آموزش عکاسی, آموزش ها 14 دقیقه 212

عکاسی منظره در هوای مه

چکیدهمقدمه ای بر  مقاله عکاسی منظره در فضای مه | مدت زمان لازم برای مطالعه :  8 دقیقه عکاسی منظره در فضای مه و غبار‌آلود سبب خلق تصاویری کاملا زیبا و منحصر بفرد می‌شود. توجه نمایید در حالی که مه می‌تواند یک چالش بسیار بزرگ برای عکاسی منظره باشد در‌عین‌حال با درنظر گرفتن شرایط و […]

مقدمه ای بر  مقاله عکاسی منظره در فضای مه | مدت زمان لازم برای مطالعه :  8 دقیقه

عکاسی منظره در فضای مه و غبار‌آلود سبب خلق تصاویری کاملا زیبا و منحصر بفرد می‌شود. توجه نمایید در حالی که مه می‌تواند یک چالش بسیار بزرگ برای عکاسی منظره باشد در‌عین‌حال با درنظر گرفتن شرایط و نکات خاص، یک فرصت عالی و استثنائی برای ثبت تصاویر منحصربفرد و جالب می‌ باشد.


نحوه گرفتن عکس‌های مهیج در هوای مه و غبار‌آلود

عکاسی منظره در فضای مه و غبار‌آلود سبب خلق تصاویری کاملا زیبا و منحصر بفرد می‌شود به عبارت دیگر عکاسی در مه و غبار زیبایی یک دنیای دیگر را به تصاویر شما اضافه می‌کند. با این حال، گرفتن تصاویر زیبا در مه می‌تواند چالش‌برانگیز باشد! به عنوان مثال، به علت نورشنایی منحصر بفرد موجود در فضای مه‌آلود، نور‌پردازی تصاویر با مشکل روبرو خواهند‌شد زیرا اغلب به ثبت تصاویری مسطح می‌انجامد. علاوه بر نورپردازی، عکاسی منظره در مه و غبار با چالش زمان نیز رو برو هست زیرا غبار و مه به سرعت ظاهر و ناپدید می‌شوند بنابراین مدیریت زمان برای ثبت تصاویر منحصر بفرد بسیار ضروری می‌باشد. اگر به عکاسی غبار و مه علاقه‌مند هستید باید نکاتی را مدنظر قرار دهید.

عکاسی منظره در فضای مه
عکاسی منظره در فضای مه‌ آلود

چه زمانی برای عکاسی منظره در فضای مه و غبار مناسب است؟

اولین گام برای ثبت تصاویر از مه و غبار، اطلاع از زمان مناسب انجام این کار است. معمولا مه در اثر نوسانات دمایی بخصوص زمانی که اختلاف دمای شب و روز بیشتر است، اتفاق می‌افتد. غالبا مه در هنگام در  عصر و نیز ساعات ابتدایی صبح عصر شکل می‌گیرد اما  به شرط اینکه است که زود از خواب برخیزید و شب قبل حتما هشدار ساعت خود را تنظیم کنید!

عکاسی منظره در هوای مه
عکاسی منظره در هوای مه

کجا می‌توانید مه و غبار پیدا کنید؟ 

معمولا مه در مناطقی که هوا خنک و گرم است ظاهر می‌شود به همین دلیل می‌توانید به خوبی غبار و مه را در مناطق ساحلی، کوهستانی و در دره‌ها مشاهده نمایید. این مناطق می‌توانند بهترین مکان‌ها برای ثبت تصاویر از منظره‌های مه‌آلود باشند و نیز زمانی که مه در حال ناپدید شدن است زمان مناسب برای ثبت تصاویر مرموز و خارق‌العاده است.

عکاسی منظره در فضای مه‌ آلود
عکاسی منظره در فضای مه‌ آلود

ترکیب خود را ایجاد کنید.

در حالت کلی ترکیب مناسب می‌تواند فضای غبار آلود یا مه یکدست باشد زیرا نقاط کانونی شما کمتر دیده‌ شده و تصاویر رازآلودی ثبت می‌شود. در حالت کلی غبار و مه می‌تواند یک چالش بزرگ در عکاسی منظره باشد اما با رعایت شرایط خاصی می‌توانید تصاویر بسیار خیره کننده‌ای ثبت نمایید.

