آموزش عکاسی, آموزش ها 7 دقیقه 269

مفهوم ترکیب‌ بندی در عکاسی چیست؟

چکیدهمقدمه ای بر مفهوم ترکیب‌ بندی در عکاسی | زمان مطالعه : 6 دقیقه مفهوم ترکیب‌بندی در عکاسی بدین معنا می‌باشد که عکاس تصویر خود را قاب‌بندی می‌کند، به عبارت ساده‌تر تصمیم می‌گیرد که چه عناصری در کجای تصویر قرار بگیرند. در رابطه با مفهوم ترکیب‌بندی در عکاسی قوانین و دستورالعمل‌های زیادی وجود دارد که […]

مقدمه ای بر مفهوم ترکیب‌ بندی در عکاسی | زمان مطالعه : 6 دقیقه

مفهوم ترکیب‌بندی در عکاسی بدین معنا می‌باشد که عکاس تصویر خود را قاب‌بندی می‌کند، به عبارت ساده‌تر تصمیم می‌گیرد که چه عناصری در کجای تصویر قرار بگیرند. در رابطه با مفهوم ترکیب‌بندی در عکاسی قوانین و دستورالعمل‌های زیادی وجود دارد که می‌توان از آن‌ها پیروی نمود. یادگیری اصولی ترکیب‌بندی می‌تواند ایده خوبی باشد.


مفهوم ترکیب‌ بندی در عکاسی چیست؟

مفهوم ترکیب‌بندی در عکاسی بدین معنا می‌باشد که عکاس تصویر خود را قاب‌بندی می‌کند، به عبارت ساده‌تر تصمیم می‌گیرد که چه عناصری در کجای تصویر قرار بگیرند. در رابطه با مفهوم ترکیب‌بندی در عکاسی قوانین و دستورالعمل‌های زیادی وجود دارد که می‌توان از آن‌ها پیروی نمود.

اگر چه همواره قوانین موجود در رابطه با ترکیب‌بندی زیر پای گذاشته می‌شود اما یادگیری اصولی ترکیب‌بندی می‌تواند ایده خوبی باشد!

ارتباط میان قانون یک سوم و مفهوم ترکیب‌بندی در عکاسی

در مفهوم ترکیب‌بندی در عکاسی قرار دادن تمامی اجزاء و عناصر در داخل قاب تصویر، می‌تواند ایده خوب یا بدی باشد. استفاده از قانون سوم روشی است که اغلب عکاسان برای داشتن تصاویر جالب و خلاقانه از آن استفاده می‌کنند. بله، عکاسی از مرکز ایستای تصویر می‌تواند سبب خلق تصاویر جالبی شود اما استفاده از قانون یک سوم و توجه به نکات آن، سبب ارتقاء جذابیت تصاویر خواهد شد. در این حالت قاب تصویر شما به صورت سه ردیف افقی و سه ردیف عمودی تقسیم می‌شود. قرار دادن سوژه‌ی اصلی و مورد نظر شما می‌تواند توجه بیننده را به قسمتی غیر از مرکز تصویر جلب نماید. به‌کارگیری این قانون یک روش بسیار عالی در ارتقاء مفهوم ترکیب‌بندی موجود در تصاویر شما می‌شود.

قانون یک سوم و مفهوم ترکیب‌ بندی در عکاسی
قانون یک سوم و مفهوم ترکیب‌ بندی در عکاسی

ارتباط میان خطوط هدایت کننده و مفهوم ترکیب‌بندی در عکاسی

استفاده از خطوط هدایت کننده در تصاویرتان، یک روش بسیار فوق‌العاده برای افزودن عمق و بعد به تصاویر شما می‌باشد، به همین دلیل است که این عنصر جایگاه ویژه‌ای در مفهوم ترکیب‌بندی در عکاسی دارد. خطوط هدایت کننده می‌تواند شامل یک مسیر باریک و یا یک بزرگراه مستقیم باشد، همچنین خطوط هدایت کننده می‌تواند چشم بیننده را به سمت بالا، پایین، مستقیم، چپ و راست هدایت نماید. در حالت کلی در مفهوم ترکیب‌بندی در عکاسی خطوط هدایت کننده مانند مسیری است که نگاه بیننده را برای رسیدن به موضوع اصلی تصویرتان هدایت می‌کند. خطوط هدایت کننده را در هر قسمت از قاب تصویرتان به عنوان مثال در مرکز یا با استفاده از قانون یک سوم، مکان‌یابی نمایید. از سویی دیگر خطوط هدایت کننده می‌توانند در پس‌ زمینه موضوع شما گنجانده شوند تا بیننده را به فراتر از موضوع تصویر شما هدایت کنند. این امر سبب تاکید بر پس‌ زمینه و موضوع تصویر به صورت همزمان می‌شود.

