مقالات آموزشی, هوش مصنوعی 6 دقیقه 530

کنترل موقعیت منبع نور در استیبل دیفیوژن

چکیدهدر این مقاله روشی را برای کنترل موقعیت منبع نور در هوش مصنوعی استیبل دیفیوژن ارائه می‌دهیم. برای انجام این کار از کنترل‌نت در استیبل دیفیوژن استفاده می‌کنیم. همچنین از ابتدای دانلود این مدل از کنترل‌نت تا نصب و اجرا و نحوه استفاده از آن را برای شما به صورت تصویری توضیح می‌دهیم.

در مقاله آموزشی کنترل موقعیت منبع نور در استیبل دیفیوژن، می‌خواهیم با استفاده از امکاناتی که هوش مصنوعی استیبل دیفیوژن در اختیار ما قرار می‌دهد، کنترل موقعیت منبع نور را هم در دست بگیریم. برای استفاده از منابع نوری مختلف، پرامپت‌های متفاوتی نیز داریم که در همان قسمت پرامپت آن را می‌نویسیم. ولی برای کنترل موقعیت منبع نور، از controlnet استفاده می‌کنیم. برای آموزش بیش‌تر، در ادامه این مقاله همراه ما باشید.

استفاده از مدل scribble در کنترل‌نت 

در ابتدا می‌توانید مقاله نصب استیبل دیفیوژن در 7 مرحله را خوانده و سپس به ادامه آموزش بپردازید. برای شروع نیاز دارید تا مدل scribble را برای controlnet دانلود و بر روی استیبل دیفیوژن نصب کنید. برای این‌کار وارد لینک زیر شده و مدل scribble را دانلود کنید. 

لینک سایت دانلود مدل scribble

آدرس سایت دانلود مدل scribble برای کنترل‌نت

سپس این مدل را در قسمت \stable-diffusion-webui\extensions\sd-webui-controlnet\models کپی کنید.

مکان کپی کردن مدل کنترل‌نت scribble

حالا زمان اسکچ زدن است. نیازی به نقاشی حرفه‌ای نیست، فقط در حد این‌که یک مفهوم را به استیبل دیفیوژن برسانید، باید یک شکل دستی از موقعیت نوری که می‌خواهید، رسم کنید. به این صورت که ابتدا یک سند 512 در 512 در فتوشاپ و یا حتی paint باز کرده و یک آدم و یک خورشید را در موقعیتی که می‌خواهید، رسم می‌کنید.

اسکچ در فتوشاپ

ما در این قسمت از مدل dreamshaper در استیبل دیفیوژن استفاده کردیم و در نظر داشتیم که موقعیت منبع نور را کنترل کرده و سایه‌های متناسب با آن منبع نور را داشته باشیم.

نوشتن prompt متناسب با اسکچ

در این قسمت با txt2img شروع می‌کنیم. و یک پرامپت ساده می‌نویسیم. برای این منظور، یک دختر با موهای بلند (چون که اسکچی که زدیم موهایش بلند است، اگر در اسکچ موها کوتاه باشد باید همان را بنویسید)، یک تی‌شرت سفید پوشیده (برای این‌که سایه‌ها کامل مشخص شود)، خورشید درخشان در آسمان و اشعه خورشید را نوشتیم.

Prompts: a girl, long hair, wear white t-shirt, bright sun shining in sky, glare, ray

 ممکن است اسکچ ما برای هوش مصنوعی استیبل دیفیوژن نامفهوم باشد، و نتواند خورشید را تشخیص دهد و به جای آن چیزهایی مثل گل، ساعت، ستاره، چتر و… را تشخیص دهد. بنابراین برای جلوگیری از مشکلات احتمالی در قسمت negative prompt این کلمات را ذکر می‌کنیم.

Negative prompts: flower, windmill, snowflake, umbrella, clock, star

تنظیمات اولیه برای کنترل موقعیت منبع نور

با توجه به تصویر زیر، تنظیمات را انجام دهید. در این قسمت برای جلوگیری از شکست‌های احتمالی، 4 جنریشن انجام می‌دهیم، چون ممکن است در آخر فقط یکی از آن‌ها خوب باشد.

