گرافیک دیزاین, مقالات آموزشی 16 دقیقه 646

روش‌های عملی افزایش خلاقیت در گرافیک دیزاین

چکیدهدر این مقاله به بررسی 5 تکنیک عملی و 10 راه سریع برای افزایش خلاقیت در گرافیک دیزاین می‌پردازیم. این روش‌ها می‌توانند به افزایش خلاقیت هنری و رسیدن به ایده‌های بکر و بی‌نقص کمک کنند. البته که این موضوع نیازمند صرف زمان و صبر نیز می‌باشد.

در این مقاله به تکنیک‌ها و روش‌های مختلف برای افزایش خلاقیت در گرافیک دیزاین می‌پردازیم. شاید فکر کنید که اگر کار با نرم‌افزار فتوشاپ، ایلاستریتور و یا ایندیزاین را یاد بگیرید، یک گرافیست حرفه‌ای خواهید شد. ولی این‌طور نیست. شما ابتدا باید تکنیک‌هایی را برای افزایش خلاقیت در گرافیک دیزاین یاد بگیرید تا بتوانید از این روش‌ها در هنگام کار با نرم‌افزارها استفاده کنید و کارهای خلاقانه و جذابی را ارائه دهید. در این مقاله می‌خواهیم راه‌های متفاوت فکر کردن و تبدیل شدن به یک دیزاینر واقعی را با شما به اشتراک بگذاریم.

شما همچنین می‌توانید مقاله خلاقیت در ایده پردازی را مطالعه کنید و از آن روش‌ها نیز برای افزایش خلاقیت هنری خود استفاده کنید.

تکنیک‌های خلاقیت در گرافیک

در ابتدا باید یک توضیح مختصر راجع به پروژه‌ای که پیش رو دارید، بدهیم. در این قسمت می‌خواهیم بدون استفاده از ابزارهای کامپیوتری، یک موضوع یا آبجکت را انتخاب کرده و آن را به 100 روش مختلف به تصویر بکشیم. در ادامه تکنیک‌هایی را می‌گوییم که با استفاده از آن می‌توانید به راحتی این 100 روش را در کارهایتان پیاده‌سازی کنید.

البته این به تصویر کشیدن، می‌تواند نقاشی، طراحی، عکاسی، فیلم‌برداری، تدوین، موشن گرافیک، طراحی لوگو و… باشد. بسته به حرفه‌ای که در آن فعالیت می‌کنید، می‌توانید از روش‌های خلاقیت در گرافیک دیزاین بهره‌مند شوید.

در این جا باید یک موضوع یا آیتم را انتخاب کنید و بعد با روش‌هایی که در ادامه می‌گوییم، قدم به قدم، این 100 روش را اجرا کنید. به طور مثال یک موضوع را انتخاب کرده، و 100 طراحی لوگوی متفاوت راجع به آن موضوع انجام می‌دهید. این کار را می‌توانید به عنوان یک چالش 100 روزه در نظر بگیرید. اگر در انتخاب یک شی مردد هستید، می‌توانید یکی از آبجکت‌هایی که در تصویر زیر گذاشتیم را انتخاب کنید. فرقی نمی‌کند که این آبجکت ساده یا پیچیده باشد، شما در طول این تمرینات یاد می‌گیرید که به همه‌چیز به طور ساده نگاه کنید و کم کم، کارهای پیچیده‌تری را نیز انجام دهید.

انتخاب موضوع برای افزایش خلاقیت در گرافیک دیزاین

گاهی در ابتدای طراحی، ممکن است شما پر از ایده باشید ولی به مرور زمان این ایده‌ها کم و کم‌رنگ‌تر می‌شوند و دوباره با استفاده از تکنیک‌هایی که در این مقاله به شما می‌گوییم، می‌توانید به نقطه اوج خود بازگردید. این موضوع کاملا طبیعی است.

و یا گاهی ممکن است شما بدون ایده یک پروژه را شروع کنید ولی در ادامه می‌بینید که ایده‌های مختلف به سراغ شما می‌آیند و می‌توانید کارهای بهتر و خلاقانه‌تری را ارائه دهید. به دو نمودار زیر دقت کنید. هر دوی این نمودارها طبیعی هستند، ولی باید بدانید که اگر در نقطه پایین این نمودارها بودید، قطعا می‌توانید با استفاده از این تکنیک‌ها، خود را به بالای نمودار برسانید.

نمودار (1) ایده پردازی بر اساس زمان
نمودار (1) ایده پردازی بر اساس زمان
نمودار (2) ایده پردازی بر اساس زمان
نمودار (2) ایده پردازی بر اساس زمان

5 تکنیک برای خلاقیت هنری

در این قسمت 5 تکنیک برای رسیدن به الهامات و ایده‌های عالی را با هم بررسی می‌کنیم.