خطوط هدایت کننده و مفهوم ترکیب‌ بندی در عکاسی
خطوط هدایت کننده و مفهوم ترکیب‌ بندی در عکاسی

ارتباط میان بافت و زمینه تصاویر و مفهوم ترکیب‌ بندی در عکاسی

یکی دیگر از روش‌های بسیار موثر بر افزایش مفهوم ترکیب‌بندی در عکاسی شما، جست و جو برای یافتن بافت‌های متناسب با موضوع تصویرتان می‌باشد. بافت‌ها قابلیت استفاده برای پیش‌زمینه و پس‌زمینه تصاویر را دارند. به عنوان مثال استفاده از بافت گل می‌تواند برای پیش‌زمینه و پس‌زمینه تصویرتان مناسب باشد، بدین صورت که گل‌ها را طوری ساماندهی کنید که در پیش‌زمینه و پس‌زمینه تصویر به صورت همزمان وجود داشته باشد. وجود یک دیوار آجری در خیابان شهری می‌تواند برای بافت و زمینه تصویر موثر باشد. در حالت کلی درباره عناصر موثر برای پررنگ تر کردن مفهوم ترکیب‌بندی در عکاسی می‌توان گفت که، به‌کارگیری تمامی تکنیک‌ها سبب ارتقاء سطح تصاویر شما خواهد شد، بنابراین توجه به بافت و زمینه در این راستا می‌تواند بسیار کارآمد باشد.

بافت و مفهوم ترکیب‌بندی در عکاسی
بافت و مفهوم ترکیب‌بندی در عکاسی

ارتباط میان عمق و بعد تصاویر و مفهوم ترکیب‌ بندی در عکاسی

آخرین عنصر کلیدی برای تقویت مفهوم ترکیب‌بندی در عکاسی، توجه به عمق و بعد تصاویر است. هنگام عکاسی منظره، معمولا شما علاقه به ثبت تصاویری با عمق بیشتر دارید. این امر سبب افزایش تمرکز بر روی سوژه مورد نظر شما می‌شود. هنگام عکاسی از پرتره، عمق و بعد بیشتر سبب افزایش خاصیت رازآلودی و انعطاف‌پذیری بیشتر تصویر شده و می‌تواند تصاویر بسیار خلاقانه‌ای خلق نماید. استفاده از عمق و بعد در مفهوم ترکیب‌بندی در عکاسی سبب افزایش تمرکز بر سوژه‌ی مورد نظر عکاس می‌شود. در هنگام استفاده از عمق برای تصاویرتان، شما می‌توانید بافت و زمینه نیز به صورت همزمان، بر تصاویرتان بیفزایید. در هنگام عکاسی منظره، شما قادر به محو نمودن برگ‌های درختان هستید تا توجه بیننده صرفا به سمت سوژه‌ی اصلی جلب شود.

عمق تصاویر
عمق تصاویر


نتیجه گیری: استفاده از مفهوم ترکیب‌بندی در عکاسی سبب افزایش جذابیت تصاویر شما خواهد شد. افزودن تمامی عناصر مذکور به تصاویر، ممکن است همیشه قابل اجرا نباشند. اما به نحوه ترکیب‌بندی عناصر در تصاویرتان توجه نموده و از عناصری نظیر خطوط هدایت کننده و بافت و زمینه در تصاویرتان استفاده نمایید. آنچه که سبب می‌شود یک عکاس حرفه‌ای و خوب عمل نماید این است که او همواره نکات مثبت تصایر عکاسان دیگر را برداشته و در تصاویر خود استفاده می‌نماید، به عبارت دیگر آن‌ها از روزمرگی‌های دنیا برای تقویت کار خود استفاده می‌نمایند. جاده متروکه می‌تواند یک عنصر جذاب برای استفاده به عنوان خطوط هدایت کننده در تصاویر باشد.

چشمان خود را باز کنید تا بهتر دنیای اطرافتان را بنگرید. متفکر و خلاق باشید. هنگامی که شما شروع به دیدن عناصر به صورتی متفاوت می‌کنید، تصاویر شما نیز خلاقانه تر و استادانه‌تر می‌شوند!


راستی میتوانید آخرین مطالب ما را از طریق تلگرام و اینستاگرام نیز دنبال کنید. برای عضویت در کانال تلگرام و اینستاگرام بیت گرف روی دکمه زیر کلیک کنید. همچنین فیلم ها با کیفیت های مختلف در آپارت و یوتیوب هم قرار دارد.

TELEGRAM INSTAGRAM youtube    APARAT

امتیاز: 0 از ۵ - تعداد رای: 0
اشتراک گذاری این صفحه
گفتگو و سوالات شما در این قسمت میتوانید نظر یا سوال خود را در مورد مقاله یا آموزش مطرح کنید.
دیدگاهتان را بنویسید برای ارسال دیدگاه لازم است در سایت وارد شده یا ثبت نام کنید ...
مطالعه با تمرکز بیشتر
پست های پربازدید هفته 6 پست پربازدید در دسترس شماست!
آموزش هوش مصنوعی استیبل دیفیوژن...

آموزش هوش مصنوعی استیبل دیفیوژن...

مهسا سلطانی
دانلود اسکریپت Motion Bro v4.0.4...

دانلود اسکریپت Motion Bro v4.0.4...

مهدی فریدونی
دانلود و نصب اسکریپت motion...

دانلود و نصب اسکریپت motion...

احسان ملائی
دانلود Adobe Firefly | هوش...

دانلود Adobe Firefly | هوش...

مهدی فریدونی
میدجورنی رایگان و نحوه استفاده...

میدجورنی رایگان و نحوه استفاده...

مهسا سلطانی
جداسازی صدای خواننده از موزیک...

جداسازی صدای خواننده از موزیک...

مهدی فریدونی
دوره روتوش
دوره جامع گرافیک و ویدیو
×