آموزش عکاسی, آموزش ها 9 دقیقه 110

6 ترفند ایجاد خلاقیت در عکاسی برای زمانی که خلاقیت ندارید!

چکیدهمقدمه ای بر مقاله : ایجاد خلاقیت در عکاسی | مدت زمان مطالعه : 8 دقیقه سرانجام تمامی عکاسان احساس خواهند کرد، که خلاقیت در عکاسی را از دست داده‌اند! این امر ممکن است سبب بروز احساس نا امیدی در آنان شود. زمانی که شما در این شرایط قرار گرفتید، به خاطر داشته باشید که […]

مقدمه ای بر مقاله : ایجاد خلاقیت در عکاسی | مدت زمان مطالعه : 8 دقیقه

سرانجام تمامی عکاسان احساس خواهند کرد، که خلاقیت در عکاسی را از دست داده‌اند! این امر ممکن است سبب بروز احساس نا امیدی در آنان شود. زمانی که شما در این شرایط قرار گرفتید، به خاطر داشته باشید که چندین ترفند برای رهایی از این وضعیت وجود دارد. در این مقاله 6 ترفند برای رهایی شما از این موقعیت و کمک به شما برای ایجاد خلاقیت آورده شده است.

مرگ خلاقیت در عکاسی ، میتواند نقطه ای برای شروع طوفانی باشد!
مرگ خلاقیت در عکاسی ، میتواند نقطه ای برای شروع طوفانی باشد!

1 – برای ایجاد خلاقیت در عکاسی، عکس‌های قدیمی را ویرایش نمایید.

بسیاری از عکاسان در هارد دیسک خود عکس‌هایی دارند که هرگز پردازش نکرده‌ اند. اگر شما نیز از آن دسته عکاسانی هستید، که از ویرایش عکس‌های قدیمی خود بسیار لذت می‌برید، توصیه می‌شود حتما این کار را انجام دهید. به عبارت دیگر اگر در حال تلاش برای بهبود وضعیت عکاسی و به دنبال ایجاد خلاقیت هستید اما احساس خلاقیت در عکاسی ندارید، حتما به عقب برگردید و بر روی تصاویری که قبلا ثبت نموده‌اید، کار کنید زیرا شما حتما تصاویری در آرشیو خود دارید، که هرگز ویرایش نشده‌ اند و شما با ویرایش آن‌ها، خواهید توانست علاوه بر بهبود کیفیت تصاویر ، خلاقیت در موقع ثبت عکس را تجربه نمایید. من زمانی که برای اولین بار نحوه ویرایش تصاویر دیجیتالی را فرا گرفتم، این کار را گاهی اوقات انجام می‌دادم، با این کار من بازگشتی به گذشته را تجربه نمودم و دریافتم که ویرایش تصاویر قدیمی، در ایجاد خلاقیت در عکاسی بسیار تاثیرگذار می‌باشند. اگر برای پردازش و ویرایش تصاویر قدیمی به کمک نیاز دارید، حتما دوره آموزش فتوشاپ و دوره آموزش لایت روم را که به صورت ویدیویی می‌باشد، بررسی نمایید.

ویرایش عکس های قدیمی روشی برای ایجاد خلاقیت در عکاسی
ویرایش عکس های قدیمی روشی برای ایجاد خلاقیت در عکاسی

2 – بعد دیگری از هنر را امتحان کنید.

نظرتان راجع‌ به انجام سایر فعالیت‌های هنری که سبب ایجاد خلاقیت در عکاسی می‌شود، چیست؟ به عنوان مثال شما برای ایجاد خلاقیت در عکس گرفتن می‌توانید به فعالیت‌هایی نظیر ورزش، موسیقی، طراحی گرافیکی و… بپردازید. انجام این روش علاوه بر گسترش افق دید ، سبب بازگشت خلاقیت شما نیز خواهد شد.

بعد دیگری از هنر را چند روزی تست کنید، نقاشی کنید، گیتار بزنید، موسیقی گوش کنید و ...
بعد دیگری از هنر را چند روزی تست کنید! نقاشی کنید، گیتار بزنید، موسیقی گوش کنید و …

3 – برای ایجاد خلاقیت در عکاسی، کتاب و مجله مرتبط با عکاسی مطالعه کنید.

