آموزش ها, مقالات آموزشی 11 دقیقه 5363

به راحتی حق کپی رایت یک آهنگ را بررسی کنید (%100 دقیق)

چکیدهاگر شما هم محتوای ویدیویی برای یوتیوب میسازید، حتما موافق هستید که گاهی حق کپی رایت بسیار آزار دهنده است! خوب بهتر نیست قبل از بارگذاری یک آهنگ یا قطعه موسیقی حق کپی رایت آن را بررسی کنید؟ در این پست نحوه ی بررسی کپی رایت موسیقی و نحوه ی استفاده ی قانونی از موسیقی […]

اگر شما هم محتوای ویدیویی برای یوتیوب میسازید، حتما موافق هستید که گاهی حق کپی رایت بسیار آزار دهنده است! خوب بهتر نیست قبل از بارگذاری یک آهنگ یا قطعه موسیقی حق کپی رایت آن را بررسی کنید؟

در این پست نحوه ی بررسی کپی رایت موسیقی و نحوه ی استفاده ی قانونی از موسیقی دارای حق کپی رایت را بررسی خواهیم کرد.


اصول کپی رایت موسیقی

اول بیایید اصطلاحات را درست متوجه شویم.

از منظر حقوقی به استثنای موسیقی‌هایی که قبلاً در مالکیت عمومی هستند، همه موسیقی‌ها دارای حق نسخه برداری یا کپی رایت (copyright) هستند که هم در مورد کامپوزیشن (ملودی و لیریکس) و هم برای ضبط واقعی آنها صدق میکند.

اما به‌طور کلی هنگامی که اکثر مردم میگویند “حق کپی رایت”، آنها معمولاً میخواهند بدانند: آیا میتوانم از این موسیقی در یوتیوب (فیس بوک، اینستاگرام، …) بدون مشکل استفاده کنم؟

بررسی اصول حق کپی رایت موسیقی
بررسی اصول حق کپی رایت موسیقی

آیا امکان استفاده قانونی از موسیقی دارای حق کپی رایت در YouTube وجود دارد؟

حق کپی رایت به این معنی است که هر قطعه موسیقی دارای مالک قانونی است و گاهی آن مالک با استفاده از موسیقی خود در یوتیوب کاملاً موافق است.

در اینجا به برخی از انواع موسیقی دارای حق کپی  اشاره میکنیم که میتوانید به طور قانونی در یوتیوب از آنها استفاده کنید:

1 – موسیقی خلاقانه مشترک – Creative commons music

بسیاری از آهنگسازان موسیقی خود را تحت مجوز Creative Commons توزیع میکنند، میتوانید از موسیقی Creative Commons به صورت رایگان استفاده کنید، با این حال بسته به مجوز خاص، باید به صاحب آن اعتبار دهید یا فقط از موسیقی در ویدیوهای غیر تجاری استفاده کنید، اما اگر قصد دارید از ویدیوهای خود کسب درآمد کنید، این مورد انتخاب مناسبی نخواهد بود.

2 – موسیقی پشتیبانی شده توسط آگهی – Ad supported music

بسیاری از شرکت‌های ضبط و ناشران قراردادی با یوتیوب امضا کردند که به سازندگان اجازه میدهد در ازای قرار دادن تبلیغات در ویدیوها از موسیقی آنها استفاده کنند. اگر به تبلیغات اهمیت نمیدهید، این گزینه فرصتی عالی برای استفاده از موسیقی های برتر در ویدیوهایتان است اما ویدیوهای شما واجد شرایط کسب درآمد نخواهند بود، یعنی درآمد تبلیغات به صاحبان موسیقی میرسد، در نتیجه گزینه خوبی برای یک کانال سرگرمی میتواند باشد اما مطمئناً برای ویدیوهای درآمدزا یا تبلیغاتی کارایی ندارد.

3 – موسیقی مجاز – Licensed music

اگر اجازه صریح یا لایسنس از صاحب اثر دارید، مطمئناً میتوانید از آن موسیقی در یوتیوب استفاده کنید.

