مقالات آموزشی, هوش مصنوعی 12 دقیقه 3406

نحوه نصب مدل‌ها و پلاگین‌ها در استیبل دیفیوژن

چکیدهدر این مقاله آموزشی به اهمیت استفاده از مدل‌ها و پلاگین‌ها برای استیبل دیفیوژن پی برده و نحوه نصب مدل‌ها و پلاگین‌ها در استیبل دیفیوژن، همچنین طرز دانلود مدل‌ها و پلاگین‌های موردنیاز را به صورت تصویری بررسی می‌کنیم.

در این مقاله می‌خواهیم به نحوه نصب مدل‌ها و پلاگین‌ها در استیبل دیفیوژن بپردازیم. با توجه به سرعت و پیشرفت روزافزاون هوش‌های مصنوعی، می‌دانیم که اگر از این ابزارها استفاده نکنیم، در آینده به مشکل خواهیم خورد. تکنولوژی هوش‌ مصنوعی برای آسان کردن و سریع‌تر کردن کارهای ما در حوزه‌های مختلف به وجود آمده است. بنابراین استفاده نکردن از آن‌ها به نظر اشتباه می‌آید. زیرا به زودی افرادی که خود را با ترند روز و تکنولوژی همراه نکنند از طرف افراد خلاق و به روز، از دور خارج خواهند شد. یکی از این ابزار بسیار قدرتمند، هوش مصنوعی استیبل دیفیوژن می‌باشد. شما می‌توانید نحوه نصب هوش مصنوعی استیبل دیفیوژن در 7 مرحله را در بیت‌گرف مطالعه کنید. 

هوش مصنوعی استیبل دیفیوژن

هوش مصنوعی استیبل دیفیوژن یک مدل انتشار پایدار است که با استفاده از دستوراتی که به آن می‌دهیم می‌تواند تصاویر باکیفیت و خلاقانه‌ای را تولید کند. البته که این هوش مصنوعی با میدجرنی و Dall-E3 تفاوت‌هایی نیز دارد. استیبل دیفیوژن بسیار قدرتمند بوده و امکانات فوق‌العاده‌ای را در اختیار کاربران می‌گذارد. اگر بخواهیم راحت بگوییم، استیبل دیفیوژن یک نرم‌افزار کامل است که می‌تواند تمام تخیلات و تصورات ما را به واقعیت تبدیل کند. ابزارهایی که در این هوش مصنوعی در اختیار داریم بسیار زیاد و فوق‌العاده قدرتمند است. 

البته باید بدانید که هوش مصنوعی استیبل دیفیوژن برای انجام دادن کارها به نحو احسن، به یک‌سری از پلاگین‌ها و مدل‌ها نیاز دارد، از آن‌جایی که این هوش مصنوعی یک هوش مصنوعی Open source است، توسعه‌دهندگان می‌توانند به راحتی برای آن مدل‌ها، پلاگین‌ها، لوراها، امبدها و… را آموزش داده و در سایت‌های عمومی منتشر کنند. بنابراین در هنگام استفاده از استیبل دیفیوژن، قطعا به استفاده از مدل‌ها و پلاگین‌های مختلف نیاز خواهیم داشت. در این مقاله آموزشی می‌خواهیم با هم به نحوه نصب مدل‌ها و پلاگین‌ها در استیبل دیفیوژن بپردازیم.

نحوه دانلود مدل‌ها، پلاگین‌ها، امبدها و لوراها

در این قسمت می‌خواهیم به معرفی یک سایت فوق‌العاده برای دانلود موارد مورد نیاز در استیبل دیفیوژن بپردازیم. 

سایت civit.ai یک سایت عالی برای دانلود انواع مدل‌ها، پلاگین‌ها، لوراها، امبدها و… است. توسعه‌دهندگان بسیار زیادی در این سایت، ابزارهای لازم برای استیبل دیفیوژن را به اشتراک می‌گذارند و شما به راحتی و به طور رایگان می‌توانید آن‌ها را دانلود کرده و استفاده کنید. البته سایت‌هایی مثل Github و huggingface نیز این ابزارها را به اشتراک می‌گذارند، ولی رابط کاربری آسان سایت civit.ai، همچنین انتشار تصاویری که با استفاده از این ابزارها ساخته شده و البته انتشار پرامپت‌ها و تنظیمات خاص آن‌ها، باعث شده تا این سایت به عنوان یک سایت مرجع برای دانلود مدل‌ها و پلاگین‌های مورد نیاز استیبل دیفیوژن شناخته شود.

