آموزش ها, مقالات آموزشی 11 دقیقه 1281

آشنایی با مقدمات کات ها در تدوین (Jump Cuts، J-Cuts، L-Cuts)

چکیدهاگر در حوزه ویرایش مبتدی هستید، شاید با تمام تکنیک‌ها و کات‌ های موجود آشنا نباشید اما احتمالاً آنها را دیده، تماشا و تجربه کرده‌اید. این انتقال یا ترنزیشن های صحنه با تعامل بین صدا و تصاویر کار میکنند ضمن اینکه ابزار تدوین مفیدی هستند. در این مقاله هر چیزی که باید در مورد انواع […]

اگر در حوزه ویرایش مبتدی هستید، شاید با تمام تکنیک‌ها و کات‌ های موجود آشنا نباشید اما احتمالاً آنها را دیده، تماشا و تجربه کرده‌اید. این انتقال یا ترنزیشن های صحنه با تعامل بین صدا و تصاویر کار میکنند ضمن اینکه ابزار تدوین مفیدی هستند. در این مقاله هر چیزی که باید در مورد انواع کات ها در تدوین بدانید به همراه 7 مورد از محبوب ترین آنها ها در صنعت فیلمسازی آورده شده از جمله کات‌های J و L، سخت، تطبیقی، استاندارد، موازی، Cutaway و پرشی.


آشنایی با مقدمات کات ها در تدوین

یک کات یا برش چگونه تعریف میشود ؟

در یک فیلم و ویدیو، کات زمانی تعریف میشود که یک کلیپ به پایان میرسد و یکی دیگر شروع میشود، به عنوان مثال فرض کنید که یک کلیپ با نمای واید از یک اسب در حال دویدن و یک کلیپ با نمای کلوز آپ یا بسته از چشم های یک زن دارید که در حال تماشای این صحنه است، “کات” زمانی رخ میدهد که شات اول تمام شود و شات دوم در ادامه ی آن شروع شود.

این تنها یک مثال پایه بود، طیف گسترده ای از انواع کات وجود دارد که میتواند تشخیص آنها را پیچیده‌تر کند، با این حال، در پایه ترین سطح میتوان گفت یک کات همیشه به عنوان تفکیک یک کلیپ از کلیپ دیگر تعریف میشود.


انواع کات ها در تدوین فیلم کدامند؟

 • برش سخت – Hard cut

هارد کات برشی است که خارج از جریان طبیعی یک صحنه یا یک فیلم رخ میدهد؛ از آن برای ایجاد شوک در مخاطب و جلوه های سینمایی استفاده میشود.

 • برش تطبیقی – Match cut

این کات به صورت بصری شات جدید را با شات قبلی مرتبط میکند، یعنی یک ترنزیشن یک پارچه میان حرکات شات ها.

 • برش استاندارد – Standard cut

کات استاندارد برش پایه شما بین دو شات در فیلم و ویدئو است.

 • برش متقاطع – Cross cut

که به آن ویرایش موازی نیز میگویند، برش متقاطع برشی است که زمان، مکان و صحنه ها را تلاقی میکند تا به مخاطب بفهماند که دو (یا چند) رویداد همزمان در حال وقوع هستند.

 • برش های J و L

کات ‌های J و L برش‌هایی هستند که صدا یا قبل از صحنه ی بعدی پخش میشود یا تا صحنه بعد ادامه می‌یابد، به عبارتی دیگر یک کات L شامل صدای کلیپ اول روی کلیپ دوم است در حالی که یک کات J شامل صدای کلیپ دوم روی کلیپ اول است.

 • برش Cutaway

این کات ابزاری موضوعی است که در آن یک فیلمساز (یا تدوینگر) تصمیم می‌گیرد یک صحنه را کات کند تا یک نمای متفاوت را برای اهداف سینمایی نشان دهد.

 • برش پرشی – Jump cut

جامپ کات یک انتقال ناگهانی است، معمولاً در یک کلیپ متوالی باعث میشود سوژه بدون تداوم از یک نقطه به نقطه دیگر پرش کند. این کات میتواند زمانی اتفاق بیفتد که دو شات متوالی از یک سوژه در یک صحنه مشابه که موقعیت های دوربین کمی متفاوت دارند از هم  بریده شوند یا هنگام برش بین دو بخش از فیلم که از زاویه دوربین دقیقاً یکسان گرفته شده است، به عنوان مثال در یک مصاحبه.

