آموزش عکاسی, آموزش ها 18 دقیقه 78

10 نکته مهم ترکیب ‌بندی در عکاسی منظره

چکیدهمقدمه ای بر مقاله 10 نکته مهم ترکیب‌ بندی در عکاسی منظره | مدت زمان مطالعه: 12 دقیقه یکی از مطلوب‌ترین راه‌های ایجاد مناظر بصری بسیار خیره کننده، تسلط بر ترکیب‌ بندی در عکاسی منظره می‌باشد. ترکیب‌ بندی قلب و روح عکاسی منظره می‌باشد و این دقیقا همان چیزی است که سبب افزایش میزان تاثیر […]

مقدمه ای بر مقاله 10 نکته مهم ترکیب‌ بندی در عکاسی منظره | مدت زمان مطالعه: 12 دقیقه

یکی از مطلوب‌ترین راه‌های ایجاد مناظر بصری بسیار خیره کننده، تسلط بر ترکیب‌ بندی در عکاسی منظره می‌باشد. ترکیب‌ بندی قلب و روح عکاسی منظره می‌باشد و این دقیقا همان چیزی است که سبب افزایش میزان تاثیر عکاسی منظره می‌شود. یادگیری نحوه استفاده موثر از ترکیب‌ بندی در عکاسی منظره یکی از بهترین راه‌ها برای خلق تصاویر شگفت انگیز و استادانه است.


10 نکته مهم در ترکیب‌ بندی در عکاسی منظره

اگر به‌دنبال رسیدن به سطوح حرفه‌ای عکاسی منظره هستید، شما خوش‌شانس هستید! شما برای ایجاد مناظر بسیار شگفت‌انگیز نیاز به خرید تجهیزات گران‌قسمت و پیشرفته ندارید. یکی از مطلوب‌ترین راه‌های ایجاد مناظر بصری بسیار خیره کننده، تسلط بر ترکیب‌بندی در عکاسی منظره می‌باشد. بدون شک ترکیب‌بندی در عکاسی منظره یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های عکاسی است. به عبارت دیگر ترکیب‌بندی قلب و روح عکاسی منظره می‌باشد و این دقیقا همان چیزی است که سبب افزایش میزان تاثیر عکاسی می‌شود. یادگیری نحوه استفاده موثر از ترکیب‌بندی در عکاسی منظره یکی از بهترین راه‌ها برای خلق تصاویر شگفت‌انگیز و استادانه است.

اگر به‌دنبال عکاسی از منظره در سطوح بالاتر و باکیفیت‌تر هستید، حتما 10 نکته مهم در ترکیب‌بندی در عکاسی منظره را بررسی کرده و فرابگیرید.


1 – نورپردازی مناسب

نورپردازی مناسب، راز بسیار مهم برای خلق تصاویر شگفت‌انگیز می‌باشد که اغلب مورد توجه واقع نمی‌شود. نورپردازی مطلوب سبب بروز شگفتی در عکاسی منظره می‌شود. در حالت کلی بسیاری از عکاسان حرفه‌ای از اهمیت نور در ترکیب‌بندی در عکاسی منظره یاد می‌کنند. استفاده از نور پراکنده پس از طوفان و یا درخشش ملایم نور در ساعت طلایی سبب ایجاد تفاوت‌های چشم‌گیری در تصاویرتان خواهد شد و در حالت کلی تصاویر شما را برجسته و ممتاز می‌کند. برای یافتن نور مطلوب در هنگام عکاسی، یادگیری کار با نور بسیار  مهم است. توجه به جهت و کیفیت نور در عکاسی به شما کمک می‌کند که از تنظیمات مطلوب در این رابطه استفاده نمایید به عنوان مثال شما را در یافتن نکاتی نظیر از چه زوایایی عکاسی نمایید، به چه ابزارهایی نیاز دارید و… یاری می‌نماید. نورپردازی مطلوب در هنگام استفاده از ترکیب‌بندی در عکاسی منظره سبب ایجاد تفاوت چشم‌گیری در تصاویرتان می‌شود حتما این نکته را در نظر بگیرید و امتحان کنید، تفاوت را خواهید دید.

