آموزش عکاسی, آموزش ها 13 دقیقه 1598

10 نکته ایمنی برای عکاسان منظره

چکیدهمقدمه ای بر مقاله نکات ایمنی در عکاسی منظره | مدت زمان لازم برای مطالعه : 10 دقیقه زمانی که در طبیعت حضور دارید، لازم است یکسری نکات ایمنی در عکاسی را رعایت نمایید، این کار سبب جلوگیری از آسیب دیدن شما در هنگام عکاسی می‌شود. رعایت نکات ایمنی در عکاسی بخصوص زمانی که به […]

مقدمه ای بر مقاله نکات ایمنی در عکاسی منظره | مدت زمان لازم برای مطالعه : 10 دقیقه

زمانی که در طبیعت حضور دارید، لازم است یکسری نکات ایمنی در عکاسی را رعایت نمایید، این کار سبب جلوگیری از آسیب دیدن شما در هنگام عکاسی می‌شود. رعایت نکات ایمنی در عکاسی بخصوص زمانی که به مکان‌های دور افتاده می‌روید، اهمیت مضاعفی می‌یابد. در همین راستا، در ادامه برخی از مهم‌ ترین نکات ایمنی در عکاسی آورده شده است.


10 نکته ایمنی برای عکاسان منظره

یکی از مهم‌ترین دلایل محبوبیت عکاسی منظره، کسب تجربه عالی از طبیعت توسط عکاس می‌باشد. اما عکاسی منظره اغلب شما را به سمت مکان‌ های ناهموار و دور هدایت می‌کند. در همین راستا، در ادامه برخی از مهم‌ترین نکات ایمنی در عکاسی آورده شده است.

نکات ایمنی در عکاسی

1 – رعایت نکات ایمنی در عکاسی را ارجح‌ تر از عکاسی بدانید.

لازم به ذکر است که شما هیچ‌ گاه نباید برای عکاسی، خود را در معرض خطر قرار دهید. به خاطر داشته باشید قدم زدن روی صخره‌ های لغزنده در نزدیکی آبشار، ارزش ریسک کردن را ندارد. سقوط در داخل دره به شما سوژه‌ ای برای عکاسی نمی‌دهد! بنابراین کاری نکنید که ایمنی در عکاسی برای شما از بین برود. به یاد داشته باشید که برای عکاسی سوژه‌های کم خطر زیادی وجود دارد که شما می‌توانید با رعایت نکات ایمنی در عکاسی به سهولت تصاویر منحصربفرد و شگفت‌انگیزی خلق نمایید.

2 – پیش از شروع عکاسی در مورد مکان‌های مورد نظرتان تحقیق نمایید.

تحقیق در رابطه با مکان مورد نظر، یکی از مهم‌ترین نکات ایمنی در عکاسی محسوب می‌شود. برای این منظور می‌توانید از اینترنت اطلاعاتی در رابطه با مکان مورد نظر خود بیابید. به عنوان مثال شما پیش از شروع عکاسی باید در رابطه با فاکتورهایی نظیر: مکان مورد نظر در کجا قرار دارد، چقدر زمان لازم است، زمین منطقه چه وضعیتی دارد و خطرات احتمالی کدامند، اطلاعات لازم را کسب نمایید. توجه به این عوامل امنیت در عکاسی را برای عکاسان به ارمغان می‌آورد. در غیر این صورت ممکن است شما در شرایط خطرناکی قرار بگیرید، که اگر پیش از شروع عکاسی در مورد مکان تحقیق می‌کردید، به سهولت می‌توانستید از روبرو شدن با آن موقعیت اجتناب نمایید.

برای این منظور می‌توانید از برنامه Google Maps که از فناوری GPS پشتیبانی می‌کند استفاده کنید زیرا این برنامه امکان بارگیری نقشه مکان مورد نظر شما را بر روی تلفن‌ همراهتان فراهم می‌کند، با استفاده از این روش، حتی اگر سیگنال GPS قطع شود، شما قادر به مکان‌یابی موقعیتتان خواهید بود. توجه به این نکته، بویژه در هنگام سفر به مناطق دور افتاده بسیار مهم و حیاتی است.

