آموزش عکاسی, آموزش ها 17 دقیقه 28

چگونه می‌توان در عکاسی هنگام شرایط جوی نامساعد موفق بود؟

چکیدهمقدمه ای بر این مقاله | مدت زمان لازم برای مطالعه: 6 دقیقه شرایط جوی نقش بسیار موثری در عکاسی منظره دارد. آب و هوا اجزای مختلفی مانند باد، باران، مه، طوفان و… را شامل می‌شود که احتمالا شما این موارد را سبب بروز شرایط جوی نامساعد تلقی می‌نمایید، این در‌حالی است که اکثر اوقات […]

مقدمه ای بر این مقاله | مدت زمان لازم برای مطالعه: 6 دقیقه

شرایط جوی نقش بسیار موثری در عکاسی منظره دارد. آب و هوا اجزای مختلفی مانند باد، باران، مه، طوفان و… را شامل می‌شود که احتمالا شما این موارد را سبب بروز شرایط جوی نامساعد تلقی می‌نمایید، این در‌حالی است که اکثر اوقات شرایط جوی نامساعد فرصت‌های منحصربفردی برای عکاسان منظره فراهم می‌آورد و سبب ثبت تصاویر بسیار متفاوت می‌شوند.


چگونه می‌توان در عکاسی هنگام شرایط جوی نامساعد موفق بود؟

آب و هوا و در حالت کلی شرایط جوی نقش بسیار موثری در عکاسی منظره دارد. از سویی دیگر نورپردازی یکی از اساسی‌ترین عنصر در هنگام عکس‌برداری است که به شدت تحت تاثیر شرایط آب و هوایی می‌باشد، بطوریکه یک صحنه در هنگام عکس‌برداری بسته به نور و شرایط آب و هوایی مختلف، بسیار متفاوت می‌باشد. آب و هوا اجزای مختلفی مانند باد، باران، مه، طوفان و… را شامل می‌شود که ممکن است شما این موارد را سبب بروز شرایط جوی نامساعد تلقی نمایید. این در حالی است که بسیاری از عکاسان منظره آب و هوای کاملا مساعد را شرایط مطلوبی برای عکاسی منظره در نظر نمی‌گیرند. به عنوان مثال، یک روز آفتابی با آسمانی به رنگ آبی روشن ممکن است از نظر مردم عادی هوای مطلوب و دل‌انگیزی باشد، اما این آب و هوا برای عکاسان منظره به دلیل بازتاب شدید نور خورشید و وجود آسمان بی ابر ممکن است بسیار چالش برانگیز و نامطلوب باشد.

به عنوان یک عکاس منظره حرفه‌ای، تلقی شما از آب و هوای مطلوب، به ایده‌ عکاسی شما بستگی دارد!

 

شرایط جوی متفاوت، ایده‌های مختلفی برای عکاسی منظره دارند و نیز گاهی شرایط جوی نامساعد برای عکاسان منظره ایده‌آل تلقی می شود. به طوریکه در بسیاری از موارد، شرایط آب و هوایی ایده‌آل از دیدگاه عکاسان منظر ممکن است آب و هوایی باشد که بیشتر مردم آن را شرایط جوی نامساعد می‌پندارند. بنابراین می‌توان گفت که گاهی اوقات شرایط جوی نامساعد می‌تواند فرصت‌های منحصر بفردی برای خلق عکس‌های قدرتمند و ایده آل فراهم نماید.

در این مقاله ما به شما کلید‌های دست‌یابی به موفقیت در عکاسی منظره در شرایط جوی نامساعد را معرفی خواهیم نمود و نیز به توضیح برخی از ابزارهایی که به شما در آماده‌سازی صحنه کمک می‌کند، می‌پردازیم.

