آموزش عکاسی, آموزش ها 10 دقیقه 102

تفاوت‌ دوربین های DSLR با بدون آینه (Mirrorless)

چکیدهمقدمه ای بر مقاله تفاوت‌ دوربین های DSLR با بدون آینه | مدت زمان مطالعه : 10 دقیقه اگر تصمیم دارید که وقت خود را صرف عکاسی نمایید، احتمالا به دنبال استفاده از یک دوربین مناسب برای عکاسی هستید. وجود انوع مختلف دوربین در بازار، به عنوان مثال طیف گسترده‌ای از دوربین DSLR یا بدون […]

مقدمه ای بر مقاله تفاوت‌ دوربین های DSLR با بدون آینه | مدت زمان مطالعه : 10 دقیقه

اگر تصمیم دارید که وقت خود را صرف عکاسی نمایید، احتمالا به دنبال استفاده از یک دوربین مناسب برای عکاسی هستید. وجود انوع مختلف دوربین در بازار، به عنوان مثال طیف گسترده‌ای از دوربین DSLR یا بدون آینه، انتخاب محصول مناسب را برای شما کمی دشوار می‌کند! چندین فاکتور در رابطه با تفاوت‌ دوربین DSLR با بدون آینه وجود دارد که شما را در انتخاب بهترین گزینه یاری می‌رساند.


تفاوت‌ دوربین های DSLR با بدون آینه (Mirrorless) 

اولین و مهم‌ترین تفاوت‌های DSLR با بدون آینه در این است که دوربین‌های بدون آینه بسیار سبک بوده و امکان انتخاب لنزهای مختلف را برای عکاس فراهم می‌نماید، این ویژگی سبب محبوبیت گسترده دوربین‌های بدون آینه در نزد طیف وسیعی از عکاسان شده‌است. بنابراین دلایل استفاده از دوربین بدون آینه چیست؟ بیایید جواب‌های مثبت و منفی را در رابطه با تفاوت‌های DSLR با بدون آینه بررسی نماییم.

تفاوت‌ دوربین DSLR با بدون آینه
تفاوت‌ دوربین DSLR با بدون آینه

نگاهی به بدون آینه ها از دیدگاه مثبت:

 • وجود بدنه‌ ی سبک و متراکم و نیز حمل و نقل آسان دوربین‌های بدون آینه.
 • توانایی ثبت تصاویر با کیفیت و با وضوح بالا 
 • لنزهای رو به تولید روز افزون و جدید
 • فیلم برداری بهتر (معمولا)
 • فوکوس نرم تر در فیلم برداری (معمولا در سونی)

نگاهی به بدون آینه ها از دیدگاه منفی:

 • وجود تنظیمات دستی کمتر
 • مهم‌ترین تفاوت‌های DSLR با بدون آینه در این است که قابلیت فوکوس خودکار در دوربین‌های بدون آینه کندتر از دوربین‌‌های DSLR می‌باشد.
 • دیگر فرق DSLR با بدون آینه در این است که دوربین‌های بدون آینه به اندازه دوربین DSLR قوی نیستند، بخصوص در هنگام شرایط جوی نامساعد.
 • انتخاب محدود انواع مختلف لنز‌ها در دوربین‌های بدون آینه.
تفاوت‌ دوربین DSLR با بدون آینه
تفاوت‌ دوربین DSLR با بدون آینه

برای افرادی که زیاد سفر می‌روند و نیاز به دوربینی دارند که به‌ راحتی در جیب‌ شان جا شود، دوربین‌های بدون آینه بهترین انتخاب می‌‌باشند. همچنین با توجه به تفاوت‌های DSLR با بدون آینه می‌توان گفت که دوربین‌های بدون آینه برای آن دسته از عکاسانی که زیاد به تفریح می‌پردازند و نیاز به یک دوربین سبک و کوچک دارند، بسیار مناسب است. اما اگر به دنبال دوربینی با قابلیت فوکوس بسیار سریع هستید، دوربین‌های بدون آینه مناسب نیستند و همانطور که در تفاوت‌های DSLR با بدون آینه ذکر شد، دوربین DSLR برای این منظور بسیار ایده‌ آل می‌باشد.

بهترین برند دوربین‌های بدون آینه متعلق به شرکت‌های سونی و فوجی است، زیرا هر دو امکان انتخاب لنزهای مورد نیاز را برای عکاسان فراهم می‌نمایند. در حالت کلی تفاوت‌های DSLR با بدون آینه در هر دو شرکت مذکور، می‌توان گفت که دوربین‌های DSLR فوجی باکیفیت و ممتاز هستند، این درحالی است که در گذشته شرکت سونی دوربین‌های DSLR بسیار مقرون‌ به صرفه‌ای تولید می‌نمود، اما امروزه شرکت سونی در تولید دوربین‌های A6300  و  A6500 پیشرفت چشمگیری داشته‌ است. البته دربین‌های فول فریم (مخصوصا A7R) شرکت سونی نیز جالب‌ توجه می‌باشد.

