آموزش عکاسی, آموزش ها 10 دقیقه 246

دلیل عکاسی در فرمت RAW چیست؟ RAW یا JPEG؟

چکیدهمقدمه ای بر عکاسی در فرمت RAW | مدت زمان مطالعه : 10 دقیقه عکاسی در فرمت خام یا همان RAW امکان پردازش تصاویر را به صورت حرفه‌ای و با کیفیت عالی فراهم می‌کند. این فرمت برای عکاسان حرفه‌ای یک انتخاب بسیار استثنائی می‌باشد. فرمت RAW مانند سایر فرمت‌ها نیست و برای مشاهده تصاویر ثبت […]

مقدمه ای بر عکاسی در فرمت RAW | مدت زمان مطالعه : 10 دقیقه

عکاسی در فرمت خام یا همان RAW امکان پردازش تصاویر را به صورت حرفه‌ای و با کیفیت عالی فراهم می‌کند. این فرمت برای عکاسان حرفه‌ای یک انتخاب بسیار استثنائی می‌باشد. فرمت RAW مانند سایر فرمت‌ها نیست و برای مشاهده تصاویر ثبت شده در این فرمت باید از یک نرم‌افزار ویژه استفاده نمایید. نرم‌افزارهای ویژه عکاسی به‌ صورت خام به سهولت قابل دسترسی هستند.


دلیل عکاسی با فرمت RAW چیست؟

RAW یا JPEG؟

بیشتر عکاسان با فرمت JPEG آشنا هستند. این فرمت بیشترین کاربرد را در شبکه جهانی وب دارد. همچنین دوربین‌های DSLR معمولا عکس‌هایی با فرمت مذکور تولید می‌کنند. شاید شما به عنوان کاربر دوربین DSLR حتما درباره عکاسی با فرمت RAW بسیار شنیده‌اید. اگر برای یافتن راه حلی بهتر برای ثبت تصاویر باکیفیت اینترنت را جست و جو کرده باشید حتما درباره فرمت RAW اطلاعاتی کسب نموده‌اید.

اما چه چیزی را باید با فرمت RAW عکاسی نمایید؟ ابتدا در ادامه تفاوت فرمت‌های RAW یا JPEG آورده شده‌است.

RAW یا JPEG در عکاسی
RAW یا JPEG در عکاسی

عکاسی در فرمت JPEG

فرمت JPEG یک فرمت استاندارد است که تقریبا توسط اکثر نرم‌افزارها قابل خواندن می‌باشد. در این فرمت جزئیاتی که توسط چشم انسان قابل مشاهده نیست، فشرده می‌شود. در حالت کلی حجم تصویر با فرمت JPEG  در مقایسه با عکاسی فرمت RAW کم‌ تر است. در حقیقت حتی اگر شما برای عکاسی از یک دوربین هشت مگاپیکسلی استفاده  می‌نمایید، هنوز هم امکان ذخیره تصاویر در فرمت JPEG با اندازه حدود 1 تا 3 مگا پیکسل وجود دارد. بنابراین اگر در کارت حافظه دوربین خود به اندازه کافی فضا دارید، در هنگام عکاسی می‌توانید از فرمت JPEG استفاده نمایید. در این حالت شما قابلیت ذخیره‌سازی تصاویر را دو تا سه برابر بیشتر از حد معمول خواهید داشت. علاوه بر موارد مذکور در رابطه با RAWیا JPEG می‌توان گفت که عکاسی در فرمت JPEG سبب سهولت در اشتراک‌گذاری تصاویر در اینترنت شده و امکان پردازش تصاویر را به سادگی فراهم می‌نماید. در حالت کلی اکثر دوربین‌های مدرن برای به اشتراک گذاشتن سریع تصاویرشان از روش عکاسی با فرمت RAW استفاده نمی‌نمایند بلکه سعی بر استفاده از  فرمت JPEG دارند، زیرا این فرمت برای کاربران امکان به اشتراک‌گذاری مستقیم تصاویرشان را فراهم می‌آورد. از دیگر مزایای عکاسی در فرمت JPEG نسبت به فرمت RAW می‌توان به عدم نیاز به پردازش تصاویر بعد از عکاسی اشاره نمود زیرا تصاویر ثبت شده با فرمتJPEG غالبا توسط دوربین پردازش می‌شوند و نبست به سایر فرمت‌ها از کیفیت و وضوح بالاتری برخوردار هستند و در حالت کلی تصویر دقیق از شیء را به نمایش می‌گذارند.

