آموزش عکاسی, آموزش ها 13 دقیقه 132

اسرار عکاسی خیره کننده از آبشار

چکیدهطبیعتا آبشارها زیبا هستند اما از نظر فنی عکاسی از آنها دشوار است. در این مقاله ی بیت گرف تکنیک های فنی را کشف کنید تا در عکاسی خیره کننده از آبشار و ثبت عکس های  خلاقانه تسلط پیدا کنید. در عکاسی از طبیعت، آبشارها سوژه مورد علاقه من هستند چرا که ظریف، پر جنب […]

طبیعتا آبشارها زیبا هستند اما از نظر فنی عکاسی از آنها دشوار است. در این مقاله ی بیت گرف تکنیک های فنی را کشف کنید تا در عکاسی خیره کننده از آبشار و ثبت عکس های  خلاقانه تسلط پیدا کنید.

در عکاسی از طبیعت، آبشارها سوژه مورد علاقه من هستند چرا که ظریف، پر جنب و جوش و ذات پویایشان آنها را برای عکاسی فوق العاده کرده است اما با چالش های فنی همراه اند که می توانند تصویر برداری از آنها را دشوار کند.

نکات زیر به شما کمک  خواهد  کرد تا  به عکاسی خیره کننده از آبشار دست یابید و از جنبه های  فنی و  خلاقانه عکاسی از این سوژه جذاب آگاه شوید.


در عکاسی خیره کننده از آبشار از حرکت و جنب و جوششان عکاسی کنید.

یکی از جالب ترین نکات در مورد آبشارها نحوه حرکت آنهاست. از جریان پر پیچ و خم آب در میان سنگ ها گرفته تا سقوط پر سر و صدای آب. آبشارها سرشار از انرژی و هیجان هستند.

کلید  گرفتن  این حرکت (عکاسی خیره کننده از آبشار) انتخاب بهترین تنظیمات دوربین قبل از شروع عکسبرداری است. بنابراین دوربین خود را به حالت Shutter Priority  یا Manual بزارید و تنظیمات زیر را دنبال کنید.

  • سرعت شاتر

 سرعت شاتر برای هر آبشاری  متفاوت و عدد ثابتی وجود ندارد اما اگر از داخل آب حرکات را میگیرید بطور کلی از سرعت شاتر پایین حدود 0.3  ثانیه تا چند ثانیه استفاده کنید. به عنوان یک ترفند خوب از سرعت 1 در ثانیه شروع کنید و یک شات امتحانی بگیرید و آن را بر روی صفحه LCD دوربین خود مرور و تنظیم کنید تا زمانی که سطح درستی از تاری را به دست آورید. اگر بیش از حد صحنه روشن افتاد نگران نباشید. ما برای جبران آن تنظیمات دیگری را خواهیم گفت.

  •  سه پایه

با چنین سرعت شاتر پایینی قادر به نگه داشتن ثابت دوربین خود نخواهید بود. یک سه پایه محکم در اینجا لوازم جانبی بسیار ضروری است.

  • ایزو ISO

ISO  خود را در حد پایین تنظیم کنید (معمولاً در حدود ISO 100) علاوه بر  کاهش حساسیت دوربین به شما این امکان را می دهد که از سرعت شاتر پایین بدون اوراکسپوژر یا نوردهی شدید صحنه استفاده کنید. علاوه بر این در کاهش نویز نیز موثر است.

  • دیافراگم

 استفاده از دیافراگم های خیلی باریک، دوباره امکان استفاده از نوردهی طولانی مدت را می دهد و حداکثر عمق میدان و فوکوس را فراهم میکند.

  • فیلترها

اگر هنوز نمی توانید سرعت دوربین خود را به اندازه کافی کند کنید، از برخی فیلترها برای کاهش میزان نور وارد شده استفاده کنید. عکاسان حرفه ای طبیعت با فیلترهای تراکم خنثی (ND) که باعث کاهش نور بدون تأثیر گذاری روی رنگ تصویر میشوند کار میکنند.

هچنین یک گزینه عالی فیلتر پُلارایزر (Polarizing filter) است که مزایای اضافه شده ای در کاهش بازتاب (به عنوان مثال از آب، سنگ مرطوب و برگ) و افزایش اشباع رنگ برای یک تصویر واضح تر دارد.

حرکت یکی از جنبه های اصلی آبشارها است، بنابراین حتماً آن را در عکس های خود بگنجانید.
حرکت یکی از جنبه های اصلی آبشارها است، بنابراین حتماً آن را در عکس های خود بگنجانید.

در زمان مناسب از روز عکاسی کنید.

نور شدید خورشید با ایجاد سایه های شدید در تمام صحنه و ایجاد صدها انعکاس در آب و سطوح مرطوب  که به صورت نقاط سفید ریز در عکس شما نشان داده می شوند تصویرتان را خراب خواهد کرد علاوه بر این تنظیم نور مناسب نیز دشوار خواهد بود.

برای پرهیز از این مشکل در ساعات طلایی یعنی غروب و طلوع خورشید عکاسی کنید زمانی که از شدت نور خورشید کاسته و پراکنده میشود. این ساعات از روز باعث می شود که نوردهی یکنواخت تری داشته باشید، و کاهش نور به این معنی است که می توانید به سهولت از سرعت پایین شاتر استفاده کنید. روزهای ابری به همین دلایل شرایط نوری بسیار خوبی ایجاد می کنند.

