آموزش عکاسی 3 دقیقه 196

عکاسی در یک روز برفی

چکیدهعکاسی در یک روز برفی عکاسی در یک روز برفی می تواند برای بسیاری از عکاسان چالش بر انگیز باشد، چراکه در این فصل سیستم نورسنجی دوربین آن ها با کنتراست یا تضاد بالا و سطوح منعکس کننده نور رو به رو است. با دانستن مراحلی که در ادامه به توضیح آن می پردازیم  اعتماد […]

عکاسی در یک روز برفی

عکاسی در یک روز برفی می تواند برای بسیاری از عکاسان چالش بر انگیز باشد، چراکه در این فصل سیستم نورسنجی دوربین آن ها با کنتراست یا تضاد بالا و سطوح منعکس کننده نور رو به رو است. با دانستن مراحلی که در ادامه به توضیح آن می پردازیم  اعتماد به نفس این را پیدا می کنید تا در زمستان در هر شرایط آب و هوایی بتوانید عکسهایی با نور مناسب بگیرید.

اکثر دوربین های دیجیتالی مدرن از سیستم نورسنجی قدرتمندی برخوردار هستند، اما باز هم باید از آن ها به درستی استفاده کرد تا عکسی با شرایط نوری مناسب داشته باشیم.

نورسنج دوربین شما نور منعکس شده را اندازه گیری کرده، سپس محاسبه می کند که نوردهی یا اکسپوژر چه باید باشد. هنگام عکاسی از برف مشکل اینجاست که نور انعکاس یافته از سطوح روشن با نور منعکس شده از سطوح تیره تفاوت زیادی دارد، و این نورسنجی را با مشکل مواجه می کند.

اگر در شرایطی عکاسی می کنید که مقادیر زیادی از طیف های نور در صحنه وجود دارد ، مانند عکاسی از آسمان، آبی شفاف یا عکاسی از برف، نورسنجی دوربین نور کمی را برای عکس به عنوان نور مناسب در نظر می گیرد (نوردهی عکس را کم می کند – عکس را underexpose می کند) و عکسهای شما تاریک ثبت می شوند.

1-نورسنجی بر اساس جسمی با نور متوسط در پس زمینه

akasi az barf

نورسنج دوربین را در حالت نقطه ای – Partial یا Spot تنظیم کنید تا به صورت نقطه ای و یا محدوده کوچکی از وسط کادر را معیار نورسنجی قرار دهد، و در زمان عکاسی قسمتی از کادر که احساس می کنید نسبت به کل کادر نور متعادلی دارد را وسط قرار دهید تا نور سنجی بر اساس آن انجام شود. در حالت نورسنجی دستی عکاسی کنید؛ وقتی از منظره عکاسی می کنید مقدار دیافراگم را f/16 بگذارید و سرعت شاتر را تغییر دهید تا نشانگر نوار نوردهی روی عدد 0 قرار گیرد.

2-استفاده از قفل نوردهی

akasi az barf

در عکاسی در حالت Av (اولویت با دیافراگم) می توانید با استفاده از دکمه AE Lock نورسنجی را قفل کنید. همانطور که گفتیم با استفاده از نورسنج Partial یا Spot قسمت متعادلی از کادر را برای نورسنجی انتخاب کنید و با نگه داشتن AE Lock کادر را آنطور که می خواهید ببندید و عکستان را بگیرید.

3-نوردهی برای برف

akasi az barf

وقتی هیچ نقطه متعادلی در کادر نیست که بتوانید روی آن نورسنجی کنید، از جبران نوردهی Exposure Compensation استفاده کنید تا از تاریک شدن عکس جلوگیری کنید. برای صحنه هایی که در آن ها رنگ سفید زیاد است یا مناظری که انعکاس نوری زیادی در آن وجود دارد (مانند عکاسی از برف) مقدار Exposure Compensation را +۲ بگذارید. با Histogram وضعیت نوری عکسها را بررسی کنید و در صورت لزوم مقدار Exposure Compensation را تغییر دهید.

منبع: مهدی اقلیما – عکاس

امیدوارم این مطلب به کارتون بیاد شما میتوند در قسمت نظرات ما رو در هر چه بهتر کردن آموزش هامون یاری کنید.


راستی میتوانید آخرین مطالب ما را از طریق تلگرام نیز دنبال کنید. برای عضویت در کانال تلگرام بیت گرف روی دکمه زیر کلیک کنید.

   TELEGRAM

امتیاز: 0 از ۵ - تعداد رای: 0
اشتراک گذاری این صفحه
پست های مشابه آموزش های مرتبط با مقاله یا آموزشی که در حال مطالعه آن هستید!
گفتگو و سوالات شما در این قسمت میتوانید نظر یا سوال خود را در مورد مقاله یا آموزش مطرح کنید.
دیدگاهتان را بنویسید برای ارسال دیدگاه لازم است در سایت وارد شده یا ثبت نام کنید ...
مطالعه با تمرکز بیشتر
پست های پربازدید هفته 6 پست پربازدید در دسترس شماست!
دانلود و نصب اسکریپت motion...

دانلود و نصب اسکریپت motion...

احسان ملائی
دانلود اسکریپت Motion Bro v4.0.4...

دانلود اسکریپت Motion Bro v4.0.4...

مهدی فریدونی
آموزش هوش مصنوعی استیبل دیفیوژن...

آموزش هوش مصنوعی استیبل دیفیوژن...

مهسا سلطانی
دانلود Adobe Firefly | هوش...

دانلود Adobe Firefly | هوش...

مهدی فریدونی
میدجورنی رایگان و نحوه استفاده...

میدجورنی رایگان و نحوه استفاده...

مهسا سلطانی
جداسازی صدای خواننده از موزیک...

جداسازی صدای خواننده از موزیک...

مهدی فریدونی
دوره روتوش
دوره جامع گرافیک و ویدیو
×