نور مناسب در هنگام ترکیب‌ بندی در عکاسی منظره
نور مناسب در هنگام ترکیب‌ بندی در عکاسی منظره

2 – ایجاد توازن

اهمیت برقراری توازن در ترکیب‌بندی در عکاسی منظره غالبا نادیده گرفته می‌شود. اما این امر سبب ایجاد یک ترکیب مطلوب می‌شود. همه عناصر موجود در تصویر باید با یکدیگر متناسب باشند که در نهایت یک ترکیب بصری مطلوب ایجاد شود. ایجاد توازن به معنای این است که عناصر موجود در دو طرف تصویر متعادل باشند، به عبارتی دیگر یک سمت سنگین‌تر از سمت دیگر نباشد. اما در این‌باره استثناهایی نیز وجود دارد. گاهی از بین بردن توازن در ترکیب‌بندی در عکاسی منظره سبب تنش شده و یک تصویر فوق‌العاده و پرانرژی را خلق می‌نماید.

توازن در هنگام ترکیب‌ بندی در عکاسی منظره
توازن در هنگام ترکیب‌ بندی در عکاسی منظره

3 – توجه به قانون یک‌ سوم

پس از توجه به ایجاد تعادل در تصویر، به خاطر سپردن قانون یک‌ سوم در هنگام ترکیب‌ بندی در عکاسی منظره سبب خلق تصاویر با کیفیت و منحصربفرد می‌شود. تاکید قانون یک‌ سوم بر قرارگیری نقطه کانونی به جای مرکز در یک سمت تصویر است، به عبارت دیگر به جای پافشاری نمودن بر قرارگیری نقطه کانونی در مرکز تصویر، آن را در سمتی از تصویر که مطلوب‌ تر است قرار دهید. توجه به این نکته در ترکیب‌بندی در عکاسی منظره سبب ایجاد تصاویر طبیعی‌ می‌شود و به بروز توازن در تصویر کمک شایانی می‌نماید. از سویی دیگر علاوه بر این‌که توجه به قانون یک‌ سوم بسیار مطلوب است اما گاهی باید این قانون نادیده گرفته شود. غالبا برای ترکیب‌ بندی در عکاسی منظره حتما باید نقطه کانونی در مرکز و یا نزدیک به مرکز تصویر باشد تا سبب بروز جلوه بصری مطلوب شود، که این امر برخلاف قانون یک‌ سوم است.

قانون بک سوم در هنگام ترکیب‌ بندی
قانون بک سوم در هنگام ترکیب‌ بندی

4 – خلق ترکیب بصری موردعلاقه عکاس

در هنگام ترکیب‌بندی در عکاسی منظره به دنبال ایجاد ترکیبات بصری شگفت‌انگیز باشید، زیرا بهترین ترکیب‌بندی سبب جلب توجه بیننده به تصویر می‌شود. در عکاسی از منظره روش‌هایی وجود دارد که به شما اجازه می‌دهد ترکیبات مورد علاقه خود را خلق نمایید. برای این منظور، یک روش فوق‌العاده پیدا کردن سوژه‌ای قوی نظیر قایق، غروب آفتاب، درخت و کوه است. پس از انتخاب سوژه‌ی قوی، به دنبال افزودن عناصر حمایتی بر تصویرتان باشید تا تمرکز بیننده بر روی سوژه جلب شود. همچنین در هنگام ترکیب‌بندی در عکاسی منظره شما می‌توانید به دنبال افزودن جزئیات متناقض به تصاویرتان باشید به عنوان مثال افزودن جزئیاتی نظیر صخره‌های استوانه‌ای با پس‌زمینه اقیانوس که ساحل آن کف کرده است، در تناقض می‌باشد یا افزودن چمن به تصویر در هنگام عکاسی از کوه در این‌باره توصیه می‌شود. به خاطر داشته باشید کنتراست یک روش بسیار موثر برای ترکیب‌بندی در عکاسی به صورت حرفه‌ای می‌باشد.