در حالت کلی در خصوص تفاوت‌های DSLR با بدون آینه می‌توان اذعان نمود که، دوربین‌های DSLR قابلیت‌های کامل‌ تری در اختیار عکاس قرار می‌دهند، بنابراین این دوربین یک انتخاب فوق‌العاده خواهد بود. در ادامه قبل از معرفی دوربین‌های مختلف DSLR ابتدا به جوانب مثبت و منفی DSLR می‌پردازیم.


نگاهی به DSLR ها از دیدگاه مثبت:

 • اولین و مهم‌ ترین تفاوت‌های DSLR با بدون آینه در این است، که دوربین‌های DSLR دارای طیف گسترده‌ ای لنز و لوازم جانبی هستند.
 • در دوربین‌های DSLR امکان دسترسی به ISO  و دیافراگم‌ های وسیع‌ تر امکان پذیر است.
 • از دیگر تفاوت‌های DSLR با بدون آینه می‌توان به سهولت کنترل دوربین DSLR اشاره نمود.
 • وجود قابلیت فوکوس خودکار بسیار سریع دوربین‌های DSLR.

نگاهی به DSLR ها از دیدگاه منفی:

 • ابعاد بزرگتر DSLR ها
 • صدای دوربین‌های DSLR بلندتر از دوربین‌های بدون آینه می‌باشد.
 • از اساسی‌ ترین تفاوت‌های DSLR با بدون آینه، قیمت بالای آن است.
 • دوربین‌های DSLR برای ثبت تصاویر فوق‌ العاده نیازمند دانش فنی عکاس هستند.

در حالت کلی وقتی صحبت از دوربین‌های DSLR می‌شود، انبوه انتخاب‌های مختلف به ذهن خریدار می‌رسد. انتخاب یک دوربین در حقیقت به خواسته و سطح توانایی شما بستگی دارد. نکته مهمی که در رابطه با تفاوت‌های DSLR با بدون آینه باید در نظر داشته باشید این است که، اگر هر روز عکاسی می‌کنید و توانایی پرداخت قیمت بالای دوربین‌های DSLR را دارید، این نوع دوربین‌ها برای شما بهترین انتخاب هستند.

تفاوت‌ دوربین DSLR با بدون آینه
تفاوت‌ دوربین DSLR با بدون آینه

1 – سطوح ابتدایی دوربین‌های DSLR

اگر تازه شروع به کار در حرفه‌ ی عکاسی نموده‌اید و نیاز به دوربینی دارید که شما را در یادگیری عکاسی یاری نموده و مجموعه ویژگی‌های فوق‌ العاده را در اختیار شما قرار دهد، دوربین‌های DSLR بسیار مناسب و ایده‌ آل هستند. در این راستا دوربین APS-C (مشابه دوربین‌های بدون آینه) خوب است زیرا با هزینه پایین می‌توان آن را خریداری نمود. همچنین از دیگر تفاوت‌ دوربین DSLR با بدون آینه (خصوصا دوربین APS-C) می‌توان به تعبیه یک سنسور 24 مگاپیکسلی، قابلیت ضبط ویدیوی 1080/60p HD و وجود طیف متنوع لنزها اشاره نمود. علاوه بر موارد مذکور، سطوح ورودی دوربین‌های DSLR دارای حالت راهنما هستند که به عکاسان مبتدی در یادگیری عملکردهای مختلف یاری می‌رسانند.

دوربین های متوسط DSLR
دوربین های متوسط DSLR

2 – وجود تفاوت‌های DSLR با بدون آینه، علت اصلی علاقه‌مندی عکاسان به دوربین DSLR

توصیه ما برای عکاسان حرفه‌ای که قصد کسب درآمد از طریق عکاسی را دارند، خرید یک دوربین قدرتمند می‌باشد. در این راستا شما نیاز به یک دوربین با ویژگی‌های فوق‌العاده و نیز مقاوم در شرایط سخت دارید. انتخاب من دوربین‌های برند نیکون است زیرا دوربین‌های DSLR برند نیکون قابلیت‌های مختلفی را در اختیار عکاس قرار می‌دهند. انتخاب دوربین نیکون D7200 از انواع دوربین‌های DSLR برند نیکون، برای افرادی که بودجه کمتری دارند مطلوب‌ تر است، زیرا این دوربین‌ها دارای یکی از پیشرفته‌ ترین سیستم‌های فوکوس خودکار قابل ردیابی هستند.

اگر بودجه شما امکان خرید دوربین نیکون D7200 را فراهم نمی‌کند، دوربین نیکون D5300 نیز فوق‌العاده است، زیرا این دوربین دارای بدنه مقاوم و تایمر داخلی برای ایجاد تایم لپس است، که با توجه به تفاوت‌های DSLR با بدون آینه، این نوع دوربین نیز در نزد بسیاری از عکاسان محبوبیت ویژه‌ای دارد.


