مقالات آموزشی, هوش مصنوعی 17 دقیقه 1153

مقایسه هوش مصنوعی فایرفلای و استیبل دیفیوژن

چکیدهدر این مقاله به بررسی و مقایسه هوش مصنوعی فایرفلای و استیبل دیفیوژن پرداخته‌ایم. ابتدا هر کدام از آن‌‌ها را تعریف کرده و کاربردهایی که دارند را گفته و سپس آن‌ها را با یکدیگر مقایسه کرده‌ایم. این مقایسه از نظر عملکرد، هزینه، رابط کاربری و... می‌باشد.

در مقاله مقایسه هوش مصنوعی فایرفلای و استیبل دیفیوژن می‌خواهیم به تعریف هرکدام از آن‌ها، مزایا، معایب و مقایسه فایرفلای و استیبل دیفیوژن پرداخته و به این نتیجه برسیم که استفاده از کدام یک از هوش مصنوعی‌ها برای ما مناسب‌تر است. در دنیای پیشرفته امروز که هر روز یک هوش مصنوعی متفاوت به دنیای تکنولوژی ارائه می‌شود، انتخاب بین گزینه‌های موجود واقعا سخت است، مخصوصا انتخاب بین هوش مصنوعی‌های فایرفلای و استیبل دیفیوژن که از بهترین‌ها در حوزه ساخت تصاویر گرافیکی هستند. برای بهتر متوجه شدن این موضوع در ادامه این مقاله همراه ما باشید.

هوش مصنوعی فایرفلای چیست؟

برای مقایسه فایرفلای و استیبل دیفیوژن ابتدا باید بدانیم که فایرفلای چیست؟ هوش مصنوعی adobe firefly توسط کمپانی بزرگ ادوبی ساخته و منتشر شد. در ابتدا این هوش مصنوعی برای استفاده تحت وب منتشر شد ولی بعد از چند وقت ادوبی تصمیم گرفت تا آن را بر روی یکی از پر طرفدارترین محصولات خود، یعنی فتوشاپ، نیز به کار گیرد. به این صورت که در این نرم‌افزار یک پنجره به عنوان generate fill قرار گرفت و کاربران می‌توانستند، هر چیزی که از این هوش مصنوعی می‌خواهند را در این پنجره نوشته و دکه generate را بزنند. در ابتدا این هوش مصنوعی روی نسخه بتا فتوشاپ منتشر شد و کاربران ایرانی می‌توانستند از این امکان شگفت‌انگیز به‌طور رایگان استفاده کنند. ولی از شهریور 1402 این امکان فقط در نسخه‌های رسمی ادوبی قرار گرفت و استفاده رایگان از آن غیر ممکن شد.

امکانات هوش مصنوعی فایرفلای

 • تبدیل تکست به عکس
 • اضافه کردن آبجکت‌های مختلف به قسمتی از تصویر
 • حذف اشیا
 • حذف پس‌زمینه
 • گسترش عکس
 • تغییر قسمتی از عکس
 • ریتاچ (رتوش) عکس
generate در هوش مصنوعی فایرفلای

در نگاه اول امکاناتی که این هوش مصنوعی به ما می‌دهد فوق‌العاده به نظر می‌رسد، البته که همین‌طور هم است. این هوش مصنوعی واقعا به داد گرافیست‌ها رسیده و کار آن‌ها را تا حد قابل توجهی راحت‌تر کرده است، و به آن‌ها این امکان را داده است که خلاقیت خود را افزایش داده و ایده‌های خود را در زمان کم‌تر و با کیفیت بیش‌تری اجرا کنند. ولی نباید از این نکته غافل شد که هوش مصنوعی فایرفلای ضعف‌هایی نیز دارد که در ادامه بیش‌تر به آن‌ها می‌پردازیم.

برای مقایسه فایرفلای و استیبل دیفیوژن ابتدا باید با هوش مصنوعی استیبل دیفیوژن نیز آشنا شویم.