چگونه میتوانید مجوز بگیرید؟ چند گزینه وجود دارد:

 • به سادگی به هنرمند یا صاحب مستقل اثر ایمیل بزنید و درخواست مجوز کنید.
 • به ناشر یا لیبل پخش تماس بگیرید و درباره مجوز مذاکره کنید؛ به طور معمول این عملی ترین (یا ارزان) راه حل برای یک یوتیوبر نخواهد بود.
 • استفاده از موسیقی بدون حق کپی رایت که به طور خاص برای ویدیوها و استفاده تجاری ساخته شده اند؛ در صورت کسب درآمد این بهترین گزینه است؛ اطمینان حاصل کنید که ارائه دهنده موسیقی شما پشتیبانی حق کپی رایت را ارائه میدهد.

خب به موضوع اصلی برگردیم؛ شما قصد دارید از یک آهنگ در محتوای یوتیوب خود استفاده کنید اما از کجا بدانید وقتی ویدیوی خود را آپلود میکنید چه اتفاقی می افتد؟

استفاده قانونی از موسیقی دارای حق کپی رایت در YouTube
استفاده قانونی از موسیقی دارای حق کپی رایت در YouTube

چگونه حق کپی رایت موسیقی را بررسی کنیم؟

قبل از پرداختن به جزئیات، لازم است بدانیم حق کپی رایت YouTube چگونه کار میکند.

یوتیوب از یک سیستم حق کپی رایت قوی به نام Content ID استفاده میکند که به صاحبان موسیقی کمک میکند از آثار خود محافظت کنند و با کسب درآمد به دیگران اجازه دهند از موسیقی آنها در ویدیوهای خود استفاده کنند. هر بار که ویدیویی را آپلود میکنید، یوتیوب آن را اسکن میکند تا تشخیص دهد آیا ویدیوی شما حاوی موسیقی دارای حق کپی رایت است یا خیر، اگر مطابقت پیدا کرد، ادعای حق نسخه برداری (copyright claim) دریافت میکنید.

بنابراین سؤال بزرگ این است:

چگونه از قبل بدانیم کدام آهنگ ها ادعاهای حق نسخه برداری را ایجاد می کنند؟

ما چندتا «بررسی‌کننده‌ کپی رایت – copyright checkers» را امتحان کردیم که ادعا میکردند دقیقاً به این سؤال پاسخ می‌دهند اما نتایج آنقدر ناامیدکننده بود که تصمیم گرفتیم به آنها اشاره نکنیم، بنابراین سراغ یک راه حل 100٪ دقیق رفتیم که در حال حاضر در استودیوی سازندگان خود YouTube گنجانده شده است.

یوتیوب اخیراً ویژگی جدیدی فراهم کرده که به کاربر اجازه میدهد ویدیوهای خود را قبل از انتشار از نظر حق کپی رایت بررسی کنند، در ادامه آموزش استفاده از این قابلیت را ارائه خواهیم کرد.


مرحله 1: یک ویدیو سریع بسازید

متأسفانه قبل از اینکه بتوانید موسیقی را برای کپی رایت آزمایش کنید، باید یک ویدیو داشته باشید.

ما با تبدیل انواع فایل از MP3 به MP4 و برخی دیگر از انواع ویدیو با استفاده از مبدل‌های آنلاین و آفلاین آزمایش کرده‌ایم اما ظاهرا یوتیوب فقط یک ویدیوی واقعی را قبول میکند.

فوتیج شما میتواند به معنای واقعی کلمه هر چیزی باشد، یک حلقه ویدیویی ساده این کار را انجام میدهد.

در غیر این صورت تنها چیزی که دریافت میکنید این خطا است:

یک ویدیو سریع برای آپلود در یوتیوب بسازید
یک ویدیو سریع برای آپلود در یوتیوب بسازید

مرحله 2: ویدیوی خود را در YouTube آپلود کنید

آپلود را در creative studio مانند هر ویدیوی دیگری شروع کنید.

تب “Checks” را جستجو کنید – هنگامی که پردازش به پایان رسید، این کار مفید خواهد بود.

