آموزش عکاسی, آموزش ها 13 دقیقه 121

مروری بر مهم‌ ترین اشتباهات ویرایش عکس توسط عکاسان آماتور

چکیدهمقدمه ای بر مقاله : مهم‌ ترین اشتباهات ویرایش عکس توسط عکاسان آماتور |  مدت زمان مطالعه: 10 دقیقه اگر اقدام به برطرف نمودن اشتباهات ویرایش عکس ننمایید، این امر سبب خواهد شد که شما یک عکاس غیرحرفه‌ای به‌ نظر برسید و تصاویرتان نیز به‌ صورت ناتمام جلوه نمایند. اشتباهات ویرایش عکس مجموعه اقداماتی هستند […]

مقدمه ای بر مقاله : مهم‌ ترین اشتباهات ویرایش عکس توسط عکاسان آماتور |  مدت زمان مطالعه: 10 دقیقه

اگر اقدام به برطرف نمودن اشتباهات ویرایش عکس ننمایید، این امر سبب خواهد شد که شما یک عکاس غیرحرفه‌ای به‌ نظر برسید و تصاویرتان نیز به‌ صورت ناتمام جلوه نمایند. اشتباهات ویرایش عکس مجموعه اقداماتی هستند که اغلب عکاسان تازه‌ کار و یا آماتور مرتکب آن‌ها می‌ شوند. اگر می‌خواهید به‌ عنوان یک عکاس حرفه‌ای تلقی شوید، سعی کنید اشتباهات ویرایش عکس را برطرف کنید.


مروری بر مهم‌ ترین اشتباهات ویرایش عکس توسط عکاسان آماتور

به عنوان یک عکاس شما باید روی موضوعاتی نظیر سازماندهی عکس و میزان فوکوس مورد نیاز برای عکاسی تمرکز نمایید، اما علاوه بر موارد مذکور شما باید بدانید که چه اقداماتی برای ویرایش تصاویرتان الزامی می‌باشد.  لازم به ذکر است که شما باید قبل از به اشتراک گذاشتن تصاویرتان از برطرف شدن اشتباهات مذکور اطمینان حاصل نمایید.

مروری بر مهم‌ ترین اشتباهات ویرایش عکس توسط عکاسان آماتور
مروری بر مهم‌ ترین اشتباهات ویرایش عکس توسط عکاسان آماتور

صرف مدت زمان زیاد برای ویرایش تصویر به عنوان اولین اشتباهات ویرایش عکس

یکی از مهم‌ترین اشتباهات ویرایش عکس صرف مدت زمان زیاد برای انجام این‌ کار است. همانطور که می‌دانید، قبلا در رابطه با نحوه ویرایش سریع تصاویر، مطالبی ارائه شده است. اگر شما مدت زمان بسیار زیادی را برای ویرایش تصاویرتان صرف می‌کنید، باید بدانید که در حال تلف کردن وقت خود هستید! کسب اطلاعات لازم در رابطه با ویرایش سریع تصاویر الزامی می‌باشد، زیرا در این صورت شما در کمترین زمان تصاویر خود را به‌ صورت فوق‌ العاده ویرایش خواهید کرد. همچنین شما قادر خواهید بود کارها را سریع‌ تر به مخاطبان و مشتریان خود تحویل دهید. در این صورت زمانی که یک عکاس حرفه‎ ای که به استانداردهای موجود در این صنعت آگاه است، تصاویرتان را مشاهده می‌کند، خواهد دانست که تلاش شما نتیجه بخش بوده و شما توانسته‌ اید از طریق ویرایش، تصاویر بسیار منحصربفردی خلق نمایید.

