مقالات آموزشی, هوش مصنوعی 8 دقیقه 387

انواع هوش مصنوعی AGI، ANI و ASI

چکیدهدر این مقاله به بررسی انواع هوش مصنوعی از لحاظ محدودیت وظایف و همچنین گستردگی آن‌ها می‌پردازیم و مشاده می‌کنیم که هوش‌های مصنوعی که امروزه وجود دارند از کدام دسته می‌باشند و همین‌طور در آینده با چه نوعی از هوش مصنوعی سروکار داریم و خودمان را برای مواجهه با چه چیزهایی باید آماده کنیم.

در این مقاله می‌خواهیم به بررسی انواع هوش مصنوعی از لحاظ محدودیت وظایف و گستردگی بپردازیم. هوش مصنوعی به سه دسته کلی ANI، AGI و ASI تقسیم می‌شود. زمانی که در رابطه با هوش مصنوعی صحبت می‌کنیم دیدگاه‌ها و نظرات مختلفی درباره این‌که اصلا هوش مصنوعی چه چیزی هست و چه چیزهایی را شامل می‌شود، وجود دارد. ما از جنبه‌های مختلفی مانند الگوریتم‌ها، ماشین لرنینگ، دیپ لرنینگ، ربات‌ها و… با هوش مصنوعی در ارتباط هستیم. هوش مصنوعی حجم وسیعی از تکنولوژی‌های مختلف را شامل می‌شود. در این‌ قسمت می‌خواهیم به بررسی انواع هوش مصنوعی و ANI، AGI و ASI و تفاوت‌های آن‌ها با یکدیگر بپردازیم.

اگر به مطالعه بیش‌تر در این حوزه علاقه دارید می‌توانید مقالات رایگان هوش مصنوعی را مطالعه کنید.

انواع هوش مصنوعی

ما با 3 مدل هوش مصنوعی از لحاظ محدودیت وظایف و گستردگی سروکار داریم.

  1. ANI: Artificial Narrow Intelligence
  2. AGI: Artificial General Intelligence
  3. ASI: Artificial Super Intelligence

در ادامه به معرفی و بررسی تک تک آن‌ها خواهیم پرداخت.

ANI (Artificial Narrow Intelligence):

تمام هوش‌های مصنوعی که در حال حاضر وجود دارند، زیر مجموعه ANI‌ها هستند. در واقع این هوش‌های مصنوعی فقط می‌توانند یک کار یا چند کار نزدیک به هم را انجام دهند و نمی‌توانند وظایف مختلف را به عهده بگیرند. ANIها توانایی‌های محدودی دارند، در ادامه به چند نمونه از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

دستگاه‌های هوشمند پخش‌کننده موزیک

شاید شما فکر کنید که این دستگاه‌ها چند کار انجام می‌دهند و تک‌وظیفه‌ای نیستند، یعنی ابتدا صدای ما را شنیده، و سپس آهنگی که خواسته‌ایم را پخش می‌کند، پس زیرمجموعه ANIها قرار نمی‌گیرند. ولی این یک باور اشتباه است. زیرا در این دستگاه دو مدل هوش مصنوعی با یکدیگر تعامل کرده و هرکدام از آن‌ها قسمتی از کار را به عهده می‌گیرند. به این صورت که یکی از آن‌ها صدای ما را شنیده و آن را به مدل دیگر هوش مصنوعی می‌فرستد و سپس آن هوش مصنوعی آهنگ مورد نظر را پخش می‌کند. پس در این دستگاه دو مدل هوش مصنوعی وجود دارد.

اتوموبیل‌های هوشمند و خودران

سوالی که پیش می‌آید این است که اتوموبیل‌های خودران نیز بیش از یک وظیفه را انجام می‌دهند، پس این اتفاق چگونه ممکن است؟ جواب این سوال بسیار ساده است، یک مدل هوش مصنوعی تمام وظایف را انجام نمی‌دهد. برای هر وظیفه یک هوش مصنوعی وجود دارد که آن وظیفه را انجام داده و به پایان می‌رساند.