کات های پرشی میتواند زننده باشند چرا که توجه را به روند ساخت و تدوین فیلم جلب میکنند و در نتیجه توجه مخاطب را از داستان خارج میکند، بنابراین از آنجایی که جهش‌ها توجه را به چیزی جلب میکنند می‌توان از آن‌ها در راه‌های استراتژیک و خلاقانه استفاده کرد.

این لیست فقط تعداد انگشت شماری از انواع برش های فیلم بود، بعد از تسلط روی این هفت مورد به سراغ  حالت تخصصی بروید.


چگونه از پرش یا جامپ جلوگیری کنیم؟

معمولاً هنگام ساخت یک صحنه، با تغییر زوایای دوربین و ترکیب نما، از کات های پرش اجتناب میشود. مطمئن شدن از برش بین نماهای کلوزآپ، مدیوم و واید یک راه آسان برای جلوگیری از پرش است؛ همچنین هنگام برش بین دو شات با ترکیب مشابه، یک قانون کلی این است که موقعیت دوربین باید حداقل 30 درجه بین دو شات حرکت کند.

هنگامی که در مصاحبه نیاز به پوشاندن جامپ‌ کات دارید، میتوانید این کار را با فوتیج های مکمل، مانند کلیپ‌هایی از زاویه دوربین متفاوت یا B-roll انجام دهید. اگر منابع لازم را دارید، یک مصاحبه را از دو زاویه فیلمبرداری کنید به طوری که وقتی لازم است قسمت‌های مختلف دیالوگ را به هم بپیوندید تا داستانی را روایت کنید، تنها کاری که باید انجام دهید این است که از زاویه دیگری برش دهید در نتیجه سوژه روی صفحه پرش نخواهد داشت.


چگونه جامپ کات ها در تدوین را به کار ببریم؟

بیایید نگاهی به مزایای این نوع برش بندازیم؛ از کات های پرشی میتوان برای نشان دادن گذر زمان، سرعت بخشیدن به یک دنباله، ایجاد سبک، مود یا حتی ساخت یک سرعت خلاق استفاده کرد.

به علاوه برای جلوه های کمدی نیز کرایی دارند؛ وقتی یک مصاحبه یا مونولوگ را قطع میکنید، میتوانند بر سردرگمی یا عدم بیان تأکید کنند که این تکنیک معمولاً در محتوای سبک vlog استفاده میشود.


J-Cut چیست؟

فراموش نکنید Jump cut  و J-cut دو چیز متفاوت هستند؛ همانطور که قبل تر در تعاریف پایه  گفتیم، J-cut و L-cuts مربوط به صدا هستند و برش بصری ثابت میماند و صدای کلیپ بعدی زود تر وارد میشود (J) یا صدای کلیپ های قبلی زیر کلیپ جدید پخش میشوند (L).

در حالی که جامپ‌کات‌ها جهت مبهوت کردن مخاطب یا سرعت بخشیدن به زمان برای جلوه‌های سینمایی طراحی شده‌اند، کات‌های J و L برای ارتباط بهتر بیننده با آنچه در فیلم میگذرد استفاده میشوند، در نتیجه تماشاگران یک نگاه شنیداری به صحنه بعدی خواهند داشت یا بهتر صحنه‌ای را که به تازگی ترک کرده‌اند به خاطر میسپارند.

J-cuts و L-cuts در تدوین
J-cuts و L-cuts در تدوین

از کدام استفاده کنیم؟ J-cuts یا L-cuts

هر دو برش اغلب وقتی با هم استفاده میشوند نتیجه ی بهتری خواهند داشت. آیا ویدیوی شما شامل مجموعه ای از اطلاعات بصری است که از طریق برش های سریع منتقل میشود؟ آیا صحنه ای با دیالوگ سنگین دارید؟ استفاده از هر دو برش میتواند یک جریان طبیعی و با نظم را ایجاد کند.

برای صحنه‌های دیالوگ، به‌ جای قطع کردن هر بار صحبت کردن ها – که در محاوره‌ای به عنوان “پینگ پنگ” شناخته می‌شود – از کات های L برای نشان دادن واکنش فردی که گوش میدهد استفاده کنید و کات J میتواند صدای جدیدی را وارد میکس کند.


چه زمانی از J-cuts استفاده کنیم؟

از J-cuts برای ایجاد حس جذابیت در مورد آنچه در ویدیوی بعدی شما می آید استفاده کنید. آیا در صحنه بعدی شما باران خواهد بارید؟ صدای آن را زودتر وارد کنید تا علاقه بیننده را برانگیزد.