3 – یکی از مهم‌ترین نکات ایمنی در عکاسی همراه داشتن یک نقشه کاغذی است.

امروزه نقشه‌ های کاغذی کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرند و غالبا افراد از GPS موجود در تلفن‌همراه برای مکان‌ یابی استفاده می‌کنند. اما همراه داشتن یک نقشه کاغذی انتخابی عاقلانه برای شما محسوب می‌شود، زیرا هنگامی که برای مدت طولانی در طبیعت هستید و باتری گوشیتان تمام شده است، وجود یک نقشه کاغذی می‌تواند بسیار مفید و اید‌آل باشد. توجه به نکات ایمنی در عکاسی، برای شما امنیت در عکاسی منظره را تضمین می‌کند. از سویی دیگر در نقشه‌های کاغذی جزئیات بسیار زیادی وجود دارد که به هیچ وجه GPS چنین اطلاعاتی را در اختیار شما قرار نمی‌دهد.

قبل از سفر تصمیم بگیرید که از مسیرهایی که قابلیت پیاده‌روی دارند، پیاده عبور کنید. غالبا شما قادر خواهید بود نقشه‌های آنلاین خود را پرینت کرده و به راحتی در کیف خود حمل کنید. در حالت کلی استفاده از نقشه‌های کاغذی و چاپی به عنوان پشتیبان GPS محسوب می‌شوند.

استفاده از نقشه های کاغذی به عنوان یک نکته ایمنی در عکاسی
استفاده از نقشه های کاغذی به عنوان یک نکته ایمنی در عکاسی

4 – برای عکاسی در نقاط دور با یک فرد یا گروه (تور) همراه شوید.

از دیگر نکات ایمنی در عکاسی، همسفر شدن با یک شخص یا یک گروه می‌باشد. این امر بویژه زمانی که قصد سفر به نقاط دور را دارید و یا در مکان مورد نظر شما حیوانات وحشی زندگی می‌کنند، بسیار مهم و حیاتی است. همراه شدن با شخص و گروه در هنگام عکاسی، به میزان زیادی شما را از بروز مخاطرات حفظ می‌نماید. لازم به ذکر است اگر به تنهایی سفر می‌کنید حتما نکات ایمنی در عکاسی را برای کاهش خطرات احتمالی رعایت نمایید.

5 – به کسی در رابطه با مکانی که قصد رفتن به آن‌جا را دارید، اطلاع دهید.

توجه به این امر بویژه زمانی که به‌ تنهایی سفر می‌کنید بسیار مهم است و می‌توان اذعان نمود که یکی از مهم‌ ترین نکات ایمنی در عکاسی محسوب می‌شود. من تمامی جزئیات سفرم را با همسرم در میان می‌گذارم به عنوان مثال همسر من از تمامی مسیرهای پیاده‌ روی من در طول سفر، آگاه است. حتی گاهی اوقات مختصات GPS را با او به اشتراک می‌گذارم، دلیل این امر این است که اگر در طول سفر اتفاقی برای من بیفتد، مکان‌ یابی موقعیت من بسیار ساده خواهد بود. استفاده از GPS نیز یکی دیگر از نکات ایمنی در عکاسی است که در عین سادگی بسیار موثر و کاربردی است. همچنین استفاده از برنامه Glympse برای تلفن‌ همراه‌ های دارای سیستم عامل اندروید یا آی او اس بسیار توصیه می‌شود. با استفاده از این برنامه شما به راحتی قادر خواهید بود که موقیت مکانی خود را به اشتراک بگذارید. همچنین شما خواهید توانست زمان تقریبی رسیدن به مقصد را تخمین بزنید. همانطور که قبلا به آن اشاره شد، در صورت بروز حادثه، مکان‌یابی از طریق GPS بسیار آسان و سریع خواهد بود.

تنهایی سفر نکنید اما اگر ناچار بودید، لوکیشن خود را به کسی اطلاع دهید!
تنهایی سفر نکنید اما اگر ناچار بودید، لوکیشن خود را به کسی اطلاع دهید!

