آموزش عکاسی, آموزش ها 13 دقیقه 325

نکات و ترفندهایی برای ترکیب‌ بندی کوه در عکس های منظره

چکیدهمقدمه ای بر مقاله ترکیب‌ بندی کوه در عکس‌ های منظره | زمان مطالعه : 10 دقیقه عکاسی از مناظر کوهستانی به صورت خارق‌ العاده‌ای زیبا است، بویژه زمانی که ترکیب‌ بندی کوه در عکس‌های منظره کاملا رعایت شود. انجام صحیح فرایند ترکیب‌ بندی کوه در عکس‌های منظره تنها با فشردن یک دکمه دوربین امکان‌ […]

مقدمه ای بر مقاله ترکیب‌ بندی کوه در عکس‌ های منظره | زمان مطالعه : 10 دقیقه

عکاسی از مناظر کوهستانی به صورت خارق‌ العاده‌ای زیبا است، بویژه زمانی که ترکیب‌ بندی کوه در عکس‌های منظره کاملا رعایت شود. انجام صحیح فرایند ترکیب‌ بندی کوه در عکس‌های منظره تنها با فشردن یک دکمه دوربین امکان‌ پذیر نمی‌باشد و ممکن است به یک عمل چالش‌ برانگیز تبدیل شود. در این زمینه ترفند‌ هایی وجود دارد که عکاس با کمک آن‌ها خواهد توانست عکاسی از کوه‌ ها را به بهترین وجه ممکن به انجام رساند.


نکات و ترفند هایی برای ترکیب‌ بندی کوه در عکس‌ های منظره

عکاسی از کوه‌ها بسیار دلچسب، الهام‌بخش و زیبا می‌باشد، این فرایند می‌تواند شامل ثبت تصاویری نظیر قدم زدن در کوه‌ها در هنگام طلوع آفتاب یا کوه‌های پوشیده از برف باشد. در حالت کلی می‌توان گفت کوه‌ها از جمله سوژه‌های بسیار مورد علاقه‌ی عکاسان منظره هستند.

ترکیب‌ بندی کوه در عکس‌ های منظره
ترکیب‌ بندی کوه در عکس‌ های منظره

نکات و ترفند هایی که باید در هنگام ترکیب‌ بندی کوه در عکس‌ به خاطر داشته باشید.

سازماندهی یک ترکیب‌ بندی پویا از اولین نکات و ترفندهای بسیار مهم در خصوص ترکیب‌ بندی کوه در عکس‌های منظره به‌ شمار می‌آید. این امر به‌ ویژه در هنگام عکاسی از سوژه‌های موجود در طبیعت بسیار مهم می‌باشد. به عبارت دیگر، هرچقدر یک تصویر طبیعی‌ تر جلوه نماید، پویاتر است. این نکته یک عامل بسیار مهم در عکاسی از کوه‌ ها می‌باشد. در همین راستا ضروری است عکاسان در هنگام عکاسی از کوهستان، موارد زیر را در نظر بگیرند:

  • خطوط هدایت‌ کننده چشم بیننده یا همگرایی
  • توجه به وجود عناصر بصری جذاب و شگفت‌ انگیز در پیش‌ زمینه، پس‌زمینه و میانه تصویر در هنگام انجام فرایند ترکیب‌ بندی کوه ها
  • استفاده از تونالیته رنگی مناسب و واضح
  • توجه به وجود چشم‌ انداز جالب و منحصربفرد
  • وجود برخی حرکات و یا عملکرد ها در تصویر، به عبارت دیگر تصویر باید نشان‌ دهنده انجام فعالیت باشد.
ترکیب‌ بندی کوه ها
ترکیب‌ بندی کوه ها

غالبا کنار هم قرار دادن تمامی فاکتورهای مذکور برای ایجاد ترکیب‌ بندی کوه در عکس‌های منظره به صورت شگفت‌ انگیز و منحصربفرد، بسیار دشوار است. بنابراین توصیه می‌شود تا حد امکان تلاش شود که بیشتر فاکتورها در تصویر گنجانده شود. لازم به ذکر است انجام تمرین و تکرار سبب خواهد شد که شما بتوانید بیشتر فاکتورهای مذکور را در هنگام عکاسی از کوه‌ ها به‌ کار ببرید. در ادامه به اختصار چند نکته برای راهنمایی شما در هنگام کار بر روی عناصر و سوژه‌های مورد نظر آورده شده است:

1 – خطوط موجود در ترکیب‌ بندی کوه ها سبب جلب توجه بیننده می‌شود.

