آموزش عکاسی, آموزش ها 9 دقیقه 158

چه زمان فوکوس دستی بهتر از فوکوس خودکار است؟

چکیدهدوربین های دیجیتال امروزی، دو قابلیت عکسبرداری اتوماتیک و نیمه اتوماتیک را برای عکاسان فراهم میکنند که تفاوت هر دو، در روش های مختلف نوردهی تصاویر است. به علاوه بسیاری از دوربین ها گزینه هایی برای حالت های مختلف فوکوس (به عنوان مثال – فوکوس خودکار، فوکوس پیوسته برای سوژه های متحرک، فوکوس تک نقطه، […]

دوربین های دیجیتال امروزی، دو قابلیت عکسبرداری اتوماتیک و نیمه اتوماتیک را برای عکاسان فراهم میکنند که تفاوت هر دو، در روش های مختلف نوردهی تصاویر است. به علاوه بسیاری از دوربین ها گزینه هایی برای حالت های مختلف فوکوس (به عنوان مثال – فوکوس خودکار، فوکوس پیوسته برای سوژه های متحرک، فوکوس تک نقطه، فوکوس چند نقطه، فوکوس تشخیص چهره و فوکوس دستی) را در اختیار شما قرار می دهند. بنابراین تعجبی ندارد که بسیاری از عکاسان هیچ وقت از قابلیت فوکوس دستی دوربین و لنزشان استفاده نمیکنند.

در حقیقت برخی از عکاسان حتی از وجود سوئیچ، فوکوس دستی / خودکار در کنار لنز خبر ندارند! و بدون آنکه از این قابلیت آگاه باشند سال ها فقط  با حالت فوکوس اتوماتیک یا خودکار کار میکنند!.


بنابراین چه زمان، فوکوس دستی بهتر از فوکوس خودکار است؟

جواب ساده است، زمان مناسب یا غلطی برای استفاده از فوکوس دستی یا خودکار وجود ندارد، هر دو تقریباً در هر شرایطی می توانند نتایج خوبی داشته باشند. اما گاهی پیش می آید استفاده از فوکوس دستی آسان تر است:

 

عکس ماکرو (Macro)

در زمان عکاسی ماکرو استفاده از این فوکوس نتایج بهتری ایجاد میکند. عمق کم میدان در این نوع عکاسی  نیازمند فوکوس دقیق است و فوکوس روی قسمت اشتباه سوژه، می تواند تأثیر قابل توجهی بر تصویر نهایی  بگذارد (تاثیر خوب یابد) فوکوس دستی کنترل را کاملاً در دستان شما میگذارد و در تصویر، قمست درست سوژه را در فوکوس قرار میدهد.

در زمان عکاسی ماکرو نتایج بهتری ایجاد میکند.
در زمان عکاسی ماکرو نتایج بهتری ایجاد میکند.

تصاویر پرتره

در عکاسی پرتره نیز، فوکوس دقیق حائز اهمیت است. زمانی که از سوژه انسانی عکسبرداری میکنید بیشتر مواقع چشم های سوژه باید در فوکوس کامل قرار گیرد و کنترل کاملی که فوکوس دستی در اختیار شما میگذارد این کار را عملی میکند. به جای آن که نقاط فوکوس دوربین را روی چشم های سوژه بندازید و دکمه ی فوکوس را نصفه فشار دهید تا فریم را بگیرید، حالت فوکوس دستی این فرایند را بسیار ساده تر خواهد کرد.

در عکاسی پرتره فوکوس دقیق حائز اهمیت است.
در عکاسی پرتره فوکوس دقیق حائز اهمیت است.

زمان عکسبرداری از پشت شیشه یا فنس

اگر تجربه عکاسی در موزه یا باغ وحش را داشته باشید قطعا متوجه شدید فوکوس دوربین زمان عکسبرداری از پشت فنس یا شیشه سردرگم میشود و به جای سوژه روی فنس فوکوس میکند. فوکوس دستی به طور کامل از این امر جلوگیری می کند و به شما امکان می دهد تا به دوربین بگویید کدام قسمت ها تار و کدام قسمت ها در ناحیه فوکوس قرار بگیرند.