ترکیب بصری مورد علاقه در هنگام ترکیب‌ بندی در عکاسی منظره
ترکیب بصری مورد علاقه در هنگام ترکیب‌ بندی در عکاسی منظره

5 – استفاده از فضای منفی

ترکیب‌ بندی در عکاسی منظره به معنای پرکردن کل تصویر با جزئیات نمی‌باشد؛ گاهی وجود فضاهای منفی در تصویر سبب ثبت تصاویر بسیار چشم‌گیر و ممتاز می‌شود. یک فانوس دریایی به تنهایی در برابر پس‌زمینه آبی کم‌رنگ و یا یک درخت به تنهایی در برابر پس‌زمینه آسمان آبی صاف، هر دو نمونه‌هایی از استفاده موثر از فضای منفی در ترکیب‌بندی در عکاسی منظره به صورت حرفه‌ای می‌باشند. با وجود اینکه این امر نوعی هنجارشکنی است اما استفاده از فضای منفی در ترکیب‌بندی سبب خلق تصاویر بکر و منحصربفرد می‌شود.

فضای منفی در هنگام ترکیب‌ بندی
فضای منفی در هنگام ترکیب‌ بندی

6 – دنبال نمودن خطوط هدایت‌ کننده

در هنگام ترکیب‌ بندی در عکاسی منظره به دنبال خطوط هدایت‌کننده باشید تا از این طریق تصاویر باکیفیتی خلق نمایید. استفاده از خطوط در ترکیب‌بندی در عکاسی منظره یک روش بسیار موثر برای هدایت نگاه بینندگان در تصویر به سمت نقطه کانونی مورد نظر عکاس می‌باشد. نمونه‌هایی از خطوط هدایت‌کننده شامل جاده‌ها، مسیرهای پیاده‌روی، رودخانه ها و امواج موجود در امتداد سواحل است. بنابراین هنگام ترکیب‌بندی به دنبال خطوطی که به صورت طبیعی چشم بیننده را به سمت سوژه هدایت می‌کند، باشید.

خطوط هدایت‌کننده در هنگام ترکیب‌ بندی در عکاسی
خطوط هدایت‌کننده در هنگام ترکیب‌ بندی در عکاسی

7 – ترکیبی شامل پیش‌زمینه مورد علاقه عکاس

همواره گفته می‌شود که یک منظره هیچ‌ گاه فاقد چشم‌انداز نمی‌باشد. در ترکیب‌ بندی در عکاسی منظره افزودن پیش‌زمینه به تصاویر، راهی موثر برای تنظیم توازن تصویر و معرفی سوژه به بیننده است. پیش‌زمینه سبب جلب توجه بیننده شده و آن‌ها را به سمت تصویر جلب می‌نماید و در حالت کلی باعث بروز علاقه نسبت به تصویر در بیننده می‌شود.

پیش‌زمینه مورد علاقه در هنگام ترکیب‌ بندی در عکاسی
پیش‌زمینه مورد علاقه در هنگام ترکیب‌ بندی در عکاسی

8 – قاب‌بندی تصویر

اگرچه افزودن عناصر مورد علاقه به پیش‌زمینه در هنگام ترکیب‌بندی در عکاسی منظره، یکی از  روش‌های قاب‌بندی تصویر است اما راه‌های دیگری نیز برای ترکیب‌بندی وجود دارد. مثال‌هایی که در این زمینه وجود دارد شامل استفاده از شاخ و برگ در امتداد لبه تصاویر یا جست‌وجو برای یافتن یک درگاه یا طاق برای افزدون قاب به تصویر می‌باشد.

قاب‌ بندی در هنگام ترکیب‌ بندی
قاب‌ بندی در هنگام ترکیب‌ بندی

9 – ساده‌ سازی تصویر

در حالی که بسیاری از مناظر دارای جزئیات بسیار گسترده‌ای هستند، ساده‌سازی در هنگام ترکیب‌بندی در عکاسی منظره منجر به ثبت تصاویر بسیار قدرتمند و شگفت‌انگیز می‌شود. ساده‌سازی ترکیب‌بندی شامل حذف جزئیاتی است که در ترکیب‌بندی وجود آن‌ها الزامی نمی‌باشد. ذکر این نکته حائز اهمیت است که در هنگام ترکیب‌بندی در عکاسی منظره از ارتباط میان جزئیات و قاب‌بندی صحیح نقطه کانونی اطمینان حاصل کنید. ساده‌سازی به معنای ایجاد ترکیبات یکنواخت و کسل‌کننده نمی‌باشد بلکه به معنای حذف جزئیات و افزایش تمرکز بر نقطه کانونی است.

