آموزش ها, مقالات آموزشی 7 دقیقه 428

مقایسه ی MP3 و WAV: چرا برای ویدیو خود به صدایی با وضوح بالا نیاز دارید؟

چکیدهآیا هنگام استفاده از فایل‌ های صوتی مختلف مثل MP3 و WAV در ویرایش‌ های ویدیویی خود، مانند ترک ‌های موسیقی و جلوه‌های صوتی، نوع فایل صوتی واقعاً تفاوتی ایجاد میکند؟ بله، اما سؤال اصلی این است که چرا فرمت های صوتی بسیار متنوعی وجود دارد؟ و هدف استفاده از هر کدام چیست؟ بیایید این […]

آیا هنگام استفاده از فایل‌ های صوتی مختلف مثل MP3 و WAV در ویرایش‌ های ویدیویی خود، مانند ترک ‌های موسیقی و جلوه‌های صوتی، نوع فایل صوتی واقعاً تفاوتی ایجاد میکند؟ بله، اما سؤال اصلی این است که چرا فرمت های صوتی بسیار متنوعی وجود دارد؟ و هدف استفاده از هر کدام چیست؟ بیایید این موضوع  را تجزیه کنیم تا در نهایت بهترین فرمت های صوتی را برای ویرایش فیلم خود انتخاب کنید.


مقایسه ی MP3 و WAV

فرمت های فایل های صوتی

برای درک بهتر فرمت های مختلف صوتی، آنها را به سه گروه اصلی دسته بندی کرده ایم، هر گروه شامل فرمت‌های مرتبط با خود است، این گروه های صوتی به شرح زیر هستند:

  • فرمت های فشرده نشده: WAV ، AIFF
  • فرمت‌های فشرده بدون اتلاف: FLAC ، ALAC (Apple Lossless)
  • فرمت های فشرده با اتلاف: Lossy . MP3 ، AAC ، WMA ، OGG

حالا جزئیات هر فرمت و مزایا و معایب آنها را بررسی میکنیم.

مقایسه ی MP3 و WAV
مقایسه ی MP3 و WAV
بررسی فرمت های فایل های صوتی
بررسی فرمت های فایل های صوتی

فشرده نشده – Uncompressed

میتوانید فرمت های صوتی فشرده نشده را معادل فرمت های ویدیویی RAW در نظر بگیرید؛ در اصل شما داده های صوتی را بدون فشرده سازی دریافت میکنید که یعنی طیف گسترده ای از عمق بیت های صوتی (bit depth) و سمپل ریت (sample rate) که در نهایت باعث کیفیت بهتر صدا میشود و فرکانس کاملی که گوش انسان میتواند بشنود را پوشش میدهد. bit depth ضبط صدای اصلی و sample rate نقش مهمی را در این معادله بازی میکنند. فایل‌های صوتی فشرده‌ شده که به فرمت‌های صوتی غیرفشرده تبدیل شده‌اند هیچ کیفیت صوتی را به دست نمی آورند.

کار با فایل‌ های صوتی غیرفشرده معمولاً در ویرایشگرهای صوتی و تصویری آسان‌تر است، زیرا برای پلی بک به پردازش کمتری نیاز دارند و از آنجایی که حاوی داده‌های بیشتری هستند هنگام دستکاری صدا در پست با جلوه‌های مختلف نتایج بهتری دریافت خواهید کرد.

رایج ترین ایراد این فرمت حجم آنهاست که معمولاً برای یک آهنگ متوسط بین 25 تا 40 مگابایت خواهد بود؛ این اندازه‌ ها امروزه با وجود سرویس‌های انتقال مانند Dropbox و Google Drive (در مقایسه با بیش از 10 سال پیش) مسئله مهمی نیستند، با این حال در بیشتر موارد فایل‌های صوتی فشرده نشده گاهی خیلی بزرگ هستند و به راحتی به عنوان پیوست ایمیل ارسال نمیشوند.

همچنین برخی از پخش‌کننده‌های موسیقی قابل حمل یا دستگاه‌ها ممکن است از فرمت‌های صوتی غیرفشرده پشتیبانی نکنند. (به طور کلی اکثر نمونه های مدرن این کار را میکنند).

  • مزایا: بدون فشرده سازی، بدون اتلاف، فرکانس صوتی کامل، کار با آن در پست آسان تر است.
  • معایب: اندازه فایل بزرگ، برخی از دستگاه های قابل حمل ممکن است از آن پشتیبانی نکنند.

فشرده بدون اتلاف – Compressed Lossless

عبارت “فشرده بدون اتلاف” ممکن است مانند یک تناقض به نظر برسد، با این حال فشرده سازی به گونه ای انجام نمیشود که خود صدا تنزل یابد. شاید بهتر است با این عبارت “فضای کارآمد بدون تلفات” آن را توضیح دهیم؛ تقریباً به این فکر کنید که یک فایل موسیقی را فشرده کنید (zip-compressing) و سپس آن را در حین پخش از حالت فشرده خارج کنید (unzipping)، این امر منجر به کوچکتر شدن فایل میشود اما کیفیت صدا همچنان بدون افت می ماند و پخش فرکانس کامل را امکان پذیر میکند.