یکی از عناصری که سبب جلب توجه بیننده به تصویر می‌شود، خطوط هدایت‌ کننده چشم می‌ باشد. از سویی دیگر استفاده از خطوط همگرایی در تصویر سبب افزایش میزان عمق تصاویر می‌شود.

2 – سازماندهی ترکیب‌ بندی کوه در عکس‌های منظره به صورتی که سبب حیرت‌ زدگی و خیره‌ شدن بیننده به تصاویر شود.

اغلب عکاسی از کوه‌ ها زمانی منجر به ثبت تصاویر بسیار منحصر بفرد و فوق‌ العاده می‌شود که در آن‌ها از پیش‌زمینه، پس‌زمینه و میانه‌ ی بسیار خیره‌ کننده‌‌ای استفاده شود. به عنوان مثال ثبت تصاویر پانورما از کوه‌های پوشیده از ابر با پیش‌زمینه اقیانوس یا رودخانه بسیار شگفت‌ انگیز است. لازم به ذکر است که عناصر پس‌زمینه و میانه‌ سبب طبیعی جلوه نمودن تصاویر می‌ شود. اغلب مخاطبان قبل از مشاهده پیش‌ زمینه، ابتدا بر روی پس‌ زمینه تمرکز می‌کنند. بنابراین پس‌ زمینه در هنگام ترکیب‌ بندی کوه ها، به لحاظ بصری باید بسیار جذاب و جالب توجه باشد. همین نکته در مورد عناصر موجود در میانه‌ی تصویر نیز صادق است. بنابراین توصیه می‌شود که ابتدا از موقعیت‌ها و زوایای مختلف عکس بگیرید و زمانی که جالب‌ ترین ترکیب‌ بندی را یافتید، متوقف شوید. برای مثال در هنگام عکاسی از رودخانه آرام، افزودن خورشید به عنوان یک عنصر پس‌زمینه می‌تواند شما را برای رسیدن به یک ترکیب‌ بندی منحصربفرد و نور فوق‌ العاده (در ساعات خاص مثل طلایی و آبی) یاری نماید.

ترکیب‌ بندی کوه و درخت روی شانه آن همراه آب رود
ترکیب‌ بندی کوه و درخت روی شانه آن همراه آب رود | از اینستاگرام ارسطو اعتمادی ملکی

3 – کنترل میزان تونالیته رنگ‌ ها در عکاسی از کوه ها ، سبب ترکیب لبه‌های روشن و تاریک تصویر می‌شود.

این نکته دقیقا اشاره بر وینیت تصاویر دارد. در ترکیب‌ بندی کوه در عکس‌ های منظره زمانی که شما از وینیت استفاده می‌ نمایید، درحقیقت مخاطبانتان را به سمت عناصر روشن و تاریک موجود در تصویر سوق می‌دهید.

4 – اگر تمایل به ثبت تصاویر پویا دارید، باید بدانید که چگونه از رنگ‌ها استفاده نمایید.

استفاده از رنگ‌های واضح را در عکاسی از کوه ها به خاطر داشته باشید. لازم به ذکر است استفاده بیش از حد از رنگ‌ ها سبب کاهش کیفیت اشباع رنگ‌ ها در تصاویر می‌شود. همیشه از رنگ‌ ها به صورت متعادل استفاده نمایید.

عکاسی از کوه ها
عکاسی از کوه ها

5 – در ترکیب‌ بندی کوه در عکس‌های منظره از چشم‌ اندازهای منحصر بفرد و شگفت‌ انگیز استفاده کنید.

یکی از مهم‌ ترین ترفندها در خصوص ترکیب‌ بندی کوه در عکس‌ های منظره، حرکت کردن است. به عبارت ساده‌ تر، یاد بگیرید حرکت کنید و موقیعت‌ ها و زوایای مختلف را مورد بررسی قرار دهید تا به یک ترکیب‌ بندی ویژه و منحصر بفرد دست بیابید. برای این منظور شما می‌توانید به پایین کوه بروید یا به زمین و برف روی آن نزدیک شوید.