نحوه دانلود مدل‌ها و پلاگین‌ها از سایت civit.ai

ابتدا وارد سایت civit.ai شوید. حالا می‌توانید با استفاده از دو روش زیر، مدل‌ها و پلاگین‌های موردنیاز برای استیبل دیفیوژن را پیدا و دانلود کنید.

روش اول: با استفاده از filters در سایت civit.ai می‌توانید تمام دسته‌بندی‌هایی که وجود دارد را مشاهده کرده و با توجه به توضیحات و تعداد دانلود و مقدار محبوبیت آن، دانلود را انجام دهید.

ابتدا models را انتخاب کنید
در قسمت filters ابزاری که می‌خواهید را تیک بزنید

روش دوم: اگر به طور خاص، چیزی را مد نظر دارید، می‌توانید آن را در قسمت سرچ وارد کرده و به راحتی ابزار مورد نیاز خود را پیدا کنید.

روش سرچ کردن برای پیدا کردن مدل‌ها و پلاگین‌های مورد نیاز استیبل دیفیوژن

نحوه نصب مدل‌ها و پلاگین‌ها در استیبل دیفیوژن

در این قسمت به نحوه نصب مدل‌ها و پلاگین‌ها در استیبل دیفیوژن می‌پردازیم. همچنین نحوه نصب لوراها، امبدها و مدل‌های پلاگین کنترل‌نت را نیز با هم بررسی می‌کنیم.

نحوه نصب checkpoints (مدل اصلی استیبل دیفیوژن)

1. دانلود checkpoint انتخابی از سایت civit.ai (یا سایت‌های دیگر)

نحوه دانلود چک‌پوینت از سایت civit.ai

2. فایل دانلود شده را طبق تصویر زیر در فولدر stable-diffusion-webui\models\Stable-diffusion کپی کنید.

محل جایگذاری فایل چک‌پوینت

نحوه نصب پلاگین‌ها و اکستنشن‌ها در استیبل دیفیوژن

دو روش برای نصب پلاگین‌ها یا اکستنشن‌ها در استیبل دیفیوژن وجود دارد. شما می‌توانید با استفاده از هر کدام از این روش‌ها، پلاگین‌های مورد نیاز خود را بر روی استیبل دیفیوژن نصب کنید.

روش اول: استفاده از کتاب‌خانه‌های داخلی استیبل دیفیوژن

در این روش باید مانند تصویر زیر، در استیبل دیفیوژن به تب Extensions رفته و پس از آن از قسمت available، دکمه Load from را زده و سپس به جست‌وجوی پلاگین مورد نظر بپردازید. برای جست‌وجوی آسان‌تر می‌توانید کلید F3 را از روی کیبورد فشرده و در قسمت سرچ‌بار ظاهر شده، نام پلاگین مورد نظر را سرچ کنید. پس از پیدا کردن پلاگین مورد نظر خود، بر روی دکمه Install کلیک کرده و پس از اتمام نصب، به تب Installed رفته و گزینه apply and restart ui را انتخاب کرده و صبر کنید تا استیبل دیفیوژن دوباره اجرا شود.

استفاده از روش available برای نصب پلاگین در استیبل دیفیوژن
سرچ پلاگین مورد نظر در قسمت available
فشردن دکمه install برای نصب پلاگین
فشردن دکمه apply and restart ui

روش دوم: استفاده از لینک مستقیم پلاگین از سایت Github

در این روش می‌توانید بعد از رفتن به قسمت Extensions، از گزینه Install from URL استفاده کنید و لینک مستقیم پلاگین از سایت گیت‌هاب را در این قسمت وارد کرده و گزینه Install را بزنید، سپس دوباره به تب Installed برگشته و گزینه apply and restart ui را بزنید.

نصب پلاگین از طریق لینک مسقیم سایت گیت‌هاب
فشردن دکمه apply and restart ui برای نصب پلاگین‌ها در استیبل دیفیوژن

نحوه نصب مدل‌ برای پلاگین کنترل‌نت

پلاگین کنترل‌نت یکی از مهم‌ترین و پرکاربردترین پلاگین‌ها در هوش مصنوعی استیبل دیفیوژن می‌باشد. برای استفاده از این پلاگین، در ابتدا باید مدل‌های آن را دانلود و نصب کنیم. در ادامه به آموزش دانلود و نحوه نصب مدل‌های کنترل‌نت می‌پردازیم.

