آموزش عکاسی, آموزش ها 12 دقیقه 181

NFT چیست؟

چکیدهNFT چیست؟ چگونه با استفاده از بلاکچین از عکس های خود درآمد کسب کنید امسال اخبار مالی زیاد مثل دوج کوین، رمز ارز شنیدیم که نیازمند توضیح هستند اما درحالی که با امواج اینها درگیر بودیم حالا توکن های غیرقابل تعویض یا (NFTs) ظهور کرده اند. محبوبیت ظاهری و یک شبه آنها در بسیاری از […]

NFT چیست؟ چگونه با استفاده از بلاکچین از عکس های خود درآمد کسب کنید

امسال اخبار مالی زیاد مثل دوج کوین، رمز ارز شنیدیم که نیازمند توضیح هستند اما درحالی که با امواج اینها درگیر بودیم حالا توکن های غیرقابل تعویض یا (NFTs) ظهور کرده اند. محبوبیت ظاهری و یک شبه آنها در بسیاری از افراد باعث سردرگمی شده است. اما اصلا NFT چیست؟ آیا آنها یک ارز رمزنگاری شده، نوعی رسانه دیجیتال، یک دارایی سوداگرانه هستند؟


NFT ها چه هستند؟

NFT چیست؟ NFT ها دارایی های دیجیتالی هستند که مالکیت آنها توسط هزاران کامپیوتر در سراسر جهان با استفاده از فناوری بلاکچین تأیید میشود؛ به تبدیل دارایی دیجیتالی به یک NFT  ضرب کردن (minting) میگویند، که دارایی دیجیتال را در بلاکچین نشانه گذاری یا توکن گذاری میکند معاملات با استفاده از ارز رمزپایه صورت میگیرند، بنابراین خریدار و فروشنده برای خرید یا فروش یک NFT، به کیف پول ارز رمزنگاری شده نیاز دارند.

خود دارایی دیجیتال (NFT) هیچ تفاوتی با یک مدیا غیر دیجیتال ندارد، اما تأیید آن در بلاکچین به صاحبان NFT مشروعیت میدهد. برخی افراد ممکن است NFT ها را بخاطر داشتن محتوای مورد علاقه ی خود بخرند اما بسیاری NFT ها را به عنوان دارایی سوداگرانه تلقی میکنند، این دارایی ها خریداری میشوند زیرا ممکن است ارزش آنها در آینده افزایش یابد و برای سود فروخته شوند.


NFT چیست و چه کسی صاحب یک NFT است؟

وقتی NFT فروخته میشود و معامله در بلاکچین تأیید میشود، خریدار صاحب یک سند مالکیت دیجیتال میشود. اما به معنی حق کپی رایت نیست. آنها فقط صاحب ورژن یا نسخه NFT آن اثر یا محتوا شده اند و تا زمانی که فروخته نشود نمیتوان آن را تغییر داد.

مالکیت NFT قابل خرید و فروش است و هر بار در بلاکچین تأیید میشود، اما خالق اصلی NFT دائمی است. به طور معمول، هنرمندان هنگامی که آثار هنری خود را میفروشند یک بار پول دریافت میکنند، اما فروش NFT متفاوت است. هر بار که NFT ای مبادله میشود، سازنده اصلی NFT بخشی از سود را دریافت میکند که این مبلغ پرداخت حق امتیاز است. با امید به اینکه ارزش NFT به مرور زمان افزایش یابد، سازندگان میتوانند از حق امتیاز بیشتری نسبت به قیمت اولیه NFT بهره‌مند شوند.

با استفاده از NFT، سازندگان خواه عکاس، فیلمبردار یا تصویرگر باشند کنترل بیشتری بر آثار خود دارند. در حال حاضر، NFT ها چیز جدید و داغی هستند و گرچه ممکن است حباب ها ترکیده شوند به جای اینکه ارزش NFT افزایش یابد، ارزش خود را از دست بدهند، اما سازندگان باهوش می توانند با شور و شوق پیش بروند و کیف پول های رمزنگاری شده خود را بچینند. یکی از NFT های Beeple’s با حراج 69 میلیون دلار در حراج فروخته شد، NFT می تواند هر دارایی دیجیتال یا نماد دیجیتالی یک چیز باشد. تا به حال توئیت ها، هایلایت های  NBA، گیف گربه، موسیقی فروخته شده اند و این  لیست همچنان رو به رشد است. به هرحال این شانس وجود دارد که متقاضی برای ان اف تی شما پیدا شود.

چه کسی صاحب یک NFT است؟
چه کسی صاحب یک NFT است؟

NFT چیست و هزینه های پنهان آن

واقعا NFT چیست؟ با همه هیجانات موجود در NFT ها، خیلی در مورد هزینه های خرید، فروش و ضرب NFT  صحبت نمیشود. بسته به پلتفرم، ممکن است متحمل هزینه هایی از جمله هزینه برق محاسبه شده برای تأیید خریدها و ضرب یا ایجاد ان اف تی ها پرداخت کنید. و این هزینه ها میتوانند لحظه به لحظه تغییر کنند و به نوسانات بیفزایند. خریداران هزینه های گس، کارمزد معاملات را حتی ممکن بیشتر از خود NFT بپردازند.