چه زمانی از L-cuts استفاده کنیم؟

L-cuts برای صحنه‌های دیالوگ که می‌خواهید به واکنش‌های فردی که در حال گوش دادن است برش بزنید، عالی هستند (در ادامه بیشتر در مورد آن توضیح خواهیم داد).

به برش L در صحنه های ابتدایی «Dark Red» اثر یوگن مرهر توجه کنید. همانطور که قهرمان داستان در یک ضبط کننده صدا صحبت میکند، شما به سرعت وارد زندگی روزمره او میشوید و صدای او ادامه می یابد.


استفاده از L-cuts و J-cuts در ویدیوهای تبلیغاتی

این برش ها فقط برای فیلم ها نیستند، حتی بازاریاب‌های تازه وارد به دنیای ساخت ویدیو نیز می‌توانند از آنها در ویدیوهای تبلیغاتی برای رسانه‌های اجتماعی استفاده کنند، در اینجا چند ایده برای استفاده از این کات ها برای انواع ویدیو ارائه میدهیم.

 • برای پرش به موقع در TikTok بعدی خود از آن استفاده کنید.
 • L-cuts را برای صداگذاری Instagram Reel امتحان کنید.
 • یک بوم باکس یا منبع موسیقی را در یک شات ارائه دهید و سپس از J-cuts برای حفظ موسیقی در صحنه بعدی استفاده کنید.
 • از L-cuts در تبلیغات محتوای شبکه های اجتماعی خود استفاده کنید تا مخاطب را با صدای کلیپ بعدی، بهتر جذب کنید.


سوالات متداول در مورد کات ها در تدوین:

 • J-cut چیست؟

J-cut جایی است که صدای کلیپ بعدی در زیر کلیپ قدیمی پخش میشود.

 • L-cut چیست؟

L-cut جایی است که صدای کلیپ قبلی در زیر کلیپ جدید پخش میشود.

 • چند نوع برش وجود دارد؟

چند حالت پایه کلی مانند برش‌های standard، match، hard، J- L-cuts وجود دارد اما در حقیقت تعداد بی‌ پایانی از برش‌ها برای ویرایش خلاق موجود است.

 • آیا باید از استفاده از جامپ کات اجتناب کنم؟

از آنها میتوانید برای جلوه موضوعی استفاده کنید، اما به‌ طور کلی ممکن است در اکثر ویدیوها غیرحرفه ای به نظر برسند.

امیدواریم این مقدمه درک اولیه خوبی از نحوه کار ویرایش اکثر پروژه های فیلم و ویدئو  به شما داده باشد.

در پایان، بهترین برش‌ها برای پروژه‌های شما مواردی هستند که به شما کمک می‌کنند داستان خود را به مستقیم‌ترین و خلاقانه‌ترین شکل ممکن بیان کنید، برش های خود را با هم ترکیب کنید تا خط داستانی خود را دقیق تر کنید و در صورت شک، آزمایش کنید.


راستی میتوانید آخرین مطالب ما را از طریق تلگرام و اینستاگرام نیز دنبال کنید. برای عضویت در کانال تلگرام و اینستاگرام بیت گرف روی دکمه زیر کلیک کنید. همچنین فیلم ها با کیفیت های مختلف در یوتیوب هم قرار دارد.

TELEGRAM INSTAGRAM youtube

امتیاز: 0 از ۵ - تعداد رای: 0
اشتراک گذاری این صفحه
گفتگو و سوالات شما در این قسمت میتوانید نظر یا سوال خود را در مورد مقاله یا آموزش مطرح کنید.
دیدگاهتان را بنویسید برای ارسال دیدگاه لازم است در سایت وارد شده یا ثبت نام کنید ...
مطالعه با تمرکز بیشتر
پست های پربازدید هفته 6 پست پربازدید در دسترس شماست!
آموزش هوش مصنوعی استیبل دیفیوژن...

آموزش هوش مصنوعی استیبل دیفیوژن...

مهسا سلطانی
دانلود اسکریپت Motion Bro v4.0.4...

دانلود اسکریپت Motion Bro v4.0.4...

مهدی فریدونی
دانلود و نصب اسکریپت motion...

دانلود و نصب اسکریپت motion...

احسان ملائی
دانلود Adobe Firefly | هوش...

دانلود Adobe Firefly | هوش...

مهدی فریدونی
میدجورنی رایگان و نحوه استفاده...

میدجورنی رایگان و نحوه استفاده...

مهسا سلطانی
جداسازی صدای خواننده از موزیک...

جداسازی صدای خواننده از موزیک...

مهدی فریدونی
دوره روتوش
دوره جامع گرافیک و ویدیو
×