6- وجود احساس حرکت و فعالیت در تصاویر

این مسئله برای عکاسان ممکن است بسیار چالش‌ برانگیز باشد، زیرا عکاسی در حال حرکت و در این حالت ثبت تصاویر با وضوح بالا بسیار مشکل است. بنابراین استفاده از یک سه‌ پایه و یا یک دوربین با سرعت بالای 1/160 بر ثانیه توصیه می‌شود.

مروری بر سایر نکات و ترفندهای مهم برای ترکیب‌بندی کوه در عکس‌های منظره

علاوه بر موارد مذکور، در ادامه نکات بسیار مهم دیگری در رابطه با عکاسی از کوه‌ ها آورده شده است، بنابراین لازم است عکاسان از طریق تمرین و تکرار به آن‌ ها دست یابند، در حالت کلی این نکات سبب می‌شود که عکاسان فرایند ترکیب‌ بندی کوه در عکس‌های منظره را به بهترین و جه ممکن انجام دهند.

7 – از کجا می‌خواهید عکاسی کنید؟

تمایل به عکاسی از کدام نوع کوه‌ها را دارید: غیرهموار یا هموار؟ آیا علاقه به عکاسی از تخته‌ سنگ‌های بزرگ دارید؟ آیا شکل خاصی از کوه را برای عکاسی مد نظر دارید؟ به نظر شما کوه‌ها باید به شکل مخروطی باشند تا ترکیب‌ بندی منحصر بفردی خلق شود؟ یا شاید شما کوه‌های پوشیده از برف را ترجیح می‌دهید؟ بنابراین لازم است قبل از شروع فرایند عکاسی، محل تصویربرداری و کوه مورد نظر خود را انتخاب نمایید. محل را قبل از بارش باران و بد شدن شرایط جوی بشناسید و از آن دیدن کنید. سپس محل را همراه برف یا شرایط جوی نامناسب در ذهن خود به تصویر بکشید، زیبا به نظر می رسد؟ پس حتما به آنجا سفر کنید.

8 – برای ترکیب‌ بندی کوه در عکس‌ های منظره زمان و فصل مورد نظر خود را انتخاب کنید.

نوری که در تصاویر شما وجود دارد، به انتخاب شما وابسته است. به عنوان مثال اگر می‌خواهید تصاویر از کوه‌ ها نمایانگر جلوه‌ ای از فصل پاییز باشند باید هفته‌ های آخر ماه سپتامبر و یا هفته‌های اول ماه اکتبر را برای عکاسی انتخاب کنید. این زمان‌ ها، نور لطیف و مناسبی را برای تصاویر شما فراهم می‌ کنند. اگر کوه مورد نظر شما در نزدیکی قطب شمال واقع شده است، مطلوب‌ ترین زمان عکاسی فصل زمستان می‌ باشد. ترکیب‌ بندی کوه در عکس‌های منظره در ساعت طلایی، شب و یا صبح زود بسیار فوق‌ العاده است، این در حالی است که غالبا عکاسان منظره تمایل دارند در طول روز از کوه‌ها عکاسی نمایند.

ترکیب‌ بندی کوه در عکس‌ های منظره
عکاسی از کوه ها

9 – قبل از ساعت مورد نظرتان در محل حاضر شوید، تا فتوشاپ واقعی را تجربه کنید!

توجه با این نکته، سبب خواهد شد که شما در محیط اطراف مکان مورد نظر خود کاوش نمایید. اگر زمان کافی در اختیار دارید، تقریبا نصف روز را به اینکار اختصاص دهید.

عکاسی از کوهستان
عکاسی از کوهستان

10 – در ترکیب‌ بندی کوه در عکس‌های منظره قانون یک سوم را فراموش نکنید.

در حالت کلی باید یک سوم تصویر به آسمان اختصاص یابد. قسمت‌های بعدی باید برای پس‌ زمینه و پیش‌ زمینه در نظر گرفته شوند. در صورتی که دوربینتان مجهز به فناوری شبکه‌ بندی است، حتما از این قابلیت در ترکیب‌ بندی عکس‌ استفاده نمایید.

11 – در تصاویر حتما از عناصری نظیر آب و انسان استفاده نمایید.