1. دانلود مدل‌های کنترل‌نت از سایت huggingface با پسوند pth

دانلود مدل‌های controlnet از سایت huggingface

2. فایل‌ها و مدل‌های دانلود شده را مانند تصویر زیر در فولدر stable-diffusion-webui\extensions\sd-webui-controlnet\models کپی کنید.

محل نصب مدل‌های controlnet

نحوه نصب لوراها در استیبل دیفیوژن

1. دانلود Lora مورد نظر از سایت civit.ai با پسوند safetensors

دانلود لورا از سایت civit.ai

2. فایل دانلودی را مانند تصویر زیر، در محل stable-diffusion-webui\models\Lora کپی کنید.

محل جایگذاری lora

3. برای استفاده از Loraها وارد استیبل دیفیوژن شده و لوراهای نصب شده را در تب Lora پیدا کنید. سپس در قسمت prompt قرار بگیرید و روی هر کدام از لوراهایی که می‌خواهید کلیک کنید، به صورت اتوماتیک، این لورا در پرامپت شما قرار می‌گیرد.

نحوه استفاده از لوراها در استیبل دیفیوژن

نحوه نصب Embeddingها در استیبل دیفیوژن

1. دانلود امبد انتخابی از سایت civit.ai

دانلود امبدها از سایت civit.ai

2. فایل دانلود شده را مانند تصویر زیر، در فولدر stable-diffusion-webui\embeddings کپی کنید.

محل نصب امبدها در استیبل دیفیوژن

3. برای استفاده از Embeddingها وارد استیبل دیفیوژن شده و امبدهای نصب شده را در تب Textual Inversion پیدا کنید. سپس در قسمت prompt یا Negative Prompt قرار بگیرید و روی هر کدام از امبدهایی که می‌خواهید کلیک کنید، به صورت اتوماتیک، این امبد در پرامپت شما قرار می‌گیرد.

نحوه استفاده از امبدها در استیبل دیفیوژن

در این مقاله آموزشی به نحوه نصب مدل‌ها و پلاگین‌ها در استیبل دیفیوژن، همچنین طرز دانلود مدل‌ها و پلاگین‌های موردنیاز برای استیبل دیفیوژن پرداختیم. از آن‌جایی که برای استفاده از استیبل دیفیوژن به این مدل‌ها و پلاگین‌ها نیاز داریم، احساس کردیم که توضیحات نحوه دانلود و نصب آن‌ها کمک‌کننده مخاطبان عزیز بیت‌گرف و همچنین کاربران هوش مصنوعی استیبل دیفیوژن باشد. امیدواریم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد.


راستی میتوانید آخرین مطالب ما را از طریق تلگرام و اینستاگرام نیز دنبال کنید. برای عضویت در کانال تلگرام و اینستاگرام بیت گرف روی دکمه زیر کلیک کنید. همچنین فیلم ها با کیفیت های مختلف در یوتیوب هم قرار دارد.

TELEGRAM INSTAGRAM youtube

امتیاز: 0 از ۵ - تعداد رای: 0
اشتراک گذاری این صفحه
گفتگو و سوالات شما در این قسمت میتوانید نظر یا سوال خود را در مورد مقاله یا آموزش مطرح کنید.
دیدگاهتان را بنویسید برای ارسال دیدگاه لازم است در سایت وارد شده یا ثبت نام کنید ...
مطالعه با تمرکز بیشتر
پست های پربازدید هفته 6 پست پربازدید در دسترس شماست!
آموزش هوش مصنوعی استیبل دیفیوژن...

آموزش هوش مصنوعی استیبل دیفیوژن...

مهسا سلطانی
دانلود اسکریپت Motion Bro v4.0.4...

دانلود اسکریپت Motion Bro v4.0.4...

مهدی فریدونی
دانلود و نصب اسکریپت motion...

دانلود و نصب اسکریپت motion...

احسان ملائی
دانلود Adobe Firefly | هوش...

دانلود Adobe Firefly | هوش...

مهدی فریدونی
میدجورنی رایگان و نحوه استفاده...

میدجورنی رایگان و نحوه استفاده...

مهسا سلطانی
جداسازی صدای خواننده از موزیک...

جداسازی صدای خواننده از موزیک...

مهدی فریدونی
دوره روتوش
دوره جامع گرافیک و ویدیو
×