ویدیوی خود را در YouTube آپلود کنید
ویدیوی خود را در YouTube آپلود کنید

مرحله 3: نتایج را در تب “Checks” مشاهده کنید

هنگامی که یوتیوب پردازش ویدیو را به پایان رساند، روی تب «Checks» کلیک کنید تا نتایج را ببینید، اگر موسیقی فاقد حق کپی رایت باشد تصویر اول چیزی است که خواهید دید.

اگر موسیقی با Content ID ثبت شده باشد (ادعاهای حق کپی رایت در YouTube را ایجاد میکند) یک علامت تعجب قرمز بزرگ را در تب «Checks» مشاهده خواهید کرد.

حالا روی «SEE DETAILS» کلیک ‌کنید تا ببینید در صورت ادامه آپلود، چه تأثیری روی ویدیوی شما خواهد داشت.

داشتن حق کپی رایت لزوماً شما را از استفاده از آن موسیقی محدود نمیکند، در واقع صفحه جزئیات ادعا تمام اطلاعاتی را که برای تصمیم گیری نیاز دارید در اختیارتان قرار میدهد، در این مثال خاص میبینیم که:

1) این یک اخطار حق کپی رایت (copyright strike) نیست، بنابراین هیچ جریمه ای برای کانال من ایجاد نخواهد شد.

2) من از این ویدیو کسب درآمد نمیکنم.

3) وجود تبلیغات برایم مهم نیست، بنابراین میتوانم از موسیقی استفاده کنم.

4) اگر مجوز استفاده از این موسیقی را دارم (و میخواهم کسب درآمد کنم یا  تبلیغات نمیخواهم) باید با HAAWK تماس بگیرم تا ادعا را حذف کنم.

روی تب «Checks» کلیک کنید
روی تب «Checks» کلیک کنید
موسیقی با Content ID
موسیقی با Content ID
در تب Checks روی SEE DETAILS کلیک کنید
در تب Checks روی SEE DETAILS کلیک کنید
بررسی حق کپی رایت موزیک در یوتیوب
بررسی حق کپی رایت موزیک در یوتیوب


آیا بررسی کپی رایت کانال من را جریمه میکند؟

تست کپی رایت کانال شما را جریمه نمیکند اما اگر هنوز نگران هستید میتوانید یک کانال جدید به طور خاص برای آزمایش ایجاد کنید و در صورت دریافت ادعا، آپلود را لغو کنید.

با این حال، همانطور که گفتیم ادعاهای کپی رایت (با اخطار حق کپی رایت اشتباه نشود) کانال را جریمه نمیکند.

نکته: اساساً ادعاهای کپی رایت (copyrights claims) شخصی است که ادعا میکند شما از محتوای آنها استفاده کرده اید، خواه این یک کلیپ ویدیویی، یک تصویر یا یک قطعه صوتی باشد. اخطار حق کپی رایت (copyright strike) برای یک سازنده یوتیوب بسیار جدی تر است و کانال شما میتواند به دلیل نقض مکرر حق نسخه برداری به حالت تعلیق در آید.


سلب مسئولیت مهم!

این روش فقط به شما میگوید که آیا آهنگی با سیستم Content ID YouTube ثبت شده است یا خیر (و آیا میتوانید از ویدیوی خود کسب درآمد کنید) اما به طور خودکار به شما اجازه قانونی یا مجوز استفاده آزادانه از موسیقی را نمیدهد. اگر اجازه استفاده از موسیقی را ندارید با مسئولیت خود از آن استفاده کنید.

همچنین تضمین نمیکند که هرگز در آینده ادعایی دریافت نکنید، حتی اگر اکنون ادعایی نمیبینید، مالک حق نسخه‌ برداری میتواند تصمیم بگیرد که بعداً از محتوا با Content ID محافظت کند یا ویدیوهای شما را به صورت دستی مسدود کند.

اگر بدون اجازه از مطالب دارای حق چاپ استفاده کنید این ریسک همیشه وجود خواهند داشت، تنها راه برای کاهش این ریسک ها دریافت اجازه (یا لایسنس) است.

اگر به موسیقی‌ای نیاز دارید که به‌طور قانونی در ویدیوها و کانال‌های YouTube درآمدزا (با مجوز مادام العمر بدون حق امتیاز) از آن استفاده کنید، موسیقی های بدون حق کپی رایت استفاده کنید.