فروشند میتواند هنگام ضرب NFT هزینه گس را پرداخت کند. در OpenSea، فروشنده هنگام فروش NFT هزینه گس را میپردازد. بنابراین، هزینه گس حتی میتواند دوبار به فروشنده تحمیل شود، و این جدای از هزینه های مربوط به تبدیل ارزهای رمزپایه است. کاربران مجبورند ارزهای رمزنگاری شده را تبدیل کنند زیرا همه بازارهای NFT  از رمز ارزهای مشابه استفاده نمیکنند، و این یعنی هزینه دیگری در بلاکچین.

تمام اینها در نهایت هزینه های زیادی را به همراه دارد، خصوصاً اکنون که افزایش تعداد کاربران باعث افزایش چشمگیر قیمت گس شده است. در حالی که سایت هایی مانند Rarible بابت خرید دو و نیم درصد از خریداران دریافت میکنند، سایر بازارها میتوانند هزینه بیشتری نیز بگیرند. هزینه های مالی بدیهی است که برای هر سازنده ای که به دنبال ایجاد و فروش NFT است، سنگین است. اما بیش از این، NFT ها و ارز رمزنگاری شده به محیط زیست آسیب میرسانند، که قابل تأمل است.


NFT چیست آیا ان اف تی ها به محیط آسیب میزنند؟

هر بار کاربران یک NFT را ضرب یا خرید و فروش میکنند، هزاران کامپیوتر که بلاکچین غیرمتمرکز را تشکیل میدهند، باید این معامله را تأیید کنند. تأیید معامله به قدرت محاسباتی زیادی نیاز دارد که خود به انرژی زیادی نیاز دارد. این انرژی باید از جایی تأمین شود و در حالی که عملیات استخراج رمزنگاری با انرژی تجدید پذیر انجام میشود، تعداد بیشتری از افراد انرژی خود را از منابع انرژی تجدید ناپذیر تأمین میکنند که باعث آلودگی محیط زیست میشود.

فناوری نقش پررنگی در گرم شدن کره زمین دارد، مثل مراکز داده متعلق به شرکت هایی مانندGoogle ، Amazon و Facebook  است. این مراکز داده که توییت ها، پست های فیس بوک و فیلم های YouTube شما  را نگهداری میکنند، به هزاران سرور نیاز دارند. با داشتن حساب و ذخیره اطلاعات در این پلتفرم ها، کاربران تا حدی مسئول گازهای گلخانه ای ناشی از مصرف انرژی از این مراکز هستند.

NFT ها در بستر اینترنت هستند بنابراین برای محیط زیست زیان بار خواهند بود در واقع از دیدگاه زیست محیطی، مزارع استخراج ارز رمزنگاری شده و مراکز داده هردو یکسان هستند. سازندگان NFT میتوانند برای خنثی نگه داشتن کربن، آفست کربن را خریداری کنند اما پیشگیری بهتر از درمان است!

واقعیت این است که اتریوم، بلاکچین که بیشتر اوقات در بازارهای NFT استفاده میشوند، و سایر ارزهای رمزپایه برای اجرا نیاز به قدرت زیادی دارند و هیچ نوع کاشت درخت این کار را جبران نمیکند. اتریوم وعده سیستمی را داده که تقریباً هیچ انرژی مصرف نمیکند، اما آینده هنوز معلوم نیست. کسانی که نمیخواهند سهمی در افزایش و تسریع گرم شدن زمین داشته باشند ممکن است بخواهند از بازی NFT دور بمانند یا منتظر یک گزینه ی بهتر در آینده باشند.

آیا NFT ها به محیط آسیب میزنند؟
آیا NFT ها به محیط آسیب میزنند؟

 JPG به NFT

اگرچه گفتن آن هنوز خیلی زود است اما NFT ممکن است به یک روش قانونی برای فروش آثار توسط هنرمندان و سازندگان تبدیل شود. اما ان اف تی ها به اندازه ای که برای سازندگان یا خالقان خوب هستند، خوب نیستند. هزینه بالای گس، بی ثباتی ارز رمزهای پایه و تاثیری که NFT بر محیط زیست میگذارد دلایلی برای اجتناب از آن است. بهتر است کمی صبر کنید تا نوسانات و هزینه های بالا کاهش یابد، که ممکن است درهای بیشتری را برای پیوستن سازندگان بیشتر باز کند، که منجر به کاهش هزینه های مرتبط با ضرب و فروش NFT ها میشود.

حتی در آن صورت، پیامدهای اخلاقی ضرب و فروش NFT ممکن است برای کسانی که به محیط زیست اهمیت میدهند خوب نباشد. کسب درآمد خوب است اما وقتی بهایش را طبیعت میدهد آیا ارزش آن را دارد؟

اگر فکر میکنید NFT  شما ارزش فروش دارد تصمیم با خودتان است. گرچه NFT ها ممکن است پایدار بمانند و راهی برای تجارت کالاهای دیجیتالی مانند دارایی سوداگرانه شوند، اما به همان اندازه میتوانند در ابهام محو شوند، که به طور کل باعث کاهش ارزش NFT میشود.

