گرافیک دیزاین, مقالات آموزشی 3 دقیقه 1502

شناسنامه کتاب چیست؟ | معرفی قسمت های مختلف شناسنامه کتاب

چکیدهصفحه شناسنامه یا صفحه حقوقی، به صفحه ای از کتاب می گویند که دربردارنده اطلاعاتی مثل نام کتاب، نام و نام خانوادگی نویسنده کتاب، چاپخانه، نوبت چاپ، تعداد نسخه های چاپ شده، تاریخ چاپ، سال انتشار، قیمت و… است. از این همه اطلاعات موجود در صفحه شناسنامه کتاب، قیمت برای مصرف کنندگان عام مهمتر است […]

صفحه شناسنامه یا صفحه حقوقی، به صفحه ای از کتاب می گویند که دربردارنده اطلاعاتی مثل نام کتاب، نام و نام خانوادگی نویسنده کتاب، چاپخانه، نوبت چاپ، تعداد نسخه های چاپ شده، تاریخ چاپ، سال انتشار، قیمت و… است. از این همه اطلاعات موجود در صفحه شناسنامه کتاب، قیمت برای مصرف کنندگان عام مهمتر است و معمولا به دیگر اطلاعات مندرج در شناسنامه توجهی نمی کنند. در این مقاله آموزشی، قسمت های مختلف شناسنامه کتاب را خدمت شما معرفی می کنیم. پس با بیت گرف همراه باشید!

اهمیت شناسنامه کتاب

همانطور که گفتیم بسیاری از خوانندگان کتاب ها ممکن است توجهی به شناسنامه کتاب نداشته باشند اما این بخش هویت کتاب محسوب می شود. البته بهتر است بدانید که هدف این بخش در وهله اول خوانندگان نیستند بلکه هدف، ایجاد یک هویت منحصر به فرد برای خود کتاب است.  این بخش شامل دو قسمت اصلی است، قسمت اطلاعات مربوط به فیپا و قسمت مربوط به اطلاعات ناشر کتاب

بخش اول: اطلاعات فیپا

در بخش ابتدایی شناسنامه کتاب، اطلاعات مربوط به فیپا که توسط کتابخانه ملی کشور تدوین می گردد آورده می شود. فیپا در واقع شناسنامه حرفه‌ای کتاب است که تمامی مشخصات کتاب از جمله مشخصات نویسنده و مترجم، سال تولد و در صورت فوت نویسنده سال فوت او، قطع کتاب، سال و نوبت انتشار، دسته‌بندی موضوعی و… را شامل می شود. سازمان اسناد و کتابخانه ملی کشور نهادی است که وظیفه صدور فیپا برای کتاب ها را بر عهده دارد. این نهاد قبل از صدور فیپا کتاب را از جهت تکراری نبودن بررسی می ‌کنند و چنانچه کتاب پیش از آن، با نام فرد دیگری منتشر شده باشد، از انتشار مجدد آن به نام فرد جدید جلوگیری می‌ کنند و این امر باعث حفظ حقوق پدید‌آورندگان کتاب خواهد بود.

بخش دوم: اطلاعات ناشر کتاب

در بخش دوم از شناسنامه کتاب اطلاعات مربوط به ناشر درج می گردد. بهتر است بدانید قسمتی از اطلاعات درج شده در این بخش، با اطلاعات فیپا یکسان است. در جدول زیر اطلاعات بخش اول و دوم بطور خلاصه آورده شده است.


اطلاعات فیپا

اطلاعات ناشر

مکان قرارگیری

پشت جلد کتاب، در قسمت بالا

پشت جلد کتاب، در قسمت پایین

سرشناسه

عنوان کتاب

نام و نام خواندگی نویسنده (گان)

مشخصات نشر

مشخصات ظاهری

دسته بندی موضوع

شماره کتاب شناسی ملی

صفحه آرا

چاپخانه

تیراژ

سال انتشار

شابک

قیمت

راستی میتوانید آخرین مطالب ما را از طریق تلگرام و اینستاگرام نیز دنبال کنید. برای عضویت در کانال تلگرام و اینستاگرام بیت گرف روی دکمه زیر کلیک کنید. همچنین فیلم ها با کیفیت های مختلف در یوتیوب هم قرار دارد.

TELEGRAM INSTAGRAM youtube

امتیاز: 0 از ۵ - تعداد رای: 0
اشتراک گذاری این صفحه
گفتگو و سوالات شما در این قسمت میتوانید نظر یا سوال خود را در مورد مقاله یا آموزش مطرح کنید.
دیدگاهتان را بنویسید برای ارسال دیدگاه لازم است در سایت وارد شده یا ثبت نام کنید ...
مطالعه با تمرکز بیشتر
پست های پربازدید هفته 6 پست پربازدید در دسترس شماست!
آموزش هوش مصنوعی استیبل دیفیوژن...

آموزش هوش مصنوعی استیبل دیفیوژن...

مهسا سلطانی
دانلود اسکریپت Motion Bro v4.0.4...

دانلود اسکریپت Motion Bro v4.0.4...

مهدی فریدونی
دانلود و نصب اسکریپت motion...

دانلود و نصب اسکریپت motion...

احسان ملائی
دانلود Adobe Firefly | هوش...

دانلود Adobe Firefly | هوش...

مهدی فریدونی
میدجورنی رایگان و نحوه استفاده...

میدجورنی رایگان و نحوه استفاده...

مهسا سلطانی
جداسازی صدای خواننده از موزیک...

جداسازی صدای خواننده از موزیک...

مهدی فریدونی
دوره روتوش
دوره جامع گرافیک و ویدیو
×