راستی میتوانید آخرین مطالب ما را از طریق تلگرام و اینستاگرام نیز دنبال کنید. برای عضویت در کانال تلگرام و اینستاگرام بیت گرف روی دکمه زیر کلیک کنید. همچنین فیلم ها با کیفیت های مختلف در یوتیوب هم قرار دارد.

TELEGRAM INSTAGRAM youtube

امتیاز: 0 از ۵ - تعداد رای: 0
اشتراک گذاری این صفحه
گفتگو و سوالات شما در این قسمت میتوانید نظر یا سوال خود را در مورد مقاله یا آموزش مطرح کنید.
دیدگاهتان را بنویسید برای ارسال دیدگاه لازم است در سایت وارد شده یا ثبت نام کنید ...
8 دیدگاه به گفتگوی ما بپیوندید و نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید ...
کاربر بیت گرف 1403/02/07

سلام
بسیار ممنون
آیا در موسیقی های پیش فرض نرم افزار VivaVideo حق کپی رایت دارند؟

  تیم پشتیبانی بیت گرف 1403/02/10

  سلام وقت بخیر
  متاسفانه اطلاعی از این نرم افزار نداریم.

کاربر بیت گرف 1403/01/31

سلام،اسکن کپی رایت یوتیوب برای سیستم pcامکان پذیره ولی در موبایل این امکان وجود نداره که قبل بارگذاری ویدیو بتوان از اسکن کپی رایت یوتیوب استفاده کرد.اگر در موبایل امکانش هست ممنون میشم راهنماییم کنید🙏

  تیم پشتیبانی بیت گرف 1403/02/07

  سلام وقت بخیر
  در هر دو امکان پذیر است اما بهتر است همیشه از PC استفاده کنید چون استانداردتر است.

کاربر بیت گرف 1401/04/14

سلام وقت بخیر ،ما اهنگی ساختیم و قبل از انتشار نگران این هستیم که کسی قبل از ما آن را به نام خودش ثبت کند و توسط اهنگ خودمون کپی رایت بخوریم .همچین اتفاقی ممکن هست بیوفتد و اگر بله باید چه کار کنیم و کجا ثبت کنیم

  تیم پشتیبانی بیت گرف 1401/04/14

  سلام وقت بخیر
  متاسفانه اطلاعی از این موضوع نداریم و می توانید راجع به آن تحقیق کنید.

کاربر بیت گرف 1400/11/17

با سلام وقت بخیر درباره محافظت محتوا با کانتت ایدی در یوتیوب به چه صورت هست.مثال یک ارتیست اثار موسیقی دارد که صاحب اثر است و قبل از اپلود در یوتیوب میخواهد ثبت کانتت ایدی کند طریقه این عمل چگونه است با تشکر

  تیم پشتیبانی بیت گرف 1400/12/18

  سلام وقت بخیر
  برای اطلاع دقیق از اخرین تغییرات این بخش در سایت یوتیوب، میتوانید از گوگل جدیدترین روش های انجام آن را جست و جو کنید.

مطالعه با تمرکز بیشتر
پست های پربازدید هفته 6 پست پربازدید در دسترس شماست!
آموزش هوش مصنوعی استیبل دیفیوژن...

آموزش هوش مصنوعی استیبل دیفیوژن...

مهسا سلطانی
دانلود اسکریپت Motion Bro v4.0.4...

دانلود اسکریپت Motion Bro v4.0.4...

مهدی فریدونی
دانلود و نصب اسکریپت motion...

دانلود و نصب اسکریپت motion...

احسان ملائی
دانلود Adobe Firefly | هوش...

دانلود Adobe Firefly | هوش...

مهدی فریدونی
میدجورنی رایگان و نحوه استفاده...

میدجورنی رایگان و نحوه استفاده...

مهسا سلطانی
جداسازی صدای خواننده از موزیک...

جداسازی صدای خواننده از موزیک...

مهدی فریدونی
دوره روتوش
دوره جامع گرافیک و ویدیو
×