سیستم وب‌سرچ

در سیستم‌های وب‌سرچ مانند گوگل نیز از ANIها استفاده می‌شود. زمانی که ما یک موضوعی را سرچ می‌کنیم، یک مدل هوش مصنوعی آن را دریافت کرده و به مدل دیگر می‌رساند و به این طریق چند مدل هوش مصنوعی با یکدیگر تعامل کرده تا در نهایت پاسخی که می‌خواهیم را به ما برساند.

کشاورزی

اکثر ربات‌ها و ماشین‌های هوشمندی که برای کشاورزی استفاده می‌کنیم هم بر پایه هوش مصنوعی به وجود آمده‌اند. همچنین تعدادی اپلیکیشن هوش مصنوعی نیز برای بررسی آمادگی محصولات، آفت و بیماری‌های محصولات و این‌که برای در امان نگه داشتن آن‌ها چه کارهایی باید کرد، به وجود آمده‌اند و هم اکنون نیز از آن‌ها استفاده می‌شود. این ماشین‌ها و اپلیکیشن‌ها نیز از چندین هوش مصنوعی با مدل ANI به وجود آمده‌اند. به این صورت که چند هوش مصنوعی که هر کدام تنها یک وظیفه را به عهده دارند، با یک‌دیگر تعامل کرده و در کل یک ماشین هوشمند و یا اپلیکیشن برای کارهای کشاورزی به وجود آورده‌اند. در کل باید بگوییم که تمام ماشین‌های پیچیده و اپلیکیشن‌های هوشمندی که الان می‌بینید، از کنار هم آمدن چندین هوش مصنوعی که تنها یک وظیفه را برعهده دارند، به وجود آمده‌ است.

ANIها یکی از انواع هوش مصنوعی

AGI (Artificial General Intelligence):

این مدل هوش مصنوعی یک قدم فراتر از Artificial Narrow Intelligence است، انسان‌ها در حال تلاش هستند که به این مدل دست پیدا کنند. این مدل از هوش مصنوعی می‌تواند وظایف مختلفی را انجام دهد. مثلا بشنود، صحبت کند و راه برود. درواقع یک شبیه‌سازی از انسان‌ها است. به صورت تئوری AGIها می‌توانند مانند انسان‌ها فکر کرده و عمل کنند و حتی قادر هستند تا عملکرد ذهن انسان‌ها را شبیه‌سازی کنند. موقعیت‌ها را درک کنند و برای حل مشکلات مختلف، راه‌حل‌هایی را نیز ارائه دهند. البته که هنوز در این نوع از هوش مصنوعی پیشرفتی دیده نشده است، و همان‌طور که گفتیم تمام هوش‌های مصنوعی که در حال حاضر وجود دارد از نوع ANIها هستند.

احتمال زیاد سال‌ها زمان می‌برد تا دانش رسیدن به همچین چیزی را پیدا کنیم. خیلی از افراد این زمان را در حدود 100ها سال دیگر تخمین زده‌اند. ولی به نظر من با توجه به سرعت پیشرفت تکنولوژی و هوش مصنوعی (قطعا شاهد پیشرفت هوش مصنوعی در همین یک‌سال اخیر بوده‌اید)، زمان رسیدن به هوش مصنوعی AGI خیلی هم دور نیست. و البته قطعا با رسیدن به این نوع از هوش مصنوعی، انقلابی را در سطح جهانی تجربه خواهیم کرد، زیرا بعد از آن، وقت رسیدن به ASIها است که می‌تواند آغاز به واقعیت پیوستن فیلم‌های علمی‌تخیلی که در آن‌ انسان‌ها و ربات‌ها به جنگ می‌پردازند، باشد.