از نور شدید آفتاب پرهیز کنید تا نوردهی یکنواختی داشته باشید.
از نور شدید آفتاب پرهیز کنید تا نوردهی یکنواختی داشته باشید.

یک کامپوزیشن یا ترکیب بندی گیرا پیدا کنید.

در کنار این نکات فنی برای عکاسی خیره کننده از آبشار، خلاقیت را فراموش نکنید عکاسی از آبشار مثل سایر سوژه های عکاسی نیازمند ترکیب بندی دلنشین و برجسته است.


یک زاویه دید خاص پیدا کنید.

بیشتر مردم وقتی با یک آبشار روبرو می شوند مقابل آن می ایستند و دوربین خود را مستقیماً به سمت آبشار میگیرند که نتیجه اش همان عکس های بی روحی است که هزاران بار دیده ایم.

هر چقدر اطراف را بیشتر بگردید کامپوزیشن های جذاب تری پیدا میکنید. برای یک زاویه  خلاقانه، از بالای بالا، از طریق درختان یا بوته ها، از پشت آبشار یا درست از بالای جریان آب عکس بگیرید.

برای عکاسی خیره کننده از آبشار دنبال زاویه ی خاص باشید.
برای عکاسی خیره کننده از آبشار دنبال زاویه ی خاص باشید.

مردم و مناظر را هم در نظر بگیرید.

 با وجود تمام زیبایی هایی که آبشارها دارند باید گفت که بسیاری از آبشارها شبیه یکدیگر هستند و گاهی این احساس به شما دست می دهد که اگر یکی را دیده باشید، همه آنها را دیده اید. یک راه عالی برای غلبه بر این موضوع استفاده از عناصر دیگر در پیش زمینه است که به تصویر جذابیت بیشتری اضافه میکنند.

سنگ های پیش زمینه، پل ها و گیاهان جالب همگی به شما کمک می کنند تا زمینه عکس شما فراهم شود و عکاسی خیره کننده از آبشار داشته باشید و در نهایت بیننده مکان بهتری از مکانی که در آن بوده اید را درک کند، چشم انداز را به صورت بصری کاوش کند.

گنجاندن افراد یکی از مطمئن ترین راه ها برای افزایش گیرایی تصویر است. آبشارها نیز از این قاعده مستثنی نیستند و یک فرد با موقعیت مناسب میتواند نقطه ی توجه ایجاد کند، همچنین یک روش عالی برای دادن حس مقیاس به عکس شما است.

برای اضافه کردن جذابیت بیشتر، منظره و عناصر پس زمینه را در نظر داشته باشید.
برای اضافه کردن جذابیت بیشتر، منظره و عناصر پس زمینه را در نظر داشته باشید.

برای عکاسی خیره کننده از آبشار در چشم انداز عکاسی کنید.

از آنجا که آبشارها بلند و باریک هستند، بیشتر افراد دوربین خود را بدون اینکه فکر کنند در جهت عمودی نگه می دارند که بازهم یک تصویر تکراری میسازد. گرفتن دورین به سمت چشم انداز ممکن است طبیعی نباشد اما باعث میشود تا محیط و فضای بیشتری را  بگیرید و در قاب بندی صحنه خلاقیت بیشتری داشته باشید.

تسلط در عکاسی از آبشار میتواند کمی سخت باشد. گرفتن عکس های بی عیب و نقص نیازمند صبر، آزمون و خطا و رویکرد هوشمند است. اما تأثیر عکسهای خوب گرفته شده بیش از توجیه زمان و تلاشی است که صرف کرده اید.

برای داشتن یک چشم انداز متفاوت از زاویه متفاوتی عکاسی کنید.
برای داشتن یک چشم انداز متفاوت از زاویه متفاوتی عکاسی کنید.


راستی میتوانید آخرین مطالب ما را از طریق تلگرام و اینستاگرام نیز دنبال کنید. برای عضویت در کانال تلگرام و اینستاگرام بیت گرف روی دکمه زیر کلیک کنید. همچنین فیلم ها با کیفیت های مختلف در یوتیوب هم قرار دارد.

TELEGRAM INSTAGRAM youtube

امتیاز: 0 از ۵ - تعداد رای: 0
اشتراک گذاری این صفحه
پست های مشابه آموزش های مرتبط با مقاله یا آموزشی که در حال مطالعه آن هستید!
گفتگو و سوالات شما در این قسمت میتوانید نظر یا سوال خود را در مورد مقاله یا آموزش مطرح کنید.
دیدگاهتان را بنویسید برای ارسال دیدگاه لازم است در سایت وارد شده یا ثبت نام کنید ...
مطالعه با تمرکز بیشتر
پست های پربازدید هفته 6 پست پربازدید در دسترس شماست!
آموزش هوش مصنوعی استیبل دیفیوژن...

آموزش هوش مصنوعی استیبل دیفیوژن...

مهسا سلطانی
دانلود و نصب اسکریپت motion...

دانلود و نصب اسکریپت motion...

احسان ملائی
دانلود اسکریپت Motion Bro v4.0.4...

دانلود اسکریپت Motion Bro v4.0.4...

مهدی فریدونی
دانلود Adobe Firefly | هوش...

دانلود Adobe Firefly | هوش...

مهدی فریدونی
میدجورنی رایگان و نحوه استفاده...

میدجورنی رایگان و نحوه استفاده...

مهسا سلطانی
جداسازی صدای خواننده از موزیک...

جداسازی صدای خواننده از موزیک...

مهدی فریدونی
دوره روتوش
دوره جامع گرافیک و ویدیو
×