استفاده از عناصری نظیر یک فرد یا گروهی از افراد در تصاویر، شما را در دستیابی به چشم‌ اندازی زیبا یاری می‌دهد. از سویی دیگر افزدون عنصر آب به تصویر، ترکیب‌ بندی شما را منحصر بفرد و شگفت‌انگیز می‌نماید. وجود آب یا جویی که از کوه روان است سبب زیبایی فوق‌ العاده تصاویر شما خواهد شد.

12 – به تصاویر خود چاشنی احساس اضافه کنید!

چه کسی از وجود احساس در تصاویر لذت نمی‌ برد؟ شما می‌توانید اینکار را از طریق افزودن ابرها، غروب خورشید و یا بازتاب خورشید در آب انجام دهید و ترکیب‌ بندی کوه در عکس‌ های منظره را به بهترین وجه ممکن انجام دهید. از سویی دیگر برای افزودن احساس و خلاقیت به تصاویر، از زاویه مناسب عکاسی نمایید.

ترکیب‌ بندی کوه در عکس‌ های منظره
ترکیب‌ بندی کوه در عکس‌

13 – در صورت لزوم به تصاویر خود، فضاهای منفی اضافه نمایید.

فضای خالی موجود در تصاویر، فضای منفی نامیده می‌شود. این عنصر سبب معنا بخشیدن به تصاویر شما خواهد شد. لازم به ذکر است که فضای منفی بسیار تاریک و یا روشن نیست. به عنوان مثال اگر قصد به تصویر کشیدن یک فضای غم‌انگیز را دارید، حتما از وجود مه خاکستری در اطراف قله کوه استفاده نمایید.تمرین و تکرار را به خاطر داشته باشید.

بله، تمرین و تکرار سبب بهتر و کامل‌ تر شدن همه چیز می‌شود. بنابراین بیرون رفته و دوربین خود را به همراه داشته باشید. مناظر کوهستانی را کاوش کرده و عکاسی نمایید! یکی از کارهایی که هنوز هم به دلیل مشغله کاری و ذهنی نمی توانم انجام دهم ، نداشتن همیشگی دوربین در کنارم است. بارها برای سفر کاری از شهری به شهر دیگر سفر میکنم یا برای برگزاری سمینارهای آموزشی ، در مسیر کوه ها به قدری خود نمایی میکنند که حسرت نبردن دوربین اصلی ام همیشه من را افسرده میکند. اما بالاخره روزی خواهد رسید که بتوانم از این مشغله کمی آسوده شوم …


راستی میتوانید آخرین مطالب ما را از طریق تلگرام و اینستاگرام نیز دنبال کنید. برای عضویت در کانال تلگرام و اینستاگرام بیت گرف روی دکمه زیر کلیک کنید. همچنین فیلم ها با کیفیت های مختلف در آپارت و یوتیوب هم قرار دارد.

TELEGRAM INSTAGRAM youtube    APARAT

امتیاز: 0 از ۵ - تعداد رای: 0
اشتراک گذاری این صفحه
گفتگو و سوالات شما در این قسمت میتوانید نظر یا سوال خود را در مورد مقاله یا آموزش مطرح کنید.
دیدگاهتان را بنویسید برای ارسال دیدگاه لازم است در سایت وارد شده یا ثبت نام کنید ...
مطالعه با تمرکز بیشتر
پست های پربازدید هفته 6 پست پربازدید در دسترس شماست!
آموزش هوش مصنوعی استیبل دیفیوژن...

آموزش هوش مصنوعی استیبل دیفیوژن...

مهسا سلطانی
دانلود اسکریپت Motion Bro v4.0.4...

دانلود اسکریپت Motion Bro v4.0.4...

مهدی فریدونی
دانلود و نصب اسکریپت motion...

دانلود و نصب اسکریپت motion...

احسان ملائی
دانلود Adobe Firefly | هوش...

دانلود Adobe Firefly | هوش...

مهدی فریدونی
میدجورنی رایگان و نحوه استفاده...

میدجورنی رایگان و نحوه استفاده...

مهسا سلطانی
جداسازی صدای خواننده از موزیک...

جداسازی صدای خواننده از موزیک...

مهدی فریدونی
دوره روتوش
دوره جامع گرافیک و ویدیو
×