هوش مصنوعی استیبل دیفیوژن چیست؟

هوش مصنوعی استیبل دیفیوژن، یک مدل یادگیری عمیق است که از یک متن یا عکس، تصویر جدیدی را خلق می‌کند. استیبل دیفیوژن براساس مدل فرآیند انتشار پایدار کار می‌کند، به این صورت که در ابتدا یک تصویر مبهم و پیکسلی ساخته و به مرور با گذشت زمان و اضافه کردن جزئیات، تصویر نهایی ساخته می‌شود. نتیجه نهایی وابسته به پارامترها و گزینه‌های مختلفی است که در این هوش مصنوعی وجود دارد و می‌توان آن‌ها را تغییر داد و به نتایج متفاوتی دست پیدا کرد. در هوش مصنوعی stable diffusion از مدل‌ها و استایل‌های مختلفی می‌توان استفاده کرد تا به یک نتیجه فوق‌العاده شگفت‌انگیز دست پیدا کرد.

فرایند رسیدن به تصویر نهایی در استیبل دیفیوژن

امکانات هوش مصنوعی استیبل دیفیوژن

 • تبدیل متن به عکس
 • تبدیل عکس به یک عکس جدید با استایل‌ها و مدل‌های مختلف
 • اضافه کردن آبجکت‌های مختلف به قسمتی از عکس
 • حذف اشیا
 • حذف پس‌زمینه
 • گسترش عکس
 • ایجاد یک تصویر واقع‌گرایانه از یک اسکچ
 • تغییر قسمتی از عکس
 • افزایش کیفیت تصویر و بهبود آن
 • ادغام چهره یک شخص با تصویر مورد نظر
حذف آبجکت‌ها در استیبل دیفیوژن

هوش مصنوعی استیبل دیفیوژن یک مدل open source است. یعنی برنامه‌نویسان مختلف می‌توانند برای بهبود این هوش مصنوعی، مدل‌های مختلف و یا استایل‌ها و پلاگین‌های مختلف را نوشته و در دست‌رس عموم قرار دهند. همین موضوع باعث شده است که stable diffusion هر روز در معرض پیشرفت قرار گیرد و روز به روز استفاده از آن محبوب‌تر شود.

مقایسه هوش مصنوعی فایرفلای و استیبل دیفیوژن

ابتدا بیایید درباره مزیت‌های هرکدام نسبت به دیگری روشن‌گری کنیم.

هزینه:

همان‌طور که گفتیم، هوش مصنوعی فایرفلای دیگر به طور رایگان در دست‌رس نیست و برای استفاده از آن شما باید اشتراک کل نرم‌افزارهای ادوبی و یا فقط اشتراک نرم‌افزار فتوشاپ را تهیه کنید که در این صورت  500 جنریت در ماه می‌توانید انجام دهید.

از طرفی استیبل دیفیوژن یک نرم‌افزار کاملا رایگان است که نیاز به پرداخت هیچ‌گونه هزینه‌ای ندارد.

هزینه خرید اکانت فتوشاپ و فایرفلای

قابل استفاده با تغییردهنده آی‌پی:

برای استفاده از فایرفلای، باید از تغییردهنده‌های آی‌پی استفاده کنید واگرنه اکانت شما بسته خواهد شد و هیچ‌گونه هزینه‌ای به شما عودت نخواهد گشت. به این ترتیب باید در ماه علاوه بر هزینه اشتراک ادوبی، هزینه یک تغییردهنده آی‌پی خوب را هم بدهید که از طرف ادوبی، قابل شناسایی نباشد.

البته که استیبل دیفیوژن به آی‌پی شما هیچ کاری ندارد و می‌توانید به راحتی از آن استفاده کنید.

لزوم استفاده از تغییر دهنده آی‌پی هنگام استفاده از فایرفلای

نصب و راه‌اندازی:

از این نظر هوش مصنوعی فایرفلای از استیبل دیفیوژن جلوتر است. زیرا به هیچ‌گونه نصبی احتیاج ندارد و وقتی شما اکانت فتوشاپ را خریداری کرده و آن را نصب می‌کنید، فایرفلای هم روی آن اجرا می‌شود.

