تخفیف های بهار قبل افزایش قیمت دوره ها فرصت باقیمانده مشــاهـده جشنـــواره
آموزش عکاسی, آموزش ها 19 دقیقه 605

7 نکته اساسی برای عکاسی از رعد و برق

چکیدهیاد بگیرید چگونه از این 7 نکته اساسی برای عکاسی از رعد و برق استفاده کنید. تلاش برای عکاسی از رعد و برق می تواند یک چالش باشد، اما تصاویری که به دست می آورید بسیار ارزشمند خواهد بود. نمی‌توان هیچ دو رعد و برقی را یافت که از لحاظ طرح و نقش کاملا شبیه […]

یاد بگیرید چگونه از این 7 نکته اساسی برای عکاسی از رعد و برق استفاده کنید.

تلاش برای عکاسی از رعد و برق می تواند یک چالش باشد، اما تصاویری که به دست می آورید بسیار ارزشمند خواهد بود. نمی‌توان هیچ دو رعد و برقی را یافت که از لحاظ طرح و نقش کاملا شبیه به هم باشند، بنابراین شما همیشه تصاویر منحصر به فردی خواهید داشت. اگر مطمئن نیستید که برای شروع کار عکاسی از رعد و برق باید از کجا شروع کنید، ما در بیت گرف این مقاله را برای کمک به شما تهیه کرده‌ایم. ما در این مقاله به تجهیزات مورد نیاز شما، تنظیمات دوربین، ترکیب بندی یا کمپوزیسیون و نحوه ایمن ماندن در هنگام ثبت آن تصاویر شگفت انگیز رعد و برق خواهیم پرداخت.

این مقاله ابعاد و جنبه های زیر را در زمینه عکاسی از رعد و برق پوشش خواهد داد:

 • تجهیزات
 • ایمنی
 • تنظیمات دوربین
 • مکان یابی
 • عکاسی از رعد و برق در شب
 • عکاسی از رعد و برق در روز
 • نکات ترکیب بندی

1 – تجهیزاتی که برای عکاسی موفقیت آمیز از رعد و برق به آن نیاز دارید.

چند مورد وجود دارد که به شما کمک خواهد کرد تا بهترین عکس‌های رعد و برق را ثبت کنید. خبر خوب این است که به عنوان یک عکاس، احتمالاً آنها را قبلاً داشته اید.

 • دوربین DSLR یا بدون آینه: باید از تنظیمات دستی برای سرعت شاتر، دیافراگم وغیره استفاده کنید و بهتر است در فرمت RAW عکس بگیرید.
 • سه پایه: بعضی از افراد به اندازه کافی خوش شانس هستند که بدون استفاده از سه پایه یک عکس خارق‌العاده از رعد و برق ثبت کنند، اما استفاده از یک سه پایه خوب این کار را بسیار ساده تر می کند زیرا احتمالاً از سرعت شاتر طولانی استفاده خواهید کرد.
 • لنز: هر لنزی برای عکاسی از رعد و برق کارآمد است، اما اگر می خواهید از رعد و برق به عنوان بخشی از یک منظره بزرگ عکس بگیرید، بهترین انتخاب شما لنز واید است. لنزهای زوم همچنین کارایی و انعطاف پذیری بیشتری برای عکاسی از رعد و برق در فواصل مختلف خواهند داشت.
 • ضد آب و هوا: همانطور که می‌دانید رعد و برق اغلب به عنوان بخشی از طوفان ظاهر می شود، پس باید انتظار خیس شدن را داشته باشید! اگر دوربین و لنزهای شما مهر و موم شده نیست، پس مجبورید از آنها در برابر باران محافظت کنید. شما همچنین باید به فکر لباس ضد آب برای خود باشید – خیس شدن و احساس سرما جالب نیس. تعدادی پارچه تمیز‌کننده لنز نیز با خود ببرید، اینطوری می توانید با اطمینان تمام قطرات باران جلوی لنز خود را تمیز کنید.
 • ریموت کنترل سیمی یا بی‌سیم: این ضروری نیست اما گرفتن عکس های واضح و به اصطلاح شارپ را بسیار آسان می‌کند زیرا شما به صورت فیزیکی شاتر را فشار نمی دهید و این باعث می‌شود لرزشی در دوربین ایجاد نشود.
 • تریگر MIOPS (لوازم جانبی اختیاری): این وسیله اصابت رعد و برق را تشخیص می دهد و به طور خودکار تصویر را ثبت می کند. با این کار می توانید بیشتر روی جنبه های خلاقانه از جمله نوردهی، ترکیب بندی و … تمرکز کنید.