تنظیمات اولیه استیبل دیفیوژن برای کنترل موقعیت منبع نور

تنظیمات controlnet

  1. برای کنترل موقعیت منبع نور در استیبل دیفیوژن، پنجره کنترل‌نت را باز کرده و اسکچ خود را در آن بیاندازید، مدل scribble را انتخاب کرده و باقی تنظیمات را مانند تصویر زیر انجام دهید.
  2. در قسمت preprocessor، گزینه invert را انتخاب کنید تا قسمت‌های سفید را حذف کرده و خطوط سیاه را نگه‌دارد.
تنظیمات کنترل‌نت و مدل scribble

حالا می‌توانید دکمه generate را بزنید.

نتایج جنریشن در استیبل دیفیوژن

نتایج به دست آمده فوق‎‌العاده است. موقعیت منبع نور به خوبی generate شده است، فقط در یکی از تصاویر، موقعیت نور و سایه بایک‌دیگر تناسب ندارند. با این‌حال می‌توانیم بگوییم که استیبل دیفیوژن از این آزمایش نیز سربلند بیرون آمد.

جنریت موقعیت‌های مختلف منبع نور در استیبل دیفیوژن

در این مقاله آموزشی، روش کنترل موقعیت منبع نور در استیبل دیفیوژن را با استفاده از مدل scribble در کنترل‌نت یاد گرفته و قدرت این هوش مصنوعی را در این قسمت متوجه شدیم. حتی دانستیم که scribble قدرت تشخیص سایه را نیز دارد و می‌تواند در اکثر مواقع، زاویه منبع نور و سایه را با یک‌دیگر تنظیم کند. در دنیای هوش مصنوعی و مخصوصا استیبل دیفیوژن، کنترل‌نت‌ها بسیار پر کاربرد هستند. در مقالات آینده حتما بیش‌تر به این مبحث می‌پردازیم. ولی شما می‌توانید دوره آموزشی هوش مصنوعی را به صورت رایگان از یوتیوب آکادمی بیت‌گرف مشاهده کنید.


راستی میتوانید آخرین مطالب ما را از طریق تلگرام و اینستاگرام نیز دنبال کنید. برای عضویت در کانال تلگرام و اینستاگرام بیت گرف روی دکمه زیر کلیک کنید. همچنین فیلم ها با کیفیت های مختلف در یوتیوب هم قرار دارد.

TELEGRAM INSTAGRAM youtube

امتیاز: 0 از ۵ - تعداد رای: 0
اشتراک گذاری این صفحه
گفتگو و سوالات شما در این قسمت میتوانید نظر یا سوال خود را در مورد مقاله یا آموزش مطرح کنید.
دیدگاهتان را بنویسید برای ارسال دیدگاه لازم است در سایت وارد شده یا ثبت نام کنید ...
مطالعه با تمرکز بیشتر
پست های پربازدید هفته 6 پست پربازدید در دسترس شماست!
آموزش هوش مصنوعی استیبل دیفیوژن...

آموزش هوش مصنوعی استیبل دیفیوژن...

مهسا سلطانی
دانلود اسکریپت Motion Bro v4.0.4...

دانلود اسکریپت Motion Bro v4.0.4...

مهدی فریدونی
دانلود و نصب اسکریپت motion...

دانلود و نصب اسکریپت motion...

احسان ملائی
دانلود Adobe Firefly | هوش...

دانلود Adobe Firefly | هوش...

مهدی فریدونی
میدجورنی رایگان و نحوه استفاده...

میدجورنی رایگان و نحوه استفاده...

مهسا سلطانی
جداسازی صدای خواننده از موزیک...

جداسازی صدای خواننده از موزیک...

مهدی فریدونی
دوره روتوش
دوره جامع گرافیک و ویدیو
×