شما به راحتی قادر به پردازش تصاویر ثبت شده در فرمتJPEG با استفاده از نرم‌افزارهای استاندارد، خواهید بود. به عبارت دیگر استفاده از فرمت JPEG در عکاسی برای شما امکان پردازش تصاویر را به سهولت و باکیفیت فراهم می‌کند. آیا عکاسی در فرمت JPEG باید به جای فرمت RAW پیشنهاد شود؟ نه واقعا. تصاویر در فرمتJPEG اغلب برای زمانی که شما قصد به اشتراک گذاشتن تصاویر را دارید و یا نیاز به ثبت تصاویر بیشتری دارید، گزینه مناسبی می‌باشد. به عنوان مثال از کاربردهای عکاسی در فرمتJPEG می‌توان به زمانی که شما قصد عکاسی از مهمانی و یا قدم زدنتان در پارک دارید، می‌تواند گزینه مناسبی باشد.

عکاسی در فرمت RAW (عکاسی به صورت خام)
عکاسی در فرمت RAW (عکاسی به صورت خام)

عکاسی در فرمت RAW (عکاسی به صورت خام)

عکاسی با فرمت RAW امکان پردازش تصاویر را به صورت حرفه‌ای و با کیفیت عالی فراهم می‌کند. این فرمت برای عکاسان حرفه‌ای یک انتخاب بسیار استثنائی است. فرمت RAW مانند سایر فرمت‌ها نیست و برای مشاهده تصاویر ثبت شده در این فرمت باید از یک نرم‌افزار ویژه استفاده نمایید. نرم افزارهای ویژه فرمت RAW به سهولت قابل دسترسی هستند.  در گذشته امکان عکاسی تنها با استفاده از یک فیلم میسر بود. این فیلم‌ها نگاتیو بودند. عکاسی به صورت خام مشابه دیجیتال-نگاتیو است زیرا این شیوه فاقد قابلیت به اشتراک‌گذاری و تغییر هستند. هر تولیدکننده DSLR فرمت RAW اختصاصی خود را دارد. به عنوان مثال دوربین کداک فرمت KDS، دوربین‌های کنون و سونی فرمت CR2 و ARW ، نیکون فرمت NEF را دارند. اکثر تصاویر ثبت شده در هنگام عکاسی با فرمت RAW در قالب TIFF می‌باشند که حداقل دارای هشت بیت در هر رنگ و دوازده بیت در هر مختصات X و Y هستند. با این حال اکثر DSLR شامل 12 بیت در هر رنگ می‌باشند. 

عکاسی به صورت خام سبب ثبت تصاویر بسیار حجیم می‌شود زیرا این فرمت تصاویر را فشرده نمی‌کند و تمامی جزئیات را حفظ می‌نماید. شاید فرمت  RAWدر مقایسه با سایر فرمت‌ها نظیر JPEG کنتراست بالاتری نداشته باشد اما توانایی به تصویر کشیدن نقاط برجسته و سایه‌ها را به بهترین وجه ممکن دارد. پس از استفاده فرمت RAW باید تصاویر را پردازش نمایید زیرا در غیر این‌ صورت تصاویر شما بسیار مسطح و شکسته به نظر خواهند رسید.

 در حالت کلی به جز موارد مذکور، عکاسی به صورت خام مشکل دیگری ندارد. پس از پردازش تصاویر ثبت شده در فرمتRAW شما مطمئن خواهید بود که هیچ یک از قسمت‌های تصاویرتان از بین نرفته‌است. برای پردازش تصاویر گرفته شده پس از عکاسی در فرمت RAW شما باید فایل را در فرمت دیگری ذخیره نمایید. این نکته را باید مد نظر قرار دهید که ذخیره‌سازی فایل در فرمتJPEG سبب حذف برخی از جزئیات تصاویر می‌شود. به همین دلیل است که از تصویر ثبت شده در فرمتRAW می توان در دادگاه برای شهادت استفاده نمود زیرا امکان دست‌کاری و حذف جزئیات در عکاسی در این فرمت وجود ندارد.