ولی متاسفانه در استیبل دیفیوژن، نصب و راه اندازی کمی مشکل و پیچیده است. البته ما در مقاله نصب استیبل دیفیوژن در 7 مرحله، کاملا این قسمت را به زبان ساده و مرحله به مرحله، توضیح داده‌ایم. استیبل دیفیوژن برای استفاده از هر مدل، نیاز به دانلود آن مدل دارد که حجم زیادی را هم می‌گیرد. شاید به همین علت است که خیلی از افراد از استفاده از استیبل دیفیوژن دل‌سرد می‌شوند و ترجیح می‌دهند با هوش مصنوعی‌های دیگری کار کنند. ولی اگر یک‌بار برای همیشه این مراحل را طی کنید، به خودتان و حرفه و تخصص‌تان لطف بزرگی کرده‌اید. به جرئت می‌گوییم که هیچ هوش مصنوعی به قدرت استیبل دیفیوژن وجود ندارد و شما را از شر تمام هوش مصنوعی‌های نصفه و نیمه و بی‌کیفیت راحت می‌کند.

یادگیری مراحل نصب استیبل دیفیوژن

سخت‌افزار مورد نیاز:

فایرفلای به طور رسمی بر روی فتوشاپ 2024 ارئه شد، بنابراین کاربرانی که می‌خواهند اشتراک آن را تهیه کنند باید توجه داشته باشند که سیستم‌شان مشکلی برای نصب فتوشاپ 2024 نداشته باشد. معمولا در اکثر مواقع با توجه به توضیحات خود کمپانی ادوبی، کاربرانی که سیستم‌شان کارت گرافیک با امتیاز بالای 2000 و CPU میان‌رده دارد می‌توانند از ورژن 2024 فتوشاپ استفاده کنند، البته که گاهی کاربران با سیستم‌های ضعیف‌تر هم توانستند با فایرفلای کار کنند، ولی بحث ما در این‌جا استثناها نیست. می‌توانید امتیاز کارت گرافیک خود را از این‌جا چک کنید.

سیستم پیشنهادی برای نصب فتوشاپ 2024

استیبل دیفیوژن در مقایسه با فایرفلای نیازمند سیستم قوی‌تری است. نرم‌افزار استیبل دیفیوژن GPUمحور است و نیازمند یک کارت گرافیک قدرتمند است. حداقل کارت گرافیکی که شما برای استفاده و نصب استیبل دیفیوژن نیاز دارید، 4 گیگ است. سیستم پیشنهادی خود استیبل دیفیوژن، دارای 8 گیگ کارت گرافیک است، ولی با راه‌حل‌هایی که در هنگام نصب استیبل دیفیوژن گفته شده است، افرادی که سیستم با کارت گرافیک 4 گیگ هم دارند، می‌توانند از استیبل دیفیوژن استفاده کنند. البته این موضوع را می‌شود به نحو دیگری نیز حل کرد و از کارت‌گرافیک‌های اجاره‌ای استفاده کرد، در این صورت حتی نیازمند طی کردن مراحل نصبی که قبلا گفتیم هم نیستید، استیبل دیفیوژن به راحتی روی کارت گرافیک‌های اجاره‌ای قابل نصب است. در ضمن نگران نباشید، هزینه استفاده از این کارت‌گرافیک‌ها اصلا زیاد نیست. با دیدن ویدیو آموزشی زیر می‌توانید به راحتی از این کارت‌ها استفاده کرده و از کار با استیبل دیفیوژن لذت ببرید.سیستم پیشنهادی برای نصب استیبل دیفیوژن

رابط کاربری:

رابط کاربری هوش مصنوعی فایرفلای بسیار عالی و آسان است. نیاز به آموزش خاصی ندارد و تمام کاربران به سرعت می‌توانند با آن ارتباط برقرار کرده و کارهایی که می‌خواهند را پیش ببرند. البته که هیچ پارامتر و گزینه خاصی را برای داشتن امکانات بیش‌تر، در اختیار ما قرار نمی‌دهد.

