاده از واحد شطرنجی Scitex که جداسازی را با استفاده از یک سیستم نیمه تونینگ Scitex ثبت شده ایجاد میکند، روی فیلم چاپ میشوند. این سیستم الگوهای موآر بسیار کمی تولید میکند و اغلب در کارهای رنگی حرفه ای – برای مثال، تبلیغات در مجلات – مورد تقاضا است.


TIFF یکی از فرمت های فایل فتوشاپ

این فرمت برای تبادل فایل‌ها بین برنامه‌ها و پلتفرم‌های رایانه استفاده می‌شود و یک فرمت تصویر بیت مپ منعطف است که تقریباً توسط تمام برنامه های رنگ، ویرایش تصویر و صفحه آرایی پشتیبانی میشود. همچنین، تقریباً تمام اسکنرهای رومیزی میتوانند تصاویر TIFF تولید کنند. اسناد TIFF حداکثر حجم فایل 4 گیگابایتی دارند.

فرمت TIFF از تصاویر CMYK، RGB، Lab، Indexed Color و Grayscale با کانال های آلفا و تصاویر حالت Bitmap بدون کانال آلفا پشتیبانی میکند. فتوشاپ میتواند لایه ها را در یک فایل TIFF ذخیره کند. با این حال، اگر فایل را در برنامه دیگری باز کنید، فقط تصویر مسطح قابل مشاهده است. فتوشاپ همچنین  یادداشت‌ها، شفافیت و داده‌های هرمی چند رزولوشن را در قالب TIFF ذخیره میکند.

در فتوشاپ، فایل های تصویری TIFF دارای بیت دپس 8، 16 یا 32 بیت در هر کانال هستند. میتوانید تصاویر HDR را به صورت فایل های TIFF 32 بیتی در هر کانال ذخیره کنید.


فرمت WBMP

فرمت WBMP فرمت استاندارد برای بهینه سازی تصاویر برای دستگاه های تلفن همراه است. WBMP از رنگ 1 بیتی پشتیبانی میکند، به این معنی که تصاویر WBMP فقط حاوی پیکسل های سیاه و سفید هستند.


فرمت WebP یکی از فرمت های فایل فتوشاپ

میتوانید اسناد 8 بیتی RGB Photoshop خود را به راحتی در قالب فایل WebP ذخیره کنید. فرمت WebP هم فشرده سازی بدون اتلاف و هم فشرده سازی با اتلاف را برای کار با تصاویر در وب فراهم میکند.

برای باز کردن و ذخیره تصاویر WebP به طور مستقیم از فتوشاپ، به سادگی میتوانید افزونه WebPSshop را دانلود و نصب کنید.

نکته: اگر فرمت فایل پشتیبانی شده در کادر محاوره ای یا زیر منوی مناسب ظاهر نمیشود، ممکن است لازم باشد ماژول افزونه قالب را نصب کنید.راستی میتوانید آخرین مطالب ما را از طریق تلگرام و اینستاگرام نیز دنبال کنید. برای عضویت در کانال تلگرام و اینستاگرام بیت گرف روی دکمه زیر کلیک کنید. همچنین فیلم ها با کیفیت های مختلف در یوتیوب هم قرار دارد.

TELEGRAM INSTAGRAM youtube

امتیاز: 0 از ۵ - تعداد رای: 0
اشتراک گذاری این صفحه
گفتگو و سوالات شما در این قسمت میتوانید نظر یا سوال خود را در مورد مقاله یا آموزش مطرح کنید.
دیدگاهتان را بنویسید برای ارسال دیدگاه لازم است در سایت وارد شده یا ثبت نام کنید ...
مطالعه با تمرکز بیشتر
پست های پربازدید هفته 6 پست پربازدید در دسترس شماست!
آموزش هوش مصنوعی استیبل دیفیوژن...

آموزش هوش مصنوعی استیبل دیفیوژن...

مهسا سلطانی
دانلود اسکریپت Motion Bro v4.0.4...

دانلود اسکریپت Motion Bro v4.0.4...

مهدی فریدونی
دانلود و نصب اسکریپت motion...

دانلود و نصب اسکریپت motion...

احسان ملائی
دانلود Adobe Firefly | هوش...

دانلود Adobe Firefly | هوش...

مهدی فریدونی
میدجورنی رایگان و نحوه استفاده...

میدجورنی رایگان و نحوه استفاده...

مهسا سلطانی
جداسازی صدای خواننده از موزیک...

جداسازی صدای خواننده از موزیک...

مهدی فریدونی
دوره روتوش
دوره جامع گرافیک و ویدیو
×