این واقعاً تمام تجهیزات مورد نیاز شما برای عکاسی از رعد و برق است. با این حال، اگر به طور جدی به عکاسی از رعد و برق مشغول هستید، ممکن است بخواهید برخی از تجهیزات تخصصی مانند تریگر صاعقه را خریداری کنید. این کار باعث می‌شود از عکاسی با حدس و گمان دور شوید. زیرا این وسیله در لحظه شروع یک صاعقه سیگنالی را به دوربین شما می فرستد و به طور خودکار از آن عکس می گیرد.

تجهیزاتی که برای عکاسی موفقیت آمیز به آن نیاز دارید.
تجهیزاتی که برای عکاسی موفقیت آمیز به آن نیاز دارید.

2 – به فکر ایمنی باش!

رعد و برق زیبا است، اما فراموش نکنید که چقدر می تواند کشنده باشد. اگر می توانید، بهتر است در داخل ساختمان یا اتومبیل باشید تا از اصابت رعد و برق در امان باشید. واقعاً عاقلانه نیست که از رعد و برق در یک فضای باز عکس بگیرید، به خصوص اگر در این نزدیکی درختان، آب یا سازه های بلند وجود دارد. فریب رعد و برق را نخورید اگر می توانید آن را ببینید، آنقدر نزدیک است که به شما اصابت کند.

در عکاسی به فکر ایمنی باش!
در عکاسی به فکر ایمنی باش!

3 – تنظیمات دوربین.

وقتی به مکان انتخابی خود رسیدید، دوربین خود را روی سه پایه تنظیم کنید و لنز خود را روی فوکوس دستی تنظیم کنید. به افق دوردست (بی نهایت) فوکوس کنید و با گرفتن یک عکس آزمایشی و بررسی آن، وضوح آن را بررسی کنید. فوکوس دستی برای عکاسی از صاعقه بهتر است زیرا اگر هوا خیلی تاریک باشد، در سیستم فوکوس اتوماتیک فرایند فوکوس با مشکل روبرو می‌شود.

تنظیمات زیر فقط یک راهنمای عمومی و کلی است، اما شما می توانید از آنها به عنوان نقطه شروع استفاده کنید و در صورت لزوم تنظیم کنید.

تنظیمات دوربین در عکاسی.
تنظیمات دوربین در عکاسی.
عکاسی از صاعقه زیبا در شب.
عکاسی از صاعقه زیبا در شب.

از حالت نوردهی دستی استفاده کنید.

دوربین خود را روی حالت دستی (معمولاً “M”) تنظیم کنید. حالت های خودکار معمولاً در هنگام عکاسی از رعد و برق، نوردهی نامناسبی می‌کنند.

ایــــزو ISO

ISO را در کمترین مقدار دوربین خود تنظیم کنید. شما فقط باید زمانی ISO خود را بالا ببرید تا صاعقه های بسیار کم نور و دور را به عنوان بخشی از یک تصویر منظره شبانه بسیار تاریک ثبت کنید.

سرعت شاتر

تنظیم سرعت شاتر برای مدت زمان طولانی تر به شما شانس بیشتری برای ثبت رعد و برق می‌دهد. برای شروع آن را بین 5 تا 30 ثانیه تنظیم کنید. البته این کار باعث روشن تر شدن نور محیطی خواهد شد، اما تا زمانی که در هنگام ثبت صاعقه در معرض نور باشید، سرعت شاتر شما در روشنایی یک اصابت صاعقه موثر نخواهد بود، دقیقاً مانند عملکرد یک فلاش استودیویی یا استروب.

اگر به دنبال یک عکس پیش زمینه بسیار تاریک هستید، یا اگر اصابت‌های صاعقه خیلی پیاپی است، ممکن است بخواهید سرعت شاتر کوتاه تری در حدود 1 – 3 ثانیه را امتحان کنید و عکس بگیرید.