رابط کاربری ادوبی فایرفلای

رابط کاربری استیبل دیفیوژن سخت و پیچیده به نظر می‌رسد، البته این موضوع به دلیل وجود گزینه‌ها و پارامترهای زیادی است که این هوش مصنوعی در اختیار ما قرار می‌دهد و باعث می‌شود که کنترل بیش‌تری روی تصاویر ساخته شده داشته باشیم و همچنین امکانات فوق‌العاده‌ای را در اختیار ما قرار می‌دهد تا بتوانیم به هرچه که تصور می‌کنیم واقعیت ببخشیم. با این تفاسیر در ابتدای راه و آشنایی با این هوش مصنوعی قدرتمند، نیاز به دیدن آموزش هوش مصنوعی استیبل دیفیوژن دارید. ما در یوتیوب آکادمی بیت‌گرف یک دوره آموزشی هوش مصنوعی تهیه کرده‌ایم که از ابتدای دانلود و نصب استیبل دیفیوژن تا اجرا و انجام تکنیک و ترفندهای مختلف را در آن آموزش می‌دهیم.

پارامترها و گزینه‌های مختلف در استیبل دیفیوژن

کیفیت:

در این قسمت از مقایسه فایرفلای و استیبل دیفیوژن به مقایسه کیفیت‌های این دو می‌پردازیم. به نظر می‌رسد که فایرفلای در این قسمت نمی‌تواند عملکرد فوق‌العاده‌ای را به نمایش بگذارد، البته که عملکرد آن قابل قبول است. تصاویر ساخته شده در فایرفلای با افت کیفیت همراه هستند، همچنین زمانی‌که شما در قسمتی از پروژه خود، از این هوش مصنوعی استفاده می‌کنید، متوجه تفاوت کیفیت این قسمت با قسمت‌های دیگر پروژه خود می‌شوید. بنابراین بهتر است از فایرفلای در مقیاس کوچک استفاده کنید و قسمت‌های مهم و بزرگ پروژه خود را به آن نسپارید.

اضافه کردن آبجکت در فایرفلای

استیبل دیفیوژن با امکانات گسترده‌ای که در اختیار ما قرار می‌دهد و همچنین با استفاده از پلاگین‌ها و مدل‌های ساخته شده توسط برنامه‌نویسان حرفه‌ای، به شما این امکان را می‌دهد که خروجی با کیفیت 8k را نیز تجربه کنید. و همین‌طور می‌توان از آن برای بهبود کیفیت تصاویری که از قبل داریم نیز استفاده کرد.

اضافه کردن آبجکت در استیبل دیفیوژن

مدل انسانی:

متاسفانه هوش مصنوعی فایرفلای در این قسمت بسیار بد عمل می‌کند، حتی در حد قابل قبول هم نیست. فایرفلای با مدل‌های انسانی بسیار مشکل دارد و هنوز نمی‌تواند در هنگام مواجهه با دست، پا، صورت، چشم و… به طور کلی انسان، نمایش خوبی را از خود نشان دهد. اکثر هوش مصنوعی‌های دیگر که هم‌زمان با فایرفلای متولد شدند، تقریبا در این قسمت بهبود پیدا کرده‌اند، ولی فایرفلای هم‌چنان به اندازه زمان تولدش، بد است و هیچ پیشرفتی مشاهده نشده است. البته در قسمت تبدیل متن به عکس، فایرفلای نیز می‌تواند چهره‌های انسانی را به خوبی به تصویر بکشد، ولی در قسمت تغییرات عکس مانند گسترش آن، اضافه کردن انسان به عکس، تغییر در چهره و بدن و… چه در نسخه تحت وب و چه فتوشاپ، با مشکل مواجه می‌شود. امیدواریم که در آینده ادوبی فکری به حال این قسمت از هوش مصنوعی خود بکند.

