مقالات آموزشی, هوش مصنوعی 7 دقیقه 1788

پرامپت نورپردازی در هوش مصنوعی

چکیدهدر این مقاله آموزشی به معرفی و بررسی چندین پرامپت‌ برای نورپردازی در هوش مصنوعی می‌پردازیم. و با استفاده از مثال‌های تصویری متوجه می‌شویم که هر کدام از این پرامپت‌ها در کجا کاربرد دارد.

در این مقاله می‌خواهیم به آموزش و بررسی پرامپت نورپردازی در هوش مصنوعی بپردازیم. باید بدانید که این پرامپت‌ها کاملا اصولی و استاندارد هستند بنابراین می‌توانید از آن‌ها در تمام هوش‌های مصنوعی استفاده کنید. ولی در این آموزش، ما از هوش مصنوعی استیبل‌دیفیوژن برای جنریت تصاویر استفاده کرده‌ایم، شما می‌توانید با استفاده از مقاله آموزشی نصب استیبل دیفیوژن در 7 مرحله، این هوش مصنوعی قدرتمند را بر روی سیستم خود نصب کنید. در ادامه به بررسی هرکدام از این پرامپت‌ها می‌پردازیم.

اهمیت نورپردازی در هوش مصنوعی

اهمیت نورپردازی در هوش مصنوعی به قدری زیاد است که عملا بدون آن، تصاویری که تولید می‌شود بسیار مصنوعی و بی روح و بی کیفیت هستند. نورپردازی در هوش مصنوعی باعث ایجاد احساس در تصاویر می‌شود، همچنین می‌توان با استفاده از آن، اهمیت قسمتی از عکس، مثلا سوژه اصلی را بیش‌تر کرد، به تصاویر بعد و عمق داد و تصاویر درست و اصولی و باکیفیت تولید کرد. در این آموزش می‌خواهیم با دستورات یا همان پرامپت نورپردازی در هوش مصنوعی بیش‌تر آشنا شویم.

کلمات کلیدی مخصوص نورپردازی

در مقاله کنترل موقعیت منبع نور در استیبل‌دیفیوژن مشاهده کردیم که می‌توانیم موقعیت یک منبع نور را نیز کنترل کنیم. حالا می‌خواهیم بدانیم که اصولا چه دستوراتی برای نورپردازی وجود دارد و هرکدام به چه شکلی عمل می‌کنند.

در ابتدا یک پرامپت بدون نورپردازی نوشته و جنریت می‌کنیم تا در ادامه تفاوت یک تصویر بدون نورپردازی با یک تصویر نورپردازی‌شده را، متوجه شویم.

Prompt: a fashion photography of a man, wearing suites, perfect hands, high quality, 8k, extremely details, photography, photorealism

Negative prompt: extra hands, deformed, bad quality, bad hands, bad face, bad eyes

تصاویری که در زیر می‌بینیم، با همین پرامپت ساخته شده است که البته تصاویر خوب و قابل قبولی هستند، ولی نورپردازی جالبی ندارند.

تولید عکس بدون پرامپت نورپردازی در هوش مصنوعی

Volumetric lighting

این پرامپت پرتوهای متمایز نور را به تصویر اضافه می‌کند. در واقع از این نور در عکاسی برای افزایش حس حجمی بودن و تخت نبودن تصویر استفاده می‌شود.  فقط کافی‌ست که به پرامپت خود کلمه کلیدی volumetric lighting را اضافه کنید.

پرامپت نورپردازی volumetric lighting

Rim lighting

دستور rim lighting یک هاله نور نازک و خارجی به سوژه اضافه می‌کند. ممکن است که این پرامپت باعث تاریک‌تر شدن سوژه شود. بنابراین بهتر است که این پرامپت نورپردازی در هوش مصنوعی را با پرامپت‌های دیگر که در همین مقاله یاد می‌گیرید، ترکیب کنید.