6 – از دیگر نکات ایمنی در عکاسی، همراه داشتن لباس‌های مناسب می‌باشد.

همراه داشتن پوشاک و لوازم جانبی مناسب در هنگام سفر برای عکاسی منظره، یکی از حیاتی‌ترین نکات ایمنی در عکاسی به‌ شمار می‌آید. باید قبل از سفر، از شرایط آب و هوایی مکان مورد نظر آگاهی کامل داشته باشید و متناسب با شرایط جوی مذکور از لباس مناسب استفاده نمایید. لازم به ذکر است که شرایط جوی بسیار سریع تغییر می‌کند بنابراین داشتن لباس‌های مناسب بسیار توصیه می‌شود.  به خاطر داشته باشید اگر قصد پیاده‌روی دارید حتما از کفش‌های مناسب این کار استفاده کنید. در حالت کلی همراه داشتن چکمه و کفش‌های مناسب کاری بسیار عاقلانه و منطقی محسوب می‌شود. همچنین همراه داشتن یک کت و بارانی نیز بسیار مهم می‌باشد.

با داشتن لباس مناسب ، تنها دغدغه شما گرفتن عکس عالی است!
با داشتن لباس مناسب ، تنها دغدغه شما گرفتن عکس عالی است!

شاید اگر زمستان سال قبل ، لباس مناسب به تن نداشتم با سرمای این منطقه باید دست از عکاسی میکشیدم و به دنبال راهی برای برگشت در جاده یخ زده بودم! اما داشتن تجهیزات و لباس مناسب و کافی ، موجب شد با امنیت بیشتری از منظره روبرو عکاسی کنم و حتی با یخ بستن جاده نیز دست از عکاسی نکشم. در آن سفر هیجان انگیز توسط یکی از اهالی آن روستا مورد حمله قرار گرفتم و تا شهر تعقیب شدم! 

عکاسی در شرایط یخبندان و بارش برف
عکاسی در شرایط یخبندان و بارش برف

7- تجهیزات ایمنی با خود به همراه داشته باشید.

لازم به ذکر است که شما نیاز به تجهیزات ایمنی بسیار پیشرفته ندارید، در این راستا همراه داشتن تجهیزات ایمنی اولیه بسیار مفید می‌ باشد. به همراه داشتن یک چراغ قوه یکی از ضروری‌ ترین نکات ایمنی در عکاسی محسوب می‌شود، برای این منظور استفاده از چراغ قوه‌های LED بسیار توصیه می‌شود زیرا علاوه بر صرفه اقتصادی به سهولت قابل حمل می‌باشند. همراه داشتن چاقو نیز می‌تواند در مواقع ضروری بسیار کاربردی باشد.

8- از دیگر نکات ایمنی در عکاسی، همراه داشتن آب آشامیدنی کافی می‌باشد.

مصرف آب در هنگام پیاده‌ روی بسیار توصیه می‌شود. من این اشتباه را یک‌ بار مرتک شدم و یکی از مهم‌ ترین نکات را نادیده گرفتم و مجبور شدم میزان مصرف آب را در طول سفر، به حداقل برسانم. البته حمل آب بویژه زمانی که سه‌ پایه یا کیف دوربین را حمل می‌کنید باعث سنگینی کوله پشتی شما شود. از سویی دیگر حمل آب زیاد، سختی عبور از ارتفاعات را در پی خواهد داشت. اما توجه به این امر سبب تضمین امنیت در عکاسی منظره می‌شود.

9- به قوانین حیات‌ وحش احترام بگذارید.