ASI (Artificial Super Intelligence):

زمانی که به AGIها دست پیدا کنیم، یعنی کامپیوترها و ربات‌ها و به طور کلی هوش مصنوعی قادر به فکر کردن و تقلید از انسان‌ها باشند، زمانی نمی‌گذرد که تمام این اتفاق‌ها بدون کمک انسان‌ها بیفتد. یعنی هوش‌های مصنوعی از کمک انسان‌ها بی‌نیاز شده و می‌توانند خودشان فکر کرده و از تجربه‌شان استفاده کرده و خود را توسعه دهند. در واقع در این مدل از هوش مصنوعی، آن‌ها می‌توانند اعلام استقلال کرده و برای خود زندگی کنند! در تئوری، رسیدن از AGI به ASI خیلی سریع‌تر از ANI به AGI اتفاق می‌افتد. در حقیقت اتفاقی رخ می‌دهد که به آن “هوش انفجاری” می‌گویند. در این زمان دیگر نمی‌توانیم بگوییم که هوش مصنوعی به انسان‌ها کمک می‌کند و نباید از آن ترسید، به نظرم در این دوره ASIها حتی می‌توانند کاملا جای حیات انسان‌ها را نیز بگیرند!

هوش انفجاری ASI آینده هوش‌های مصنوعی

در این مقاله انواع هوش مصنوعی از لحاظ محدودیت در انجام وظایف مختلف را بررسی کرده و تفاوت هوش مصنوعی‌های ANI، AGI و ASIها را مشاهده کردیم. البته رسیدن به سطح سوم هوش‌های مصنوعی یعنی ASIها زمان زیادی می‌برد و هنوز تکنولوژی رسیدن به این مدل از هوش مصنوعی را نداریم. ولی می‌دانیم که یک روز بالاخره به این سطح از تکنولوژی رسیده و می‌توانیم به وجود ASIها حیات ببخشیم. ولی باید از همین الان به موضوعات مختلف مثل چگونه‌گی کنترل این نوع از هوش مصنوعی و چگونه‌گی در امان نگه داشتن آن‌ها و همچنین امنیت انسان‌ها بیاندیشیم، البته این موضوع با رسیدن به این نوع از هوش مصنوعی، در تناقض است. زیرا کنترل کردنِ چیزی که از کنترل خارج شده است، امکان‌پذیر نیست.


راستی میتوانید آخرین مطالب ما را از طریق تلگرام و اینستاگرام نیز دنبال کنید. برای عضویت در کانال تلگرام و اینستاگرام بیت گرف روی دکمه زیر کلیک کنید. همچنین فیلم ها با کیفیت های مختلف در یوتیوب هم قرار دارد.

TELEGRAM INSTAGRAM youtube

امتیاز: 0 از ۵ - تعداد رای: 0
اشتراک گذاری این صفحه
گفتگو و سوالات شما در این قسمت میتوانید نظر یا سوال خود را در مورد مقاله یا آموزش مطرح کنید.
دیدگاهتان را بنویسید برای ارسال دیدگاه لازم است در سایت وارد شده یا ثبت نام کنید ...
مطالعه با تمرکز بیشتر
پست های پربازدید هفته 6 پست پربازدید در دسترس شماست!
آموزش هوش مصنوعی استیبل دیفیوژن...

آموزش هوش مصنوعی استیبل دیفیوژن...

مهسا سلطانی
دانلود اسکریپت Motion Bro v4.0.4...

دانلود اسکریپت Motion Bro v4.0.4...

مهدی فریدونی
دانلود و نصب اسکریپت motion...

دانلود و نصب اسکریپت motion...

احسان ملائی
دانلود Adobe Firefly | هوش...

دانلود Adobe Firefly | هوش...

مهدی فریدونی
میدجورنی رایگان و نحوه استفاده...

میدجورنی رایگان و نحوه استفاده...

مهسا سلطانی
جداسازی صدای خواننده از موزیک...

جداسازی صدای خواننده از موزیک...

مهدی فریدونی
دوره روتوش
دوره جامع گرافیک و ویدیو
×