3 – دوربین‌های DSLR برای کاربرد ورزشی

ذکر این نکته بسیار حائز اهمیت است که اگر کار شما با عکاسی ورزشی یا عکاسی حیات‌ وحش در ارتباط است، سرعت عمل یک اصل بسیار مهم در این زمینه می‌باشد. دوربین 1D X از برند کنون، قابلیت‌های متعددی نظیر قفل فوکوس خودکار، عکاسی با سرعت 12 یا 14 فریم در ثانیه و فول فریم را دارا می‌باشد. بنابراین با توجه به تفاوت‌های DSLR با بدون آینه، انتخاب یک دوربین DSLR برای این منظور بسیار کاربردی می‌باشد.


4 – جنبه‌های مثبت دوربین‌های DSLR

در حالت کلی با در نظر گرفتن تفاوت‌های DSLR با بدون آینه، اگر شما به دنبال عکاسی حرفه‌ ای هستید، زمان آن فرا رسیده است که بر روی یک دوربین جدید سرمایه‌گذاری کنید و دوربین‌های DSLR را خریداری نمایید. به عبارت دیگر اگر شما یک عکاس حرفه‌ ای هستید، به یک دوربین مقاوم در برابر شرایط کاری سخت نیاز دارید. همچنین توصیه می‌شود یک دوربین فول فریم خریداری نمایید تا بهترین و باکیفیت‌ ترین تصاویر را ثبت نمایید. به نظر من با توجه به تفاوت‌های DSLR با بدون آینه، دو دوربین 5D Mark IV برند کنون و D850 برند نیکون برای عکاسان حرفه‌ ای و علاقه‌ مند به ثبت تصاویر خلاقانه و منحصر بفرد بسیار ایده‌ آل است، زیرا دوربین D850 برند نیکون مگاپیکسل بیشتری دارد و دوربین 5D Mark IV برند کنون برای موقعیت‌های کم‌ نور عالی است. در حالت کلی هر دو دوربین واقعا باکیفیت و ممتاز هستند و انتخاب یک دوربین کمی دشوار خواهد بود.



امیدوارم با ذکر تفاوت‌های DSLR با بدون آینه در مقاله، شما را در انتخاب دوربین مناسب و متناسب با نیازتان یاری نموده باشیم!


راستی میتوانید آخرین مطالب ما را از طریق تلگرام و اینستاگرام نیز دنبال کنید. برای عضویت در کانال تلگرام و اینستاگرام بیت گرف روی دکمه زیر کلیک کنید. همچنین فیلم ها با کیفیت های مختلف در آپارت و یوتیوب هم قرار دارد.

TELEGRAM INSTAGRAM youtube    APARAT

امتیاز: 0 از ۵ - تعداد رای: 0
اشتراک گذاری این صفحه
گفتگو و سوالات شما در این قسمت میتوانید نظر یا سوال خود را در مورد مقاله یا آموزش مطرح کنید.
دیدگاهتان را بنویسید برای ارسال دیدگاه لازم است در سایت وارد شده یا ثبت نام کنید ...
2 دیدگاه به گفتگوی ما بپیوندید و نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید ...
امیر زارع 1398/08/22

سلام استاد
ممنون از مقاله عالیتون.
من میخوام عکاسی پرتره انجام بدم و قبلا با دوربین های حرفه ای کار کردم.
الان بین دوربین Nikon D850 و Sony A7r IV موندم کدومو انتخاب کنم و تهیه کنم.
از لحاظ قیمت دوربینا مشکلی باهاشون ندارم فقط میخوام دوربینی که بهتره انتخاب کنم.
لطفا راهنمایی کنید. با تشکر

  ارسطو اعتمادی 1398/08/22

  سلام وقت بخیر دوربین مارک 4 سونی که جدیدا معرفی شده و مطمعنا عالی هست. به دلیل لرزشگیر ، فیلم برداری عالیتر ، سبک بودن ، وزن نیکون 1 کیلو است و مطمعنا اذیت میکند در هنگام عکاسی پرتره روی دست و ...

مطالعه با تمرکز بیشتر
پست های پربازدید هفته 6 پست پربازدید در دسترس شماست!
آموزش هوش مصنوعی استیبل دیفیوژن...

آموزش هوش مصنوعی استیبل دیفیوژن...

مهسا سلطانی
دانلود اسکریپت Motion Bro v4.0.4...

دانلود اسکریپت Motion Bro v4.0.4...

مهدی فریدونی
دانلود و نصب اسکریپت motion...

دانلود و نصب اسکریپت motion...

احسان ملائی
دانلود Adobe Firefly | هوش...

دانلود Adobe Firefly | هوش...

مهدی فریدونی
میدجورنی رایگان و نحوه استفاده...

میدجورنی رایگان و نحوه استفاده...

مهسا سلطانی
جداسازی صدای خواننده از موزیک...

جداسازی صدای خواننده از موزیک...

مهدی فریدونی
دوره روتوش
دوره جامع گرافیک و ویدیو
×