مطالعه کتاب و مجلات عکاسی در بهبود مهارت‌ ها، ایجاد خلاقیت در عکاسی و الهام گرفتن، بسیار مفید و ایده‌ آل هستند. لازم به ذکر است کتاب‌های متنوعی در رابطه با عکاسی وجود دارد، اما اگر به دنبال مطالعه مطالب کوتاه‌ تر هستید، مطالعه مجلات مرتبط با عکاسی توصیه می‌شود. شما می‌توانید برای دسترسی به کتاب‌ ها و مجلات عکاسی به کتابفروشی مراجعه نمایید. گزینه پیشنهادی دیگر استفاده از نسخه الکترونیکی کتاب‌ها می‌باشد، برای این منظور شما می‌توانید از کتاب‌های عکاسی رایگان موجود در سایت آمازون نیز استفاده کنید. اگر کتاب خارجی دیگری مد نظر است با تیم پشتیبانی بیت گرف در ارتباط باشید.

4 – برای بازگشت خلاقیت در عکاسی، استراحت کنید.

شاید دوری از عکاسی برای مدت زمان کوتاه، برای بازگشت خلاقیت مفید باشد. به عبارت دیگر ممکن است استراحت نمودن در شما انگیزه و خلاقیتی دوباره ایجاد کند. تجربه نشان داده است که دوری از دوربین و فضای عکاسی برای مدت زمان مشخص، به عکاس در ایجاد خلاقیت در عکاسی، کمک شایانی می‌نماید. لازم به ذکر است که این مشکل کاملا طبیعی بوده و بیشتر برای افراد خلاق اتفاق می‌افتد به عنوان مثال این روش برای حل مشکل عدم خلاقیت یک نقاش و یا یک گیتاریست نیز می‌تواند بسیار کاربردی باشد.

خلاقیت در عکاسی
خلاقیت در عکس گرفتن

5 – به خودتان فشار وارد کنید.

چگونه می‌توانید خودتان را از چالشی که سبب عدم ایجاد خلاقیت می‌شود، خلاص نمایید؟ به جای اجتناب از عکاسی، شما می‌توانید نوعی چالش را انتخاب کنید که سبب افزایش انگیزه و انرژی شما شود. برای این منظور شما می‌توانید کارهای مختلفی را انجام دهید، به عنوان مثال:

 • خودتان را محدود به استفاده از یک نوع لنز و دوربین نمایید.
 • نوع و سبک جدیدی از عکاسی را امتحان کنید.
 • برای ایجاد خلاقیت در عکاسی پیاده‌ روی نموده و از هر سوژه‌ای که با آن روبرو می‎‌شوید، عکاسی نمایید.
 • از دوربین تلفن‌ همراه خود استفاده کنید.
 • مشاهده عکس های سایر عکاسان مطرح در شبکه های اجتماعی آن ها نیز روش عالی به شمار می رود.

6 – سوژه‌ های مفید برای عکاسی:

برای ایجاد خلاقیت در عکس گرفتن، سوژه‌‌های زیادی وجود دارد. در ادامه گزینه‌ هایی برای شما پیشنهاد شده است. لازم به ذکر است که شما آزاد هستید هر سوژه‌ ای که مدنظرتان است، انتخاب نمایید.