زمانی که با حیوانات وحشی روبرو می‌شوید حتما فاصله مناسب را رعایت نمایید. متاسفانه بسیاری از گردشگران و عکاسان در رابطه با روبرو شدن با حیوانات وحشی در باغ وحش و حیات وحش و تفاوت میان آن دو تصور درستی ندارند. به یاد داشته باشید که حیوانات وحشی موجود در حیات وحش به دلیل داشتن فضای بیشتر، خطرناک‌ تر هستند. بیشتر حوادثی که برای عکاسان در حیات وحش اتفاق می‌افتد، اغلب به دلیل عدم رعایت فاصله مناسب می‌باشد. بنابراین رعایت فاصله مناسب یکی از مهم‌ ترین و حیاتی‌ ترین نکات ایمنی در عکاسی است. خرس ها به صدا حساس هستند پس با ایجاد سر و صدای بالاتر آن ها را از خود دور کنید (تجربه ای از شب مانی در کوه سبلان)

توجه به قوانین حیات وحش در عکاسی
توجه به قوانین حیات وحش در عکاسی


قبل از اقدام به سفر، در مورد حیواناتی که قرار است با آن روبرو شوید، اطلاعاتی کسب نمایید زیرا این امر نیز یکی از نکات ایمنی به‌ حساب می‌آید. این نکته را به خاطر داشته باشید که هر چقدر اطلاعات بیشتری کسب نمایید امنیت بیشتری دارید.

10 – مراقب اطراف خود باشید.

به خاطر داشته باشید که حواس پرتی و عدم توجه به محیط اطراف در هنگام عکاسی منظره بسیار طبیعی می ‎باشد. به عنوان مثال حواس پرتی سبب دور شدن شما از  محل استقرارتان، یا رفتن بر روی صخره‌های خطرناک و یا عدم توجه به حیات وحش پیرامون شما می‌شود. بنابراین لازم است که نکات ایمنی در عکاسی را تا حد امکان رعایت نمایید.

با توجه به ویژگی‌های شگفت‌ انگیز عکاسی منظره، این نوع عکاسی بسیار پر طرفدار می‌باشد، اما باید نکات ایمنی در عکاسی را همواره به خاطر داشته باشید. استفاده از نکات مذکور از بروز خطرات احتمالی جلوگیری نموده و امنیت در عکاسی منظره را تضمین می‌ نمایند.

منتظر شنیدن تجربه شما هستم!

مطمعنا هر کدام از شما که این مقاله را خوانده اید ، با چالش امنیت در عکاسی مواجه هستید. خیلی از شما دارای تجارب ارزنده ای هستید که می تواند به من و سایر بیت گرفی ها در عکاسی های آینده کمک کند. تجارب خود را دریغ نکنید، چند دقیقه برای همکارتان وقت بگذارید و در بخش نظرات زیر همین پست برای ما بنویسید.


راستی میتوانید آخرین مطالب ما را از طریق تلگرام و اینستاگرام نیز دنبال کنید. برای عضویت در کانال تلگرام و اینستاگرام بیت گرف روی دکمه زیر کلیک کنید. همچنین فیلم ها با کیفیت های مختلف در آپارت و یوتیوب هم قرار دارد.

TELEGRAM INSTAGRAM youtube    APARAT

امتیاز: 0 از ۵ - تعداد رای: 0
اشتراک گذاری این صفحه
گفتگو و سوالات شما در این قسمت میتوانید نظر یا سوال خود را در مورد مقاله یا آموزش مطرح کنید.
دیدگاهتان را بنویسید برای ارسال دیدگاه لازم است در سایت وارد شده یا ثبت نام کنید ...
مطالعه با تمرکز بیشتر
پست های پربازدید هفته 6 پست پربازدید در دسترس شماست!
دانلود و نصب اسکریپت motion...

دانلود و نصب اسکریپت motion...

احسان ملائی
دانلود اسکریپت Motion Bro v4.0.4...

دانلود اسکریپت Motion Bro v4.0.4...

مهدی فریدونی
آموزش هوش مصنوعی استیبل دیفیوژن...

آموزش هوش مصنوعی استیبل دیفیوژن...

مهسا سلطانی
دانلود Adobe Firefly | هوش...

دانلود Adobe Firefly | هوش...

مهدی فریدونی
میدجورنی رایگان و نحوه استفاده...

میدجورنی رایگان و نحوه استفاده...

مهسا سلطانی
جداسازی صدای خواننده از موزیک...

جداسازی صدای خواننده از موزیک...

مهدی فریدونی
دوره روتوش
دوره جامع گرافیک و ویدیو
×