آموزش عکاسی, آموزش ها 9 دقیقه 62

نکات پردازش عکس های مناظر

چکیدهدر این مقاله سعی داریم ضمن اینکه یاد می گیریم چگونه عکس های گرفته شده از مناظر و چشم اندازها را ویرایش کنیم (پردازش عکس های مناظر)، می فهمیم که چقدر نحوه گرفتن تصاویر و در نظر گرفتن این نکات بر خروجی نهایی تاثیر میگذارد. مقالات زیادی درباره نکات و تکنیک های عکاسی در سایت […]

در این مقاله سعی داریم ضمن اینکه یاد می گیریم چگونه عکس های گرفته شده از مناظر و چشم اندازها را ویرایش کنیم (پردازش عکس های مناظر)، می فهمیم که چقدر نحوه گرفتن تصاویر و در نظر گرفتن این نکات بر خروجی نهایی تاثیر میگذارد. مقالات زیادی درباره نکات و تکنیک های عکاسی در سایت بیت گرف وجود دارد اما در اینجا به برخی از نکات مهم عکاسی منظره خواهیم پرداخت.


  • ادیت (ویرایش) غیر مخرب.

پردازش عکس های مناظر میتواند شامل چندین ویرایش برای جنبه های مختلف باشد. استفاده از برنامه و نرم افزارهای ادیت که برای ویرایش غیره مخرب (non-destructive editing) طراحی نشدند باعث تغییر فایل های ما می شوند، به نحوی که دیگر به فایل اصلی دسترسی نداشته باشیم یا مجبور باشیم بعد از هربار ادیت تعداد زیادی فایل TIFF ذخیره کنیم. از این جهت به فایل های TIFF اشاره میکنم چراکه شما میتوانید نسخه های غیرفشرده را درمقابل JPEG ذخیره کنید که بدون توجه به اندازه فشرده سازی میکند. اگر تصاویر را با فرمت RAW میگیرید  احتمالا برای حفظ  تمام گزینه های پردازش خود، تا آخرین مرحله نمی خواهید آنها را به JPEG تبدیل کنید.

هر چند یک فایل TIFF بسیار بزرگ است. ذخیره یک TIFF فشرده نشده از یک فایل RAW 24 مگابایتی می تواند دو یا حتی سه برابر بزرگ تر باشد. اگر چندین پروسه در روند کاریتان دارید میتوانید حداقل 3 الی 6 یا بیشتر فایل TIFF داشته باشید که فضای زیادی از حافظه را اشغال میکند. نرم افزارهایی که ویرایش و تغییرات را روی فایل اصلی اعمال نمی کنند (non-destructive editing) مثل فتوشاپ و لایت روم تمام دستورالعمل های اعمال شده روی فایل را در مرحله آخر ذخیره میکنند بنابراین، شما یک فایل RAW شامل تمام دستورالعمل های انجام شده و فایل تصویری نهایی به احتمال زیاد JPEG خواهید داشت که علاوه بر صرفه جویی در فضای حافظه، سرعت کار و پردازش را بالا میبرد و شما قادرید از بسیاری از نکات و تکنیک های post-processing  (فرآیند ویرایش داده های دریافت شده توسط دوربین هنگام عکاسی عکس گرفته شده برای بهبود عکس) استفاده کنید.

ادیت (ویرایش) غیر مخرب.
ادیت (ویرایش) غیر مخرب.

  • روی یک مانیتور (نمایشگر) حرفه ای سرمایه گذاری کنید.

اگر هنگام ویرایش نتوانید به وضوح  ببینید چه تغییراتی اعمال میکنید، در نهایت خروجی خوبی هم نخواهید داشت، بنابراین داشتن یک مانیتور خوب یکی از مولفه های مهم در پردازش عکس های مناظر است. هرچقدر هم که مانیتور لب تاب یا کامپیوتر خوبی داشته باشیم بازهم قابل قیاس با مانیتور های حرفه ای تمام صفحه با وضوح بالا نیستند.

ViewSonic مانیتورهای عالی برای ویرایش فیلم و عکس تولید میکند. مانیتور 38 اینچی ViewSonic VP3881 و نسخه 34 اینچی ViewSonic VP3481 دو مانیتور ایده آل برای ادیت کردن هستند. این مانیتورها علاوه بر وضوح بالا، قابلیت رنگی فوق العاده  مثل تصحیح رنگ بیش از 4.39 هزار میلیارد رنگ را دارند. به خاطر داشته باشید در عکاسی منظره و پردازش عکس های مناظر دقت رنگ مسئله بسیار مهمی است.

قابلیت دیگر این مانیتورها امکان نمایش برنامه های قسمت های مختلف یک برنامه کنارهم است. صفحه نمایش خمیده علاوه بر تجربه فوق العاده تماشا کردن، برای پردازش تصاویر مناظر بسیار کارآمد است، مانیتور کوچکتر 34 اینچی  تقریباً 2/3 قیمت 38 اینچی است، اما هردو نسبت به مانیتور لپ تاپ پیشرفته تر هستند.

روی یک مانیتور (نمایشگر) حرفه ای سرمایه گذاری کنید.
در عکاسی از منظره روی یک مانیتور (نمایشگر) حرفه ای سرمایه گذاری کنید.
در عکاسی از منظره روی یک مانیتور (نمایشگر) حرفه ای سرمایه گذاری کنید.
روی یک مانیتور (نمایشگر) حرفه ای سرمایه گذاری کنید.

  • تنظیم نورپردازی.