 • خانواده: ممکن است عکاسی از اعضای خانواده، سوژه‌ ی مطلوبی برای شما باشد. این کار علاوه بر تمرین برای ایجاد خلاقیت در عکاسی، سبب ثبت تصاویر افرادی که دوستشان دارید، خواهد شد. اگر شما صاحب فرزند هستید، بدون شک آن‌ها سوژه‌ های جالبی برای عکاسی شما خواهند بود. برای این منظور لوکیشن مطلوب شما می‌تواند اطراف خانه یا مکانی دیگر باشد. من در عکاسی از رفتن فرزندانم به پارک و یا عکاسی از یک پرتره در فضای زیبای جنگل لذت می‌برم.
 • گل‌ ها: گل‌ها به‌ دلیل سهولت دسترسی، سوژه‌ی بسیار مناسبی برای عکاسی هستند. ممکن است در حیاط خانه‌ی خود گل داشته باشید، در غیر این صورت می‌توانید به یک پارک محلی مراجعه نمایید. باغ‌ های گیاه‌ شناسی نیز مکان‌های بسیار مطلوبی برای این منظور هستند. ممکن است یکی از آن‌ها در فاصله مناسبی از خانه شما قرار گرفته باشند. گزینه پیشنهادی دیگر این است که به مغازه گل‌ فروشی رفته و چند دلاری هزینه کنید! گل‌ها را بخرید و در درون گلدان قرار دهید و از آن‌ها عکاسی نمایید. یا اصلا برای تبلیغ آن ها ، رایگان از گل ها عکس بگیرید!
 • طبیعت: برای ثبت تصاویر زیبا از مناظر و یا عکاسی از طبیعت، لازم نیست به مکان‌های حماسی بروید. در حقیقت مکان‌های روزمره و رایج که شما روزانه به آنجا می‌روید، می‌توانند برای این منظور بسیار مطلوب و ایده‌آل باشند. علاوه بر آن شما می‎توانید از یک پارک محلی یا یک مکان عمومی نیز بازدید کنید و از سوژه‌ های متفاوت موجود در آن‌جا عکاسی نمایید. لازم به ذکر است، برای ایجاد خلاقیت در عکاسی، علاوه بر پارک‌های شهری، مناظر موجود در روستاها نیز بسیار مطلوب هستند.
 • مناظر شهری: نظرتان در رابطه با عکاسی از مناظر شهری به جای عکاسی از طبیعت چیست؟ برای این منظور می‌توانید در شهر قدم زده و از سوژه‌های مختلفی که با آن روبرو می‌شوید، عکاسی نمایید.
 • خودتان: گزینه پیشنهادی دیگر برای برای ایجاد خلاقیت در عکاسی، ثبت تصاویر از خودتان است. برای این منظور دوربین خود را روی یک سه‌ پایه قرار دهید و از تایمر یا ریموت برای عکاسی استفاده نمایید. اگر به سایر سوژه‌ها اعتماد ندارید، تصویربرداری از خودتان می‌تواند یک راه بسیار موثر برای کسب خلاقیت در فیلم‌برداری نیز باشد.
بهترین سوژه ها خودتان ، خانواده و دوستان هستند تا به بازگشت خلاقیت شما کمک کنند
بهترین سوژه ها خودتان ، خانواده و دوستان هستند تا به بازگشت خلاقیت شما کمک کنند


اگر با مشکل از دست دادن خلاقیت مواجه هستید، امیدوارم نکات مذکور به شما کمک کند تا به عقب برگشته و دوباره خلاقیت در عکاسی را تجربه نمایید.


راستی میتوانید آخرین مطالب ما را از طریق تلگرام و اینستاگرام نیز دنبال کنید. برای عضویت در کانال تلگرام و اینستاگرام بیت گرف روی دکمه زیر کلیک کنید. همچنین فیلم ها با کیفیت های مختلف در آپارت و یوتیوب هم قرار دارد.

TELEGRAM INSTAGRAM youtube    APARAT

امتیاز: 0 از ۵ - تعداد رای: 0
اشتراک گذاری این صفحه
گفتگو و سوالات شما در این قسمت میتوانید نظر یا سوال خود را در مورد مقاله یا آموزش مطرح کنید.
دیدگاهتان را بنویسید برای ارسال دیدگاه لازم است در سایت وارد شده یا ثبت نام کنید ...
2 دیدگاه به گفتگوی ما بپیوندید و نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید ...
کاربر بیت گرف 1398/12/12

سلام و وقت بخیر
ممنونم بابت مطالب خوب و مفید و ویدیو های آموزشی که بابتش زحمت کشیده و در سایت قرار می‌دهید.
موفق و پیروز باشید

  ارسطو اعتمادی 1398/12/14

  سلام وقت بخیر
  همراهی شما باعث افتخار ما است. ممنون

مطالعه با تمرکز بیشتر
پست های پربازدید هفته 6 پست پربازدید در دسترس شماست!
آموزش هوش مصنوعی استیبل دیفیوژن...

آموزش هوش مصنوعی استیبل دیفیوژن...

مهسا سلطانی
دانلود اسکریپت Motion Bro v4.0.4...

دانلود اسکریپت Motion Bro v4.0.4...

مهدی فریدونی
دانلود و نصب اسکریپت motion...

دانلود و نصب اسکریپت motion...

احسان ملائی
دانلود Adobe Firefly | هوش...

دانلود Adobe Firefly | هوش...

مهدی فریدونی
میدجورنی رایگان و نحوه استفاده...

میدجورنی رایگان و نحوه استفاده...

مهسا سلطانی
جداسازی صدای خواننده از موزیک...

جداسازی صدای خواننده از موزیک...

مهدی فریدونی
دوره روتوش
دوره جامع گرافیک و ویدیو
×