عدم رعایت سلسله‌مراتب ویرایش تصویر به عنوان دومین اشتباهات ویرایش عکس

عدم رعایت سلسه‌ مراتب ویرایش تصویر یکی دیگر از مهم‌ ترین اشتباهات ویرایش عکس می‌باشد. لازم است همواره در هنگام ویرایش تصاویر، تعادل موجود میان رنگ و کنتراست را بررسی نمایید. اغلب تصاویر در فرمت RAW، حرفه‌ ای به نظر نمی‌ رسند، بنابراین لازم است بدانید که اگر اینگونه تصاویر را بدون انجام عملیات ویرایش، به مشتریان تحویل می‌دهید، ارزش کار خود را بسیار پایین می‌آورید! در حالت کلی شما در مدت زمان حدود چند ثانیه قادر خواهید بود که در نرم‌ افزارهای فتوشاپ و لایت‌ روم میزان کنتراست تصاویرتان را به صورت بسیار منحصربفرد تنظیم نمایید. لازم به ذکر است این نرم‌افزارها قابلیت ویرایش خودکار را نیز دارند و می‌توانند سایر مشکلات موجود در تصاویر شما را ویرایش نمایند. هرگز و هرگز تصاویرتان را قبل از ویرایش، منتشر نکنید! زیرا انجام این عمل شما را یک عکاس غیر حرفه‌ای جلوه خواهد داد. همانطور که می‌دانید امروزه بیشتر افراد تصاویر را از طریق تلفن‌ همراه هوشمند خود مشاهده می‌کنند، بنابراین در صفحه نمایشگر تلفن‌همراه تصاویر روشن‌ تر و با کنتراست بالاتر بسیار زیباتر به‌ نظر می‌رسند. درحالت کلی اگر تصاویرتان را در اینستاگرام به اشتراک می‌گذارید، بهتر است میزان روشنایی و کنتراست تصاویر را یک درجه افزایش دهید، تا از زیباتر جلوه شدن تصاویرتان اطمینان حاصل نمایید! (همچنین دوره دکتری شارپ سازی را برای بهتر شدن کیفیت عکس های اینستاگرام ببینید)

عدم استفاده از یک مانیتور کالیبره شده به عنوان سومین اشتباه ویرایش عکس

لازم است که عکاسان حرفه‌ ای از یک مانیتور کالیبره شده استفاده نمایند و عدم استفاده از آن یکی از مهم‌ ترین اشتباهات ادیت عکس می‌باشد. کالیبراسیون به معنای تنظیم مانیتور برای نمایش دقیق رنگ‌های موجود در تصاویر است. لازم به ذکر است که مانیتور کالیبره شده باید به گونه‌ ای تنظیم شود که تصاویر نشان داده شده در دو مانیتور یکسان باشند و تفاوتی در آن‌ها مشاهده نشود.

اهمیت این موضوع به عنوان یکی از اشتباهات ویرایش عکس چیست؟ ذکر این نکته بسیار حائز اهمیت است که بسیاری از عکاسان از وجود مشکل مذکور در مانیتور خود آگاهی ندارند. به عنوان مثال استفاده از یک مانیتور کالیبره شده برای ویرایش رنگ‌های بنفش موجود در تصاویرتان سبب خواهد شد رنگ‌های مذکور بسیار نرم‌ تر و لطیف‌تر به‌ نظر برسند. اکنون تصویر ویرایش شده را در یک مانیتوری که کالیبره نشده است، مشاهده نمایید، خواهید دید که رنگ‌های بنفش ویرایش شده، به هیچ وجه بنفش به‌نظر نمی‌رسند! لازم به ذکر است که عدم توجه به این امر سایر اشتباهات ویرایش عکس را در پی خواهد داشت.

اگر قصد چاپ تصاویر را دارید، مطمئن باشید که چاپگر مورد استفاده نیز، کالیبره شده باشد. در این صورت مطمئن باشید که بهترین نتیجه را کسب خواهید کرد!

پیشنهاد میکنم مقاله مهم تغییر رنگ عکس و طرح های ادیت شده در فتوشاپ را بخوانید!

اشتباهات ویرایش عکس توسط عکاسان آماتور
اشتباهات ویرایش عکس توسط عکاسان آماتور

حذف تصویر اصلی به عنوان چهارمین اشتباه ویرایش عکس

پس از صرف ساعت‌ها وقت برای ویرایش تصاویر، چه خواهید کرد؟ پاسخ استفاده از گزینه save as برای سیو کردن تصویر ویرایش شده می‌باشد. در این صورت تصویر اصلی شما دست‌ نخورده باقی خواهد ماند و ویرایش‌های انجام شده در یک تصویر دیگر قابل نمایش خواهد بود.

چرا؟ زیرا در صورت عدم رعایت نکته فوق، تصویر اصلی برای همیشه از بین خواهد رفت و این مورد یکی از اشتباهات ویرایش عکس محسوب می‌شود. لازم به ذکر است در فایل فتوشاپ نیز، شما امکان برگشت به نقطه اولیه قبل از ویرایش را نخواهید داشت. از دیگر اهمیت این امر این است که اگر خروجی تصویر ویرایش شده مورد پسند مشتری نباشد، شما قادر خواهید بود یک‌ بار دیگر فرایند ویرایش را از اول انجام دهید.