ساده‌سازی در هنگام ترکیب‌ بندی در عکاسی منظره
ساده‌سازی در هنگام ترکیب‌ بندی در عکاسی منظره

10 – عدم تاکید زیاد

در هنگام ترکیب‌ بندی در عکاسی منظره به جای تاکید و تمرکز بر روی نکات فنی، بر خلق تصاویر بصری فوق‌العاده و پویا تمرکز نمایید و از تکنیک ها برای رسیدن به این امر استفاده کنید. بهترین تصاویر، تصاویری با رعایت کامل نکات فنی نیستند بلکه تصاویری هستند که جلوه‌ ی بصری جذابی ایجاد نموده‌اند! استفاده از اصول ترکیب‌ بندی در عکاسی منظره سبب ثبت تصاویر معنی‌دار و قدرتمند می‌شود.

عدم تاکید زیاد بر ترکیب‌ بندی در عکاسی منظره
عدم تاکید زیاد بر ترکیب‌ بندی در عکاسی منظره

درباره استفاده از نکات ترکیب‌ بندی در عکاسی منظره نگران نباشید، این نکات برای کمک به شما در راستای ایجاد تصاویر مطلوب و کاربردی بوجود آمده‌ اند و هدف اصلی شما نیستند. هرگز از زیرپای گذاشتن قوانین مذکور برای ایجاد تصاویر بهتر نترسید. برخی از تصاویر  منحصربفرد و شگفت‌انگیز در اثر نقض قوانین بوجود آمده‌اند.

از حصار قوانین خارج شوید و از زیرپای گذاشتن آن‎ها لذت ببرید! فراموش نکنید که تصاویرتان را از اینستاگرام با ما به اشتراک بگذارید. ما علاقه‌ مند به دیدن تصاویر شما هستیم.هیچ قانونی برای عکس‌های خوب وجود ندارد و صرفا عکس‌های خوبی وجود دارند.

Ansel Adams

راستی میتوانید آخرین مطالب ما را از طریق تلگرام و اینستاگرام نیز دنبال کنید. برای عضویت در کانال تلگرام و اینستاگرام بیت گرف روی دکمه زیر کلیک کنید. همچنین فیلم ها با کیفیت های مختلف در آپارت و یوتیوب هم قرار دارد.

TELEGRAM INSTAGRAM youtube    APARAT

امتیاز: 0 از ۵ - تعداد رای: 0
اشتراک گذاری این صفحه
پست های مشابه آموزش های مرتبط با مقاله یا آموزشی که در حال مطالعه آن هستید!
گفتگو و سوالات شما در این قسمت میتوانید نظر یا سوال خود را در مورد مقاله یا آموزش مطرح کنید.
دیدگاهتان را بنویسید برای ارسال دیدگاه لازم است در سایت وارد شده یا ثبت نام کنید ...
مطالعه با تمرکز بیشتر
پست های پربازدید هفته 6 پست پربازدید در دسترس شماست!
آموزش هوش مصنوعی استیبل دیفیوژن...

آموزش هوش مصنوعی استیبل دیفیوژن...

مهسا سلطانی
دانلود و نصب اسکریپت motion...

دانلود و نصب اسکریپت motion...

احسان ملائی
دانلود اسکریپت Motion Bro v4.0.4...

دانلود اسکریپت Motion Bro v4.0.4...

مهدی فریدونی
دانلود Adobe Firefly | هوش...

دانلود Adobe Firefly | هوش...

مهدی فریدونی
میدجورنی رایگان و نحوه استفاده...

میدجورنی رایگان و نحوه استفاده...

مهسا سلطانی
جداسازی صدای خواننده از موزیک...

جداسازی صدای خواننده از موزیک...

مهدی فریدونی
دوره روتوش
دوره جامع گرافیک و ویدیو
×