دیافراگم

اگر هیچ چیزی در پیش زمینه ترکیب بندی شما وجود نداشته باشد، دیافراگم متوسط f / 4 یا f / 5.6  نقطه شروع خوبی است. ممکن است در این تنظیمات عکس هایی که گرفته اید به نظر فرا نوردهی شده یا به اصطلاح اور اکسپوز به نظر برسند، در این صورت می‌توانید بجای آن از دیافراگم f / 8 استفاده کنید و یا می‌توانید سرعت شاترتان را افزایش دهید. البته امکان دارد به علت محدود کردن دریچه دیافراگم اگر میخواهید از صاعقه های ضعیف عکس بگیرید، آنها ناپدید شوند.

اگر در پیش زمینه ترکیب بندی شما چیزی وجود دارد، ممکن است بخواهید از دیافراگم کوچک (f بزرگتر) استفاده کنید تا عمق میدان بیشتری داشته باشید. اگر متوجه شدید که برای دستیابی به عمق میدان خوب در صحنه خود نیاز به استفاده از f / 11  یا f / 16 دارید، شاید مجبور شوید کمی ISO خود را بالا ببرید تا بتوانید آن صاعقه های ضعیف را ثبت کنید.

از حالت نوردهی دستی استفاده کنید.
از حالت نوردهی دستی استفاده کنید.

4 – یافتن مکان مناسب برای عکاسی از رعد و برق.

این ممکن است برای کسانی که در مناطق طوفانی زندگی می کنند آسان تر باشد! با این حال، این قسمت دشوار ماجرا نیست بلکه چیزی که دشوار است پیدا کردن یک مکان مناسب عکاسی است که دارای پیش زمینه جذابی باشد.

این بدان معناست که شما ممکن است مجبور باشید از قبل برنامه ریزی کنید. این خطرناک و بی معنی است که صبر کنید که هوا طوفانی شود تا مکان خوبی برای عکاسی از صاعقه پیدا کنید. برخی از مکان‌های خوب را در ذهنتان داشته باشید که در هنگام طوفان  سریع به آنجا بروید و در کمال امنیت به عکاسی بپردازید. عکس های رعد و برق زمانی که ما در عکس یک دید وسیع از آسمان به همراه مقداری جزئیات در پیش زمینه داریم مثلا ساختمان ها و یا تپه ها، به نظر خیلی بهتر می‌آیند.

نکته: در اینجا می توانید بگویید که رعد و برق از مکان فعلی شما چقدر فاصله دارد؛ ثانیه های بین انتشار نور رعد و برق و شنیده شدن صدای غرش آن را حساب کنید هر پنج ثانیه برابر با یک مایل (1.6 کیلومتر) است. بنابراین ، اگر ده ثانیه حساب کنید ، بسیار ایمن تر هستید، اما اگر فقط یک یا دو ثانیه حساب کنید ، می توانید به شدت در معرض خطر باشید!

اگر می‌دانید قرار است طوفانی از روی شما عبور کند، توصیه می کنیم به منظور حداکثر ایمنی در داخل جایی پناه بگیرید. اگر سرپناهی پیدا نکردید و طوفانی به سمت شما در حرکت بود، حتما باید منطقه را ترک کنید!

یافتن مکان مناسب برای عکاسی در شب.
یافتن مکان مناسب برای عکاسی در شب.

5 – چگونه از رعد و برق در شب عکس بگیریم؟

عکاسی از رعد و برق در شب، تصاویر واقعاً دراماتیک و خیره‌کننده ای به شما می دهد، اما برای تنظیماتی که باید استفاده کنید هیچ راه حل یکسانی وجود ندارد. متغیرهای زیادی در نظر گرفته شده است که ممکن است در تنظیماتی که استفاده می کنید تفاوتی ایجاد کند. هنگامی که دوربین خود را تنظیم کردید و به طور دستی به بی نهایت فوکوس کردید، این سوالات را از خود بپرسید:

 • آیا صاعقه نسبتاً نزدیک است؟ اگر فاصله زیادی نباشد و چندین بار اصابت صاعقه اتفاق بیفتد، بهتر است دیافراگم خود بسته تر کنید (f بالاتر) و ISO خود را پایین نگه دارید. این به شما کمک می‌کند تا عکس تان به اصطلاح اور اکسپوز نشده و از خرابی عکس تان جلوگیری می‌کند.
 • آیا نور محیط در صحنه زیاد است؟ به عنوان مثال اگر از بالای منظره شهر در حال عکاسی از رعد و برق هستید، به سرعت شاتر سریعتر و ISO کم نیاز خواهید داشت.
 • ابرهای طوفانی با چه سرعتی حرکت می کنند؟ اگر طوفان به سرعت در حال حرکت است و رعد و برق نور زیادی دارد، سعی کنید از سرعت شاتر سریع تری استفاده کنید تا از ایجاد هاله سفید در عکس جلوگیری کنید. این اتفاق مانند زمانی است که شما در هنگام عکس گرفتن دوربینتان تکان می‌خورد و عکسی که گرفته اید به شکل یک هاله سفید ثبت می‌شود. این بدان معنی است که سرعت شاتر پایین تر هاله سفید بیشتری را در عکس نشان می دهد زیرا در حالی که ابرها در حال حرکت در آسمان هستند، شاتر برای مدت طولانی تری باز است و آن را ثبت می‌کند.
 • اصابت های بیش از حد صاعقه به طور پی در پی و سریع باعث می شود که نوردهی طولانی شما، به اصطلاح لانگ اکسپوژر شما، خراب شود!

چند عکس آزمایشی از رعد و برق در معرض نور بگیرید و بررسی کنید که از فوکوس و تنظیماتی که انتخاب کرده اید راضی هستید. در غیر این صورت، فوکوس، سرعت شاتر یا ایزو (ISO) را متناسب تنظیم کنید.

چگونه از صاعقه در شب عکس بگیریم؟
چگونه از صاعقه در شب عکس بگیریم؟

6 – چگونه می توان از رعد و برق در طول روز عکس گرفت؟

 • در حالی که عکاسی از رعد و برق در طول روز می تواند یک چالش باشد، چند ترفند وجود دارد که می توانید برای گرفتن عکس های عالی امتحان کنید. دوربین خود را تنظیم کنید و به صورت دستی روی بی نهایت فوکوس کنید. یک عکس آزمایشی بگیرید تا مطمئن شوید که پیش زمینه دارای جزئیات کافی است. ممکن است لازم باشد دیافراگم را به f / 16 یا حتی بسته تر از آن پیش بروید. ISO را در کمترین مقدار خود تنظیم کرده و سرعت شاتر پایین را انتخاب کنید.
 • اگر از تریگر صاعقه استفاده کنید ممکن است عکاسی از رعد و برق در طول روز راحت تر باشد. این دستگاه کوچک به دوربین شما متصل می شود و وقتی نور به سنسور آن می‌خورد، شاتر را خاموش می کند. تریگرهای صاعقه زیادی در بازار است که می‌توانید متناسب با بودجه و تخصصتان آن را تهیه کنید.
 • اگر تریگر رعد و برق ندارید، راه حل دیگری که برای عکاسی از رعد و برق در طول روز دارید این است که دیافراگم را روی f / 22 و یا بیشتر تنظیم کنید. از کمترین ISO استفاده کنید و سرعت شاتر را تا آنجا که می توانید آهسته تنظیم کنید. این کاری است که شما باید انجام دهید و بعد از این عکاسی مداوم است. به طور امیدوارانه ای شما خواهید توانست تعدادی از رعد و برق های زیبا را ثبت کنید، اگرچه با چنین دیافراگم تاریک و ایزویی (ISO)، ممکن است صاعقه‌های ضعیف را که خیلی روشن نیستند نبینید. (به یاد داشته باشید، رعد و برق از نظر تنظیم نور دقیقاً مانند فلاش استدیویی یا همان استروب رفتار می‌کند؛ دیافراگم و ISO باعث می شود تا رعد و برق روشن یا تاریک شود، اما سرعت شاتر اینطور نخواهد بود!)
 • تعدادی کارت حافظه اضافی با خود بردارید، زیرا کارت حافظه شما به سرعت پر از عکسهایتان خواهد شد.

7 – نکات ترکیب بندی برای عکاسی از رعد و برق.

عکاسی موفقیت آمیز از رعد و برق نیازمند یک ترکیب بندی کمی متفاوت از آنچه که قبلا عادت داشتید است. به عنوان مثال، شما باید آسمان را بیشتر از پس زمینه یا پیش زمینه داخل تصویر بگنجانید. این ممکن است در ابتدا کار درستی به نظر نرسد، ولی زمانی که صاعقه به زمین اصابت کند، سوژه اصلی شما رعد و برق خواهد بود.

از آنجا که رعد و برق در مکان های مختلف ظاهر می شود، شما هرگز نمی دانید که کجای تصویرتان قرار است صاعقه نمایان شود. به همین دلیل با استفاده از لنزهای واید تصاویر واید تری ثبت کنید تا بعداً در صورت لزوم بتوانید با کراپ کردن به یک ترکیب بندی خوب برسید.