ولی در ابتدا باید نکته‌ای را با شما در میان بگذاریم. قطعا برای شما هم پیش آمده است که در زمان‌های نامتعارف به یک فکر و ایده عالی برسید ولی بعد از گذشت چند لحظه، تمام آن ایده‌ها را فراموش کنید. مثلا برای خود من بیش‌تر ایده‌ها قبل از خواب به سراغم می‌آیند و پس از بیدار شدن، تمام آن ایده‌ها را فراموش می‌کنم. ایده‌هایی که می‌دانم بسیار عالی و بی‌نقص هستند. بنابراین بهتر است همیشه همراه خود یک دفترچه یادداشت و مداد داشته باشید، و هنگامی که ایده‌ای به ذهن‌تان رسید آن را یادداشت کرده و یا طرح آن را بکشید. لازم نیست به طور دقیق و جز به جز آن‌ها را یادداشت کنید، فقط تیترها و قسمت‌های مهم را بنویسید تا بعدا سر فرصت بتوانید به آن‌ها فکر کنید. موضوعی که عنوان کردیم، خودش یک نوع تکنیک است، برای آشنایی بیش‌تر مقاله افزایش خلاقیت با نوشتن را مطالعه کنید. در ادامه به بررسی 5 تکنیک برای افزایش خلاقیت هنری می‌پردازیم.

طوفان فکری (Brain Storming)

طوفان فکری معمولا بین چندین نفر که ارتباطات خوبی با هم دارند و یک‌دیگر را می‌شناسند اتفاق می‌افتد. به این صورت که هرکس درباره موضوع مورد بحث، یک ایده می‌دهد و همین‌طور با هم به بحث و بررسی پرداخته و به ایده‌ها شاخ و برگ می‌دهند. در ابتدا اصلا مهم نیست که این ایده‌ها چه‌قدر قابلیت اجرایی دارد و یا حتی تا چه حد به موضوع مورد بحث نزدیک است. فقط هرکس هرچیزی که به ذهنش می‌رسد را بدون خجالت بیان می‌کند. حتی ایده‌هایی که به نظر خیلی دور از ماجرا هستند هم ممکن است باعث ایجاد یک جرقه در فکر یکی دیگر از اعضای تیم شود. بنابراین خیلی راحت و بدون ترس، آن‌ها را بیان کنید.

البته ممکن است شما به صورت فریلنسر فعالیت کنید و تیمی نداشته باشید که با آن‌ها جلسه طوفان فکری برگزار کنید. هیچ اشکالی ندارد، این طوفان فکری می‌تواند از شما شروع شود و با خود شما پایان گیرد، در واقع می‌توانید هر ایده‌ای که به ذهن‌تان رسید، تاکید می‌کنم که “هر ایده‌ای”، آن را نوشته و بعد به هرکدام شاخ و برگ دهید و بیش‌تر فکر کنید.

حالا سعی کنید درباره موضوعی که انتخاب کرده‌اید، یک جلسه طوفان فکری با خود برگزار کنید.  در این مقاله ما موضوع “خورشید” را انتخاب کرده‌ایم. نمونه‌ای از طوفان فکری را در تصویر زیر مشاهده می‌کنید.

طوفان فکری با موضوع خورشید

تحقیقات (Research)

تحقیق کردن یک امر حیاتی برای آگاهی پیدا کردن نسبت به یک پروژه است. اگر شما برای یک مشتری ، می‌خواهید پروژه‌ای را استارت بزنید باید از تمام جوانب این کار را بررسی کنید. ابتدا یک اطلاعات کلی و مختصر راجع به برند مورد نظر، از مشتری گرفته و بعد راجع به المان‌هایی که می‌خواهید در طرح خود به کار ببرید، بیش‌تر تحقیق کنید.

در این تمرین از افزایش خلاقیت در گرفیک دیزاین، درباره موضوعی که انتخاب کرده‌اید، تحقیق کنید. به طور مثال، درباره “خورشید”. ابتدا درباره آن در اینترنت سرچ کرده و مطالبی از جمله چگونه‌گی عملکرد، تولد، انرژی و.. را خوانده و سپس تصاویر مربوط به آن را مشاهده کنید، مثلا عکس‌هایی که از سطح و اشعه‌های آن گرفته شده است را به طور دقیق بررسی کرده و نگاه کنید. این موضوع باعث می‌شود که بتوانید از تمام جنبه‌ها به موضوع مورد نظر نگاه کرده و کارهای جدیدی را خلق کنید. حتی برای ساده‌ترین موضوعات هم تحقیق کنید، به شما قول می‌دهم که چیزهایی پیدا می‌کنید که هیچ‌وقت نمی‌دانستید.

یکی از منابع بسیار عالی برای تحقیقات، سایت مدیوم می‌باشد. شما می‌توانید با استفاده از مقاله استفاده نامحدود از سایت مدیوم، بدون محدودیت از این سایت استفاده کنید.