زمان عکسبرداری از پشت شیشه یا فنس از این فوکوس استفاده کنید.
زمان عکسبرداری از پشت شیشه یا فنس از این فوکوس استفاده کنید.

در عکسبرداری اکشن از فوکوس دستی استفاده کنید

فوکوس خودکار زمان عکسبرداری از سوژه هایی که حرکت سریع دارند مثل ماشین های مسابقه، هواپیما یا حیوانات در حال دویدن و پرواز کردن، می تواند یک تجربه ناامید کننده به همراه داشته باشد. حتی حالت فوکوس پیوسته (Continues Focus) اگر بطور بی وقفه سوژه را دنبال نکنید قادر به فوکوس نخواهد بود. راه حل، سوییچ روی فوکوس دستی است. روی نقطه ای که سوژه از آنجا عبور میکند فوکوس کنید و از آن جا عکاسی کنید.

هنگام عکاسی از سوژه هایی که حرکت سریع دارند.
هنگام عکاسی از سوژه هایی که حرکت سریع دارند.

عکاسی در نور کم

فوکوس در محیط های کم نور ممکن است برای بعضی از دوربین ها و لنزها دشوار باشد. زمانی که روی حالت فوکوس خودکار هستید و میخواهید یک شات بگیرید دوربین به تقلا می افتد چرا که لنز یک دور کامل روی گزینه های فوکوس میچرخد تا در مورد محل فوکوس تصمیم بگیرد. و این عمل پروسه عکاسی را طولانی و طاقت فرسا خواهد کرد.

هنگام عکاسی در نور کم از آن استفاده کنید.
هنگام عکاسی در نور کم از آن استفاده کنید.

تکلیف فوکوس دستی

عکسبرداری در حالت فوکوس دستی مهارتی است که شما باید آن را یاد بگیرید و تمرین کنید. زمان عکاسی از اشیا ثابت زمان بیشتری دارید تا فوکوس درست را به دست بیاورید، اما زمانی که با سوژه های متحرک کار میکنید این امر دشوارتر خواهد بود بنابراین تمرین کنید این هفته یکی دو ساعت را به دوربین خود اختصاص دهید تا فقط در حالت فوکوس دستی عکاسی کنید. روی موضوعات مختلف از جمله سوژه های متحرک تمرین کنید. در حالی که جلسه تمرین شما ممکن است نتایج خوبی نداشته باشد، مهارتی که یاد می گیرید مفید خواهد بود.راستی میتوانید آخرین مطالب ما را از طریق تلگرام و اینستاگرام نیز دنبال کنید. برای عضویت در کانال تلگرام و اینستاگرام بیت گرف روی دکمه زیر کلیک کنید. همچنین فیلم ها با کیفیت های مختلف در یوتیوب هم قرار دارد.

TELEGRAM INSTAGRAM youtube

امتیاز: 0 از ۵ - تعداد رای: 0
اشتراک گذاری این صفحه
پست های مشابه آموزش های مرتبط با مقاله یا آموزشی که در حال مطالعه آن هستید!
گفتگو و سوالات شما در این قسمت میتوانید نظر یا سوال خود را در مورد مقاله یا آموزش مطرح کنید.
دیدگاهتان را بنویسید برای ارسال دیدگاه لازم است در سایت وارد شده یا ثبت نام کنید ...
مطالعه با تمرکز بیشتر
پست های پربازدید هفته 6 پست پربازدید در دسترس شماست!
آموزش هوش مصنوعی استیبل دیفیوژن...

آموزش هوش مصنوعی استیبل دیفیوژن...

مهسا سلطانی
دانلود اسکریپت Motion Bro v4.0.4...

دانلود اسکریپت Motion Bro v4.0.4...

مهدی فریدونی
دانلود و نصب اسکریپت motion...

دانلود و نصب اسکریپت motion...

احسان ملائی
دانلود Adobe Firefly | هوش...

دانلود Adobe Firefly | هوش...

مهدی فریدونی
میدجورنی رایگان و نحوه استفاده...

میدجورنی رایگان و نحوه استفاده...

مهسا سلطانی
جداسازی صدای خواننده از موزیک...

جداسازی صدای خواننده از موزیک...

مهدی فریدونی
دوره روتوش
دوره جامع گرافیک و ویدیو
×