از طرف دیگر، اگر واقعاً جاه طلب هستید و اگر یک دوربین SLR مبتدی قدیمی دارید که کنار گذاشتید، راه‌ اندازی دو دوربین و یافتن دو ترکیب بندی متفاوت از دو قسمت مختلف آسمان را نیز در نظر بگیرید!

نکات کاربردی برای ترکیب بندی.
نکات کاربردی برای ترکیب بندی.

کلام آخر

هنگامی که صحبت از عکاسی از صاعقه می‌شود، صبر یک فضیلت است! این غیرقابل پیش بینی است و متوجه خواهید شد که تعداد خیلی زیادی عکس گرفته اید در حالی که هیچ کدامشان خوب از آب در نیامده است. همچنین ممکن است دریابید که فقط برای ایمنی خود مجبورید که منطقه را ترک کنید، مخصوصاً اگر طوفانی  در حال نزدیک شدن است و از موقعیت شما دور نمی شود.

[به یاد داشته باشید: به ازای هر پنج ثانیه فاصله بین نور صاعقه و صدای رعد، فقط یک مایل (1.6 کیلومتر) بین شما و صاعقه فاصله است. فقط 5000 پا (تقریبا 1.6 کیلومتر) فاصله دارد! اکنون ممکن است زمان خوبی باشد تا یادآوری کنیم که صاعقه در حدود 300 میلیون ولت و 30000 آمپر است. برای فهمیدن بهتر این را بدانید که فقط کسری از یک آمپر، یا فقط 50-100 ولت، بسته به ترکیب این دو، می تواند کشنده باشد. کمی احساس احتیاط بیشتری می کنید؟ خوب است.]

در نهایت، همه چیز دست به دست هم می‌دهد و شما از داشتن عکس صاعقه عالی که در کمال ایمنی ثبت کرده‌اید احساس رضایت خیلی زیادی می‌کنید!

امیدواریم، نکات ما درک بیشتری از نحوه عکاسی از رعد و برق به شما داده باشد. ما همچنین امیدواریم که آنها برای شما الهام بخش باشند تا بیرون بروید و روز خوبی داشته باشید و از آن لذت ببرید و فراموش نکنید که هنگام عکاسی ایمن باشید!

آذرخش زیبا و دیدنی در آسمان.
آذرخش زیبا و دیدنی در آسمان.
کلام آخر نکات اساسی و کاربردی برای عکاسی از آذرخش.
کلام آخر نکات اساسی و کاربردی برای عکاسی از آذرخش.


راستی میتوانید آخرین مطالب ما را از طریق تلگرام و اینستاگرام نیز دنبال کنید. برای عضویت در کانال تلگرام و اینستاگرام بیت گرف روی دکمه زیر کلیک کنید. همچنین فیلم ها با کیفیت های مختلف در یوتیوب هم قرار دارد.

TELEGRAM INSTAGRAM youtube

امتیاز: 0 از ۵ - تعداد رای: 0
اشتراک گذاری این صفحه
گفتگو و سوالات شما در این قسمت میتوانید نظر یا سوال خود را در مورد مقاله یا آموزش مطرح کنید.
دیدگاهتان را بنویسید برای ارسال دیدگاه لازم است در سایت وارد شده یا ثبت نام کنید ...
مطالعه با تمرکز بیشتر
پست های پربازدید هفته 6 پست پربازدید در دسترس شماست!
آموزش هوش مصنوعی استیبل دیفیوژن...

آموزش هوش مصنوعی استیبل دیفیوژن...

مهسا سلطانی
دانلود اسکریپت Motion Bro v4.0.4...

دانلود اسکریپت Motion Bro v4.0.4...

مهدی فریدونی
دانلود و نصب اسکریپت motion...

دانلود و نصب اسکریپت motion...

احسان ملائی
دانلود Adobe Firefly | هوش...

دانلود Adobe Firefly | هوش...

مهدی فریدونی
میدجورنی رایگان و نحوه استفاده...

میدجورنی رایگان و نحوه استفاده...

مهسا سلطانی
جداسازی صدای خواننده از موزیک...

جداسازی صدای خواننده از موزیک...

مهدی فریدونی
دوره روتوش
دوره جامع گرافیک و ویدیو
×