شاتراستوک برای بارگذاری تصاویر شما یا فروش مجوزهای آنها هزینه های گزافی را دریافت نمیکند و هیچ یک از آنها به محیط آسیب نمیرساند. به هرحال اگر در فروش NFT خود قاطع هستید، باید کاملا آگاه باشید دقیقا با چه چیزی سر و کار دارید.


NFT ها و عکاسی استوک

برای عکاسان یا سایر سازندگان محتوا، فروش NFT میتواند منبع درآمد جایگزین باشد. در سایت هایRarible ، Cargo و OpenSea، تصویرسازی و انیمیشن ها محبوب ترین اشکال NFT هستند. و هنوز در این فضا عکاسی جای خود را باز نکرده.

شاتراستوک و ان اف تی هر دو با هر معامله به سازندگان اصلی بابت محتوای آنها دستمزد پرداخت می کنند، اما تفاوت هایی وجود دارد. به عنوان مثال، در Shutterstock، عکاسان هر بار که کاربر مجوز یک تصویر را خریداری میکند، کمیسیون دریافت میکنند. با این وجود، هنگام بارگذاری تصویر، هزینه اولیه پرداخت نمیشود. از طرف دیگر سازندگان اصلی NFT در اولین بار فروش دارایی دیجیتال دستمزد دریافت می کنند و درصدی از سود هر فروش بعدی را دریافت می کنند. هر یک می تواند برای عکاسان مفید باشد، اما مواردی وجود دارد که باید در نظر گرفت.

NFT ها و عکاسی استوک
NFT ها و عکاسی استوک

با استفاده از NFT میتوانید از همان ابتدا باز پرداخت زیادی داشته باشید. شما به جای فروش مجوزهای یک تصویر، دسترسی به بلاکچین که سند مالکین دیجیتال دارد را میفروشید. می توانید از یک تصویر یک یا هر تعداد که دوست دارید NFT ضرب کنید و بفروشید. گرچه تولید زیاد ممکن است باعث کاهش قیمت کلی هر NFT شود.

اما مسئله ای که باید در نظر بگیرید این است که ممکن یک ان اف تی دوباره یا حتی اصلا بفروش نرود. دقیقاً مانند شاتراستوک، هرچه تصاویر بیشتری، یا در این مورد NFT، بفروشید، پول بیشتری بدست خواهید آورد.

هر دو روشی برای کسب درآمد از عکاسی است، اما فروش NFT ممکن است به دانش فنی و درک رمز ارز پایه و فناوری بلاکچین نیاز داشته باشد. اکنون، میتوانید شروع به ضرب NFT کنید یا منتظر بمانید ببینید آیا این روند ادامه دارد یا خیر. فقط مراقب هزینه های گس، تأثیر بر محیط زیست و بی ثباتی ارز رمزهای پایه باشید.


توصیه میکنیم دو مقاله زیر را هم در مورد NFT مطالعه کنید:

بهترین بازارهای NFT برای فروش آثار هنری و عکاسی

آنچه باید در مورد توکن های غیرقابل تعویض NFT بدانیدراستی میتوانید آخرین مطالب ما را از طریق تلگرام و اینستاگرام نیز دنبال کنید. برای عضویت در کانال تلگرام و اینستاگرام بیت گرف روی دکمه زیر کلیک کنید. همچنین فیلم ها با کیفیت های مختلف در یوتیوب هم قرار دارد.

TELEGRAM INSTAGRAM youtube

امتیاز: 0 از ۵ - تعداد رای: 0
اشتراک گذاری این صفحه
گفتگو و سوالات شما در این قسمت میتوانید نظر یا سوال خود را در مورد مقاله یا آموزش مطرح کنید.
دیدگاهتان را بنویسید برای ارسال دیدگاه لازم است در سایت وارد شده یا ثبت نام کنید ...
مطالعه با تمرکز بیشتر
پست های پربازدید هفته 6 پست پربازدید در دسترس شماست!
آموزش هوش مصنوعی استیبل دیفیوژن...

آموزش هوش مصنوعی استیبل دیفیوژن...

مهسا سلطانی
دانلود اسکریپت Motion Bro v4.0.4...

دانلود اسکریپت Motion Bro v4.0.4...

مهدی فریدونی
دانلود و نصب اسکریپت motion...

دانلود و نصب اسکریپت motion...

احسان ملائی
دانلود Adobe Firefly | هوش...

دانلود Adobe Firefly | هوش...

مهدی فریدونی
میدجورنی رایگان و نحوه استفاده...

میدجورنی رایگان و نحوه استفاده...

مهسا سلطانی
جداسازی صدای خواننده از موزیک...

جداسازی صدای خواننده از موزیک...

مهدی فریدونی
دوره روتوش
دوره جامع گرافیک و ویدیو
×