گسترش عکس در مدل انسانی با فایرفلای

از طرفی استبیبل دیفیوژن با استفاده از مدل‌ها و پلاگین‌های قدرتمندی که دارد، در این قسمت فوق‌العاده عمل می‌کند. هیچ نقصی در آن مشاهده نمی‌شود و شما می‌توانید تصاویر رئال فوق‌العاده‌ای را از آن انتظار داشته باشید.

نتیجه گسترش عکس در مدل انسانی با استیبل دیفیوژن

prompt: A strikingly fierce female anime character adorns herself in garments inspired by the ferocity of a red dragon. With her dynamic battle pose and fiery red outfit, she commands attention. The artist’s use of Lexeme-Taste Synesthesia style brings the image to life, immersing the viewer in a visual feast for the senses. Created using the power of the Unreal engine, the image showcases an epic shot of the character performing lightning and water bending, surrounded by a raging storm backdrop. This high-quality digital artwork captures the intensity and majesty of the character, drawing the viewer into an electrifying world of fantasy and action.

تبدیل متن به عکس در ادوبی فایرفلای
تبدیل متن به عکس در استیبل دیفیوژن

با توجه به مقایسه فایرفلای و استیبل دیفیوژن که انجام دادیم، متوجه شدیم که نصب و راه‌اندازی استیبل دیفیوژن سخت‌تر از فایرفلای ولی رایگان است، ولی فایرفلای نیازمند خرید اشتراک و تغییردهنده آی‌پی است. از طرفی استیبل دیفیوژن به سیستم قوی‌تری نیز نیاز دارد. ولی از طرفی در عملکرد و کیفیت تصاویر نهایی، استیبل دیفیوژن کاملا از فایرفلای جلوتر است و در مواقعی حتی قابل قیاس نیستند. فایرفلای در مدل‌های انسانی بسیار ضعف دارد و اصلا نمی‌تواند نتیجه خوبی را ارائه کند ولی در این مورد همیشه می‌توانید روی استیبل دیفیوژن حساب کنید.

 مقایسه هوش مصنوعی فایرفلای و استیبل دیفیوژن دغدغه اکثر کاربران می‌باشد. و همیشه بین خرید اشتراک فایرفلای یا نصب استیبل دیفیوژن سردرگم هستند. امیدواریم با این مقاله توانسته باشیم به شما کمک کنیم که انتخاب درستی را داشته باشید.


راستی میتوانید آخرین مطالب ما را از طریق تلگرام و اینستاگرام نیز دنبال کنید. برای عضویت در کانال تلگرام و اینستاگرام بیت گرف روی دکمه زیر کلیک کنید. همچنین فیلم ها با کیفیت های مختلف در یوتیوب هم قرار دارد.

TELEGRAM INSTAGRAM youtube

امتیاز: 0 از ۵ - تعداد رای: 0
اشتراک گذاری این صفحه
گفتگو و سوالات شما در این قسمت میتوانید نظر یا سوال خود را در مورد مقاله یا آموزش مطرح کنید.
دیدگاهتان را بنویسید برای ارسال دیدگاه لازم است در سایت وارد شده یا ثبت نام کنید ...
مطالعه با تمرکز بیشتر
پست های پربازدید هفته 6 پست پربازدید در دسترس شماست!
آموزش هوش مصنوعی استیبل دیفیوژن...

آموزش هوش مصنوعی استیبل دیفیوژن...

مهسا سلطانی
دانلود اسکریپت Motion Bro v4.0.4...

دانلود اسکریپت Motion Bro v4.0.4...

مهدی فریدونی
دانلود و نصب اسکریپت motion...

دانلود و نصب اسکریپت motion...

احسان ملائی
دانلود Adobe Firefly | هوش...

دانلود Adobe Firefly | هوش...

مهدی فریدونی
میدجورنی رایگان و نحوه استفاده...

میدجورنی رایگان و نحوه استفاده...

مهسا سلطانی
جداسازی صدای خواننده از موزیک...

جداسازی صدای خواننده از موزیک...

مهدی فریدونی
دوره روتوش
دوره جامع گرافیک و ویدیو
×