عکاسی در فرمت RAW (عکاسی به صورت خام)
عکاسی با فرمت RAW (عکاسی به صورت خام)

چرا باید عکاسی در فرمت RAW (عکاسی به صورت خام) انجام داد؟

اگر به عنوان یک عکاس حرفه‌ای تصمیم به پردازش تصاویرتان به بهترین وجه ممکن دارید، انجام عکاسی به صورت خام بسیار مطلوب است. در حالت کلی فرمت RAW توسط DSLR پردازش نمی‌شود به عبارت دیگر فرمت RAW سبب ثبت تصاویر کاملا منطبق بر واقعیت می‌شود. هنگامی که تصمیم به عکاسی در فرمت JPEG را دارید، نرم افزار موجود در دوربین شما تصویر را به بلوک‌های کوچک‌تری تقسیم می‌کند و در نهایت تصمیم به حذف برخی از عناصر موجود در بلوک‌ها می‌گیرد و تصاویر نهایی را در کارت حافظه ذخیره می‌کند. اما  فرمت RAW سبب عدم حذف عناصر موجود در تصویر می‌شود. در این حالت به جای پردازش تصاویر توسط خود دوربین، نرم‌افزار این‌کار را برای شما انجام می‌دهد.  این بدان معنا است که شما پس از پردازش، یک تصویر با وضوح و کیفیت بهتر دریافت خواهید کرد. عکاسی به صورت خام امکان کنترل تصاویر را برای شما فراهم می‌آورد. کاربرد این امر بویژه برای تصحیح خطاهای عکاسی شما بیشتر می‌باشد. از دیگر دلایل RAW یا JPEG  می‌توان به مثال روبرو اشاره نمود، اگر در تصاویرتان میزان تابش نور شدید باشد، با فرمت RAW امکان برطرف شدن این مشکل بیشتر از عکاسی در فرمت JPEG است. همچنین عکاسی به صورت خام این امکان را برای کاربر فراهم می‌کند که میزان کنتراست و جزئیات تصاویر را کنترل نماید. بنابراین اگر شما مهارت استفاده از نرم‌افزارهای فتوشاپ و یا پردازش‌کننده فرمت RAW را دارید، باید از مزایای منحصربفردی که فرمت RAW در اختیار شما قرار می‌دهد قدردانی کنید!

عکاسی در فرمت RAW
عکاسی با فرمت RAW


بنابراین با توجه به میزان کنترل بالاتر و پردازش بهتر، می‌توان از برخی از نقاط ضعف موجود دوربین هایی با فرمت JPEG چشم‌ پوشی کرد. به عنوان مثال برخی از مدل‌های دروبین کنون نسبت به برخی از رنگ‌ها واکنش نشان می‌دهند و شما متوجه خواهید شد که تصاویرتان قرمزتر از تصاویر مشابه گرفته‌شده با دوربین دیگر است. با RAW می‌توانید از بروز چنین مشکلاتی پیشگیری نمایید.

سرانجام دلیل استفاده بسیاری از افراد از فرمت RAW این است که آن‌ها چاره‌ای جز این‌کار ندارند، زیرا بعضی از دوربین‌ها اصلا گزینه JPEG را ندارند!

عکاسی در فرمت JPEG بسیاری از پیچیدگی های DSLR را از بین می‌برد.  بنابراین اگر واقعا برای عکاسی جدیت دارید و به دنبال کسب مهارت‌های پردازش تصاویر هستید، سعی کنید عکاسی با فرمت RAW را انجام دهید. از عکاسی لذت ببرید!


راستی میتوانید آخرین مطالب ما را از طریق تلگرام و اینستاگرام نیز دنبال کنید. برای عضویت در کانال تلگرام و اینستاگرام بیت گرف روی دکمه زیر کلیک کنید. همچنین فیلم ها با کیفیت های مختلف در آپارت و یوتیوب هم قرار دارد.

TELEGRAM INSTAGRAM youtube    APARAT

امتیاز: 0 از ۵ - تعداد رای: 0
اشتراک گذاری این صفحه
گفتگو و سوالات شما در این قسمت میتوانید نظر یا سوال خود را در مورد مقاله یا آموزش مطرح کنید.
دیدگاهتان را بنویسید برای ارسال دیدگاه لازم است در سایت وارد شده یا ثبت نام کنید ...
مطالعه با تمرکز بیشتر
پست های پربازدید هفته 6 پست پربازدید در دسترس شماست!
آموزش هوش مصنوعی استیبل دیفیوژن...

آموزش هوش مصنوعی استیبل دیفیوژن...

مهسا سلطانی
دانلود اسکریپت Motion Bro v4.0.4...

دانلود اسکریپت Motion Bro v4.0.4...

مهدی فریدونی
دانلود و نصب اسکریپت motion...

دانلود و نصب اسکریپت motion...

احسان ملائی
دانلود Adobe Firefly | هوش...

دانلود Adobe Firefly | هوش...

مهدی فریدونی
میدجورنی رایگان و نحوه استفاده...

میدجورنی رایگان و نحوه استفاده...

مهسا سلطانی
جداسازی صدای خواننده از موزیک...

جداسازی صدای خواننده از موزیک...

مهدی فریدونی
دوره روتوش
دوره جامع گرافیک و ویدیو
×