تحقیقات و بررسی کامل راجع به موضوع انتخابی

سوال پرسیدن (Question)

درباره موضوع انتخابی خود، سوال‌هایی را بپرسید و بعد به آن جواب دهید. به طور مثال: خورشید چه کاری انجام می‌دهد؟ خورشید باعث می‌شود که چه احساسی به من دست دهد؟ زیباترین غروبی که دیدم در کجا بوده؟ و… . ممکن است سوال‌ها باعث افزایش خلاقیت در گرافیک دیزاین نشود، ولی جواب‌ها می‌توانند شما را به ایده‌ها و روش‌های متفاوتی برای به تصویر کشیدن موضوع انتخابی، برسانند. شما می‌توانید حتی از ابزارهای تولید متن مبتنی بر هوش مصنوعی نیز استفاده کنید، به این صورت که راجع به موضوعی که در اختیار دارید، از این هوش‌های مصنوعی سوال پرسیده و از جواب‌های داده شده، استفاده کنید. برای استفاده از این ابزارها مقاله مقایسه ChatGPT و Copy.ai را مطالعه کنید.

سوال پرسیدن یکی از تکنیک‌های افزایش خلاقیت در گرافیک دیزاین

تابلوی احوالات (Moodboard)

در سایت‌هایی مانند پینترست، dribbble، behance و… درباره موضوع خود سرچ کنید و طرح‌هایی که برایتان جذاب‌تر هستند را جمع‌آوری کنید. می‌توانید از عکس‌های درون مجلات و یا کتاب‌ها نیز استفاده کنید. آن‌ها را سیو کرده و در پوشه‌ای با نام Moodboard ذخیره کنید. دیدن این طراحی‌ها می‌تواند ذهن شما را باز کند و ایده‌های جدیدی را به سمت شما بیاورد. گاهی می‌توان از ترکیب کردن چند ایده به یک ایده بکر و خلاقانه رسید.

تابلوی احوالات یا moodboard برای افزایش خلاقیت هنری

استراحت/بازی کردن

گاهی لازم است که به خودتان استراحت داده و از صفحه کامپیوتر دور شوید. سعی کنید به کارهایی که علاقه دارید بپردازید، بازی کنید و یا فقط استراحت کنید. خیلی از ایده‌ها معمولا زمانی که به پروژه‌ها فکر نمی‌کنید، به سمت شما می‌آیند، مثلا قبل از خواب، هنگام پیاده‌روی، موقع آشپزی، بازی با پلی‌استیشن و… . در این زمان‌ها که ذهن آرامش بیش‌تری دارد و از شلوغی و هیاهوی کارها به دور است، راحت‌تر می‌توانید ایده‌ها و الهامات را دریافت کرده و به جمع‌بندی برسانید.

استراحت کردن و بازی کردن یکی از راه‌های افزایش خلاقیت می‌باشد

10 راه سریع برای افزایش خلاقیت در گرافیک دیزاین

  1. خط‌خطی کردن

موضوع را در وسط یک صفحه نوشته و دور آن شروع به خط‌خطی کردن، کنید. این خط‌خطی‌ها ممکن است باعث ایجاد یک جرقه در ذهن شما شود.

  1. آب خوردن

برای تازه نگه داشتن ذهن، بهتر است حتما روزانه بین 8 تا 10 لیوان آب بنوشید.

  1. گوش دادن به موسقی

یک پلی‌لیست از آهنگ‌هایی با سبک‌های متنوع برای خود بسازید، و بسته به نوع پروژه‌ای که در اختیار دارید، یکی از آن‌ها را گوش دهید. مثلا زمان‌هایی که باید یک تیزر تبلیغاتی هیجانی تدوین کنید، به آهنگ‌های شاد و انرژی‌بخش گوش دهید.

  1. مسافرت

هدف از این قسمت دور شدن از دنیای کار و صفحه کامپیوتر است. نیازی نیست که به یک سفر خارج از شهر و یا به یک مکان دور بروید. فقط از کار دور شوید و به یک فضای جدید بروید، یک کافه جدید، یک پارک جدید و… . این کار به ذهن شما آرامش و فضای تنفس می‌دهد.

  1. ارتباط با آدم‌های خلاق

سعی کنید با آدم‌های خلاق بیش‌تری در ارتباط باشید. به موزه بروید، یا به کلاس‌هایی که در آن افراد خلاق شرکت می‌کنند، مانند کلاس‌های هنری، کارگاه‌های شعر و داستان‌نویسی و… . این افراد به شما در افزایش خلاقیت در گرافیک دیزاین کمک می‌کنند.