در میان نکات عکاسی منظره در وهله اول ما پیشنهاد میکنیم برای داشتن اطلاعات غیر فشرده در مورد میزان نور فضای رنگ و محتویات تصویر، فایل های RAW بگیرید. با محتویات فشرده نشده اطلاعات بیشتری راجع به نوردهی خواهیم داشت. در بیشتر نرم افزارهایی که برای پردازش عکس های منظره استفاده می کنیم، می توانیم مقدار نوردهی کلی، هایلایت ها، سایه ها و میدتون ها را جداگانه تنظیم کنیم. یکی از ترفندهای مورد علاقه ی من این است که قبل از سایه ها ،هایلایت ها و میدتون ها ابتدا کمی نور دهی کلی را تنظیم میکنم. به طورکلی  برخلاف جزئیاتی که از سایه ها استخراج میکنیم، هایلایت های سوخته یا با نوردهی شدید آنچنان جزئیاتی در خودشان ندارند که بتوان رویشان کار کرد. همچنین با تنظیم زیاد سایه ها مشکلات نویز هم اضافه خواهد شد.

ترفند:از اسلاید کنترل ها (کنترلهای کشویی) استفاده کنید.

تنظیم نورپردازی در پردازش عکس های منظره.
تنظیم نورپردازی در پردازش عکس های منظره.

  • تعادل رنگ سفید (وایت بالانس).

از آنجایی که ما بیشتر با RAW عکس می گیریم به این معنی است که میتوانیم در زمان پردازش بدون از دست دادن اطلاعات هیچ رنگی وایت بالانس را به فایل هایمان اعمال کنیم. ممکن است انتخاب daylight color white balance یک انتخاب معمولی باشد اما با تغییر و تنظیم ماهرانه ی آن حس و حال یک منظره را تغییر دهید. ممکن است در طول ساعت آبی، ساعت طلایی یا در زیرآسمان ابری عکاسی کنید، که همه این ها تعادل رنگی متفاوت از نور روز 5600 دارند. تعادل رنگ سفید در اشیا سفید رنگ مانند ابر به وضوح نشان داده می شود، اما بر سایر رنگ های صحنه نیز تأثیر می گذارد.

 

تعادل رنگ سفید (وایت بالانس).
تعادل رنگ سفید (وایت بالانس) در عکاسی.

  • بهبود رنگ در پردازش عکس های مناظر.

یکی از قابلیت های مفید پردازش عکس های مناظر توانایی افزایش و بهبود رنگ است بطوری که بخواهید رنگی را ماهرانه افزایش دهید یا اغراق آمیز تر کنید وحتی پردازش برای افکت رنگی قسمتی که یک رنگ یا گروه رنگی بر پس زمینه تک رنگ غالب است اینکه چقدر می خواهید افزایش دهید کاملاً انتخابی است، حتی میتوانید یک رنگ را نسبت به بقیه صحنه هایلایت یا برجسته تر کنید مانند برگ های قرمز در یک منظره ی پاییزی. بیشتر برنامه ها دارای چند کانال رنگی مختلف هستند که می توانند به طور جداگانه تنظیم شوند، این تنظیمات از طریق گزینه های منو، اسلایدرها و چرخنده ها انجام میشود.

بهبود رنگ در پردازش عکس های مناظر.
بهبود رنگ در پردازش عکس های مناظر.

  • حذف نویز در پردازش عکس های مناظر.

بعد از انجام اصلاحات و تغییرات ممکن است نویزهای ناخواسته ای ایجاد شوند مخصوصا زمان بیرون کشیدن جزئیات ازسایه ها. بیشتر برنامه های ادیت پریست هایی برای جلوگیری از نویز دارند که به طور خودکار اعمال نمی شوند و اگر بخواهبم تمام نویزها را بصورت دستی تنظیم کنیم همانطورکه قبلا اشاره کردم باید ازمانیتورهای با کیفیت و بزرگ استفاده کنید تا به این ترتیب بتوانیم ببینیم در تنظیمات ما واقعاً چه اتفاقاتی می افتد.

حذف نویز در عکاسی از مناظر.
حذف نویز در عکاسی از مناظر.


راستی میتوانید آخرین مطالب ما را از طریق تلگرام و اینستاگرام نیز دنبال کنید. برای عضویت در کانال تلگرام و اینستاگرام بیت گرف روی دکمه زیر کلیک کنید. همچنین فیلم ها با کیفیت های مختلف در یوتیوب هم قرار دارد.

TELEGRAM INSTAGRAM youtube

امتیاز: 0 از ۵ - تعداد رای: 0
اشتراک گذاری این صفحه
گفتگو و سوالات شما در این قسمت میتوانید نظر یا سوال خود را در مورد مقاله یا آموزش مطرح کنید.
دیدگاهتان را بنویسید برای ارسال دیدگاه لازم است در سایت وارد شده یا ثبت نام کنید ...
مطالعه با تمرکز بیشتر
پست های پربازدید هفته 6 پست پربازدید در دسترس شماست!
آموزش هوش مصنوعی استیبل دیفیوژن...

آموزش هوش مصنوعی استیبل دیفیوژن...

مهسا سلطانی
دانلود اسکریپت Motion Bro v4.0.4...

دانلود اسکریپت Motion Bro v4.0.4...

مهدی فریدونی
دانلود و نصب اسکریپت motion...

دانلود و نصب اسکریپت motion...

احسان ملائی
دانلود Adobe Firefly | هوش...

دانلود Adobe Firefly | هوش...

مهدی فریدونی
میدجورنی رایگان و نحوه استفاده...

میدجورنی رایگان و نحوه استفاده...

مهسا سلطانی
جداسازی صدای خواننده از موزیک...

جداسازی صدای خواننده از موزیک...

مهدی فریدونی
دوره روتوش
دوره جامع گرافیک و ویدیو
×