فایل‌ های صوتی فشرده‌ شده بدون اتلاف می‌توانند از 2/1 تا 3/1 اندازه فایل‌های صوتی فشرده‌ نشده – یا حتی کوچک‌تر باشند.

اشکالات این فایل‌های این است که کمترین پشتیبانی را دارند (در مقایسه با فایل‌های فشرده نشده و فشرده‌شده با اتلاف).

  • مزایا: اندازه فایل کوچکتر، بدون اتلاف، فرکانس صوتی کامل
  • معایب: پشتیبانی پخش کمتر در دستگاه ها یا ویرایشگرها

فشرده‌سازی با اتلاف – Compressed Lossy

این فرمت احتمالاً رایج ترین فایل های صوتی هستند که هنگام گوش دادن به موسیقی استفاده میکنید (به عنوان مثال میتوان به MP3. و .AAC اشاره کرد). چرا که بیشترین پشتیبانی را در میان دستگاه های قابل حمل و کوچکترین اندازه فایل را دارند (به این معنی که میتوانید آهنگ های بیشتری را در فضای کمتری ذخیره کنید).

در برخی موارد فایل های صوتی فشرده شده با اتلاف میتوانند 10/1 فضای همان فایلی را که فشرده نشده است اشغال کنند (MP3 در مقایسه با WAV. برای مثال). این فرمت برای پخش آنلاین ایده آل است، با این حال تمام این فشرده سازی هزینه دارد؛ اشکال این است که صدا دارای رنج فرکانس محدود و مصنوعات صوتی قابل توجهی در مقایسه با فرمت بدون اتلاف است. مورد دوم هنگام ویرایش و دستکاری صدا، دامنه یا رنج  کمتری در پست دارید، به علاوه هر بار که یک فایل فشرده بدون اتلاف را ویرایش و ری اکسپورت میکنید، کیفیت بیشتری را از دست میدهید.

فایل های Compressed Lossy برای حلقه های موسیقی ایده آل نیستند زیرا کدک فضاهای خالی کوتاهی را در ابتدا و انتهای فایل اضافه میکند.

  • مزایا: کوچکترین اندازه فایل، پشتیبانی وسیع از پلی بک
  • معایب: فشرده، با اتلاف، برای ویرایش ایده آل نیست

بررسی MP3 و WAV و بهترین فرمت صوتی برای ویرایش ویدیو

وقتی صحبت از فرمت های صوتی برای استفاده در ویرایش به میان می آید، باید از آنچه در دسترس دارید استفاده کنید؛ در دنیای ایده آل هر زمان که ممکن است از فرمت های فشرده نشده مانند .WAV یا .AIFF استفاده کنید، آنها وسعت بیشتری را در پست به شما میدهند و بیشترین پشتیبانی را دارند به علاوه، صدای ویدیوی شما در حین اکسپورت نهایی ویدیو فشرده میشود.

گاهی هم تمام آنچه که لازم دارید فرمت MP3  که انتقالی سریع و آسان دارند.

بررسی MP3 و WAV و بهترین فرمت صوتی برای ویرایش ویدیو
بررسی MP3 و WAV و بهترین فرمت صوتی برای ویرایش ویدیو


راستی میتوانید آخرین مطالب ما را از طریق تلگرام و اینستاگرام نیز دنبال کنید. برای عضویت در کانال تلگرام و اینستاگرام بیت گرف روی دکمه زیر کلیک کنید. همچنین فیلم ها با کیفیت های مختلف در یوتیوب هم قرار دارد.

TELEGRAM INSTAGRAM youtube

امتیاز: 0 از ۵ - تعداد رای: 0
اشتراک گذاری این صفحه
گفتگو و سوالات شما در این قسمت میتوانید نظر یا سوال خود را در مورد مقاله یا آموزش مطرح کنید.
دیدگاهتان را بنویسید برای ارسال دیدگاه لازم است در سایت وارد شده یا ثبت نام کنید ...
مطالعه با تمرکز بیشتر
پست های پربازدید هفته 6 پست پربازدید در دسترس شماست!
آموزش هوش مصنوعی استیبل دیفیوژن...

آموزش هوش مصنوعی استیبل دیفیوژن...

مهسا سلطانی
دانلود اسکریپت Motion Bro v4.0.4...

دانلود اسکریپت Motion Bro v4.0.4...

مهدی فریدونی
دانلود و نصب اسکریپت motion...

دانلود و نصب اسکریپت motion...

احسان ملائی
دانلود Adobe Firefly | هوش...

دانلود Adobe Firefly | هوش...

مهدی فریدونی
میدجورنی رایگان و نحوه استفاده...

میدجورنی رایگان و نحوه استفاده...

مهسا سلطانی
جداسازی صدای خواننده از موزیک...

جداسازی صدای خواننده از موزیک...

مهدی فریدونی
دوره روتوش
دوره جامع گرافیک و ویدیو
×