نورپردازی به سبک ریم لایت

Sunlight

این پرامپت نورپردازی دقیقا نور خورشید را شبیه‌سازی می‌کند، و همچنین هنگام نوشتن این دستور، هوش مصنوعی تمایل دارد تا محیط خارجی را به عنوان بک‌گراند بسازد.

sunlight در هوش مصنوعی

Backlight

این پرامپت دقیقا یک منبع نور را در پشت سر سوژه قرار می‌دهد. با این دستور می‌توانید استایل‌ها و افکت‌های جذابی را خلق کنید.

پزامپت backlight

Dimlight

برای این‌که بتوانید تصاویر دارک و تاریک و جذاب بسازید می‌توانید از پرامپت dimlight یا dimly lit استفاده کنید.

 dim light

Crepuscular rays

این پرامپت نورپردازی در هوش مصنوعی، پرتوهای نوری را به تصویر اضافه می کند که از میان ابرها می‌شکند و می‌تواند جلوه‌های بصری خیره‌کننده‌ای ایجاد کند. این پرامپت معمولا باعث می‌شود تا یک تصویر به صورت full body داشته باشیم. برای این‌که این تصویر یک مقدار نزدیک‌تر شود، می‌توانید بعد از نوشتن این دستور، یک کلمه face هم بنویسید. به این صورت: Crepuscular rays, face

پرامپت Crepuscular rays

Cinematic lighting

این نوع نورپردازی به سبک فیلم‌های سینمایی و هالیوودی است. معمولا باعث تاریک‌تر شدن فضا می‌شود. بهتر است از در کنار این نورپردازی، از rim lighting و backlight نیز استفاده کنید.

cinematic lighting

God rays

God rays پرتوهای نوری قابل توجهی را تشکیل می‌دهد که از ذرات موجود در هوا عبور می‌کنند. این پرامپت، یک محیط و اتمسفر روشن و عرفانی ایجاد می‌کند.

پرامپت نورپردازی در هوش مصنوعی به سبک god rays

در این مقاله آموزشی به بررسی چندین پرامپت نورپردازی در هوش مصنوعی پرداختیم و متوجه شدیم که هرکدام از آن‌ها در چه موقعیت‌هایی به کار می‌آیند. این پرامپت‌های نورپردازی از پرکاربردترین دستورات برای نورپردازی یک تصویر، هنگام جنریشن هستند. در آینده سعی می‌کنیم تا تعداد بیش‌تری از این دستورات را معرفی کنیم تا بتوانید در جنریشن‌های خود از آن‌ها استفاده کنید.


راستی میتوانید آخرین مطالب ما را از طریق تلگرام و اینستاگرام نیز دنبال کنید. برای عضویت در کانال تلگرام و اینستاگرام بیت گرف روی دکمه زیر کلیک کنید. همچنین فیلم ها با کیفیت های مختلف در یوتیوب هم قرار دارد.

TELEGRAM INSTAGRAM youtube

امتیاز: 0 از ۵ - تعداد رای: 0
اشتراک گذاری این صفحه
گفتگو و سوالات شما در این قسمت میتوانید نظر یا سوال خود را در مورد مقاله یا آموزش مطرح کنید.
دیدگاهتان را بنویسید برای ارسال دیدگاه لازم است در سایت وارد شده یا ثبت نام کنید ...
مطالعه با تمرکز بیشتر
پست های پربازدید هفته 6 پست پربازدید در دسترس شماست!
آموزش هوش مصنوعی استیبل دیفیوژن...

آموزش هوش مصنوعی استیبل دیفیوژن...

مهسا سلطانی
دانلود اسکریپت Motion Bro v4.0.4...

دانلود اسکریپت Motion Bro v4.0.4...

مهدی فریدونی
دانلود و نصب اسکریپت motion...

دانلود و نصب اسکریپت motion...

احسان ملائی
دانلود Adobe Firefly | هوش...

دانلود Adobe Firefly | هوش...

مهدی فریدونی
میدجورنی رایگان و نحوه استفاده...

میدجورنی رایگان و نحوه استفاده...

مهسا سلطانی
جداسازی صدای خواننده از موزیک...

جداسازی صدای خواننده از موزیک...

مهدی فریدونی
دوره روتوش
دوره جامع گرافیک و ویدیو
×