آموزش عکاسی 4 دقیقه 722

کاربرد فیلتر پولاریزه

چکیدهکاربرد فیلتر پولاریزه در میان تمام فیلتر هایی که امروزه در بازار وجود دارد، فیلتر پولاریزه را باید هر عکاسی داشته باشد. هدف اصلی استفاده از این فیلتر ، کاهش انعکاس خیره کننده از سطوحی نظیر شیشه ، فلز و آب است. در روزهای آفتابی، وقتی با زاویه 90 درجه نسبت به خورشید عکاسی میکنید […]

کاربرد فیلتر پولاریزه

در میان تمام فیلتر هایی که امروزه در بازار وجود دارد، فیلتر پولاریزه را باید هر عکاسی داشته باشد. هدف اصلی استفاده از این فیلتر ، کاهش انعکاس خیره کننده از سطوحی نظیر شیشه ، فلز و آب است. در روزهای آفتابی، وقتی با زاویه 90 درجه نسبت به خورشید عکاسی میکنید ، فیلتر پولاریزه بیشترین تاثیر را دارد . به همین دلیل نور جانبی (وقتی خورشید از شانه راست یا چپ شما بتابد) شرایط نوری مرسوم برای استفاده از فیلتر پولاریزه است. اثر حداکثری فیلتر پولاریزه تنها زمانی بدست می آید که نسبت به خورشید زاویه ای 90 درجه داشته باشید؛ اگر خورشید پشت یا جلو شما قرار دارد، فیلتر پولاریزه اصلا کار قابل توجهی برای شما انجام نمیدهد.

 

کاربرد فیلتر پلاریزه

کاربرد فیلتر پولاریزه

 

عکاسی در زیر نور درخشان

عکاسی در زیر نور درخشان خورشید میان روز، مطلوب بسیاری از عکاسان با تجربه نیست، زیرا نور خورشید بسیار تند است، اما اگر مجبورید که در چنین ساعاتی از روز عکاسی کنید ، یک فیلتر پولاریزه تا حدودی کمک خواهد کرد. زیرا خورشید مستقیم بالای سر شماست ، رو به هر جهتی از شمال،جنوب،شرق یا غرب که باشد زاویه خورشید نسبت به شما 90 درجه است.

 

کاربرد فیلتر پلاریزه

کاربرد فیلتر پولاریزه

 

اگر در نور صبح یا اواخر بعد از ظهر کار میکنید، اگر رو به شمال یا جنوب عکاسی میکنید از فیلتر پولاریزه استفاده کنید. در این شرایط ، شما در زاویه ای 90 درجه نسبت به خورشید قرار دارید و با چرخاندن فیلتر پولاریزه روی لنز خود ، به وضوح تغییرات را خواهید دید : آسمان آبی و ابر های سفید پف کرده با رنگ ها و کنتراستی عمیق بیرون خواهند زد.

 

کاربرد فیلتر پلاریزه

کاربرد فیلتر پولاریزه

 

چرا اینطور است؟ امواج نوری در تمام جهات حرکت میکنند، بالا، پایین،به دو طرف و تمام زوایای بین آن ها.

کاربرد فیلتر پولاریزه برای زننده ترین روشنایی

امواج نور عمودی زننده ترین روشنایی را دارند و زنندگی نور وقتی خورشید با شما زاویه 90 درجه دارد شدید ترین حالت است. فیلتر پولاریزه برای حذف زنندگی و جلوگیری از نور عمودی طراحی شده ، و تنها به رنگ های خوشایندتر و اشباع تر ایجاد شده با نور افقی اجازه ثبت شدن میدهد. توجه کنید که اگر موقعیت خود را به گونه ای تغییر دهید که زاویه شما نسبت به خورشید 30 یا 45 درجه شود ، اثر پولاریزه فیلتر تنها در یک دوم یا یک سوم آسمان آبی دارای رنگ های بسیار اشباع تر از بقیه آسمان است. شاید شما این اثر را در بعضی از عکس های منظره خود دیده باشید. اکنون میدانید که علت آن چیست.

گرچه هنگامی که با سوژه های دارای روشنایی از پشت یا جلو کار میکنید نور عمودی در اطراف وجود دارد، اما در این مواقع نیازی به استفاده از فیلتر پولاریزه نیست ، زیرا دیگر خورشید در زاویه 90 درجه نسبت به شما قرار ندارد.

آیا استفاده از فیلتر پولاریزه فقط مختص روز های آفتابی است؟ مطمعنا نه!

اتفاقا در روز های ابری یا بارانی ، نور عمودی و زنندگی بیشتری نسبت به روز های آفتابی وجود دارد. تمام این نور های عمودی ، بازتاب های زننده نامناسبی را روی خیابان های خیس ، سطوح خیس فلزی یا شیشه ای (مانند خودروها و پنجره ها ) ، گیاهان خیس و سطح آب (مانند جوی ها و رودخانه ها ) ایجاد میکنند . فیلتنر پولاریزه شما را از شر تمام این درخشش زننده ی خاکستری رنگ خلاص میکند.

پس دوستان یادتون نره توی کیف عکاسی تون ، قبل از دوربین یک فیلتر پولاریزه داشته باشید!

 


راستی میتوانید آخرین مطالب ما را از طریق تلگرام و اینستاگرام نیز دنبال کنید. برای عضویت در کانال تلگرام و اینستاگرام بیت گرف روی دکمه زیر کلیک کنید.

TELEGRAM INSTAGRAM

امتیاز: 0 از ۵ - تعداد رای: 0
اشتراک گذاری این صفحه
پست های مشابه آموزش های مرتبط با مقاله یا آموزشی که در حال مطالعه آن هستید!
گفتگو و سوالات شما در این قسمت میتوانید نظر یا سوال خود را در مورد مقاله یا آموزش مطرح کنید.
دیدگاهتان را بنویسید برای ارسال دیدگاه لازم است در سایت وارد شده یا ثبت نام کنید ...
مطالعه با تمرکز بیشتر
پست های پربازدید هفته 6 پست پربازدید در دسترس شماست!
آموزش هوش مصنوعی استیبل دیفیوژن...

آموزش هوش مصنوعی استیبل دیفیوژن...

مهسا سلطانی
دانلود اسکریپت Motion Bro v4.0.4...

دانلود اسکریپت Motion Bro v4.0.4...

مهدی فریدونی
دانلود و نصب اسکریپت motion...

دانلود و نصب اسکریپت motion...

احسان ملائی
دانلود Adobe Firefly | هوش...

دانلود Adobe Firefly | هوش...

مهدی فریدونی
میدجورنی رایگان و نحوه استفاده...

میدجورنی رایگان و نحوه استفاده...

مهسا سلطانی
جداسازی صدای خواننده از موزیک...

جداسازی صدای خواننده از موزیک...

مهدی فریدونی
دوره روتوش
دوره جامع گرافیک و ویدیو
×