عکاسی منظره در مه
عکاسی منظره در مه

در ادامه برخی نکات مهم برای عکاسی منظره در غبار و مه آورده شده‌است:

1- موقعیت نیمرخی

اگر به دنبال عکاسی از مناظر مه‌آلود هستید برای ایجاد ترکیبات منحصر بفرد به دنبال موضوعات قوی باشید. با در‌نظر‌گرفتن موقعیت منبع نور می‌توانید ترکیب‌های متفاوتی ایجاد کنید. به عنوان مثال هنگامی که خورشید در پشت شانه‌های شما قرار گرفته‌است و شما حالت نیمرخ دارید می‌توانید یک تصویر خاکستری مه‌آلود شگفت‌آوری ثبت کنید.

2- جزئیات دقیق

فضای مه‌آلود فرصت ویژه‌ای برای عکاسی مینیمالیستی فراهم می‌کند. از آنجایی که در بسیاری از نقاط می‌توان مه و غبار یافت شما یک فرصت استثنائی برای تمرکز بر روی جزئیات ظریف دارید زیرا این فرصت برای شما فراهم شده‌است که پس‌زمینه‌ای ساده و نیز مبهم ایجاد نمایید.

3- توجه به پرتوهای نوری

عبور نور از مه و غبار یک فرصت طلایی برای عکاسی است! این پرتوهای نور که به‌مانند فیلتر عمل میکنند اغلب در اوایل صبح، هنگام عصر و نیز بلافاصله بعد از وقوع طوفان قابل مشاهده هستند.

4- عکس‌برداری بر فراز مه

اگر بتوانید یک نقطه دید عالی پیدا کنید شما می‌توانید تصاویر مهیج و خارق‌العاده را خلق نموده و نیز عکس‌برداری بر فراز مه به شما این امکان را می‌دهد که منظره مه‌آلود را با تمام زیبایی ثبت کنید. اگر در شهر زندگی می‌کنید می‌توانید از پشت‌بام یک ساختمان بلند استفاده کنید و زمانی که خورشید طللوع می‌کند تصویری زیبا از درخشش خورشید در فضای مه آلود ثبت نمایید.

5- قرار‌گیری فضای مه‌آلود در مرکز تصویر

در نهایت سعی کنید که مه و غبار در مرکز تصویر قرار بگیرد. تلاش نمایید که در فاصله‌ی دور مه مانند قابی اطراف نقطه کانونی شما را فرا بگیرد در این حالت می‌توانید یک منظره رازآلود  برای عکاسی خلق کنید. یا از فاصله‌ای دور ناپدید شدن پل و جاده در فضای مه‌آلود میتواند سوژه‌ی جالبی برای عکاسی منظره در فضای مه‌آلود باشد.

عکاسی منظره در فضای مه‌آلود
عکاسی منظره در فضای مه‌آلود

روشنایی

یکی از مشکلات عمده در هنگام عکس‌برداری در فضای مه‌آلود روشنایی محدود است که باید با آن دست و پنجه نرم کنید. استفاده از فلش در هنگام عکس‌برداری از فضای مه‌آلود توصیه نمی شود زیرا باعث کاهش وضوح تصویر می‌شود. گاهی اوقات مه به عنوان فیلتر نور جهت منعطف کردن فضا کمک می‌کند. با این حال حتما به خاطر داشته باشید میزان روشنایی به سرعت تغییر می‌کند و شما باید زمان را به خوبی مدیریت کنید. سعی کنید زوایای مختلف را امتحان نموده و بهترین زاویه دید را جهت عکس‌برداری انتخاب کنید.

تجهیزات

با‌وجود اینکه عکاسی منظره در فضای مه‌آلود به ابزار خاصی نیاز ندارد، اما چند وسیله هست که کار را برای شما آسان‌تر می‌کند. در ادامه چند ابزار مهم برای این منظور آورده شده‌است:

  • فیلترها: اگر فیلتر پولاریزه دارید برای عکس‌برداری حتما همراه خود داشته باشید. این نوع فیلترها به کاهش شدت تابش نور کمک می‌کنند و به شما اجازه می‌دهد که تصویری با شدت تابش نور مناسب ثبت نمایید.
  • لنزها: توجه نمایید که میزان فاصله بر عکاسی از فضای مه‌آلود تاثیر‌گذار است. به عبارت دیگر بجای نزدیک شدن به سوژه جهت وضوح بیشتر تصویر می‌توانید لنز دوربین خود را تنطیم نمایید. در مواقعی که میزان دید کم است استفاده از لنزهایی با فاصله کانونی کمتر توصیه می‌شود. اگر قصد عکس‌برداری از بالا دارید لنزها با زاویه دید گسترده کارآمد هستند.
  • سه‌ پایه: از انجایی که میزان نور در فضای مه‌آلود کم است و شما ناچار به تنظیم ترکیب و روشنایی مورد‌نظر خود برای مدت طولانی‌تر هستید به یک سه‌پایه برای ثبات بیشتر دوربین خود نیاز دارید.
عکاسی منظره در مه
عکاسی منظره در مه

تنظیمات دوربین هنگام عکاسی در مه

همانطور که گفته‌شد، در فضای مه‌آلود میزان روشنایی کمتری وجود دارد بنابراین تصاویر به نور بیشتری نیاز خواهندداشت. به دلیل اینکه مه در حرکت می‌باشد تعلل زیاد(بیشتر از یک ثانیه) منجر به تاری تصویر می‌شود. برای این منظور بهترین گزینه استفاده از سه‌پایه و عکس‌برداری از طریق تست میزان روشنایی‌های مختلف است. از آنجایی که مه منعکس کننده نور می‌باشد ممکن است دوربین به صورت خودکار میزان نور بیشتری را تشخیص داده و تصاویر تیره و تاری ثبت کند.

توجه به میزان تراکم مه در فضا

درنهایت هنگام عکس‌برداری در شرایط مه‌آلود، تراکم مه را مدنظر قرار دهید. در صورت خیس شدن تجهیزاتتان از دستمال جهت خشک نمودن استفاده کنید. توجه نمایید در حالی که مه می‌تواند یک چالش بسیار بزرگ برای عکاسی منظره باشد در‌عین‌حال یک فرصت عالی و استثنائی برای ثبت تصاویر منحصربفرد و جالب می‌باشد.

تنظیمات دوربین هنگام عکاسی در مه
تنظیمات دوربین هنگام عکاسی در مه


آیا تابه‌حال سعی کردید از فضای مه‌آلود عکس‌برداری کنید. لطفا نکات و ترفندهای خود را در قسمت نظرات پایین همین پست به اشتراک بگذارید!


راستی میتوانید آخرین مطالب ما را از طریق تلگرام و اینستاگرام نیز دنبال کنید. برای عضویت در کانال تلگرام و اینستاگرام بیت گرف روی دکمه زیر کلیک کنید. همچنین فیلم ها با کیفیت های مختلف در یوتیوب هم قرار دارد.

TELEGRAM INSTAGRAM youtube

امتیاز: 0 از ۵ - تعداد رای: 0
اشتراک گذاری این صفحه
پست های مشابه آموزش های مرتبط با مقاله یا آموزشی که در حال مطالعه آن هستید!
گفتگو و سوالات شما در این قسمت میتوانید نظر یا سوال خود را در مورد مقاله یا آموزش مطرح کنید.
دیدگاهتان را بنویسید برای ارسال دیدگاه لازم است در سایت وارد شده یا ثبت نام کنید ...
مطالعه با تمرکز بیشتر
پست های پربازدید هفته 6 پست پربازدید در دسترس شماست!
آموزش هوش مصنوعی استیبل دیفیوژن...

آموزش هوش مصنوعی استیبل دیفیوژن...

مهسا سلطانی
دانلود و نصب اسکریپت motion...

دانلود و نصب اسکریپت motion...

احسان ملائی
دانلود اسکریپت Motion Bro v4.0.4...

دانلود اسکریپت Motion Bro v4.0.4...

مهدی فریدونی
دانلود Adobe Firefly | هوش...

دانلود Adobe Firefly | هوش...

مهدی فریدونی
میدجورنی رایگان و نحوه استفاده...

میدجورنی رایگان و نحوه استفاده...

مهسا سلطانی
جداسازی صدای خواننده از موزیک...

جداسازی صدای خواننده از موزیک...

مهدی فریدونی
دوره روتوش
دوره جامع گرافیک و ویدیو
×