  1. اشتباه کردن

از اشتباه کردن، نترسید. از این اشتباهات می‌توانید درس بگیرید و چیزهای جدید و خلاقانه بسازید. آیا کسی را می‌شناسید که همیشه بی‌نقص و عالی بوده باشد؟ تمام افراد خلاق در دنیا، اشتباهاتی داشته‌اند و این اشتباهات را به یک فرصت تبدیل کرده و از آن برای بهبود عملکرد خود استفاده کرده‌اند.

  1. یادگیری مهارت جدید

یک مهارت جدید را امتحان کنید. شاید الان ندانید که در چه حوزه‌های دیگری استعداد دارید و یا حتی از چه چیزهایی لذت می‌برید. این کار قسمتی از ذهن شما را باز کرده و به الهامات و ایده‌های جدید خوش‌آمد می‌گوید. حتی گاهی ممکن است بتوانید مهارت‌هایی که هیچ‌گونه ارتباطی با یکدیگر ندارند را با هم ترکیب کرده و کارهای خلاقانه‌ای انجام دهید.

  1. طراحی یک فضای کاری جذاب و خلاقانه

محل کار خود را به صورتی که در آن احساس آرامش می‌کنید، درآورید. دور و اطراف خود را تمیز کنید، نور مناسبی را برای اتاق کار خود انتخاب کنید. میز خود را در جایی که احساس بهتری دارید، قرار دهید. تزئیناتی که دوست دارید را به فضای کاری خود بیافزایید. از گل‌دان‌ها استفاده کنید. فضای کاری شما جایی است که بیش‌تر زمان خود را در آن می‌گذرانید، پس باید با احساسات شما هماهنگ باشد و استرس را از شما دور کند.

  1. ورزش

بی‌تحرک نباشید. هر 90 دقیقه که به کار می‌پردازید، حداقل 5 دقیقه از جای خود بلند شده و بدن خود را حرکت دهید. سعی کنید تپش قلب خود را بالا ببرید. این کار باعث افزایش فشار خون و شادابی مغز می‌شود. در این صورت می‌توانید ایده‌های بهتری را ارائه دهید.

  1. نوشتن لیست کارها

نوشتن لیست کارها، منجر به مرتب شدن افکار و در نتیجه ذهن می‌شود. هرچه ذهن ما آرام‌تر و مرتب‌تر باشد، راحت‌تر می‌توانیم روی یک مسئله تمرکز کرده و در نتیجه می‌توانیم ایده‌های بهتری را از خود، انتظار داشته باشیم.

در مقاله آموزشی افزایش خلاقیت در گرافیک دیزاین، به 5 تکنیک اساسی برای افزایش خلاقیت و همچنین 10 راه سریع برای افزایش خلاقیت در گرافیک پرداختیم. تمام این روش‌ها می‌تواند به شما برای دریافت الهامات و رسیدن به ایده‌های بکر و عالی کمک کند. البته که قرار نیست این ایده‌ها یک شبه بیایند و اجرایی شوند. گاهی برای رسیدن به یک ایده عالی و بی‌نقص باید مدت‌ها زمان صرف کرد. از صرف زمان نترسید و با استفاده از روش‌های گفته شده، ایده‌های خود را پرورش داده و به کمال برسانید.


راستی میتوانید آخرین مطالب ما را از طریق تلگرام و اینستاگرام نیز دنبال کنید. برای عضویت در کانال تلگرام و اینستاگرام بیت گرف روی دکمه زیر کلیک کنید. همچنین فیلم ها با کیفیت های مختلف در یوتیوب هم قرار دارد.

TELEGRAM INSTAGRAM youtube

امتیاز: 0 از ۵ - تعداد رای: 0
اشتراک گذاری این صفحه
گفتگو و سوالات شما در این قسمت میتوانید نظر یا سوال خود را در مورد مقاله یا آموزش مطرح کنید.
دیدگاهتان را بنویسید برای ارسال دیدگاه لازم است در سایت وارد شده یا ثبت نام کنید ...
مطالعه با تمرکز بیشتر
پست های پربازدید هفته 6 پست پربازدید در دسترس شماست!
آموزش هوش مصنوعی استیبل دیفیوژن...

آموزش هوش مصنوعی استیبل دیفیوژن...

مهسا سلطانی
دانلود اسکریپت Motion Bro v4.0.4...

دانلود اسکریپت Motion Bro v4.0.4...

مهدی فریدونی
دانلود و نصب اسکریپت motion...

دانلود و نصب اسکریپت motion...

احسان ملائی
دانلود Adobe Firefly | هوش...

دانلود Adobe Firefly | هوش...

مهدی فریدونی
میدجورنی رایگان و نحوه استفاده...

میدجورنی رایگان و نحوه استفاده...

مهسا سلطانی
جداسازی صدای خواننده از موزیک...

جداسازی صدای خواننده از موزیک...

مهدی فریدونی
دوره روتوش
دوره جامع گرافیک و ویدیو
×