عکاسی در شرایط جوی نامساعد
عکاسی در شرایط جوی نامساعد

باران | عکاسی در شرایط جوی نامساعد

در حالت کلی هنگام بارش باران، بسیاری از فعالیت‌های ما در فضای باز محدود می‌شود. همچنین علاوه بر اینکه باران چالش‌های مختلفی را برای عکاسان منظره ایجاد می‌کند درعین‌حال فرصت‌های منحصر بفردی نیز برای عکاسی منظره خلق می‌نماید. روشنایی و میزان نور در هوای بارانی یکسان نیست و نیز عکاسی در هنگام بارش پراکنده باران بسیار قابل کنترل‌تر از عکاسی در فصل بارندگی است. در حالت کلی حتی زمانی که شما منتظر کاهش سرعت بارش باران هستید می‌توانید عکس‌های بسیار منحصر بفردی از روزهای بارانی ثبت کنید. برای اینکه عکاسی شما در روزهای بارانی موفقیت‌آمیز باشد، شما باید بدانید که از چه صحنه و منظره‌ای مایل به عکاسی هستید. به عنوان مثال تلاش برای ثبت تصاویری از طلوع و غروب خورشید در روز بارانی معمولا اتلاف وقت می‌باشد زیرا در چنین شرایط جوی نامساعدی خورشید به هیچ وجه قابل مشاهده نخواهد بود. از سویی دیگر چنین شرایط جوی می‌تواند برای گرفتن عکس از آبشار و نهر‌ها بسیار مطلوب باشد، زیرا عکاسی از یک آبشار در روز‌های آفتابی به علت تابش خیره کننده نور خورشید بر روی آب و سنگ‌های اطراف بسیار دشوار می‌باشد، این در حالی است که روزهای بارانی با تابش یک‌دست نور، برای این سناریو بسیار ایده‌آل می‌باشند. همچنین عکاسی از مناظر جنگل نیز می‌تواند موضوع خوبی برای عکاسان منظره در آب و هوای بارانی باشد زیرا با وجود اینکه انعکاس نور خورشید در جنگل ممکن است صحنه‌های بسیار منحصر به فردی خلق نماید اما، روزهای کاملا آفتابی نورپردازی را دشوار می‎کند بنابراین ممکن است نتیجه نهایی عکاسی از جنگل در یک روز آفتابی راضی کننده نباشد.

عکاسی در شرایط جوی نامساعد
عکاسی در شرایط جوی نامساعد

عکاسی در آب و هوا برفی

حضور برف و یخ در تصاویر منظره می‌تواند تصاویر را بسیار منحصر بفرد کند. در طول طوفان برفی و یا مدت کوتاهی پس از وقوع آن، زمان بسیار خوبی برای عکاسی می‌باشد. اما دقت نمایید که اگر در هنگام رانندگی در جاده برفی، قصد عکاسی دارید باید وسیله نقلیه شما بوسیله یک وسیله نقلیه‌ی چهار چرخ دیگری حمایت شود.

عکاسی منظره در هوای طوفانی
عکاسی منظره در هوای طوفانی

عکاسی در آب و هوا طوفانی

برخی از شگفت‌انگیز‌ترین عکس‌های منظره و طبیعت در هنگام وقوع طوفان ثبت می‌شوند. این تصاویر می‌تواند شامل صاعقه، برخورد شدید ابرها، وقوع گردبادها و نیز طوفان‌های گرد و غبار باشد. البته باید این نکته را مدنظر قرار دهید که ایمنی شما باید در اولویت قرار بگیرد و در هنگام عکس‌برداری در هوای طوفانی از روش‌هایی که ایمنی شما را تامین نماید استفاده کنید، در این صورت شما قادر خواهید بود در فاصله مناسبی نسبت به طوفان تصاویر خارق‌العاده‌ای ثبت نمایید.

عکاسی منظره در هوای طوفانی
عکاسی منظره در هوای طوفانی

نکات کلیدی در خصوص عکاسی منظره در شرایط جوی نامساعد


1- سوژه عکس‌های منظره خود را با شرایط جوی هماهنگ نمایید. همانطور که قبلاً هم اشاره شد، در هر نوع آب و هوایی سوژه‌هایی برای عکاسی وجود دارد اما توجه به این نکته بسیار ضروری می‌باشد که آب و هوا با سوژه‌های عکاسی شما سازگار باشد. به عنوان مثال اگر هوا ابری و بارانی است سوژه‌های سازگار با این نوع شرایط جوی را انتخاب کنید.
2- آماده باشید. سعی کنید در سریع‌ترین زمان ممکن (لباس و ابزار مناسب) آماده شوید. به عنوان مثال می‌توانید لباس‌های مختلف را به صورت لایه‌لایه بپوشید و با تغییر شرایط جوی لباس هایتان را کم یا زیاد نمایید. این نکته را مدنظر قرار دهید که داشتن تجیزات و لباس‌های مناسب می‌تواند سبب تسلط شما بر اوضاع شده و زمینه شکوفایی توانایی شما در زمینه عکاسی منظره را فراهم نماید.
3- حدالامکان برنامه‌ریزی نمایید. قبل از سفر برای عکاسی منظره به پیش‌بینی آب و هوا توجه کرده و مسیر‌های مسافرتی خود را تا حد امکان مطابق با شرایط جوی مقصد تنظیم نمایید. البته هرگز نمی‌توانید وضعیت آب و هوا را به طور دقیق پیش‌بینی نمایید در نتیجه نیاز به انعطاف‌پذیری در این مورد خواهید داشت بنابراین انجام برنامه‌ریزی قبل از سفر بیشتر اوقات موثر خواهد بود.
4- شرایط جوی نامساعد را با آغوش باز پذیرا باشید اما در این باره احتیاط کنید. گاهی اوقات شرایط جوی نامساعد بهترین فرصت را جهت عکاسی فراهم می‌کند، بنابراین در این باره هوشیار باشید و از این شرایط جوی بهترین استفاده را ببرید. اما همیشه به یاد داشته باشید که ایمنی در درجه اول قرار دارد و شما هرگز نباید خود یا شخص دیگری را برای عکاسی در معرض خطر قرار دهید.در ادامه مهم‌ترین مواردی که باید در هنگام عکاسی منظره در شرایط جوی نامساعد به همراه داشته باشید، آورده شده‌ است:

  • پوشش مناسب آب و هوای بارانی: انواع مختلفی از کاورها یا پوشش‌های مناسب آب و هوای بارانی وجود دارد که می‌توانید برای محافظت از دوربین و لنزهای خود هنگام عکس‌برداری در باران، خریداری کنید. بسیاری از این نوع پوشش‌ها ارزان‌قیمت می‌باشند و از شما در برابر حوادث محافظت نموده و نیز برای خشک کردن لنزهای دوربین شما بسیار کارآمد می‌باشند.
  • دستمال مرطوب لنز دوربین: توصیه می‌کنیم همیشه در کیف دوربین خود تعدادی دستمال مرطوب جهت خشک نمودن لنز دوربین خود قرار دهید. این نوع دستمال‌ها برای از بین بردن گرد و غبار و قطرات آب از لنزهای دوربین شما بسیار مفید هستند، خواهید دانست که آنها در شرایط جوی نامساعد بسیار کارآمد می‌باشند.
  • دستکش عکاسی: اگر هدف شما عکاسی منظره در آب و هوای سرد است، به احتمال زیاد شما به یک دستکش مناسب نیاز خواهید داشت. شرکت‎های زیادی دستکش عکاسی تولید می‌کنند، که معمولاً این امکان را برای شما فراهم می‌کند که در آب و هوای سرد انگشتان دست خود را حرکت دهید تا بتوانید به راحتی با دوربین کار کنید.
  • وزنه سه‌پایه: این وزنه برای ثبات بیشتر سه‌پایه شما به‌خصوص در هوای طوفانی یا بادی بسیار مفید می‌باشد. برای این منظور وزنه‌های مختلفی وجود دارد که شما می‌توانید برای عکاسی منظره درشرایط جوی نامساعد از آن استفاده نمایید.
  • کفش یا چکمه‌های مخصوص پیاده‌روی: گرم و خشک ماندن پاهای شما در طول فرایند عکاسی منظره در شرایط جوی نامساعد باعث ایمنی شما خواهد شد. برای این منظور کفش یا چکمه‌های ضد‌آب توصیه می‌شود.
  • ژاکت: یک ژاکت مناسب به شما کمک می‌کند که برای مدت طولانی خشک وگرم بمانید و این سبب افزایش کیفیت عکاسی شما خواهد‌‌شد.
پوشش مناسب هنگام عکاسی منظره در شرایط جوی نامساعد

امیدوارم نکات مطرح شده برای سفر عکاسی منظره شما در شرایط جوی نامساعد مفید باشد! در ادامه با توجه به نزدیک شدن به این فصل سرما و برف منتظر نظرات شما و تجربیاتتان از مواجهه احتمالی با حیوانات وحشی موقع عکاسی هستیم و خوشحال می شویم شما هم برای ما بنویسید!راستی میتوانید آخرین مطالب ما را از طریق تلگرام و اینستاگرام نیز دنبال کنید. برای عضویت در کانال تلگرام و اینستاگرام بیت گرف روی دکمه زیر کلیک کنید. همچنین فیلم ها با کیفیت های مختلف در یوتیوب هم قرار دارد.

TELEGRAM INSTAGRAM youtube

امتیاز: 0 از ۵ - تعداد رای: 0
اشتراک گذاری این صفحه
پست های مشابه آموزش های مرتبط با مقاله یا آموزشی که در حال مطالعه آن هستید!
گفتگو و سوالات شما در این قسمت میتوانید نظر یا سوال خود را در مورد مقاله یا آموزش مطرح کنید.
دیدگاهتان را بنویسید برای ارسال دیدگاه لازم است در سایت وارد شده یا ثبت نام کنید ...
مطالعه با تمرکز بیشتر
پست های پربازدید هفته 6 پست پربازدید در دسترس شماست!
آموزش هوش مصنوعی استیبل دیفیوژن...

آموزش هوش مصنوعی استیبل دیفیوژن...

مهسا سلطانی
دانلود و نصب اسکریپت motion...

دانلود و نصب اسکریپت motion...

احسان ملائی
دانلود اسکریپت Motion Bro v4.0.4...

دانلود اسکریپت Motion Bro v4.0.4...

مهدی فریدونی
دانلود Adobe Firefly | هوش...

دانلود Adobe Firefly | هوش...

مهدی فریدونی
میدجورنی رایگان و نحوه استفاده...

میدجورنی رایگان و نحوه استفاده...

مهسا سلطانی
جداسازی صدای خواننده از موزیک...

جداسازی صدای خواننده از موزیک...

مهدی فریدونی
دوره روتوش
دوره جامع گرافیک و ویدیو
×