همواره از نسخه اصلی تصویر محافظت نمایید. یک روش برای جلوگیری از انجام این نوع از اشتباهات ویرایش عکس این است که در سیستم خود یک پوشه جداگانه برای تصاویر ویرایش شده ایجاد نمایید و تصاویری که ویرایش می‌کنید در داخل این پوشه قرار دهید، در این صورت احتمال خطا به کمترین میزان ممکن خواهد رسید. از سویی دیگر این امر سبب خواهد شد که شما در آینده با استفاده از روش‌های نوین و پیشرفته‌ تر قادر به ویرایش تصاویر قدیمی خود باشید.

وجود ردپای ویرایش بر روی تصاویر نهایی به عنوان پنجمین اشتباهات ویرایش عکس

هنگامی که افراد تصاویر نهایی شما را مشاهده می‌نمایند، نباید به ویرایشی بودن تصویر پی ببرند. لازم به ذکر است که اغلب، ردپای ویرایش در تصاویر نهایی عکاسانی که تازه شروع به کار با فتوشاپ کرده‌اند، قابل مشاهده می‌باشد. این نوع از اشتباهات ویرایش عکس عبارت‌اند از:

  • تلاش مخرب بر واضح‌ سازی پیکسل‌های تصاویر.
  • استفاده بی‌رویه از ابزارهای patch یا  heal و افکت‌های هنری برای ویرایش تصاویر.
  • افزودن یک الگو یا پس‌ زمینه به تصاویر به صورت کاملا غیرحرفه‌ای.
  • وجود خطوط تاریک و روشن در قسمت‌های ویرایش شده تصاویر.
  • عدم مطابقت نورپردازی یا رنگ سازی پس‌ زمینه با موضوع تصاویر.
  • عدم تناسب موجود میان پرسپکتیوها.
  • استفاده از رنگ‌ ها و بافت‌ های غیر طبیعی در تصاویر.


با استفاده از نکات ارائه شده در این مقاله تصاویر خود را ویرایش نموده و از بروز اشتباهات ویرایش عکس جلوگیری نمایید. در همین راستا می‌توانید از راهنمایی‌های یک دوست نیز بهره‌مند شوید.


راستی میتوانید آخرین مطالب ما را از طریق تلگرام و اینستاگرام نیز دنبال کنید. برای عضویت در کانال تلگرام و اینستاگرام بیت گرف روی دکمه زیر کلیک کنید. همچنین فیلم ها با کیفیت های مختلف در آپارت و یوتیوب هم قرار دارد.

TELEGRAM INSTAGRAM youtube    APARAT

امتیاز: 0 از ۵ - تعداد رای: 0
اشتراک گذاری این صفحه
پست های مشابه آموزش های مرتبط با مقاله یا آموزشی که در حال مطالعه آن هستید!
گفتگو و سوالات شما در این قسمت میتوانید نظر یا سوال خود را در مورد مقاله یا آموزش مطرح کنید.
دیدگاهتان را بنویسید برای ارسال دیدگاه لازم است در سایت وارد شده یا ثبت نام کنید ...
مطالعه با تمرکز بیشتر
پست های پربازدید هفته 6 پست پربازدید در دسترس شماست!
آموزش هوش مصنوعی استیبل دیفیوژن...

آموزش هوش مصنوعی استیبل دیفیوژن...

مهسا سلطانی
دانلود و نصب اسکریپت motion...

دانلود و نصب اسکریپت motion...

احسان ملائی
دانلود اسکریپت Motion Bro v4.0.4...

دانلود اسکریپت Motion Bro v4.0.4...

مهدی فریدونی
دانلود Adobe Firefly | هوش...

دانلود Adobe Firefly | هوش...

مهدی فریدونی
میدجورنی رایگان و نحوه استفاده...

میدجورنی رایگان و نحوه استفاده...

مهسا سلطانی
جداسازی صدای خواننده از موزیک...

جداسازی صدای خواننده از موزیک...

مهدی فریدونی
دوره روتوش
دوره جامع گرافیک و ویدیو
×